1. Ana Sayfa
 2. İş Fikirleri
 3. Memurlar Ek İş Yapabilir Mi? 2021 Fikirleri

Memurlar Ek İş Yapabilir Mi? 2021 Fikirleri


Memur ek iş yapabilir mi? bu sorunun yanı sıra bizlere şu soru da çok soruluyor: Ek iş yapan memur ne ceza alır? Bu yayınımızda açıklık getirmemiz gereken bazı hususlar var bu konuda, kahvenizi alın başlayalım.

Pek çok insan memurların sadece memurluk yapabileceği ve ek bir işte çalışamayacağını düşünmektedirler.  Oysa bu çok sık bilinen bir yanlıştır. Memurlar, sadece kendi işlerini kuramazlar ve ticari bir faaliyet yürütemezler, bunun dışında herhangi bir ek iş yapmalarında ve çalışmalarında bir sakınca kesinlikle yoktur. Peki memurlar ne iş yapabilir, memurlar ek iş olarak hangi işlerde çalışıp kazanç elde edebilir? Bu yazıda sizlere memurlar için bol kazanç sağlayan ek iş fikirlerinden bahsedeceğiz.

Biliyorsunuz ki artan enflasyon ve faizler karşısında memur maaşları eridi. Gelen gideni karşılamaz oldu ve 2021 yılı memur maaş zam fiyatı toplu sözleşme gereği hakem heyeti tarafından  %3 + %3 oranında zam yapılması ilan edilmiş ve imzalanmıştı. Yani buna göre, 2020’nin ikinci yarısındaki açıklanan enflasyon oranı yüzde 4.49 olarak da gerçekleşebilir. Emekli ve memurların bu hesaba göre 2021 Ocak ayında alacakları zam oranı yüzde 3.49 olacak gibi görünüyor. Bu da 4000 tl maaş alan bir memurun 139.6 tl maaşının artması demek ki, peynir fiyatı 6 ayda 1.8 kat artmış varın gerisini siz hesap edin.

memur ek iş

 

Memurların Yapabileceği Ek İşler

Sonuç olarak bir memur için şu soru kaçınılmaz oldu: Memur ek iş ne yapabilir? İşte makrofinans’dan siz değerli memurlarımız için bir kaç öneri:

 • Ticari taksi şoförlüğü
 • Freelance İşler
 • Makale Yazarlığı
 • Özel Ders (Öğretmenler İçin)
 • Direksiyon Dersi Vermek

 

Ticari Taksi Şoförlüğü

Memurların yapabileceği kazançlı ek işler listemizin ilk sırasında ticari taksi şoförlüğü var. Pek çok taksi plakası, 6,8,12 veya 24 saatlik dilimler halinde kiralanabiliyor ve memurlar bu saatler arasında çalışarak ciddi bir ek gelir elde edebiliyor. Ticari taksi şoförlüğü sayesinde çok rahat geçim sağlayan pek çok memur tanıyorum, sizlerde bu işleri yaparak ciddi kazançlar sağlayabilirsiniz.

 • Memurların genel iş çıkış saatleri 16,30 civarıdır. Bazı taksi plakaları 18.00 ile 00.00 arasında kiralanabiliyor.
 • 6 saatlik zaman diliminde kiralanan taksilerin 6 saatlik kirası yaklaşık 120 TL civarındadır.
 • 6 saat içerisinde yaklaşık 40 liralık bir yakıt tüketimi gerçekleşmektedir.
 • Toplamda 160 TL’nin üzerinde topladığınız her para net karınız olarak yanınıza kalıyor.
 • Pek çok memur 6 saatlik dilimlerde 200 lira ile 300 lira arası para topladıklarını söylüyorlar.
 • İşlerin en kötü olduğu zamanlarda bile günlük kazançları yaklaşık 60-80 TL civarında.
 • Genel olarak günde 100-150 TL arası para kazanıyorlar.

taksicilik yapmak

Peki bu iş yapılır mı diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Öncelikle canlı keş para kazanmak ve istediğin zaman bırakabiliyor olmak, kendi işinin kendi patronu olma durumu var ticari taksi işinde. Fakat iş hayatınızda aşırı yoruluyorsanız; trafik kazası yapma, insanlara ister istemez kötü davranma, değişik müşteri profili ile karşılaştığınızda sabır düzeyinizin düşük olması gibi hususları da ölçüp tartmanız gerekecek.

