1. Ana Sayfa
 2. Bankacılık
 3. Tüm Detaylarıyla Enpara Rehberi 2021 (Resimli Anlatım)

Tüm Detaylarıyla Enpara Rehberi 2021 (Resimli Anlatım)


Enpara kredi kartı başvurusu nasıl yapılır, enpara sanal kart limiti yükseltme, enpara kredi kartı taksitlendirme ve enpara ile ilgili diğer tüm hususlar resimli anlatım ile bu devasa rehber yayınında.

Öncelikle şu sık sorulan sorulara bir açıklık getirelim:

İçindekiler Tablosu:

Enpara nedir ne işe yarar?

Enpara.com, QNB Finansbank çatısı altında bulunan ve sadece internet bankacılığı üzerinden-dijital- hizmet veren bir finans kuruluşudur.

Enparanın Amacı ne?

Enpara.com, bankacılık sektöründe “banka”yı aradan kaldırıp, sadece internet bankacılığı ve müşteri hizmetleri üzerinden hizmet vererek giderleri minimalize edip, buradan artan parayı ücretsiz kartlar ve kampanyalar yapma felsefesi üzerine kuran bir finans kuruluşudur. Amacı “müşteriden hiç para çıkmasın ama müşterim beni kullansın”dır diyebiliriz. Bir inovasyon girişimdir.

Enpara hangi banka?

Enpara.com, QNB Finansbank tarafından kurulmuştur. Tüm hizmetlerini sadece dijital kanallar üzerinden sunar ve amacı mutlu müşterilerdir.

Finansbank kimin?

Finansbank, 1987 tarafından Hüsnü Özyeğin tarafından kurulsa da Nisan 2006 da Yunanistan’a satılmıştır. Yunanistan ekonomik kriz döneminde Katar’a satmıştır. Son durumda Haziran 2018’den bu yana Katar’a(QNB Groups) aittir.

Enpara müşteri hizmetleri numarası?

Enpara.com müşteri hizmetleri için uygulamasını açtığınızda hesabınıza dahi girmeden en alttaki çözüm merkezi butonundan arayabilirsiniz. Veya enpara müşteri hizmetlerine 0850 222 3663 numarasından ulaşabilirsiniz.

Enparada her işlem ücretsiz mi?

Evet, enparada havale-eft-kredi dosya masrafı, vadesiz hesap açma, vadeli hesap açma, dolar-euro hesapları açma, altın hesabı açma, para çekme para yatırma yani aklınıza gelebilecek tüm bankacılık hizmetleri ücretsizdir.

Enpara güvenilir mi?

En para ne kadar güvenilir .. Bu kişisel bir değerlendirme olacak. 2012 senesinden bu yana yani 8 senedir enparaya üyeyim. O zamanlar kart bile yoktu başka bankaya eft yapıp çekiyorduk paramızı. O zamandan bu zamana 8 yıldır kullanıp da en memnun kaldığım bankacılık hizmeti enpara oldu. Tamamen şahsi yorum ve düşüncemdir.

 

Enpara nasıl üye olunur?

Enpara üye olmak için öncelikle internet sitesinden başvuru yapmanız lazım. Sonrasında onlar sizi arayacak ve adresinize kadar bir temsilci gelip size kartınızı teslim edecek. Enpara başvurmak için tıklayınız.

Enpara hangi bankamatikten para çekebilirim?

Enpara encard bankamatik kartınızla tüm QNB Finansbank atmlerinden dilediğiniz kadar, ayrıca bu yazıyı yazdığımız tarihte geçerli bir kampanyadan dolayı, denizbank-TEB atmlerinden ayda 3 defa olmak üzere para çekip para yatırabilirsiniz.

Enpara ne kadar faiz veriyor?

Enpara faiz oranları her geçen gün değişiyor. Bu sebeple sizi enpara güncel faiz oranları sayfasına buradan buyur edelim.

Enpara ne kadar güvenilir, neden bu kadar çok övüyorsunuz, bu yayına sponsor mu oldular?

