1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik
  3. Dropshipping Nedir ve Nasıl Yapılır? **2021 Güncel Bilgiler

Dropshipping Nedir ve Nasıl Yapılır? **2021 Güncel Bilgiler


Dropshipping, mağazanın sattığı ürünleri stokta tutmadığı, perakende sipariş karşılama yöntemidir. Bunun yerine stoksuz satış modelini kullanarak bir ürün satıldığında ürün, üçüncü bir şahıstan satın alınır ve doğrudan müşteriye gönderilir. Sonuç olarak, satıcının ürünü doğrudan eline alması gerekmez.

Dropshipping amazon üzerinden yapılır genelde. Dropshipping’i geleneksel satış modellerinden ayıran en büyük fark, satıcının elinde bir stok bulunmaması ve envantere sahip olmamasıdır. Bunun yerine, satıcı, siparişleri temin etmek için gerektiğinde üçüncü bir taraftan -genellikle bir toptancı veya üreticiden- envanter satın alır.

 

dropshipping nedir

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Perakende devleriyle rekabet edebilecek bir iş kurmaya hazırsanız ve bunu sınırlı bir bütçeyle yapmayı hedefliyorsanız dropshipping’in nasıl yapıldığını öğrenmeniz gerekir. Bir dropshipping işi başlatmak için çok fazla başlangıç fonu gerekmese de muazzam miktarda sıkı çalışma gerektirecektir. Bu sebeple sizin için dropshipping’in nasıl yapıldığını listeledik.

Bir İş Alanı Seçin

Dropshipping işinde seçtiğiniz iş alanının odaklı olması ve gerçekten ilgilendiğiniz bir şey olması gerekir. Bir iş alanına odaklanmayan bir ürün yelpazesinin pazarlanması zor olacaktır. Ayrıca seçtiğiniz alan konusunda tutkulu değilseniz cesaretiniz kırılma olasılığı da artar. İş alanınızı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

  • Sattığınız ürün başı ne kadar kar elde edeceğinizi sorgulayın.
  • Düşük nakliye maliyetlerinden yararlanabileceğiniz ürünler seçin.
  • Ürününüzün modası geçmiş veya ani bir trend olmadığından emin olun.
  • İnsanların ürününüzü aktif olarak aradığından emin olun. (Google trends veya AdWords’den yardım alabilirsiniz.)
  • Kendi markanızı yaratın.

Rekabet Araştırması Yapın

Dropshipping işine girdiğinizde yalnızca diğer girişimcilerle değil Amazon gibi perakende devleriyle de rekabet edeceğinizi unutmayın. Pek çok girişimcinin yanıldığı kısım burasıdır. Rekabeti çok az olan veya hiç olmayan bir ürün bulmak isterler ve böylece karı artıracaklarını düşünürler. Ancak bu, söz konusu ürün için talep olmadığının bir işaretidir. Rekabet araştırması yaparken rekabetin çok düşük ve çok yüksek olduğu ürünlerden kaçının.

Tedarikçilerinizi Dikkatle Seçin

Yanlış tedarikçiyle ortaklık yapmak işinizi mahvedebilir, bu nedenle bu adımı aceleye getirmemeniz önemlidir. Çoğu dropshipping tedarikçisi denizaşırı ülkelerde bulunuyor ve bu, hem yanıt hızı hem de birbirini anlama yeteneği açısından iletişimi son derece önemli hale getiriyor. Potansiyel bir tedarikçinin iletişim yeteneklerinden %100 emin değilseniz araştırmanıza devam etmeniz gerekir.

E-ticaret Web Sitenizi Oluşturun

Dropshipping iş modelinde bir web sitesi oluşturarak hızlı bir şekilde satış yapmaya başlayabilirsiniz. Çalışmaya başlamak için teknik bir geçmişe ihtiyacınız yoktur ve bu, satışları artırmaya yardımcı bir yöntemdir. Yeterli bütçeniz varsa web sitenizi profesyonel yardım alarak kurmanız sitenizi müşterilere daha güvenilir gösterecektir.