 

Freelance İşler (Serbest İşler)

Memurlar için ek iş fikirleri listemizde freelance işler de var. Eğer internet üzerinden yürütülebilen bir mesleğiniz varsa, internet ortamında işler alıp yaparak kazanç elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz kazanç genel olarak mesleğinize göre değişir, örneğin yazılımcılar saatlik 40-60 TL arası kazanç elde ederken, başka bir meslek grubu saatlik 17-22 TL arası kazanç elde edebilir. Mesleğiniz ne ise ona göre ciddi miktarda ek kazanç mümkündür.

Freelance işlere örnek: grafik tasarım işi. Evet bu işin üniversitesini açıktan veya uzaktan okuyarak veya etkili kurslara katılıp sertifikalar alarak rahatlıkla yapabilirsiniz. R10 gibi webmaster forumlarında veya bazı diğer sitelerde iş alabilir, başlangıçta ücretsiz yapıp müşteri portföyü oluşturduktan sonra sürekli ek iş geliriniz halinde devam edebilirsiniz. Bu konuya şu yayında değindik: Koronavirüs İş Fikirleri

Siz de bu vb. kendi ilgi alanınıza giren serbest bir iş ile ilgilenip boş geçen zamanlarınızı ek kazanç elde ettiğiniz verimli zamanlara çevirebilirsiniz.

makale-yazarak-para-kazanma

Makale Yazarlığı

Yazmayı seven biriyseniz birkaç haftalık eğitimle hızlıca makale yazarak gelir elde edebilirsiniz. İnternet üzerinde pek çok site bu işin yapılmasına aracılık etmektedir. Makale yazarlığı özellikle son 3 yılda epey popüler oldu bu işten güzel bir ek gelir elde etmek mümkün.

 • Klavyede hızlıysanız mevcut bir saatlik işten 10 TL ile 20 TL arası kazanç elde edebilirsiniz.
 • Kendi alanınızla ilgili özel siparişler aldığınızda 100 kelimesine 5-6 TL gibi rakamlar şarj edebilirsiniz bu gibi durumlarda saatlik kazancınız da ciddi oranda artar.
 • Genel olarak 100 kelime ücreti içeriğin kalitesine ve talebe göre 1,50 TL ile 10 TL arasında değişir.

Tavsiye Yayın! Makale Yazarak Para Kazanmak.

Özel Ders

Öğretmenler için ek iş fikirleri arasında tabi ki birinci sırada özel ders vermek var. Özel ders vererek ek gelir elde etmek çok tatlı olmaz mı? Memurlar için ek iş fikirleri listemizde bulunan özel ders, son derece yüksek kazançlar elde etmenizi sağlayabilir. Özel dersler genelde kendi alanınıza göre değişen oranlarda gelir elde etmenizi sağlar.

 • Matematik, Fizik ve Kimya gibi ağır ders alanlarında saatlik en az 100 TL en çok 400 TL kâr elde edebilirsiniz.
 • Türkçe, Tarih, Coğrafya gibi daha çok öğretmen istihdam edilmiş alanlarda ders verdiğinizde saatlik en az 50-60 TL, en çok 150 TL şarj edersiniz.
 • Aylık kazancınız ders verme sürenize göre 500 TL de olabilir 4000 TL de.

