1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Otomatta Satılan Şeyler Nelerdir? Detaylı Rehber

Otomatta Satılan Şeyler Nelerdir? Detaylı Rehber


Otomatta satılan şeyler nelerdir? Merakının cevabı konuma göre farklılık gösterebilir. Çünkü, farklı konumlara farklı otomatlar ve otomat içerikleri eklenebilir. Otomatta satılan ürünler çoğu zaman o bölgede tercih edilen ürünlerdir. Biz, bu yazımızda dünya üzerinde otomat ile satılan her şey sizler için bir araya getirdik. Lokasyonunuza göre uygun olan ürünleri satıp kâr edebilirsiniz.

Bu yazımızda Türkiye sınırları içerisinde en fazla tercih edilen otomat türlerine değindik. Dünya üzerinde 26 çeşit otomat vardır ancak bunlardan çok azı Türkiye’de kullanılmaktadır.

Otomatta Satılan Şeyler Neler?

  1. Ekmek Otomatı
  2. Süt
  3. Şarj kablosu/Kulaklık
  4. Cinsel Sağlık
  5. Çay – Kahve
  6. Abur Cubur

1. Ekmek Otomatı

Ekmek otomatı, son yıllarda paketleme ve muhafaza sektörlerinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıktı. Uzun ömürlü paketlenmiş ekmekler otomata konur ve satışa hazır hale getirilir. Bu otomat ile birlikte gecenin herhangi bir saatinde kolayca ekmek temin edilir. Otomatta satılan şeyler arasına en son eklenen ürünler arasındadır.

Türk halkının ekmek kültürünü düşündüğümüzde bu otomat türünün geliri daha fazla olabilir. Örneğin, işlek bir cadde açtığınız ekmek otomatı günde en az 100 ekmek satabilir. Bir ekmek fiyatını da 2 TL olarak düşündüğünüzde aylık 6000 TL kazanabilirsiniz. Bu kazançtan da size net olarak 3000 – 4000 arası kalabilir. Tabi, kazanç durumu lokasyona göre değişiklik gösterir. Ekmek çeşitleri ve tarifesi de kazanç konusunda etkili rol oynar.

2.Süt Otomatı

Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde bir hayli popüler olan süt otomatı, Avrupa ülkelerinde revaçta. Günlük süt değişimleri yapılan bu otomat ile taze süt almanız mümkün hale getirilmiş. Bu otomata şişenizi yerleştiriyorsunuz ve kaç paralık süt almak istediğinizi seçiyorsunuz. Paranızı attıktan sonra istediğiniz kadar sütü alabiliyorsunuz. Ülkemizde henüz görülmüş değil ancak geleceğin iş fikirleri arasına alınabilir.

3.Şarj Kablosu/Kulaklık Otomatı

Bu otomat türü genelde havalimanı, stadyum ve AVM gibi alanlarda görülür. Otomatın içeriğinde şarj kablosu, kulaklık, powerbank gibi içerikler vardır. Otomatta satılan şeyler diğer ürünlere göre biraz daha pahalıdır. Özellikle Havalimanı gibi kamu alanlarında yüksek fiyatlara satış yapılabilir.

4.Cinsel Sağlık Ürünleri Otomatı

İnsanlar; doğum kontrol hapı, prezervatif ve ertesi gün hapı gibi ürünler edinirken utangaçlık yaşamakta. Bu probleme istinaden de bu ürünler otomatta satılan ürünler arasında yer alıyor. Günün herhangi bir saatinde gidip ihtiyacınız olan ürünü kimseyle muhatap olmadan alabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda Türkiye’de de yaygınlaşması bekleniyor.

5. Çay Kahve Otomatı

Çay otomatı,  insanların fazla olduğu kamusal alanda tercih edilir. Türk toplumunda çay ve kahve gibi sıcak içeceklerin fazla tüketilmesi de bu otomat türünü ilgi çekici yapar. Hastane, çeşitli eğitim kuramları ve alışveriş merkezlerinde bulunan bu otomatlara 2 TL attığınızda size sıcak bir çay verir.

Otomat üzerinde dem oranını, şeker oranını ayarlarsınız ve bardağı otomatın sıvı çıkış yerine yerleştirirsiniz. Bu dakikadan itibaren çayınız veya kahveniz dolmaya başlar. En fazla kazandıran otomat türleri arasında yer alır.

6. Abur Cubur Otomatı

Otomatta satılan şeyler arasında ‘’Atıştırmalık ürünler’’in yeri ayrıdır. İnsanlar her an atıştırmalık ürüne ihtiyaç duyabilirler bu durumda da otomattan alma eğiliminde bulunabilirler. Yoğunluğun fazla olduğu kamusal alanlar, özellikle okullarda sıkça görülen bu otomatlarda çikolata, bisküvi, soğuk içecekler vb. ürünler yer alır. Ülkemizde sıkça görülür.

7.İç Çamaşır Otomatı

Atlet, boxer, sütyen gibi birçok çamaşır ürününün satıldığı otomatlardır. En fazla Japonya’da yer alır. Ülkemizde ise nadir görülen otomatlar arasında yer alır. Ülkemizde sık kullanılmadığı için kazancı hakkında bilgi yoktur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

otomatta satilan urunler

1.Otomat Fiyatları Ne Kadar?

Otomat fiyatları, makinenin yıpranma, kullanılma durumuna göre değişiklik gösterir. Ülkemizde en küçük içecek otomatı 5.000 TL civarındadır. Türü, işlevi ve boyutuna göre fiyatlarda farklılıklar görülmektedir.

2.Otomat Nedir?

Otomat, İçerisinde çeşitli ürünler barındıran ve kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik satış yapan akıllı cihazdır. Kullanıcı parayı atar ve otomat kullanıcıya istediği şeyi verir. Otomatik bir alışveriş sisteminin adıdır.

3.Otomatta Neler Satılır?

İnsanın tüketebileceği her şey otomatta satılabilir ancak genel olarak; içecek, yiyecek, elektronik ürünler yer alıyor. Son zamanlarda ise otomatta neler satılır? Sorusunun skalası genişlemeye başladı. Avrupa ülkelerinde giyim ve cinsel sağlık malzemeleri de satılmaya başlandı.

4.Otomat Bakımı Ne Kadar?

Otomat bakımı, otomatınızın büyüklüğüne ve işlevine göre farklılık gösterebilir ancak genel 2500 – 3000 TL arasındadır.

Sizin Yorumunuz Nedir?