1. Ana Sayfa
 2. Para Kazanmak
 3. Ev Hanımları Nasıl Para Biriktirir? 6 Etkili Tüyo

Ev Hanımları Nasıl Para Biriktirir? 6 Etkili Tüyo


Ev hanımları nasıl para biriktirir? Sorusu, sabit bir geliri olmayan ve para biriktirmek isteyen evli hanımları yakından ilgilendiriyor. Ev hanımlarının para biriktirmesi ailenin büyüklüğüne ve ihtiyaçların önceliğine göre değişebilir. Büyük veya lüks tüketim yapan bir ailede bu durum zorken küçük ve standart tüketim yapan ailelerde bu durum daha kolaydır.

Ev Hanımlarının Para Biriktirmesi İçin Tüyolar

 1. İhtiyaç listesi yapın.
 2. Ek iş düşünün.
 3. Enerji tasarrufu yapın.
 4. Eğlence tasarrufu yapın.
 5. Kredi kartı kullanımını azaltın.
 6. Gıda harcamalarını azaltın.

1) İhtiyaç Listesi Yapın

Bir alışveriş merkezine girdiğinizde ihtiyacınız olmayan şeyler de ihtiyacınız gibi görünebilir. Bu gibi durumlarda kendinizi elinizdeki gereksiz ürünlerle kasada bulabilirsiniz. Bu durum gereksiz para harcamayı doğurur ve bunun sonucunda da uzun vadede ciddi maddi kayıplar yaşayabilirsiniz.

Bu durumda yapmanız gereken şey çok basittir. Para biriktirmek için ilk olarak ihtiyacınız olan ürünlere yönelmelisiniz. Bunun için küçük bir kâğıda ihtiyaç listesi yapın. O gün size ne lazımsa yazın ve o liste çerçevesinde alışverişinizi yapın.

hesap

2) Ek İş Düşünün

Para biriktirmek ev hanımları açısından zordur. Bu nedenle biriktirmeye destek olmak amacı ile basit ev işleri yapılabilir. Yeteneğiniz ve bilginiz çerçevesinde yapabileceğiniz ek işleri keşfedin. Bunun için ‘’ evden para kazanmak ‘’ adlı yayınımızı okuyabilirsiniz.

İlgili yayından fikir aldıktan sonra kazancınızı nasıl değerlendireceğinizi belirlemeniz gerekir. Gelecek olan para TL’de kalırsa değer kaybedebileceğini unutmayın. Paralarınızı altın ve dövize yatırmanız zamanla değerlenmesine sebep olabilir. Eğer, iki şık arasında kaldıysanız ‘’Altın’’ seçebilirsiniz J

Not: Birikimi, yatırıma çevirdiğiniz Ev hanımları nasıl para biriktirir? Sorusu, ev hanımları nasıl yatırım yapar? Sorusuna dönüşebilir. Yine bu durumda yatırım önerisi yayınlarımızdan faydalanabilirsiniz.

3) Enerji Tasarrufu Yapın

Evde elektrik tasarrufu yapmak, maddi açıdan size destek sağlar. Elektrik, su ve gazın bilinçli bir şekilde tasarruflu kullanılması, size bir ay içerisinde 100 TL kazandırabilir. Bunun için aşağıdaki maddeleri dikkate almanız gerekir.

 • İlk olarak herhangi bir ürün almadan önce enerji tasarruflu olmasına dikkat edin. Yeni nesil ürünler, daha az enerji tüketir ve bu durum faturalarda hissedilir.
 • Gereksiz yanan lambaları, gereksiz çalışan elektronik ürünleri kapatın. Elektrik faturasından tasarruf edin.
 • Bulaşıklarınızı el ile yıkamak size bir şey kazandırmaz. Bulaşıklarınızı biriktirin ve bulaşık makinesinde yıkayın. Böyle sudan ciddi oranda tasarruf etmiş olacaksınız.
 • Perdeleri kapalı tutun. Perdelerin kapalı olması evin fazla ısınıp, soğumasını engelleyecektir.
 • Çocuklarınıza tasarruflu yaşamayı öğretin.
 • Evi ısıtmak için kombiyi sonuna kadar yakmanıza gerek yok. Üşütmeyecek durumda yakın ve biraz da kalın giyinin. Böylelikle gazdan tasarruf etmiş olabilirsiniz.

4) Eğlence Tasarrufu Yapın

Eğlenceden tasarruf etmeyin, eğlenceyi evinizde yapın. Yaşadığımız dönemde dışarıda bir gün geçirmek ortalama 100 TL’ye mal oluyor. Bu para ile yaptığınız şeyler; yemek yemek, sinemaya gitmek ve bir kahve içmenin ötesine geçmiyor. Bunların hepsinin evde yapılabileceğini düşündünüz mü hiç?

para biriktirmek

5) Kredi Kartı Kullanımını Azaltın

Ev hanımları nasıl para biriktirir? Sorusunun bir numara düşmanı ‘’Kredi kartı’’dır. Çünkü, kredi kartı ile yapılan alışverişler, bir daha ödenmeyecekmiş gibi yapılır. Bilinçli bir insan bile kredi kartı ile alışveriş yaptığında ciddi ve gereksiz harcamalar yapabilir.

Buna alternatif olarak nakit alışverişi tercih edin. Ayağını yorganına göre uzat deyimi nakit ile birlikte tesir edecektir. Bu işin kuralı basittir ‘’Paran varsa al, yoksa biraz bekle’’.

6) Gıda Harcamalarını Azaltın

Gıdanızı azaltmayın, gereksiz ve sağlıksız gıda harcamalarını azaltın. Ev hanımlarının para biriktirmesi için mutfağı kontrol altına alması gerekir. Zararlı ve gereksiz olan; hazır ve sağlıksız ürünler, abur cubur gibi ürünler alınmamalıdır. Eğer, çok isterseniz nadiren de olsa alabilirsiniz. Kısa vadede olmasa da uzun vadede ciddi tasarruf sağlatacaktır.

Bu Makaleden Hangi Sonuç Çıkmalı?

Evde yapılabilecek tasarruflar dikkate alındığı taktirde istediğiniz herhangi bir ürünü (araba, ev) satın alabilirsiniz. Bunun için istikrarlı bir şekilde birikim yapmanız gerekir. Bunun yanı sıra hayatınızda gereksiz olan şeylerin ne kadar fazla gidere sebep olduğunun farkına varmanız gerekir. Bu giderlerin uzun vadede sizi zarara sokacağını da bilmeniz gerekir. Ev hanımları nasıl para biriktirir? makalesinden çıkarmanız gereken şeyleri kısaca anlattım. İşin özü ”Damlaya damlaya göl olur”

Sizin Yorumunuz Nedir?