1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi/Finans
  3. Pazarlama İnovasyonu Nedir ve Ne Demek 2021

Pazarlama İnovasyonu Nedir ve Ne Demek 2021


Pazarlama İnovasyonu son günlerde fazlasıyla duyuyoruz. Hizmet inovasyon, Organizasyonel inovasyon gibi farklı terimlere karşı uzak oluşumuz sonucunda konu hakkında bilgi arayışına giriyoruz.

Bizler sizi yormadan detaylı bir bilgi aktarımı yapalım.

Pazarlama İnovasyonu

Pazarlama inovasyonu tanım ve özellikleri

Pazarlama inovasyonu tanım ve özelliklerini uzun uzun aktarmadan önce hemen her alana yerleşen inovasyon kelimesini ele alalım. İnovasyon, kelime anlamı itibariyle toplumsal, idari ve kültürel alanlarda yeni yöntemlerin ortaya çıkarılması olarak tanımlanmaktadır. Bu terime özellikle bulunduğunuz ortama ya da yaptığınız işe kattığınız yenilik olarak özetleyebiliriz.

Yenilik anlamına gelen bu kelimeyi tam olarak anladıktan sonra eminiz ki aklınızda Pazarlama inovasyonuna dair bilgiler belirse de yine de kısaca tam olarak ne demek istenildiğine bakalım.

Pazarlama inovasyonu nedir kısaca

Pazarlama inovasyonu müşterilerinize sunmuş olduğunuz mevcut ürün veya hizmetlerin, müşterilerimizin memnuniyeti yükseltmeye yönelik ve ticaretinizi baki kılmak amacıyla çizeceğiniz yol haritanız sonucunda hem mevcut yapıyı koruma hem de yeni müşteriler edinmeye yönelik eylemleri içerir.  Cümle teknik anlam itibariyle biraz karışık da olsa özetle,

Yeniliklere açık olmanız ve mevcut müşterilerinizi koruyup yeni müşteriler edinerek piyasada barınabilmeniz için devamlı kendinizi güncellemeniz, yenilikçi ve sürükleyici olmanız gerekmektedir.

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Hemen kısa kısa örnekler aktarılalım.

 Pazarlama inovasyonu ile ilgili örnekler

Pazarlama inovasyonu ile ilgili örnekler içinde bulunduğunuz sektöre göre farklılık göstermektedir. Bizler bu konuda örneklendirme yaparken, uyguladığı politikalarla her zaman bu konun öncüsü olan Apple’ı örnek gösterebiliriz. Her ne kadar şahit olduğumuzda bazen detayları düşünmesek de apple’ın yaptıklarına bir de şu gözle bakmayı deneyin.

  • Siz hiç Apple cihazın sessizce raflardaki yerini aldığını gördünüz mü? Asla öyle yapmaz, X tarihte satışta der ve herkes sanki başka bir gün satılmayacak gibi yığılma yapar. Hem tonla para verirsiniz hem de saatlerce kuyruk beklersiniz. Tabi ki bu olay en çok onların işine yaramaktadır.
  • Cihazı dağıtıma çıkarmadan önce tanıtım yapar ve teslimatı en erken 1 ay sonraya verir. Neden öyle yapıyor, zaten satılacağını bildiği için çok sayıda üretmiş kargoya verecek personeli mi yok? Amaç alım algısını arttırmak. Yoğunluk var duygusunu aşılıyor ki sizi de almaya itekliyor. Gerekirse 29. Gün elinde bekletir ve 30. Gün kargoya verir. Tabi bu da onların işine geliyor ve düzenli olarak uyguluyorlar.
  • Her mailin altında Iphonumdan Gönderildi yazısını görürsünüz. Amaçları sahiplenme hissiyatı. Markayı çok benimseme ve asla vazgeçememe.
  • Dikkat ettiniz mi Apple ürünlerinin kategorisi söylenmez. Örneğin bir Asus PC alırsınız Notebook denir ama MacBook alınca Notebook denmez, o MacBook yani başlı başına bir dünya.

Bu ve benzeri çok sayıda örnekler aktarabiliriz. Sizler de düşünce mantığını kavrayıp, kendi sektörünüzde kendinize has çözümler üretebilirsiniz.

Bu çözümlerden önce temelinizi sağlam atmanız gerekliliğini de hatırlatmak isteriz. Her şeyden önemlisi Organizasyon yapınızdır.

Organizasyonel inovasyon

Organizasyonel inovasyonun açılımında inovasyonu yukarıda anlattığımıza göre Organizasyon kelimesine değinelim.

Organizasyon, Üretim, düzen, yönetim gibi farklı birçok alanda işleyişi düzenleyerek kontrol altına almak, çalışmaları takip ederek daha stabil bir yapıda büründürmek anlamına gelmektedir. Organizasyonel inovasyon da işletmenizde kullandığınız çalışma yöntemlerinizi gelişmelere göre revize ederek daha sonuç alıcı bir yapıya büründürmeniz anlamına gelir. Anlayacağınız temeliniz sağlam olacak ki pazarlama izolasyonunuz sonuç versin. Eğer çalışmalarınız sonucunda pazarladığınız ürünün, satış yapmak için üretemezseniz yaptığınız çalışmaların hiçbir anlamı kalmayacaktır. Bu yüzden iç işleyişinizi her zaman kontrol altında tutmak zorundasınız.

 

Sizin Yorumunuz Nedir?