1. Ana Sayfa
 2. Yatırım
 3. 10 Bin TL ile En Akıllı Yatırım Neye Yapılır?

10 Bin TL ile En Akıllı Yatırım Neye Yapılır?


10 bin tl ile yatırım nasıl yaparsınız? 10 bin tl ile ne yapılır 2021’de? Fikirlerimizi örneklendirdik! 10 bin TL ile ticaret hala mümkün, en akıllı yatırım sizce hangisi?

10 bin TL Nasıl Değerlendirilir?

10 bin tl nasıl değerlendirilir ; 10 bin lira var sizde ve köşede boş dursun istemiyorsunuz. Faize yatırıp harama da bulaşmayayım diyorsunuz. Bir yandan da küçümsüyorsunuz “10 bin lira da bu devirde para mı, dolar olmuş 8 TL” diyor iç sesiniz ve “en iyisi gözümde kalan bir şeyleri alayım” düşüncesi satıyor sizi .. aslında baştan beri bu noktaya zemin hazırlıyordunuz.

10 bin TL ile yatırım:

 • Uzun vadeli altın yatırımı
 • Uzun vadeli gümüş yatırımı
 • Orta vadeli dolar-euro yatırımı
 • Orta vadede borsada işlem açabilirsiniz
 • Kripto para borsasında al-sat
 • Bitcoin yatırımı
 • Ethereum yatırımı
 • E-ticaret yatırımı

Ama bu hali bırakın! 10 bin lira zannettiğiniz kadar küçük değil. Bu yazımızı öyle göz ucuyla değil de ciddiyetle okuyarak başlayın bir şeylere. Kahvenizi çayınızı aldıysanız başlayalım. Tabi öncesinde yasal anlamda bizi sağlama alacak olan şu açıklamayı yapmama müsaade edin.

Bu yayında yazan hiçbir şey YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR. Kişi yapacağı yatırıma kendisi karar vermelidir ve tamamen kendisi sorumludur. makrofinans.com sitesinde yazanlar yatırım hizmeti veya tavsiyesi değildir.

yatırım yapmakGüvenilir Liman: Altın Yatırımı

10 bin tl kaç altın? veya şunu soralım 10 bin lira ile altın yatırımı mantıklı mı? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir. Kararı siz vermelisiniz. Öncelikle kendinize şunu sorun “Ben uzun dönem yatırım mı yapmak istiyorum yoksa orta dönem yatırımcısı mıyım?” Uzun dönemden kasıt 2-10 yıl. Orta dönem ise 6 ay – 1 yıl.

Altın yatırımı mantıklı mı sorusuna cevabı işte buna göre verin. Eğer uzun dönem yatırım yapmak istiyor ve tamamen güvenli bir yatırım olsun kesinlikle kazanayım diyorsanız Altına yatırım yapmak sizin için mantıklı yatırım olabilir.

Örnek:

2 yıl önce bugün 10 bin tl ye çeyrek altın alsaydınız 10.000/363=27,5 adet çeyrek altınınız olacaktı.

27,5 x 717 TL = 19.717 yani 10 bin TL’niz iki katına ulaşmıştı. 2 yılda ama. Altın uzun vadeli olmalıdır.

Dolar alıp unutmak

10 bin TL ile dolara yatırım yapmak yani halk arasında “dolar alıp unutmak” ne derece mantıklı yatırım peki? Burada yine önemli olan uzun vade yatırımcı olmanız. Dolar uzun vadede genelde kazandırır. Altın kadar uzun vadenin garantisi olmasa da orta vadede daha güvenilir durur. Altınla kıyas yapmanız için örneğimiz yine 2 sene üzerinden olsun.

Örnek:

2 yıl önce bugün 10 bin TL’ye dolar alsaydınız(5,97 imiş) 10,000/5,22 = 1.915 dolarınız olacaktı.

1.915 dolar x 7,31(yazıyı yazdığımız anki dolar) =  14.000 TL yani 10 bin TL’ niz  yüzde 40 artmış olacaktı.

10 Bin TL’ye Gümüşe Yatırım Yapmak

10 bin tl ile gümüşe yatırım yapmak ne derece mantıklı peki? Gümüş de altın gibi bir maden. Madene yatırım yapmak her zaman için uzun vadede kazanç getiriyor. Orta vadede dahi iyi bir kazanç getirdiğini söylemek mümkün. Orta vade yatırım için yani 1 yıla göre gümüş yatırımını inceleyelim. Bu yazıyı biz bir sene önce yazsak ve siz on bin liranız ile o zaman gümüş alsaydınız:

10 bin tl ile yatırım

 

10.000 / 15.796 = 0,633 adet gümüş alacaktınız. Bugün gümüş olmuş 26.942 .. devam edelim.