İstanbul’da özel ders vererek aylık 20-25 bin tl dolaylarında kazanan karı-koca öğretmen tanıdığım var. Branşları matematik. Eğer bu yazıyı okuyan siz üniversitede öğrenciyseniz meslek seçiminizde bu durumu iyi değerlendirebilirsiniz.

direksiyon dersi

Direksiyon Dersi Vermek

Çalıştığınız kurumda henüz yeni ehliyet almış ve ehliyet almak üzere olan pek çok meslektaşınızla karşılaşacaksınız. Bu kişilerin trafiğe çıkabilmesi ve trafiğe adapte olabilmesi için ciddi anlamda uzun süre direksiyon dersi alması gerekir. Bu arkadaşlarınıza direksiyon dersi vererek sizlerde güzel para kazanabilirsiniz.

 • Direksiyon dersleri yakıt dahil saatlik 150 TL’den başlamaktadır.
 • Haftada üç saat direksiyon dersi verirseniz ayda 1,800 TL ek gelir sağlayabilirsiniz.

Bu ek iş fikirleri daha da çoğaltılabilir ama ek iş yapacak her memurun aklında şu soru vardır: Yakalanırsam ceza yer miyim? 2021 yılı için bu sorunuzu cevaplamaya çalışalım.

 

Borsa veya Kripto Para Oynayarak Para Kazanmak

Her ne kadar riskleri olsa da kripto para borsasında veya hisselerde, borsa da al-sat yaparak mevcut birikiminiz var ise para kazanabilirsiniz. Bu işi yapmanız için sermayeniz olması ve riskleri göze almış olmanız gerekiyor. Sermayenizdeki para yakın zamanda çekmeniz gereken bir para ise uzak durmanızı öneririz ama zaten bekleyen ve bekleyecek para ise, borsa sizin için ek iş fırsatı olabilir.

Başlarda her şey çok karışık gelecektir. Tavsiyemiz kripto paralarla – altcoinlerle başlamanız, sitemizde bu konuyla ilgili kocaman bir kategorimiz var, bu yazıları okumakla başlayabilirsiniz.

Kripto para al sat işi ciddi anlamda analiz ve vakit isteyen bir iştir. Karışık gelen terimler size başlangıçta ne oluyor böyle dedirtse de 10-50 tl gibi küçük rakamlarla piyasanın içine girip, anladığınız kadarıyla oynamanız öğretici olacaktır. Ayrıca bu işi iş yerinizde müsait olduğunuz zamanlarda dahi yapabilirsiniz. Bu bir ek iş midir? Bazılarınız hayır dese de evet. Türkiye’de ve dünyada ek iş olarak borsaya girip asıl işi haline getiren milyonlarca insan bulunmaktadır.

 

Site Kurup Google Adsense’den Para Kazanmak

Adsenseden para kazanmak: Kendi ilgi alanınızla ilgili bir websitesi kurup google adsenseden kazanç elde etmeyi hedefleyebilirsiniz. Google adsense dediğimiz google’ın websitelerde reklam yayınlayan kuruluşu. Bizim sitemizde de bu yayında üstte altta vs. görebilirsiniz. Bu reklamlarınıza insanlar tıkladıkça google size ufak bir tutar ödeme yapar. Sitenize gelen insan sayısı arttıkça bu ufak tutarlar büyük tutarlara dönüşür.

Haydi bir Türk kafası hesabı yapalım: Google ortalama bir tıklamaya 0.15 kuruş ödeme yapmakta(kategoriden kategoriye değişiyor). Sitenize günde 1000 kişi gelse, bu 1000 kişiden 100 kişi reklamlarla etkileşime girse 100×0.15 den 15 tl kazanmış olursunuz. Ertesi gün 150 kişi tıklasa 25 tl yapar. Ortalaması ise 20 tl olur. Günlük 20 tl kazanç aylık 600 tl kazanç olur. Ve bu düzenli, garanti bir ek gelir olmuş olur.