Bir Müşteri Edinme Planı Oluşturun

Dropshipping yap kısmını geçtiniz ve harika bir ürüne ve bir web sitesine sahip olmak güzel ancak satın almak isteyen müşteriler olmazsa bir işiniz olmaz. Potansiyel müşterileri çekmenin birçok yolu vardır ve bu konuda uzun vadeli düşünmelisiniz. Bu nedenle arama motoru optimizasyonu (SEO), e-posta pazarlaması ve sosyal medya kampanyaları planınızın bir parçası olmalıdır.

İpucu: İlk müşterinizden itibaren tüm müşterilerinizin e-posta adreslerini öğrenin ve eski müşterilerinize özel kampanyalarınızı otomatik e-posta dizileri ile onlara postalayın. Mevcut müşteri tabanınızdan yararlanmanın ve ek reklam ve pazarlama harcamaları olmadan gelir elde etmeyi hedefleyin.

Analiz Edin ve Optimize Edin

İşletmenizi büyütmek için mevcut tüm verileri ve metrikleri analiz etmeniz önemlidir. Müşterinin nereden geldiğini ve sonunda bir satışla sonuçlanan web sitenizde hangi yolu izlediğini bilmek için her bir dönüşümü izleyebildiğinizde, neyin işe yaradığını ölçeklendirmenize ve işe yaramayan yöntemleri elimine etmenize olanak tanır.

Dropshipping işinde hiçbir zaman hazırla ve unut tarzında bir reklam kampanyasına sahip olmamalısınız. Sürekli olarak yeni fırsatları test etmeniz ve mevcut kampanyalarda ince ayar yapmanız gerekir. Böylece hangi kampanyalara daha çok para harcayacağınızı ve hangilerini durduracağınızı anlayabilirsiniz.

Dropshipping En Çok Satılan Ürünler

Dropshipping işinizle yüksek kar elde etmek söz konusu olduğunda satmak için en iyi stoksuz satış ürünlerini seçmek biraz zordur. Her yıl trend olan ürünlerden haberdar olmak, başarınız için çok önemlidir. Bu nedenle sizin için 2020 senesinde en çok satılan dropshipping ürünlerini sıraladık.

İnceltici Korseler

Shapewear (korseler) 2004 senesinden beri hızla genişleyen bir markettir. Şekillendirici giysiler artık birçok kadın için ‘olmazsa olmaz’ olarak kabul ediliyor. E-ticaret sitenize moda, güzellik, kilo verme ve anneler için shapewear gibi başlıklara sahip çeşitli içerikler yükleyerek bu sektörde önemli bir kar elde edebilirsiniz. Unutmayın! Dropshipping işinde kadınlara yönelik pazarla başlarsanız bir adım önde olursunuz.

İlginç Çoraplar

Çoraplar elbette herkesin çekmecesinde bulunur ve sık sık değiştirilmeleri gerekir. Bu nedenle, rahat çoraplar her zaman talep görürler. Ancak rakiplerinizden sıyrılmak istiyorsanız bu ürünlere moda ürünleri ve/ veya ilginç hediye fikirleri olarak yaklaşmalısınız. Bunlar, potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamanın ve pazarlamanın ideal yollarıdır.

Çevre dostu ürünler

Dropshipping de, sürdürülebilirlik ve çevre dostu ürünler, özellikle Y kuşağı ve Z kuşağı tüketicileri arasında popülerlik kazanıyor. Çevre dostu ürünler en çok çanta, aksesuar, ofis ve dekorasyon kategorilerinde ilgi çekmektedir.

Sağlıklı Beslenmeyi Destekleyen Ürünler

E-ticarette sağlık ve zindelik yükseliştedir. İnsanlar sağlıklı kalmak için alternatifler ve fırsatlar arıyor.

Ketojenik beslenme dostu yiyecekler, şekersiz kakaolar, Hindistan cevizi şekeri ve badem sütü gibi pek çok ürün bu günlerde oldukça talep görmektedir.