Enpara oldukça güvenilir dijital bankacılık hizmeti sunan bir kuruluştur. Neden bu kadar övdüğümüze gelince; yıllardır kullanıyoruz ve gerçekten çok memnun kaldık, kalıyoruz. Bize göre en çekici yanı ise ne olursa olsun 50-60 saniye içerisinde müşteri hizmetlerine bağlanmasıdır. İsmi lazım değil baş harfi G olan bir bankanın müşterisi iken 25 dk müşteri hizmetlerine bağlanmayı beklediğim oldu. İsmi lazım değil baş harfi Y olan bir başka bankanın -öğrenci iken- müşterisiyken, öğrenci olduğumuz için ilgilenmezlerdir. Enpara.com’da bunları hiç yaşamadığımız için övüyoruz.

Ve hayır, bu yayında en ufak bir sponsorluk yoktur. Tamamen gönüllü ve bilgilendirmek amaçlı bir yayındır.

Aşağıdaki soru ve çözümlerini, ayrı ayrı yayınlamaktansa bu yayınımızda enpara internet bankacılığı kullanımı ile ilgili bir çok hususa değinelim istedik. Aşağıdaki başlıklardan size uygun olanıyla ilgilenebilir veya diğer başlıklara da göz atıp enpara ile ilgili bazı ipuçları edinebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım:

enparacom


1.Enpara kredi kartı nasıl alınır?

Enpara kredi kartını herkese vermiyor. Şartları biraz ağır dersek abartmış olmayız. Kesinlikle güvenebileceği müşterilerine kredi kartı veriyor. Neden? Çünkü enpara kredi kartı aidatsızdır, ömür boyu aidat almaz. Enpara kredi kartı düzenli kullanım sonucunda size yıllık 100 TL ödeme yapar. Enpara.com kredi kartıyla harcama sonrasında taksitlendirme yapabilirsiniz. Bu gibi avantajları ücretsiz sunduğu için her başvuran kişiye kredi kartı çıkmıyor. Enpara kredi kartı başvurusu yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.


2. Enpara Kredi Kartı Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Enpara kredi kartı taksitlendirme işlemi yapmak için öncelikle (android için) buraya tıklayıp mobil uygulamasını indirin. Sonrasında mobil uygulamayı açın, bilgilerinizi girin ve açılan ekranda sol en üst köşedeki üç çizgiyi tıklayıp “kredi kartı” tıklayın. Sonrasını aşağıdaki resimlerde anlattık:


3. Enpara Kredi Kartı Limit Arttırma veya Limit Azaltma

Enpara kredi kartı limit artırma nasıl yapılır? Kredi kartı limit düşürme talebi nereden yapılır sorularının cevaplarını da aşağıdaki galerimizden bulabilirsiniz.

Enpara ekipleri maaşınızı-mesleğinizi-diğer kredi kart limitlerinizi inceleyip en kısa sürede size dönüyorlar. Diğer kredi kartı limitlerinizi düşürdükten sonra başvurmanızda fayda var. Ayrıca red yerseniz, sonrasında yine başvurabilirsiniz.


4. Enpara Sanal Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sanal kredi kartı, asıl kredi kartınıza bağlı olan ekstra bir kredi kartıdır. Fiziksel yani kart halinde değildir ve basılmaz. Sanal kart ile güvenilir bulmadığınız sitelerden rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz çünkü bilgiler çalınsa bile limitini siz belirlediğiniz için herhangi bir zarar gelmez. Örneğin; 5 bin TL’ye TV alacaksınız ama alacağınız siteye güvenemediniz. Sanal kartınızın limitini 5 bin TL yapıp, sanal kart bilgileriniz ile alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bilgileriniz çalınsa dahi sanal kartınızın limiti 5 bin TL olduğu için herhangi bir işlem yapılamaz. Sanal kart internetten alışveriş yapmanın en güvenli halidir diyebiliriz.