Tabi keşke anlatıldığı kadar kolay olsa. Bu işin zorlukları var: Öncelikle wordpress, az çok kodlama dilleri vs bilmelisiniz. R10 tarzı webmaster sitelerinde takılmalı kendinizi geliştirmelisiniz. Seo teknikleri bilmelisiniz. Tüm bunlardan sonra düzenli makale girişi yapmalı, ziyaretçilerinize faydalı yayınlar sunmalısınız(şekil A ‘da olduğu gibi ?), tüm bunlara rağmen maalesef Türk insanı reklama tıklamayan hatta reklamları engelleyen bir zihniyete sahip olduğundan kazanç hayal ettiğiniz sürede hayal ettiğiniz gibi olmayabilir.hayvancılık-destek

Hayvancılık Yaparak Para Kazanmak

Memur ek iş yasal ne yapabilir derseniz hayvancılık derim. Kanunlara göre memurların hayvancılık yapması bir ölçüye kadar yasaldır. Kanuna göz atalım:

657 der ki:

Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı:(1)

    Madde 28 – (Değişik: 30/5/1974 – KHK-12; Değiştirilerek kabul: 15/5/1975 – 1897/1 md.)

Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). (Ek cümle: 8/8/2011 – KHK-650/38 md.; İptal cümle: Anayasa Mahkemesinin 18/7/2012 tarihli ve E.: 2011/113, K.: 2012/108 sayılı Kararı ile.; (…)(1) Yeniden düzenleme son cümle: 2/1/2014 – 6514/9 md.) Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz.   

(Değişik ikinci fıkra: 8/8/2011 – KHK-650/38 md.; İptal ikinci fıkra: Anayasa Mahkemesinin 18/7/2012 tarihli ve E.: 2011/113 K.: 2012/108 sayılı Kararı ile(1) ; Yeniden düzenleme: 2/1/2014 – 6514/9 md.) Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri ile özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır.(2)

Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler,

Peki yukarıdaki ilgili maddede “Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek..” ifadesi dikkatinizi çekti mi? Öte yandan maddede bahsedilen Tacirin tanımı ise 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nda yer alır. Buna göreyse, bir memurun yapacağı çiftçiliğin düzeyinin, Türk Ticaret Kanunu tanımlarına göre, tacir veya esnaf sayılmayı gerektirecek seviyede değilse , memur ticaret yapmış yani ilgili madde hükmüne girmiş sayılmayacaktır.

Yani özetle; memursanız ve kendi bahçeniz var ise böyle büyük güzel geniş, beslediğiniz tavukların yumurtasını satmanız, bundan kazanç elde etmeniz, yasaldır.

Memur: Araba Al-Sat İşinden Para Kazanmak

Memur araba al sat yapabilir mi sorusuna cevabımız ise bazı hususlara dikkat ettiği sürece tabi yapar. Etrafımızda dahi bir çok memur var araba al sat işi yapan. Hatta bizzat tanıdığım bir memur gümrükten ihaleyle araç alıp satarak çocuğunu en iyi özel okulda okuttu.

Araba al-sat işi zannedildiği kadar kolay değil. Öncelikle araç piyasasından çok iyi anlamalısınız. İş yeriniz aracı göstermek için müsait olmalı. Araç alıp satarken çok değişik cins insanlarla karşılaşacaksınız, bu sebeple piyasa diline de hakim olmanız gerekecek. Bir kişi kendi üzerinde yılda en fazla 3 araç değişimi yapabiliyor. Kendi hakkınız bittiyse akrabalara geçmeniz gerekecek ki burada da güven işin içine giriyor.

Araba al sat yapsam mı ki diye düşünüyorsanız, önce kendi 3 araç al-sat hakkınızı kullanarak başlayabilirsiniz. Bunu böylece denemiş, size uygun olup olmadığını görmüş olursunuz. Aşağıdaki hususlara ise diğer işlere göre çok daha dikkat etmeniz gerekecek.

memur-ceza-ek-is-ticaret

Ek iş yapan memur ne ceza alır?

