1. Ana Sayfa
 2. Kripto Para Borsası
 3. Güvenilir Kripto Para (Bitcoin) Siteleri 2021

Güvenilir Kripto Para (Bitcoin) Siteleri 2021


Güvenilir kripto para siteleri, kripto para al sat yapmaya yeni başlayanlar için oldukça kafa karıştırıcı. Çünkü piyasada BTCTurk, Paribu, Binance ve OKEx siteleri var ve karar vermek zor. Komisyon oranları ve güvenli mi sorusu ise burada temel ögemiz.

Kripto Para (Bitcoin) Al Sat Hangi Siteden Yapmalı?

Kripto para alım satım yapmaya başlamak istiyorsunuz, az çok kriptocoin nedir, hangi kripto para alınmalı, hangi kripto para alınmamalı, kripto para nedir, al sat yaparak para kazanma konusunda araştırmalarınızı yaptınız ve artık bir borsada kripto para oynamak istiyorsunuz. Tam bu aşamada, herkesin bir borsa önerdiğini göreceksiniz.

“Binance en iyisi kanka başka yere bakma, al sana ref”

“Kanka komisyonu en iyi olan falanca, diğerlerini boş ver”

“Abi btcturkten ötesi yalan hem para ülkeye kalsın”

“Paribu abi, arayüzü en güzeli o, yerli de hem, diğerlerini boş ver al sana ref”

ve daha nice öneriler veya forum tavsiyeleri göreceksiniz. Aklınız karışacak. Hangisinin size en uygun olduğunu bilemeyecek belki de bu aşamada kripto paralardan ve bu işten soğuyacak uzaklaşacaksınız. Bizler de yaşadık benzeri şeyleri. Bu yayında amacımız bu durumdaysanız sizlere yardım etmek.

kripto-para-borsalari

Kripto Para Hangi Siteden Oynanır, Neye Göre Seçmeli?

Öncelikle kripto para al sat yapmak istediğiniz borsayı belirlerken neye göre belirlemelisiniz buna değinelim, sonrasında bir kaç borsayı birlikte inceleyelim.

Kripto para borsası seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

 1. Komisyon oranlarını inceleyin
 2. Kripto Para Sitesinin Ara yüzünü Önemseyin
 3. Yabancı Borsa mı, Türk Borsa mı?
 4. Müşteri Hizmetleri Kalitesi Nasıl?
 5. İşlem Hacmi
 6. Kaç yıldır piyasada?
 7. Ani yükseliş ve düşüşler de hata veriyor mu?
 8. Bankadan para yatırılabiliyor mu?

Şimdi kahvenizi alın ve bu maddeleri biraz detaylandıralım. En aşağıda da kripto para borsaları bu maddelerin hangisine uyuyor hangisine uymuyor bunu konuşalım biraz.

1. Komisyon Oranları

En düşük komisyon oranı kripto para siteleri arasında hangisinde? Belki de en önemlisi bu. Ama 2.madde şahsen benim için daha önemliydi bundan. Komisyon oranları her sitede değişmektedir. Sitelerin komisyon oranlarını ana sayfalarında genelde en aşağıdan görebilirsiniz. Google’a sitenin adını yazıp sonuna “fee” yazarak da bulabilirsiniz.

güvenilir kripto para

Örnek olarak 100 dolar üzerinden hesaplamalar yapıp komisyon oranlarını bir yere not alın. Aralarından hangisinin komisyon oranı düşük ise altını çizin. Bir adım önde demektir. Bu arada komisyon oranı nedir bahsetmeyelim biliyorsunuzdur muhtemelen.. e hadi kısaca değinelim;

Yaptığınız her kripto para alım satım işleminde oynadığınız aracı site bir kâr payı alır. Örneğin 100 XRP satacaksınızdır site der 0.2 XRP sini alırım. Genelde bu oynadığınız para birimi üzerinden hesaplanır. Örneğin 100 xrp bozduracaksınızdır ve 30 dolara denk geliyordur. 0.0148 USDT komisyon kesilir, elinize 29.9852 geçer gibi.. USDT cinsinden al-sat komisyonu, TRY cinsinden al sat komisyonundan daha düşüktür daha avantajlıdır. İnsanlar bu sebeple TL üzerinden değil de USD üzerinden işlem yapar. Bir de artan dolar karşısında temel sermayesini korumak var tabi.

Tavsiye Yayın: Şu an 1 bitcoin kaç TL?

