1. Ana Sayfa
 2. İş Fikirleri
 3. Çiğ Köfteci Açmak Hâlâ Mantıklı Mı? | Kazancı | Maliyeti
Trendlerdeki Yazı

Çiğ Köfteci Açmak Hâlâ Mantıklı Mı? | Kazancı | Maliyeti


Belirli bir birikimi olup bu birikimiyle dükkan açmak, yatırım yapmak isteyen herkesin önüne çiğköfteci açma fikri çıkmıştır. Çiğ köfteci açmak mantıklı mı gelin bu yazıda buna değinelim.

Bu yayını gelişigüzel okumamanızı, boş bir vaktinizde kahvenizi alıp hiçbir kısmı atlamadan okumanızı öneririm. Biraz uzun sürecek ama yazı sonunda Çiğ Köfteci Açmak ile ilgili her şeyi biliyor ve hatta bu işte daha fazla nasıl kazanç sağlayabilirsiniz bununla ilgili bile fikirler edinmiş olacaksınız. Okuduktan sonra bir yorum bırakırsanız seviniriz :)

Bu yayında size olabildiğince samimi ve açık olmaya çalışacağım. Tutup size çiğ köfte tarihinden ben de bahsedecek değilim. Buraya kadar geldiyseniz çiğköfteci açma fikriniz az çok vardır veya aklınızı iyiden iyiye kurcalıyordur.

Çiğ Köfteci Açmak

Çiğ köfteci açmak mantıklı mı diye soracak olursanız cevabımız evet mantıklı şeklinde olacaktır. Çiğköfte dükkanı uygun şartlar ve koşullar gözetilerek açılırsa, az sermayeyle sahibine fena olmayan ücretler kazandıracaktır.

Düşük sermayeyle yapılabilecek işlerin başında geliyor yani. Cebinizde 20-30 bin liranız var ise siz de bu işe girişebilirsiniz. En aşağıda çiğköfte işi yorumumuzu yapacağız, işin inceliklerinden bahsedip önerilerde bulunacağız, okumaya devam ediniz.

Çiğ Köfteci Açmak Karlı mı?

Çiğ köfteci açmak kazandırıyor evet ama bir işten için, “kârlı mıdır” sorusundan önce kendinize; “bu işe girmem için cebimde ne kadar para olmalı?” diye sorun.

Çünkü 500 bin lira ile yapacağınız bir girişim zaten ortalama düzeyde düzenli kâr getirecektir. Peki 30 bin lira ile girişeceğiniz işin kârı ne olacak veya olacak mı? işte bu önemli.

Yani bir iş fikrinin direkt kârı değil, fiyat/performansına bakmamız lazım. Burada fiyat=sermaye, performans=kazanç oluyor.

Bu bağlamda incelerseniz çiğköfte işi oldukça kârlı bir iş. Zaten bu sebeple yüzlerce kişi bu işe yatırım yaptı, yapıyor. Hiçbir şey bilmenize gerek olmadan-temel eğitim hariç-, kurumsal bir çiğ köftecinin franchise/bayiliğini alıp bu işe başlayabiliyorsunuz.

Her marka çiğköfteci frençays ücretleri farklı oluyor, bunun için sizi şu yayınımıza yönlendirelim:

İşletmenizi bir bayilik altında değil tamamen kendiniz açacaksanız yine de kârlı bir iş olacaktır. Çiğköfte işi maliyeti düşük, kâr marjı yüksek bir iş. Çiğ köftenin içine giren malzemelere ve ortaya çıkan ürünün satış fiyatını düşünürseniz, siz de hak vereceksiniz. Yüzde 800-1000 lere varan kâr marjı olduğunu söyleyebilirim.

Çiğ Köfteciler Ne Kadar Kazanıyor?

Çiğ köfteciler ne kadar kazanıyor diye sorduğunuzu tahmin ediyorum. Bir işe girmeden önce o işin kazancı aklımıza gelen ilk soru olur. Çiğ köftecilerin aylık kazancı 6 bin TL ile 50 bin TL arasında değişmekte.

Çiğ köfteciler kaç para kazanıyor sorunuzun cevabı aylık ortalama 10-15 bin lira olacaktır.

Peki bu kazanç farkı neyden kaynaklanıyor diye düşünmüş olabilirsiniz. Kazanç fiyat makas aralığının bu kadar açık olmasının sebepleri var. Bir kaç bilgi daha verip, o hususa yazının devamında değineceğim.

