1. Ana Sayfa
 2. Kripto Borsa Eğitim
 3. Kripto Borsasında Kaybetmemek İçin Bunları Yapın!

Kripto Borsasında Kaybetmemek İçin Bunları Yapın!


Kripto para piyasasında güvenli işlem yapmak en önemlisi arkadaşlar. Kazanmak bir yana hedefiniz kaybetmemek olmalı. İkisi aynı şey değil!

Kazanmak çok tatlı olsa da ana amacımız kaybetmemek, kaybettiğiniz zaman piyasada işlem açacak paranız kalmaz, Allah muhafaza sonra emanet borç parayla veya kredi çekip tekrar piyasaya girersiniz, yazık olur.

Borsada Kaybetmemek için: 

 1. İşlem açar açmaz stop loss ekleyin.
 2. Hacimsiz veya projesi olmayan paritelerden uzak durun.
 3. Destek noktasından giriş yapın
 4. Tek bir pariteye yatırım yapmayın
 5. Kârdaysanız stop noktanızı yukarı taşıyın

Şimdi gelin bunları çok kısa açıklayayım size.

BORSA DA KAYBETMEMEK

1.Stop Loss Ekleyin

Kripto para borsasında stop loss eklemek sizin motorsiklete binmeden önce kask takmanız gibidir. Her an kaza yapıp beyin kanaması geçirebilirsiniz, ve unutmayın, kask motorsiklete binmeden veya bindikten sonra hareket etmeden takılır. Gazı açarsınız sonra hemen kaskı takarsınız.

Aynı mantığı işlem açarken yapın, işlem açacağınız zaman stop loss yeriniz belirli olsun, işlem açtıktan hemen sonra, anında, tam o an, stop loss emrinizi girin.

Bu arada doğru stop loss eklemezseniz, yani stopu yanlış yere eklerseniz de kaybeden olursunuz. Stop loss nasıl eklenir ve doğru şekilde nasıl belirlenir, farklı bir yayında anlatayım.

2. Hacimsiz veya projesi belli olmayanlara bulaşmayın

Hiç gerek yok. Hacmi çok düşük, balinaların rahatlıkla oynayabileceği, pump veya dump yapılma ihtimali olan, projesi olmayan içi boş coinlere yatırım yapmayın.

3. Destek Noktasından Giriş Yapın

Kort teniste, top yere değdikten sonra yeterli yüksekliğe ulaştığında topa vurmalısınız, tam sekerken değil, yerdeyken değil, yerden yüksekliğine emin olduğunuzda.

Sanırım anladınız ama yine de açayım; Bir parite yerlere düşmüş, artık sık sık destek aldığı noktaya gelmişse, tam o noktadan da değilde, sonraki mum alış onayı verirse giriş yapın, desteğin hemen yüzde 3 altına da stop yazın, kaybetseniz dahi yüksek bir tutar olmayacağı için sizi üzmez.

4. Tek bir pariteye yatırım yapmayın

Tüm parayı bitcoine basmak mesela. Basarsın da bitcoin yüzde 5 düşer, senin aldığın yere gelene kadar 3 gün geçebilir, o 3 günde senin para içerde rehin. Veya tüm paranı tek bir coine yatırırsın sonrasında yüzde 20 düşüş görür, panikle de satarsın, kaybın çok fazla yani seni üzecek düzeyde olur. Gerek yok, paranızı en az yüzde 25 – 25 – 50 olacak şekilde işlemlere dağıtın, o da en az.

5, Kârdayken stopu yukarı çekmek

Destek noktasından aldınız, diyelim destek noktası 1.5 ve siz de yüzde üç aşağısına yani 1,2 gibi stop eklediniz. Fakat destekten talep gören coininiz 2.5 oldu diyelim, yapacağınız şey 1,2 olan stopunuzu 2 veya 2,3 gibi bir noktaya taşımak. Böylece parite artsa da azalsa da her türlü karda olacaksınız.

Son olarak eklememişim ama kumar oynamayın. Kripto para borsası volatilitesi yani oynaklığı çok hızlı bir piyasadır. Henüz yeni giriş yapmışsanız gidip 10x 20x kaldıraçlı işlem açıp paranızı tırtıklamayın, genelde kaybeden böyle kaybediyor. Ha bir de pump gruplarından uzak durun, araştırmayın, kendinizi engelleyin, disiplininizi koruyun, pump gruplarında cahillik dönemlerimde paramın yüzde 60’ını kaybeden birisi olarak söylüyorum bunu.

Kaybetmeye mi başladın, tekrar gel buradaki maddelerden ya da son paragraftan hangisini yanlış yapıyorsun bir kontrol et, hatta yorumlarda bizimle paylaş.

Kripto borsa eğitim kategorisinde yazmaya devam edeceğim. Videolar kalıcı olmayabiliyor ama yazılanı okumak sizin için daha kalıcı olabilir. Sağlıcakla kalın.

 

Sizin Yorumunuz Nedir?

Yorumlar (2)

 1. 3 sene önce

  BNB dün gece çok güzel yükseliyordu. Oooo iyi dedim bu böyle gider.
  Hatalarım;
  1. Diğer güvenemediğim bi türlü çıkmayan altcoinlerin hepsini zararına da olsa marketten sattım, gittim hepsini BNB’ye yatırdım.
  2. Stop loss koymadan uyudum bi gecede geri azalmaz heralde diye umarak.

  Sonuç: Dün %60-70 civarı yükselme gösteren BNB bugün %15lere kadar gerilemiş ve benim kârımı yediği gibi anaparamdan da eksiltmiş durumda. Hemen geldim bu daha önce bulduğum fakat okumaya üşendiğim yazıların hepsini fethettim.
  Bu ve diğer tüm konulardaki bütün makaleler çok yararlı ve anlaşılır olmuş. Ellere kollara emeğe sağlık.

  Şimdi ayarlamalarımı, stop-limitlerimi ve potansiyeli olan coin inclemelerimi iyi yapıp kârımı geri kazanmayı düşünüyorum.
  Haydi Bismillah.

  • Bir musibet bin nasihatten iyidir derler ya, işte tam o hesap! Bazı şeyleri yaşayarak öğrenmemiz gerekiyor. Siz bu kaybınızı satın alınmış bir tecrübe olarak görün, kendinize vereceğiniz tek ceza daha küçük tutarlarla veya paranızın yüzde 50siyle işlem açmak olsun. Bu ve benzeri hataları yapıp kayıp yaşaya yaşaya ilerleyen hafta-aylarda bu işten para kazanan biri haline dönüşeceksiniz. Bu yolda başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.