2. Kripto Para Sitesinin Arayüzünü Önemseyin

Kripto para al sat siteleri çok önemsemese de siz arayüzü yani al-sat yaptığınız görüntülediğiniz o ekranı önemseyin. Bu bence en önemli kriter. Kripto para al sat yaptığınız sitenin al sat yapacağınız ekranı karışık olursa sizi çekmez, bunlar ne böyle deyip uzaklaşıverirsiniz. Aşağıda incelediğimiz borsalarda en iyisine değindik.

3. Yabancı Borsa mı, Türk Borsa mı?

Kripto para al sat yabancı siteler olduğu gibi Türk kripto para al sat yapacağınız siteler de var. Bazıları ne varsa yabancılarda var, Türk bir sitenin kontrolüne güvenemem diyor, bazıları ise param en azından Türkiye kripto para al sat sitesinde işlem görsün, en azından muhatap bulayım diyor. Burada seçim size ait.

4. Bir sorun yaşadığınızda ulaşabileceğiniz bir müşteri hizmeti var mı?

Kripto para al sat siteleri hususunda önemli kriterlerden birisi müşteri hizmetlerinin kalitesidir. İşlem yaparken mutlaka bir aşamada zorlanacak, sorun yaşayacak ne yaptığınızı bilemeyeceksiniz. Böyle sıkıntılı anınızda size destek verecek canlı sohbeti olan bir müşteri hizmeti var mı? Bizce bu çok önemli bir husus. Ayrıca bu hizmeti sizin diliniz de verebiliyor mu?.. Bunu araştırın.

5. İşlem Hacmini Çok Önemseyin.

Kripto para al sat işi 3 kişi arasında dönen bir iş değildir. Binlerce hatta milyonlarca oynayanı olmalı. Her borsa kripto para oynatırken, o kripto paranın o anki değerini, o borsada oynayanlar belirler. Örneğin şu an bakalım, DOT/usdt adlı coin BTCTurk de 12.673 iken Binance de 12.700 den işlem görüyor. Fark genelde bu şekilde azdır. İşlem hacmi yüksek yani müşterisi bol olan sitelerde volatilite yani “oynaklık” yüksektir, yani para daha hareketlidir. İşlem hacmi yüksek borsalarda oynamak her zaman daha güvenilirdir.

Kripto para borsaları işlem hacmi sıralamasına ise şuradan her daim ulaşabilirsiniz.

6. Kripto para sitesi kaç yıllık

Kripto para al sat sitesi kararınızı verirken, oynayacağınız sitenin kaç senelik olduğunu araştırın. Google’a “whois sorgulama” yazın ve çıkan siteye, o kripto para sitesinin ismini yazın, orada size bilgilerini verecektir. Ne kadar yaşlı o kadar güvenilir.

7. Dump veya Pump Durumlarında Site Hata Veriyor mu?

Kripto paralar aniden yükselip aniden inebilen, volatilite yüksek paralardır. Böyle durumlarda aniden zarar yazabilir veya yükseliş trendini fark edip trene erken binerseniz epey kazanabilirsiniz. Fakat bazı borsalar(özellikle maalesef yerli olanlar) bu ani yükseliş ve düşüşlerde “teknik” hata verebiliyor. Bu cidden önemli bir durum. Zararınızı kesemeyip binlerce lira kaybedebiliyorsunuz böyle bir durumda. Bunu iyi araştırın ve önemseyin. Bugün değilse yarın sizi bulabilir bu durum.

8. Para Gönderme ve Çekme, direk bankaya oluyor mu, bunu önemsemeyin

Kripto para sitesi tarafına, direk bankanızdan para gönderebilir misiniz? Tabi ki, ama çoğuna gönderemezsiniz. Peki neden bu durumu önemsemeyin dedik, şöyle ki, tüm kripto para sitelerinden kripto para sitelerine para gönderebilirsiniz(bir ara bunla ilgili anlatım yapalım, belki de yapmışızdır). Yerli kripto para sitelerine bankanızdan gönderdiğiniz parayı, USDT(Tether) çevirip, istediğiniz kripto para borsasına transfer edebilirsiniz. Yani örneğin paranızı btcturk’e gönderip oradan Tether(USDT) alıp, o tetheri OKEx, Binance veya nereye isterseniz transfer edebilirsiniz. Bu sebeple bu durum çok da önemli değil.

Bu kısmı artık sonlandırıp size kendi kullandığım kripto para sitelerinden ve deneyimlerimden bahsetmek istiyorum.