Çiğ Köfteci Açmak İçin Gerekli Belgeler

Çiğ köfteci açmak için herhangi bir ustalık belgesi, mezuniyet veya vasıf şartı bulunmuyor. Şöyle ki:

 • T.C. Kimlik Belgesi Fotokopisi.
 • Açacak kişinin 4 Adet vesikalık Fotoğrafı.
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • İşe Başlama Bildirim Belgesi.
 • SGK Giriş bildirgesi.
 • Dükkan kira ise kira kontratı.
 • Dükkan size aitse Tapu fotokopisi.
 • Vergi levhası fotokopisi.
 • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt yapılmalıdır.
 • Tapu veya iş yeri kira sözleşmesi.
 • Adres bildirim belgesi için ilçe nüfus dairesine başvuru yapılmalıdır.

Çiğ köfteci açmak için gereken belgeleri bir günde derleyip ertesi gün çiğköfteci dükkanınızı açabilirsiniz.

Çiğ Köfteci Açmak İçin Sermaye

Çiğ köfteci açmak için gereken sermaye 20-50 bin tl arası değişecektir. Öyle ki frençaysını tamamen ücretsiz veren çiğköfte bayileri de bulunmakta. Çiğ köfteci açma maliyeti bu şekilde 10-15 bin liralara kadar düşebilmektedir. Örneğin şurada göreceğiniz firma françays için herhangi bir ücret istemiyor.

Fakat şu hususa dikkat! Eğer çiğköfte dükkanınızı bayilik alarak değil siz kendiniz açacaksanız, sizi en az 5-6 ay idare edecek dükkan kirası bedeli cebinizde bulunmalı. Bu da sırf kiraya 30 bin TL ye yakın bir tutar ayırmanız anlamına geliyor. Ayrıca malzeme ve dükkan kuruluş giderlerini 20 bin lira olarak kaba hesap düşündüğünüzde cebinizde en az 50 bin liranın olması faydanıza olacaktır.

75-100 bin lira bir sermayeniz var ise daha iyi lokasyonda dükkanınızı açarsanız bu işte %99 tutunursunuz. Çiğ köfte işi, çiğköftenin fiyatının uygun olması ve yaygınlaşmış olması sebebi ile her zaman müşteri bulacak bir alan.

Sermaye İçin Kredi Çekmek Mantıklı Mı?

Bazı takipçilerimizden bu yönde sorular alıyoruz. Sermayem yok kredi çekip çiğköfte işine girmek mantıklı mı diye soruyorlar.

Çiğ köfteci açmak gerçekten kârlı bir iş. Yüzde 1000’lere varan kâr marjının olduğu bir işten bahsediyoruz. Kazanması da çok zor bir iş değil, yani çiğ köfteci açan 10 kişiden en fazla 3 tanesi işletmesini kapatıyor. Ama sonuçta bu bir risk. O üç kişiden birisinin siz olmayacağını kimse garanti edemez. Pandemi dönemi en iyi örnek. Ne yaşayacağımızın belli olmadığı şu günlerde kredi çekip çiğ köfte işine girmek veya herhangi başka bir işe girmeyi tavsiye etmiyoruz.

Sermayeniz 50 bin liradır ve üstüne 20-25 bin lira kredi çekip yani sermayenizi daha da artırıp işe öyle girişmeyi düşünüyorsunuzdur buna bir şey diyemeyiz ama bize göre, hiç kredi çekmeden, öz sermayenizle, kaybetmeyi göze alacağınız bir para ile bu işe girişin. İşin sonunda 50 bin liram gitti, olsun, en azından denedim diyebilecekseniz, bu macera sizi çağırıyor demektir :)

Çiğ Köfteci bayiler

Çiğ Köfteci Açmak İstiyorum Yorumlar

Çiğ köfteci açmak istiyorum diyenlere tavsiyelerimiz var. Yukarıdaki başlıkta az çok yorum yapmaya başlamıştık devamını getirelim. Bu başlıkta size bu işin incelikleri, daha fazla nasıl kazanabilirsiniz, diğer çiğköfteci rakiplerinizden nasıl ayrışabilirsiniz bunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle çiğ köfte bayiliği alacaksanız fark yaratmanız oldukça zor olacaktır. Bayilik veren yerler kendi konseptinin dışına çıkılmasını, kendi ürünü harici bir şeyler satılmasını istemez. Bir kurumun denetiminde “rutin” ilerlemek zorunda kalabilirsiniz. Bu da çevrenizde fark yaratamayacağınız ama belli bir kazancı da garanti edeceğiniz anlamına geliyor.(insanlar bilindik bayilere daha güvenerek geliyorlar)

Yani bayilik alırsanız, ne uzar ne de kısalırsınız. Müşteri bulma yönünden kolaylık yaşarsınız. Bayilik alacaksanız, alacağınız firmanın çiğ köfte harici bir ürün yelpazesi var mı buna önem verin, çiğ köfte yanında turşu suyu, içli köfte vb. satışları olan firmalar var. Bu da daha çeşit ürün satımı daha fazla müşteri demek. Çiğ köfte sevmeyen birisi sizin firmanın turşu suyuna bağlanmış ve her gün sizi bu sebeple ziyaret edecek olabilir.