Enpara sanal kart başvurunuzu enpara mobil uygulaması üzerinden yapabilirsiniz. Bunu hemen görsellerle anlatıp sanal kredi kartıyla ilgili bir kaç bilgi verelim:

Enpara Sanal Kredi Kartı ile ilgili bilinmesi gerekenler:

 • Bir yıl içerisinde sanal kredi kartınızı 10 kez silip 10 kez yeni sanal kart oluşturabilirsiniz ama aynı anda en fazla 1 adet sanal kartınız olabilir.
 • Sanal kartınız ana kredi kartınıza bağlıdır. Limitini kredi kartınızın limiti çerçevesinde azaltıp artırabilirsiniz.
 • Ekstrenizde sanal kredi kartı harcamalarınızın yanında “sanal” yazar. Böylece hangi harcamaları sanal kredi kartınızla yaptığınızı görebilirsiniz.
 • Enpara, herkese sanal kart vermiyor. Sanal kart kullanımınız illegal ve sürekli sil-yeniden oluştur şeklinde olursa bu hizmeti sizin için kapatabilirler.
 • Sanal kartınızı internet sitelerine kaydedebilir, aynı normal kartınızmış gibi dilediğinizce kullanabilirsiniz.
 • Enpara kredi kartı üzerinden sanal kart oluşturmak ve kullanmak tamamen ücretsizdir.

sanal kart

5. Enpara Sanal Kart Limit Artırma Nasıl Yapılır?

Enpara sanal kart limit arttırma işlemi için öncelikle yukarıdaki galeriden son fotoğraftaki kısma gelin. Hemen altta limit “güncelle” butonundan limitinizi yükseltebilir veya düşürebilirsiniz. Onay gerekmez, ana kredi kartınıza bağlı olarak gelişen bir işlemdir. Örneğin bin TL lik bir alışveriş yapmadan önce bu kısma gelip limiti 1000 TL yapıp güvenli alışveriş yapabilirsiniz.


6. Enpara Sanal Kredi Kart İptal Etmek

Enpara sanal kart iptal etmek için öncelikle yine 4.maddedeki yolu izleyin. Bunu mobil uygulamadan yapmanız en sağlıklısı olacaktır. Sonrasında son fotoğrafta sol alt köşede görünen “kartı iptal et” butonuna tıklayın. “Onayla” dedikten sonra sanal kartınız iptal olmuş olacak. Yeniden sanal kart oluşturmak için önceki adımları takip edin ama unutmayın, bir yılda en fazla 10 sanal kart oluşturabiliyorsunuz.


7. Encard ATM Limit Arttırmak

Encard atm limit arttırma ve limit düşürme işlemi yapmak isteyebilirsiniz. Bu işlemle bankamatik kartınızın güvenliğini artırmış olacaksınız. Diyelim encard çalındı (yani enpara bankamatik kartınız), hemen mobil uygulamaya girip bu aşağıda anlattığımız işlemi yapıp, atm den para çekme limitini 0 TL yapabilir anında önlem almış olabilirsiniz.8


8. Enpara bankamatik kartını internet alışverişine kısıtlamak

Enpara bankamatik kartınız(yani encardınızı) ile internetten alışveriş yapılmasını engelleyebilirsiniz veya sınırlandırabilirsiniz. Özellikle çocuk sahibi okuyucularımız buna ihtiyaç duyacaktır çünkü bazen oynadıkları oyunlarda sizden izinsiz satın alma işlemi yapabiliyorlar. Bunu internet alışveriş aylık limitini düzenleyerek önleyebilirsiniz.

7.maddedeki galeriden adımları izleyerek 4. fotoğrafa gelin. Burada dikkat ettiyseniz kırmızı çerçeveye aldığımız kutunun iki aşağısında “internetten aylık alışveriş limiti” yazıyor. Bu yazıya tıkladığınızda kendinize yeni bir limit belirleyebilirsiniz. Bu limiti onay gerekmeden anlık olarak değiştirebilirsiniz.