En İyi Kripto Para Borsası

En iyi kripto para borsası hangisi sayın Napolyon diye sormadan önce sizi şu konuda uyarmak istiyorum. Herkes, yani ben de dahil, deneyimi kadar tavsiyede bulunabilir. Deneyimler ise kişiseldir. Yani size burada direk tavsiye etmek yerine, şunu arıyorsanız şunu, bunu arıyorsanız da bunu kullanabilirsiniz diyeceğim. Asla yatırım tavsiyesi değildir.

2021 yılı için en iyi kripto para borsa listesi:

 • Binance
 • Coinbase
 • Bitfinex
 • BitStamp
 • FTX
 • eTorox
 • IDCM
 • BTCTurk
 • Paribu
 • CoinDCX
 • Kraken

Biz bunlardan bizzat deneyimlediğimiz bir kaç tanesi ile ilgili sizlerle düşüncelerimizi paylaşalım.

1.Binance

Binance nasıl sorusunu ve binance güvenilir mi sorusunu çok duyuyoruz. Sıkça soruluyor bize. Binanceyi herkes tarafından tavsiye edilirken mutlaka duymuşsunuzdur. Hatta binance haricine bakma derler, fanatiği çoktur. Peki neden?

Binance kripto para borsası olarak işlem hacmi en yüksek borsadır(yukarıdaki 5. madde). Çin menşeilidir. Ayrıca kripto para siteleri içerisinde en eskilerdendir(yukarıdaki 6. madde). Bu sebeple çok tavsiye edilmesi normal, işlem hacminden dolayı en güvenilir kripto para sitesidir diyebiliriz. Kripto para piyasası batsa, binance bir gün sonra batar. Misal, geçenlerde 200 milyon dolar hacklediler binanceyi. Binance ise “bu durumu kullanıcılarımıza yansıtmayacağız, köşede bu gibi durumlar için kötü gün paramız var oradan temin edeceğiz” şeklinde açıklama yaptı. Gel de güvenme.

Binance kripto para (bitcoin) borsasına yön veriyor dersek yanılmış olmayız. Binancede bir çok kripto para bulunuyor, ayrıca kaldıraçlı işlem ve marjin işlem yapabiliyorsunuz.

[tabs][/tabs]

 

Komisyon oranlarını buraya tıklayıp inceleyebilirsiniz.

Karar vermenize az da olsa katkıda bulunduysam referans linkimizden yani ŞURADAN kayıt olup ömür boyu yüzde 10 komisyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

2. BTCTurk

BTCTurk güvenilir mi diye soruyorsanız genel olarak cevabımız evet. Pump ve Dump durumlarında sitenin çökmesi haricinde sorun yok. BTCTurk ekşi bir tat bırakıyor bu durumlarda. Bunu hiç yaşatmasa ve coin miktarı daha fazla olsa kesinlikle başka bir yere yönelmezdim. Bir de kaldıraçlı işlem tabi.

İlk defa kripto para alacaklar için BTCTurk‘u öneriyorum. Arayüzü oldukça kullanılır. BTCTurk pro gelişmiş al sat kısmı dahi yeni başlayan birisinin anlayabileceği sadelikte ve kripto para alıp satmak zevkli hale geliyor. Bir de nedendir bilmem BTCTurk de ne zaman oynasam kazandım, ne zaman diğer borsalara geçsem kaybettim :D Bu şahsi döngüm bozulur umarım. Aşağıdaki tabloda diğer detayları yazdım ama şunu da belirteyim, kripto para işlerine btcturk yerine binancede başlasam devam etmezdim. BTCTurk bu borsayı bana sevdirdi diyebilirim. Her ne kadar şu an yollarımız ayrı olsa da.

Komisyon bilgilerini şuradan görebilirsiniz.

[tabs][/tabs]

3. Coinbase Borsası

Coinbase borsası, işlem hacmi en hızlı artan 2. kripto para borsasıdır. ABD merkezlidir. Yani piyasada binanceden sonra gelir. Ama gel gelelim, Türkçe ara yüz eksikliği, Türkiye’de bir temsilcilerinin olmaması, yüksek komisyon oranları yüzünden tercih edilmiyor ülkemizde. Bunun yanı sıra karmaşık ekran görmek istemeyen yatırımcılar için sevebileceği basit bir arayüzü var.