Peki şimdi de bayilik almak değil de tamamen kendi çiğ köftecinizi açacağınızı düşünelim.

Çiğ Köfte İşinde Daha Fazla Kazanmak İçin Tavsiyeler

Yukarıda değinmiştik, cebinizde 50 bin liranız hatta daha iyisi 75 bin liranız olsa iyi olur. Çünkü ilk aşamada müşteri bulmakta zorluk yaşayacak, bir kaç ay kirayı cebinizden ödeyeceksiniz. Mutlaka bir kaç aksilik olacaktır, bu aksilikler durumunda sizi idare edecek kara gün akçeniz bu 75 bin liranın içinde olsa iyi olur.

 • Dükkanınızın ismi kesinlikle dikkat çekmeli. Çiğ köfteci ali usta gibi basit bir ismin yerine “çiğköftecibey” “tadangelir çiğ köfte” “Arsamiea” “komagene” gibi akılda kalıcı unutulması zor bir isim düşünün.
 • Çiğköfte dükkanınızın konumu çok önemli. Lokasyona önem verin. Bir fakülteye yakın, bir liseye yakın, hastanenin yanında açılmış çiğköfteci daha fazla satış yapacaktır. Veya bir iett durağının arkası, meydana bakan bir dükkan, köşe lokasyonlar, bim veya şok market gibi marketlerin yan yana bulunduğu bir yerde onların karşısı veya yanı gibi gibi.. bunlar yazıyı yazarken aklıma gelen rastgele fikirler.
 • Siz bu işe girişmeden önce lokasyonu iyi bir araştırın. En yakın diğer çiğ köfteci size ne kadar uzak mesela? buna dikkat edin. Açacağınız lokasyonda oturan kesim elit-zengin kesim ise satışınız düşük olabilir. Bu kesim genelde çiğ köfte tercih etmez. Bu vb. hususların hepsini göz önüne alarak lokasyon tercihi yapın. Zaten bu tercihiniz dükkanınızın yanı işinizin kaderinde temel rolü oynayacak.

Yukarıdaki madde en önemli detaydı. Diğer çiğ köftecilerden daha fazla kazanmanızı sağlayacak en önemli iki unsurdan birisiydi. Fakat bir faktör daha var..

 • Lezzet. Eğer kendi çiğ köftecinizi açacaksanız insanlara farklı lezzetler sunmalısınız. Farklı bir ürün ortaya koymalısınız ve insanlar sırf o ürün için size gelmeli.
 • Lezzet 2: Klasik olarak sunacağınız çiğ köftenizin lezzeti de üst düzeyde olmalı. Damakta bıraktığı lezzet o kadar iyi olmalı ki yiyenler bağımlısı olmalı. Bu hususta makine kullanımını azaltmalı hatta sıfıra indirmelisiniz.
 • Hijyen.. Gıda işine girişiyorsunuz. Bir çok kişinin sırf hijyenik bulmadığı için çiğ köfte yemediğini biliyor musunuz? Çünkü geçmişten bu yana çiğ köfte yapma aşaması bize eldivensiz, kıllı, kirli erkek elleri tarafından çıkan, yapan kişinin terinin karışması şeklinde gösterildi. Hemen bir örnek vereyim:

 • Dolayısıyla hijyen konusunda farklı bir şeyler yapabilirsiniz. Örneğin çiğ köfte hazırladığınız eldivenli elinizle para üstünü vermeyin. Bu gibi ince hususlara dikkat edin. Çiğ köfteniz tezgahın en temiz tarafında dış hava ile münasebeti olmayan bir yerde bulunmalı. Tezgah camları pırıl pırıl olmalı.
 • Yeşillikleriniz kusursuz temizlikte ve tazelikte olmalı. Çeşit kullanmaya önem vermelisiniz.
 • Son zamanlarda çiğ köftenin içine çin tuzu ekleyen bazı firmalar tespit edildi ve insanlar bu sebeple uzaklaştı. Dükkanınızda çiğ köftenizin içinde kimyasal, çin tuzu vs hiçbir şekilde kullanmadığınızı belirten bir tabela olsun. Müşteriler buna önem verdiğinizi bilsin.
 • Eve servis yapmayı ve servis olayını hızlı kusursuz yapmayı ilke haline getirin. Bir çok çiğ köfteci servisten daha fazla kazanıyor. Eve servis işinizin en önemli noktası olacak dersek abartmış olmayız.
 • Daha fazla kazanacağım diye müşteriye verdiğiniz malzemeden kısmayın, malzeme kalitenizi düşürmeyin, dükkana gelen müşteriye her zaman ikramda bulunun.
 • İlk 5-6 ay sürekli ikramlarda bulunun. Bunun bütçesini sermayenizde hazır edin.
 • Kampanyalar yapın. Özellikle başlangıçta dükkanınızın açıldığını fark ettirmek amaçlı 200 gram çiğ köfte alana 50 gram bizden gibi gibi veya 300 gram üstü çiğ köftenin yanında ayran ücretsiz gibi dikkat çekici kampanyalar yapın. Bunlar farazi örnekler tabi.
 • Güleryüz, samimi yaklaşım, güvenirlik vermek.. bu üçünü de hallederseniz kemikleşen bir müşteri portföyünüz oluşacak. Bu müşteri kitlesini kaybetmek emin olun çok kolay. Kalitenizi düşürmeden devam edin.