26.942  x 0.633 = 17.000 TL yani 10 bininiz yüzde 70 değerlenmiş olacaktı. 1 yılda.. bu kısım önemli.

Nasıl.. Karar vermenize az çok yardımcı oluyor muyuz? Umarız oluyoruzdur. Ama daha neler neler var. Bakalım..

10 bin tl ile borsa yatırımı yapmak

10 bin tl ile borsaya yatırım yapmak eminim birileri tarafından kulağınıza çalınmış veya ekşi sözlük de okumuşsunuzdur. Oradan olmasa bile bir yerlerden al borsayı unut paran değerlensin tavsiyesi verilmiştir bir yerlerden.

Borsaya 10 bin tl ile girmek istiyor olabilirsiniz ama burada karar vermenize yardımcı olacak altın kelime ise “Güven”. Siz güvenli bir yatırım mı yapmak istiyorsunuz yoksa orta derece güvenli mi, yoksa riskli yatırım mı? Bunu bir düşünün. Cevabınız Güven ise üstte yazdıklarımız daha güvenilir. Cevabınız orta derece güvenli olsa da olur ise borsa yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Yine de burada en güvenilir borsa hisseleri üzerinden ilerleyelim. BIST ‘de borsa işlemi açacaksınız diyelim. Çok büyük şirketleri düşünelim. Garanti bankası gibi Koç gibi. Gelin koç holding hissesi üzerinden örneğimizi verelim. Bu sefer kesinlikle orta dönemli yatırımdayız ve 1 yıllık düşünüyoruz. Hemen aşağıdaki görseli inceleyin.

koç hisse

Gördüğünüz gibi bir yılda sadece yüzde 3 kazandırmış ve sizin 10 bin oldu 10,3 bin. Yalnız aniden nasıl düştüğünü fark ettiniz mi? Muhtemelen siz o düşüşte panik yapıp satacaktınız ama en iyi ihtimal satmadıysanız yüzde 3 kazanacaktınız en fazla. Bu sebeple BIST veya borsayı orta vade yatırım olarak görmeyin. Uzun vade yatırım yapabilecekseniz o zaman iyi kazandırabilir. Yine Koç holding hissesi üzerinden uzun dönemli yatırım örneği verelim.

Bu sefer 3 yıl önce okuyor olun bu yazıyı ve 10 bini yatırdınız borsada koç holding hissesine, bakalım şu an sizin on bin ne olmuşmuş:

koç holding

Böyle bir durumda 3 yıl sonrasında sizin 10 bin yüzde 46 değerlenip 14600 olacaktı. Demek ki neymiş, Borsa uzun veya orta vade yatırımda dahi çok da kazançlı değilmiş. Diğerlerine göre hani. Tabi ki 3 yıl önceye göre yüzde 100 üzeri katlayan hisseler vardır ama amacımız burada güvenilir hisselere yatırım yapmak. Yani yükselmesi neredeyse kesin olanlar.

Devam edelim..

küçük yatırımcı

Kripto Para Piyasasında İşlem Açmak

10 Bin TL ile kripto para al sat yatırımı mantıklı mı? İşte burada da yine şu soruyu cevaplamalısınız ” uzun-orta-kısa vade? hangisi?” 2.sorumu ise “güvenili-az da olsa güvenilir-riskli yatırım?” hangisi?

Uzun vadeli – güvenli kripto para ise tercihiniz bitcoin ve ethereum olmalı.

Orta vadeli – az da olsa güvenilir kripto para ise ethereum veya litecoin olabilir.

Kısa vade al sat yapacağım riskli olsa da olur diyorsanız, trade yapmayı öğrenmelisiniz. Teknik analiz öğrenmelisiniz. Bu konuyla ilgili çok okumalı – ki sitemizde var bir şeyler – ve eğitim almalısınız. Youtubedan destek nedir direnç nedir nasıl çizilir, fibonacci düzeltmesi nedir, RSI nedir nasıl okunur, Bollinger düzeltmesi ne anlatır efendime söyleyeyim formasyonlar neler ve nasıl yorumlanmalı gibi bilgileri size veren videolar izlemeli sitemizdeki kripto paralar kategorimizdeki yayınları okumalı ve twitter sayfamızı takip edip geçmiş gönderilerimize göz atmalısınız.

Yani kripto para piyasasında kısa süreli al sat ile paranızı katlamak istiyorsanız emek vereceksiniz arkadaşlar. Kumar oynamak istiyorsanız o ayrı, o tamamen sizin tercihiniz kararınız.