9. Enpara günlük faiz nasıl yapılır?

Enpara günlük faiz, enparanın birikim hesabında tutulan paraya verdiği ve günlük işlettiği faiz demektir. Enpara birikim faizi bu yazının yazıldığı an yani 2020 Aralık ayında şu şekildeydi:

[tabs]
[/tabs]

Not: Ayın en parası olursanız günlük faiz oranınız %0.5 artacaktır.

sanal kredi karto

10. Ayın Enparalısı Nedir? Ayın Enparalısı Olmak İçin

Ayın enparasılısı, enparanın tüm kampanyalarından o ay içerisinde faydalanabiliyor. Diğer müşteriler enparayı hala ücretsiz kullanabilir ama kampanyalarından faydalanamıyorlar. Peki ayın enparalısı ne demek?

Enpara bir çok kampanya ve hizmeti tamamen ücretsiz sunan online bankacılık hizmetidir. Finansbank’a bağlıdır. Bu hizmetleri ücretsiz sunmadan önce sizden kendisini kullanmasını ister. İşte bunu yapan müşterilerine de ayın enparalıları der.

Ayın enparalısı nasıl olunur?

 1. Hesabınıza en az 100 tl lik para girmeli veya çıkmalı
 2. En az 100 TL’lik kredi kartı borcu ödemesi yapılmalı
 3. En az 1 adet fatura ödenmeli
 4. Cep telefonuna en az 1 defa TL yüklenmeli
 5. ATM lerden  bir kez de olsa o ay para çekilmeli
 6. Encard veya kredi kartınızla o ay en az 1 defa harcama yapılmalı
 7. Bir önceki ay vadesiz/vadeli/birikim hesap tutarınız-toplamda- her gün en az 5 bin tl olmuşsa
 8. Bir önceki ay kredi ödediyseniz

Yukarıdaki işlemlerden en az HERHANGİ 5 tanesini yapmışsanız o ay ayın en paralısı olursunuz. Diğer ay sıfırlanır.

Ben şahsen her ay şu işlemleri otomatik yaptığım için hiç uğraşmadan ayın en paralısı oluyorum: Ayın enparalısı en kolay işlemler için tıklayınız.


11. Enpara Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Enpara kredi başvurusu 2020 yılının başlarında enparaya eklendi. Enpara kredi başvurusu o kadar kolay bir şekilde yapılıyor ki, neredeyse hiçbir şey yapmıyorsunuz. Fakat kolay olduğu kadar çıkması da zor bir kredi. Enpara kredisine başvurmak için enpara kullanmanız şart ama enpara her müşterisine kredi vermiyor. Kredi vermesi için uzun süredir kendisini kullanıyor ve güvenilir bir müşteri imajı çizmiş olmanız gerekiyor. Tabi ki bir de kredi notunuzun yüksek olması. Tüm bunları sağlıyorsanız aşağıda nasıl başvuru yapacağınızı yine görsellerle anlattık:

Enpara kredi çekmenin püf noktaları:

 • Enpara sigorta ücretini direk ana paranızdan keser, bunu hesaplayıp bir tutar belirlemeniz daha sağlıklı olur.
 • Enpara kredi vermediyse müşteri hizmetlerini aramanıza gerek yoktur. Bu konuda ince eleyip sık dokuyorlar.
 • Enpara kredisi çok kısa sürede değerlendirilir, onaylandığı an hesabınızdadır ve direk kullanabilirsiniz.
 • Çok fazla başvuru yapmak kredi notunuzu geriye çekeceğinden hiç önermediğim bir eylemdir.
 • Eleştiri: Enpara kredi vermeye ilk başladığı zamanlar uygun faiz oranları sunuyordu ama açıkçası sonrasında diğer bankalar daha uygun faiz oranlarıyla kredi vermeye başladılar. Kredi çekeceğiniz dönem enuygun gibi sitelerden kıyas yapmanız faydalı olacaktır.

