1. Ana Sayfa
 2. Krediler
 3. Çalışmayan, İşsizler için Kredi Başvurusu Yapmak **Etkili Yöntem

Çalışmayan, İşsizler için Kredi Başvurusu Yapmak **Etkili Yöntem


İşsizler Nasıl Kredi Çeker?

İşsizler nasıl kredi çeker? Bankalar kredi verebilmek için gelir belgesini şart koşar. Kişinin bir gelir elde ediyor olması kredi alabilmek için en önemli etmenlerden biridir. İşsizler ise sadece işsizlik maaşı elde ettiklerinden veya hiç gelir elde edemediklerinden kredi alıp alamayacaklarını merak ediyorlar. Bu yazıda işsizler kredi alabilir mi alamaz mı? Kredi alabilmesi için gereken şeyler nelerdir, bunlardan bahsedeceğiz.

issiz kredi

İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı 2020 verilerine göre en az 1,177 TL olarak açıklandı, buna bağlı olarak asgari ücret üzerinden işsizlik sigortası primi ödeyen kişiler, işsiz kaldıklarında 1,177 TL maaş alıyorlar.

 

İşsizlik Maaşı Süresi

İşsizlik maaşının süresi, ödenen sigorta primine göre değişmektedir. Son üç yıl içerisinde en az 600 gün sigorta prim ödemesi yapmış olanlar 6 ay, 900 gün ödeme yapmış olanlar 8 ay ve 1080 gün yani tam prim ödemesi yapmış olanlar ise 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilmektedir.

 

İşsizlik Maaşı ile Kredi Almak

İşsizlik maaşı ile kredi almak çok yaygın bir şeydir. Bankalar işsiz kalan kişilere ancak bir gelir şartıyla kredi verebiliyor. İşsizlik maaşına verilen kredi aynı zamanda işsizlik maaşını alacağınız ay kadar vadeli olarak veriliyor.

Yani 10 ay boyunca işsizlik maaşı alacaksanız ve ilk maaşınızı daha almamışsanız 10 ay vadeli, maaşınızı almışsanız 9 ay vadeli olarak kredi alabilirsiniz. Fakat kredi verilirken maaşınızın en fazla yarısına kadar kredi taksiti ödenmesine izin verildiği için, alabileceğiniz ve ödeyebileceğiniz kredi tutarı da pek fazla olmayacaktır.

 

İşsizlik Maaşı ile Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Elde ettiği net işsizlik maaşına göre işsizler nasıl kredi alır ve ne kadar kredi alır? 2020 yılı güncel işsizlik maaşı 1177 lira olarak açıklanmıştır. Bu maaş seviyesine göre alabileceğiniz kredi miktarı, işsizlik maaşı alabileceğiniz süre için belirlenmiş vadelere göre aşağıdaki şekilde listelenmiştir.

 

10 Aylık Vade İçin (1177 TL işsizlik maaşına göre hesaplanmıştır)

 • 10 ay boyunca işsizlik maaşı alacağı kesin olan bireyler, aylık 588 lira taksit ödemeli 10 ay vadeli kredi alabilirler.
 • Bu süre zarfında en fazla 5,880 lira geri ödemesi olan bir kredi çekebilirler, bu hesaplamaya faiz oranları dahil değildir.

6 Aylık Vade İçin (1177 TL işsizlik maaşına göre hesaplanmıştır)

 • 6 ay boyunca işsizlik maaşı alacağı kesin olan bireyler aylık 588 lira taksit ödemeli bir kredi alabilirler.
 • Bu bağlamda alınabilecek maksimum kredi tutarı, geri ödeme dahil olmak üzere 3528 liradır. Söz konusu miktara faiz dahil değildir.

3 Ay Vade İçin (1177 TL işsizlik maaşına göre hesaplanmıştır)

 • 3 ay boyunca işsizlik maaşı alacağı kesin olan bireyler aylık 588 lira taksit ödemeli bir kredi alabilirler.
 • Bu bağlamda alabileceğiniz en yüksek kredi tutarı geri ödemeler de dahil olmak üzere 1,764 TL’dir.

 

Geliri Olmayan İşsizler Nasıl Kredi Alabilir?

İşsizler nasıl kredi alır diye soranlar için, Herhangi bir gelire sahip olmayan işsizlerin kredi alabilmesi için, teminat veya ipotek gerekmektedir. Herhangi bir mal varlığınızı ipotek veya teminat altına alırsanız bankalar bu koşullarda size kredi vermekte çekinmeyeceklerdir. Aşağıda ipotek edebileceğiniz mal varlıkları verilmiştir.

 

İpotek ile Kredi Almak

 

 • İpotek edilebilecek mallardan ilki ‘’konut’’. Evinizi ipotek altına alarak, toplam değerinin yüzde 75’i oranında kredi almak mümkündür. Örneğin konutunuz 100 bin TL değerindeyse 75 bin TL kredi alabilirsiniz.
 • İpotek edilebilecek mallardan ikincisi ‘’araba’’. Arabanızın toplam değerinin yüzde 70’ine kadar bankadan ipotekli kredi alabilirsiniz.

 

Teminat ile Kredi Almak

Teminat, genellikle menkul kıymetlerin yani anlık olarak paraya dönüştürülebilen ve taşınabilir malların banka nezdinde satılamaz rehin konması ve ilgili mal varlığının resmi sahibinin banka olarak değiştirilmesi işlemidir. Borçlar ödendiğinde, teminat da iade edilir.

 

 • Hisse senetleri, vadeli mevduat, kıymetli madenler ve mücevherler, değerli mal varlıkları, işyerinin içerisindeki mallar, ev içerisindeki değerli eşyalar ve benzeri şeyler ipotek gösterilebilir.
 • Bu malları ipotek göstererek, ekspertizin yazacağı satış değerinin yüzde 50-60’ı oranında kredi almak mümkündür.
 • Örneğin, 10 bin TL değerinde bir mücevher veya bir saatiniz var. Bu varlık ipotek edildiğinde, 5-6 bin TL kredi almanızı sağlar.

 

 

Sizin Yorumunuz Nedir?