Farklı Çaylar

Çeşit çeşit bitkileri demleyerek hazırlanan çaylara gösterilen talep yıllar içerisinde hızla artmıştır. Örneğin son yıllarda sadece çay olarak içilmekle kalınmayıp tatlılara da sıklıkla eklenen Matcha, metabolizmayı hızlandırmak, vücudu detoksifiye etmek ve ruh halini ve konsantrasyonu artırmak gibi birçok sağlık yararı olduğu söylenmesiyle müşterilerin ilgisini çekmektedir.

Dropshipping Firmaları

Dropshipping işi oldukça emek ister ancak işe bazı şeyleri bilerek girmek, daha kolay kar elde etmenizi sağlayacaktır. Dropshipping yapılabilecek platformlar da öğrenmeniz gereken bilgilerden biridir. Bu sebeple sizin için Türkiye’de dropshipping yapabileceğiniz web sitelerini tek tek açıkladık.

Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping amazon üzerinden stoksuz satış şeklinde rahatlıkla yapılabilir. Amazonun kargo sisteminin gelişmişliği, bu işe yeni atılan girişimcileri oldukça rahatlatır. Amazon’un hem kendi ait kargo sistemi mevcuttur hem de satıcıların diledikleri kargo şirketiyle anlaşmasına izin verir.

Amazon her ne kadar rekabeti  yüksek bir alan olsa da algoritması sayesinde site içinde üst sıralara yerleşmenin yöntemlerini bulabilirsiniz.

Amazon’a üye olmak için kredi kartı bilgileri, iletişim numarası, firma bilgileri, irtibat kurulacak kişinin bilgileri ve banka hesap bilgilerini vermeniz gerekir. Amazon, satıcılardan her ay 99 TL üyelik ücreti almasının yanı sıra satılan ürünlerden %6 ila %10 arasında da komisyon keser. Ürünleri Amerika doları ile sattığınız için Amazon üzerinden yüksek karlar elde edebilirsiniz.

ali dropshippingAliExpress Üzerinden Dropshipping

Dropshipping AliExpress, Çin menşeili bir e-ticaret sitesidir ve tüm dünya üzerinde müşteriler bulmanıza olanak tanır.

AliExpress’e üye olmak için bilgilerinizi girdikten sonra herhangi bir üyelik ücreti ödemezsiniz. Ancak ürünlerinizin daha üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız şirkete yılda 600 dolar ödemeniz gerekir. Ayrıca AliExpress üzerinden satış yaparken bir mağaza oluşturmak zorunda da değilsiniz, kişisel hesabınızdan 50 ürüne kadar satış yapabilirsiniz.

Kargo ücretlerinin de alıcılar tarafından ödenmesi sebebiyle AliExpress, girişimciler için oldukça karlı bir sitedir. Kesilen komisyonlar ürüne göre oldukça değişkenlik göstermektedir.

Alibaba üzerinden Dropshipping yapmak ise alibabaya göre daha uygun fiyata ürün almak fakat toplu almak anlamına gelir. Alibaba toplu ürün satılan bir yerdir. Genelde dropshipping işine yeni giren kişiler önce alibaba.com sitesinde takılırlar. Buradan maliyeti düşük popülerliği yüksek ürünleri amazon depolarına göndererek, amazon üzerinden satmaya çalışırlar. Bu konuya girecek olursak yazının sonu gelmez. Bu konuyu başka bir yayında ele alırız.

Dropshipping Trendyol Üzerinden

Dropshipping trendyol üzerinden de yapılabilir. Türkiye merkezli bir firma olan Trendyol’da dükkan açmak istiyorsanız üyelik için şirket ticaret ünvanı, şirket türü, vergi kimlik numarası, ticari sicil numarası, satış yapılacak kategori bilgisi, irtibat numarası gibi bilgileri kaydetmeniz gerekir. Ayrıca evden ticaret yapıyorsanız vergi ödemeniz de gerekmez.

Trendyol dropshipping, satılan ürünlerden %5 ila %30 arası komisyon kesmektedir ve bu yüksek komisyon oranı, ticarete yeni atılan girişimcileri başka e-ticaret sitelerine yönlendirmektedir.

N11 ve Hepsi Burada da oldukça popüler dropshipping siteleridir ve üyelik koşulları ve komisyon oranları Trendyol ile benzerlik göstermektedir.