Coinbase arayüzünü yüzeysel olarak görmek için tıklayın

Coinbase komisyon oranları ne kadar görmek için tıklayın

Coinbase referans linki sunmuyoruz. Çünkü refere etmiyoruz :)

[tabs][/tabs]

4- Kraken Kripto Para Borsası

Kraken borsası, bitcoin alıp satabileceğiniz ve diğer altcoinlerde de exchange imkanı sunan 2021’de en hızlı büyüyen 4. borsa. Kraken güvenilir mi sorusuna ise cevabım maalesef hayır. Çünkü 2018 de site 2 gün kapalı kaldı. 2019 da ise bakım yapıyoruz diye 15 saat kapalıydı. Bunları yaşatan bir siteye ben şahsen güvenmem, referans da göstermem. Fakat işlem hacmi en yüksek borsalardan olması sebebi ile siz tercih edebilirsiniz.

[tabs][/tabs]

5. CoinDCX Borsası Güvenilir mi?

CoinDCX güvenilir mi sorusuna gelecek olursak, cevabımız evet güvenilir olacak. İşlem hacmi o kadar yüksek olmasa da coindcx karmaşık olmayan kullanıcıya hitap eden bir ara yüze sahip. Ayrıca Hindistan gibi bir ülkenin en çok kullanılan kripto para borsası oluyor kendisi. Bana göre diğer avantajı ise kaldıraçlı işlemlerden neredeyse komisyon almıyor olması. Kaldıraçlı işlemler yapmak için kullanılabilir. Yeni başlayanlar için de ara yüzü basit olduğundan çekici olacaktır.

CoinDCX Borsasına BURAYA tıklayıp üye olup bir deneyebilirsiniz.

[tabs][/tabs]

 

hangi-kripto-para

Hangi Kripto Para Borsası ile Başlamalı?

Başlangıçta hangi kripto para borsasını kullanmalı.. Bunu ben de kendime çok sordum. Açıkçası ben binance ile başladım ve ertesi gün bıraktım. Site çok karmaşık idi. Bir kaç ay sonra yeniden başlayayım dedim bu defa btcturk pro ile başladım ve bir kaç küçük işlem yaptım. Kazandım kaybettim derken genelde kazanmaya devam ettim. BTCTurk pro gelişmiş al sat kısmı bana çekici geldi açıkçası.

Tabi bu biraz kişisel. Bana çekici gelen, size itici ve karmaşık gelebilir. BTCTurk de en sevdiğim şey, piyasaya giriş yaptığınızdan bu yana ne kadar kazanmışsınız ve kâr-zarar durumunuza kolayca ulaşılabiliyor ve görsel olarak çok güzel listeleniyor. Ayrıca sağ üst kısımda sürekli paramın TL cinsinden anlık değerini görüyor olmak da bence harika. Canlı desteğe de ne zaman yazsam sorunlarıma çözüm buldular. Bu sebeple ben başlangıçta hatta en az 1-2 ay btcturkte takılmanızı öneriyorum. Paribu da olabilir. Paribuyu da bu bakımlardan övüyorlar ama şahsen denemedim.

En Güvenilir Kripto Para Sitesi

En güvenilir kripto para sitesi makrofinans’a göre binancedir. Kullanıcılarına değer veriyor, ani oynamalarda çökmüyor, hacmi devasa yani adamlar milyar dolarlar kazanıyor.. Binancede işlem yaparken paramın üstüne çökerler mi, bugün yarın kapanırlar mı düşüncesi olmuyor aklımda..

Bu yazıda yazanlar tamamen şahsi düşüncelerdir. Asla yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemeli. Seçeceğiniz kripto para borsasından tamamen siz sorumlusunuz.

BTCTurk, coindcx ve binance ile ilgili sorularınız varsa yorumlara yazın yanıtlayayım.

Buraya kadar okuduysanız MakroFinans’ı sevdiniz demektir. Sitemizi hemen sık kullanılan sitelerinize ekleyin başka bir zaman tekrar bekleriz :) Veya twitterfacebook sayfalarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.
Siz hangi borsada işlem yapıyorsunuz ve neden? Yorum kısmına bekleriz.

Kripto para al sat güvenli mi veya en iyi kripto para sitesi, en iyi bitcoin siteleri, en güvenilir bitcoin sitesi, komisyon oranı en düşük borsa, komisyonu en düşük kripto para sitesi, hangi kripto paraya yatırım yapmalı, kripto para nereden alınır, tavsiye kripto para sitesi gibi aramalarla bu yayına gelmişsiniz. Kripto para kategorimizde daha bir çok konuda yazacağız, takipte kalınız.

Sizin Yorumunuz Nedir?