12. Enpara Dolar Hesabı nasıl açılır?

Enpara dolar hesabı açma , enpara euro hesabı açma nasıl olur bu başlıkta da sizlerle bunu paylaşayım. Enpara ile dolar alıp satabilir veya euro-altın alıp satabilirsiniz. Dolar ve euro vadesiz hesabınıza dolar ve euro transfer edebilirsiniz. Aşağıda adım adım enparada euro dolar hesabı nasıl açılır anlattım sırasıyla takip ederek siz de açabilirsiniz:

 

 


13. Enpara ne kadar kazandığını görme

Enparadan ne kadar kazandığınızı görebilirsiniz. Tabi bunun anlamı şu; şimdiye kadar enpara kullanarak yapmadığınız masraflar, kampanyalardan kazandıklarınız ne kadar, toplam üyeliğiniz başladığından bu yana kaç tl olmuş bunu görebiliyorsunuz. Şöyle ki bunun için web tarayıcısından enpara.com üzerinden hesabınıza girmeniz gerekiyor. Sonrasında:

 


14. Enpara Kredi kartı ile kaç TL taksitlendirebilirsiniz?

Enpara kredi kartıyla her ekstre döneminizde yasaların izin verdiği çerçevede 3000 tl ye kadar taksitlendirebilirsiniz. 30 Haziran 2021’e kadar geçerli ama o tarihlerde bu güzelliğin uzatılacağını umut ediyoruz.

 

1.000 TL ve altındaki 3 alışveriş taksitlendirme hakkınız vardır.

1.000 – 2.000 tl arasındaki harcamanızı taksitlendirdiğinizde tek seferde 2 hakkınız gider.

2.000 – 3.000 tl arasındaki harcamanızı taksitlendirdiğinizde tek seferde 3 hakkınız gider ve başka hakkınız kalmaz.

 

Enpara 3000 TL üzeri taksitlendirilir mi?

Evet taksitlendirilir ama %1.59 faiz oranıyla.

Enpara taksitlendirdiğimiz harcamaları iptal edebilir miyiz?

Evet enpara taksitlendirdiğiniz harcamayı iptal etmek için harcama taksitlendir kısmından önceki taksitlendirmelerinizi görebilir ve iptal edebilirsiniz fakat ekstreniz kesildiği an artık iptal edemezsiniz.


15. Enpara motorlu taşıtlar vergisi ödeme

Enpara mobil uygulama veya webden hesabınıza erişerek motorlu taşıtlar verginizi kredi kartınızla ödeyebilir, sonrasında kredi kartı kısmından harcama taksitlendir deyip faizsiz 6 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

Bunun için mobil uygulamayı açtıktan sonra soldaki üç çizgiye tıklayın > Ödemeler > Diğer > Vergi > Ödeme aracı kredi kartı > vergi adı motorlu taşıtlar vergisi seçtikten sonra plakanızı girin ve vergi yılını seçin. Devam tıklayın, vergi dönemini seçin ve ödeyin.

Ödeme sonrası bir 5 dk sonra kredi kartı > harcama taksitlendir deyin ve ilgili harcamayı seçip 6’ya kadar taksitlendirebilirsiniz.


16. Enpara trafik cezası ödeme

Enpara trafik cezası ödeme yapmak istiyor olabilirsiniz ama size kötü bir haberimiz var. Gelir idaresi başkanlığının yaptığı düzenlemeye göre artık enpara dahil dijital olarak trafik cezası borçları ödenemiyor. Yani enpara ile trafik cezanızı ödeyemezsiniz.


17. Enpara istanbul kart bakiye sorgulama ve istanbulkart bakiye yükleme

Bunun için mobil uygulamayı açtıktan sonra soldaki üç çizgiye tıklayın > Ödemeler > Diğer > İstanbulkart seçin. Açılan sayfadan telefonunuzun NFC özelliğini kullanarak bakiyenizi sorgulayabilir veya “İstanbulkart yükleme” tıklayarak kart seri numaranızı girip yükleme yapabilirsiniz.

Enpara ile ne gibi borçlarımı ödeyebilirim?