GittiGidiyor Dropshipping

Gittigidiyor üzerinden dropshipping yapmak mümkündür. Türkiye merkezli başka bir e-ticaret sitesi olan GittiGidiyor dropshipping için oldukça kullanışlıdır. Bunun ilk sebebi üyelik işlemlerinin oldukça kolay oluşudur. Üye olduktan sonra da yapmanız gereken tek şey mağaza ismi ve açıklama yazmaktır. Ayrıca aylık üyelik ücreti de talep etmez.

GittiGidiyor’da satıcılar 10.000’e kadar ürün listeleyebilir ve sattıkları her üründen %6 ila %17 arasında komisyon kesilir. Tüm bu sebepler, GittiGidiyor’u dropshipping için harika bir araç haline getirir.

Dropshipping on Instagram

Instagram dropshipping için oldukça kullanışlı bir uygulamadır. Instagram’da mağaza oluşturmanın oldukça kolay olmasının yanı sıra internet üzerinden satılan ürünleri burada sergileyerek satış gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Instagram’da satış başı kesilen bir komisyon olmadığından da yüksek karlar elde edebilirsiniz.

Pek çok insan Instagram üzerinden alışveriş yapmaktadır ancak müşterilerinizin güvenini kazanmanız için bu platformda daha çok çabalamanız gerekir. Sosyal medya kampanyaları yürütmek, hashtag’leri akıllıca kullanmak ve kaliteli içerikler üretmek, satışınızı yükseltmek için işe yarayan yöntemlerdir.

Dropshipping İşine Başlamak İçin Ne Kadar Sermayeye Gerekir?

Herhangi bir işletme için kesin maliyetleri tahmin etmek zor olsa da her dropshipping işletmesinin başlamak için para harcaması gereken bazı alanlar mevcuttur. Bu alanlara harcanan miktar da oldukça değişkenlik gösterir.

E-ticaret Platformu

Dropshipping yapmadan önce yukarıda da bahsettiğimiz gibi ürünlerinizi pazarlamak için bir e-ticaret platformuna üye olmak isteyebilirsiniz. Aylık üyelik ücretleri siteden siteye değişkenlik göstermektedir. Bunun haricinde siteye ürünlerinizi daha üst sıralarda sergilesin diye de bir miktar ücret ödeyebilirsiniz.

Alan adı Satın Almalısınız

Dropshipping işin de kendi alan adınıza sahip olmadan müşterilerinizin güvenini kazanmanız pek mümkün değildir. Alan adı dediğimiz ise abc.com adresindeki abc oluyor, yani markanıza ait internetteki kimliğiniz. Markanıza uygun bir alan adı bulmanız ve bu adı kaybetmemek için düzenli olarak ödeme yapmanızı tavsiye ederiz. Alan adınız akılda kalıcı olması da önemlidir.

Çevrimiçi reklamcılık

Dropshipping, stoksuz bir ticaret yöntemi olmasıyla sermayeyi az tutmanıza izin verse de çevrimiçi reklamcılık, her sektörde önem arz eder. Sosyal medya kampanyaları, SEO uyumlu hazırlanmış içerikler, arama motoru pazarlamacılığı (SEM) ve mobil reklamlar ürünlerini tanıtmak ve satışlarınızı artırmak için önemlidir.

Dropshipper’lar nasıl para kazanır?

Dropshipping işletmeleri, müşterilere pazarlamak için doğru ürünü seçerek hareket eder. Unutmayın, pazarlama, potansiyel müşterilerin doğru ürünü bulmasına, değerlendirmesine ve satın almasına yardımcı olarak gerçekleşir. Ayrıca, bir ürün veya gönderim sorunu olduğunda müşteri desteği sağlama maliyetini de eklemeniz gerekir.

Tüm bu maliyetler hesaba katıldığında kâr elde etmek için, bir müşteri “edinmenin” sizin için ne kadara mal olduğunu öğrenmek ve ürünlerinizi bunu göz önünde bulundurarak fiyatlandırmak iyi bir fikirdir.

 

Sizin Yorumunuz Nedir?