Örnek:

Biz örneğimize ethereum üzerinden devam edelim. Orta vadeli bir yatırımcısınız, 1 sene öncesine gittik ve bu yazıyı okuyorsunuz şu an. 10 Bin TL yi 1 Şubat 2020 de Ethereum kripto parasına yatırdınız ve unuttunuz diyelim

ethererum grafik

10.000 TL / 183.6(ethereum 1 yıl önce) = 54,46 adet ethereum alacaktını 10 bin tlniz ile. Peki şu anki hesaba göre nolacaktı bakalım hemen…

54,46 eth x 1302(şu anki eth fiyatı) = 70.906 TL…

Ekrana gözünüzü kırpmadan baktığınızı ve şaşkınlığınızı görüyorum şu anda. Net :)

Evet arkadaşlar ETH 1 yıl önceye göre tam yüzde 700 arttı.

Hesaplarda olduğu gibi olmayabilecek şeyler neler:

 1.  10 bin TL ye aldığınız ETH, paranız 20 bin TL olduğunda dayanamayıp satmıştınız muhtemelen. Yüzde 700 beklenemiyor genelde.
 2. Aldıktan hemen sonra hızlıca düştüğünde yükselmesini beklemeyip zararına satabilirsiniz.(kripto para piyasası çok oynaktır)
 3. Bir yıl içerisinde işlem yapmadığınız kripto para borsasının şifresini unutmuş olmanız :)

Tabi ki sonuncusu şaka idi. Peki şu ana kadar baktıklarımız arasından kripto para piyasası bu kadar abartı bir fark atıyorsa akıllara şu soru geliyor mu acaba?

Kripto Para Yatırımı Güvenilir Mi?

Kripto para yatırımı güvenilir mi ya da yatırımı mantıklı mı.. Mutlaka şu an aklınızdadır. Şöyle söyleyeyim, eğer orta vade yatırımcıysanız evet mantıklı olabilir. Eğer bu on bin TL size 2 yıl boyunca hiç lazım olmayacaksa evet mantıklı.. Ama kısa süre içerisinde çekmeniz gereken emanet bir para ise kaçarak uzaklaşın. Neden mi.. Aşağıdaki twitimizde bulunan grafiğe bakın:

Yani ethereum 2018 yılındaki seviyesine 2 yıl sonra gelebilmiş. Daha basit anlatımla; Ocak 2018 de ethereum alan bir kişi, parasını kaybetmemek için 2 yıl beklemek zorunda kalmış. Beklemeyeceğim diyenler de en iyi ihtimal yüzde 80 zararla çıkmış. Yani 10 bin TL leri olmuş 2 bin. Hem de 2 ayda. Ve 10 bin liralarına 2 yıl sonra kavuşabilmişler anca.. Tabi kaybolan enflasyon cabası.

Bu sebeple bu kadar oynak bir piyasada 6 aylık veya 1 yıllık yatırım yapmak daha güvenilir duruyor. Bitcoin veya Ethereum dışına çok çıkmamak, yatırım yaptığınızda üstteki gibi bir çakılma olursa 1-2 sene bekleyebilecek olmanız da önemli. Bunların hepsi kişiden kişiye değişen kriterler. Siz az olsun kazanayım ama kesinlikle güvenilir olsun dersiniz, başkası amaan 10 bin değil mi çok güvenilir olmasa da olur ama kısa sürede kazandırma oranı daha yüksek olsun der.. Burada 10 bin TL’si olan siz karar vereceksiniz buna.

Son bir konu kaldı değineceğim.

küçük yatırımcı

10 bin TL ile ne iş yapılır

10 bin tl sermaye ile ne iş yapılır yani 10 bin TL ile iş kurmak kaldı geriye. Bu konu o kadar uzun bir konu ki zaten yeterince uzattığımız bu yayında değil de ayrıca başka bir yayınımızda değinelim, ya da yorumlarda istek olursa yapalım bunu.. Bakalım üşenmeden yorum yazabilecek misiniz? :)

Kısaca şöyle bahsedeyim; 10 bin TL ye su alıp satabilirsiniz, aliexpress den pahada küçük adette çok olan ve bitirdiğinizde yüzde 300 karlar yapabileceğiniz ürünler alıp satabilirsiniz, küçük çaplı işletmeler açabilirsiniz, 50 cc bir motor alıp kuryelik yapabilirsiniz. Daha masaya yatırılacak ne fikirler var ama yukarıda belirttiğimiz gibi bu  konuda yorum kısmında yeterli seviyede istek olursa yazarız yine.

10 bin TL ile ne yapılır, 10 bin tl ile yapılacak işler, 10 bin tl ile nasıl para kazanılır, 10 bin tl ile ticaret konularında konuştuk bu yayında sizlerle. Başka bir yayında da 10 bin tl ile kurulacak işler konusunda muhabbetimizi ederiz, kalın sağlıcakla.

 

Sizin Yorumunuz Nedir?

Yorumlar (2)

 1. Elinize sağlık.
  Fakat 10 bin tl ile borsa yatırımı yapmak bölümünde hata yapmışsınız. 10k TL %3 kar ile 13k TL olmaz. 10,3k TL olur.
  İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.