Ek iş yapan memur ceza alır mı sorusunun cevabı, bazı şeylere dikkat ettiği sürece hayır almaz. Biliyorsunuz devlet memuru belirli aralıklarla mal beyanı bildirir. Bu mal beyanında, önceki beyanla geçen süre zarfında aldıkları, sattıkları ölçülür. Bu eskiden çok dikkat edilen bir husus iken şimdilerde sadece doldurulan bir evrak haline geldi.

Bir memurun ek iş yapıyorsa dikkat etmesi gerekenler şunlar diyebiliriz:

En Önemlisi: Kendi Banka Hesabınızdan İşlem Yapmayın

Memurken yaptığınız ek iş düzenli gelir getirmeye başladığı zaman bu gelirler sizin banka hesabınıza toplanmasın. Banka hesabınıza giren düzenli girişler bir süre sonra denetime takılabilir, büyük oranda takılır. Vergi memurları bir gün kapınıza “kardeşim ne iş bu böyle sürekli 125 tl düzenli giriş olmuş hesabına anlat bakalım” diye geldiğinde sıkılıp yalan aramaya çalışmaktansa isterse 50 tl olsun, düzenli bir kazancınız var ise kendi banka hesabınıza ödeme almamanız ve vergisini vermeniz(kendi adınızdan değil) en garantisi olacaktır. Babanız, anneniz veya özel sektörde çalışıyorsa eşiniz üzerinden ödemeleri alabilirsiniz. Ek iş yapan memurların yüzde 99’u böyle yapıyor. Başkasının üzerine aldığınız ödemeler vergiye takılsa bile öder geçersiniz. Memuriyetiniz bu durumdan etkilenmez.

Göze Batmayın

Ek iş yapıyor ve kazancınız artıyorsa bunu sağ solda konuşmayın. Bir gün birisiyle işler ters gider şikayet ediverir sonra müfettişler ve ardından gelen aylıktan kesme cezası ile baş başa kalabilirsiniz. 2021 yılında mal beyanınızı detaylıca kimse incelemez ama dediğim gibi bir şikayetle her şey incelemeye alınabilir. Bir siyasi paylaşımınız bile buna sebep olabilir.

Ek iş yapıyor ve yüksek kazançlar elde ediyorsanız iş yerinizde bu durumu çaktırmamaya çalışın. Örneğin, mercedesin son model arabasını alıp her gün işe onla gidip gelmeniz amirinizin gözüne batacaktır. Diğer kıskanan memurlardan birisinin bile şikayeti yetecektir. Zaten araba ev gibi hususları da kendi üzerinize yapmadan yürütün.  Babanızın üzerine arabanızı alın. İlla ki işe onunla gidip geleceğim havam olsun diyorsanız, falancadan miras kaldı deyin geçin. Yok ben ek iş yaparak zamanla para kazandım, siz daha buralarda sürünün moduna sakın girmeyin. Unutmayın ek işiniz bir gün son bulabilir, diken üstündedir, ama oturduğunuz memuriyet koltuğu sizin hayat güvenceniz olacaktır.

✍️Bu konuda bizimle paylaşmak istediğiniz bir tecrübeniz var mı? ✍️

Hemen aşağıdaki yorum bölümüne bekliyoruz, iki lafın belini kırarız ? Hoş çakalın, sağlıkla kalın, makrofinansı sosyal medya hesaplarından takip edin, sitemizi unutmayın  arada geri gelin ?

Kanuni Notlar:
Not-1: Yukarıda herhangi bir yatırım tavsiyesi veya danışmanlığı yapılmamıştır. Yazıda belirtilen tüm fikirler şahsi fikir olup, kişinin alacağı kararlardan tamamen kişi sorumludur. Bu yayın yatırım tavsiyesi değildir.
Not-2:Bu yazının tüm hakları Makrofinans.com’a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi gereğince alıntılanamaz, kopyalanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının kullanılması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

 

Sizin Yorumunuz Nedir?