Kim bilir sizin kendi açtığınız bu çiğ köfte dükkanınız, isminiz, markanız o kadar ünlü olur ki siz bayilik verir ve belki de şurada gördüğünüz firma gibi ülkenin her yerine yayılan bir isim haline gelirsiniz. Bu tamamen size ve azminize bağlı.

çiğköfte işi

Çiğ Köfte İşinin Zor Yanı

Çiğ köfteci açmak belki bu yazıdan önce gözünüze kolay görülen bir iş idi ama her işin olduğu gibi çiğ köfte işinin de bazı zor yanları var. Bu işe girecekseniz bu işin bu zor yanlarını da göze almanız gerekecek.

Çiğ köfte işinin zor yanları şu şekilde:

 • Mesai saatleri. Çiğ köfteci dükkanı haftanın yedi günü çalışır. Gün içerisinde akşam geç saatlere kadar açıktır. Bu da sosyal hayatınızın iş olması anlamına gelecektir.
 • Dükkanınızı 10-15 bin lira sermayelerle kalitesiz seçimlerle açarsanız, kapatma ihtimaliniz yüksek(kötü lokasyon, kötü malzeme vb.)
 • Rekabet çok fazla. Neredeyse adım başı çiğ köfteci bulunan şu günlerde rakiplerinizin sayısı sizi yıpratabilir. Dolayısıyla bu işi profesyonel yapmanız gerekecek.
 • Kış mevsiminde yeşillik bulmanız zor oluyor. Bu sebeple kış aylarında biraz zorlanacaksınız.
 • Eleman çalıştırmanın zor olduğu bir sektör. Çünkü bu işte bir çok önemli husus var, dükkanı tamamen elemanlara bırakamıyorsunuz.
 • İnsanların hali hazırda sürekli alışveriş yaptıkları çiğ köftecisi olduğundan yeni müşteri çekmeniz biraz zor olabiliyor. İlk 3-5 ay zararına iş yapabilirsiniz, bu sebeple sermaye önemli.

Çiğköfteciliğin zor yanı başka yok diyebiliriz. Size iş fikirleri kategorimizde sunduğunuz zor yanı en az işlerden birisi diyebiliriz. Ne yük taşırsınız ne kimyasal solursunuz ne de başka bir şey.. Tertemiz iş :)

Çiğ Köfteciler Hafta Sonu Açık Mı?

Evet, çiğ köfte firmalarının bir çoğu hafta sonu açık. Cumartesi-pazar günleri çiğ köfte dükkanlarını işliyor halde görebilirsiniz.

Böyle bir durumda 7/24 çalışacak mıyım gibisinden düşünüyor olabilirsiniz. Evet çiğ köfteci açarsanız ilk 1-2 yıl yoğun çalışmanız gerekecek. Ama kazancınız oturduğunda, işler rayına girdiğinde hafta sonu kendiniz değil de güvenilir bir eleman çalıştırabilirsiniz.

Bu yayında sizlerle; çiğköfteci dükkanı açmak, çiğköfte bayiliği almak, çiğköfte işine girmelimiyim, çiğköfteci ne kadar kazanıyor, çiğköfteci nasıl açılır, Çiğ köfte dükkanı açmak ne kadara mal olur, Çiğ köfte aylık kazanç 2022 gibi hususların üzerinde durduk.

Bizi unutmamak için facebook veya twitterdan takip edebilir, youtube kanalımıza abone olabilir veya en güzeli sitemizi sık kullanılan siteleriniz arasına ekleyip arada ziyaret edebilirsiniz.

Sizin Yorumunuz Nedir?