Enpara “ödemeler” sekmesini kullanarak;

 • EK9 10 günden fazla,
 • Geçmiş dönem 4A prim tahsilatı,
 • GSS Borçlanması,
 • İşveren 6736 yapılandırma tahsilatı,
 • SSK İcra tahsilatı geçmiş dönem borçları,
 • 4A Prim borcu,
 • 4B Bağkur Cari Dönem Prim Tahsilatı,
 • 4B Bağkur Prim Tahsilatı,
 • 4B Bağkur 6736 Yapılandırma Tahsilatı,
 • 7143 Yapılandırma İşveren Tahsilatı,
 • Gelir Vergisi(gmsi),
 • Fatura ödemeleri(su-telefon-elektrik-doğalgaz-internet),
 • Kredi ve Kredi kartı ödemeleri,
 • Cep telefonu TL yükleme ve şans oyunları ödemelerini yapabilirsiniz.

Enpara ile hangi internet sağlayıcılarının faturalarını ödeyebilirim?

 • BiNET
 • BRİNGO
 • D-smart net
 • ExtraNet
 • Fiberix
 • Fibertek bilişim
 • Fibim Fibernet
 • Fixnet
 • GIBIRNET
 • Göknet
 • Hipernet
 • İşnet
 • Kentnet
 • Millenicom
 • Netgalaksi
 • netlike
 • netspeed
 • Oris Telekom
 • Sahilnet
 • skynet
 • Superonline
 • Superonline metronet
 • Telsam
 • Turknet
 • Türk Telekom (TTNET)
 • Vodafone net

ödemelerinizi yapabilirsiniz.


18. Enpara Bas Biriktir Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Enpara bas biriktir özelliği ile para biriktirmek isteyen müşteriler kolayca para biriktiriyorlar. Enpara ayarlarından tanımladığınız tutarda, hesabınıza giriş yapmadan, sadece uygulama üzerinden bas biriktir tuşuna basarak, vadesiz hesabınızdaki parayı(bu tutarı siz belirliyorsunuz) birikim hesabına hiç uğraşmaksızın atabiliyorsunuz.

Birikim için belirlediğiniz tutarı değiştirebilirsiniz veya bas biriktir özelliğini komple iptal edebilirsiniz.


karekod19. Enpara Karekod ile bankamatikten para çekmek

 • Enpara uygulamasını açın ve “karekod” yazan logoya tıklayın
 • Hesabınıza giriş yapın.
 • Hızlı para çekme > vadesiz TL seçtikten sonra tutar seçin veya kendiniz girin
 • Para çek butonuna tıklayın, her şey doğruysa onayla tıklayın.
 • Herhangi bir finansbank atm sine gelin
 • Karekodla işlem butonuna tıklayın veya direk karekod açık olabilir.
 • Kamera açılacak.(eğer ilk kez yapıyorsanız kamera kullanmasına izin ver deyin açılır)
 • Bankamatikteki kare kodu gösterin. Hepsi bu kadar.

 

 


20. Enpara spotify veya netflix indirim kampanyası

Enpara ile spotify ve netflix aylık paket satın alımlarınızın yarısını geri kazanabilirsiniz. Böylece iki platformadan da yarı ücretine faydalanabilirsiniz. Enpara aylık 30 tl ye kadar olan bu harcamalarınızın yarısını iade ediyordu. Fakat bu kampanya bazen geliyor bazen kalkıyor. Bu sebeple enpara kampanyalar sayfasını takip etmenizde fayda var.

Bu yayını buraya kadar okuyan değerli okuyucularımız için bir hediyemiz olsun dedik ve enparanın çok az bilinen çok az yerde yazan çark döndürme özelliğini paylaşalım istedik.enpara gif

Evet uygulamayı açtığınızda eski çevirmeli telefonlar gibi menü ögelerini çevirebilirsiniz. Bu özellik ne işinize mi yarayacak.. Hiç, öylesine, enpara böyle sevimli bir kuruluş işte :)

Bu yayınımızda sizlerle enine boyuna enparayı ele aldık. Umarız birilerine bir faydamız dokunmuştur. Değerli yorumlarınızı eksik etmemeniz dileklerimizle.

(Bu yayındaki görseller ve materyaller şahsi enpara hesabımdan alınmış olup başka bir yerde kullanılamaz. Enpara.com’un iletişime geçerek istemesi halinde(makrofinanshaber@gmail.com) yayından kaldırılır.)

Sizin Yorumunuz Nedir?