1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Koronavirüs İş Fikirleri & **7 Yepyeni İş Fikirleri!

Koronavirüs İş Fikirleri & **7 Yepyeni İş Fikirleri!


ne iş yapsamKoronavirüs iş fikirleri, şu zor günlerimizde hepimize lazım. Koronada yapılacak işler dendiğinde akla yepyeni iş fikirleri geliyor.

Ne iş yapabilirim diye soruyorsanız burada size ilham verebilecek iş fikirleri derledik. Dert olarak gördüğümüz bu virüs bazılarımız için ekmek kapısı haline gelebilir.

Tutabilecek iş fikirleri neler diye soruyorsunuzdur muhtemelen. Öncelikle kendinize şunu sorun: Bu dönemde insanlar ne alır, nereden alır?

Korona virüs zamanı insanların alışverişlerini giyimden gıdaya kadar internetten yapmakta. İnternet üzerinden alışveriş yapanlar, cebindeki parayı internette harcayanların bu dönemde yüzde 78 arttığını biliyor muydunuz? Yani korona virüs öncesi internet üzerinden ayakkabı satsaydınız, stokunuzu bir ayda bitiriyorsanız bu dönemde bir haftada bitirecektiniz.

Dolayısıyla internet üzerinden olmayan iş fikirleri bu dönem için mantıksız olacaktır. Peki hastalık da ne iş yapabilirsiniz? İşte bazı fikirlerimiz.

 

1- Koronavirüs Dropshipping Yapmak

Koronada dropshipping işine girmeli mi? Cevabımız; yatırım tavsiyesi olarak algılanmasın, kesinlikle girilebilir.

Peki nedir bu dropshipping?

Dropshipping konusunda sitemizde ilerleyen günlerde kapsamlı bir yayın yayınlayacağız, siz bu metni okurken muhtemelen yayınlanmıştır bir kontrol edin ve mutlaka okuyun. Ama kısaca dropshipping bir ürünü yurtdışından toptan ve uygun fiyata alıp, yurt içinde ya kendi siteniz, ya sosyal medya ya da trendyol gibi pazar yerlerinde satmaktır. Burada kilit nokta; hastalık döneminde yurtdışından ne getirtsem çok satar? Bunun cevabını sizler araştırarak vermelisiniz.

dropshipping corona

Koronavirüs iş fikirleri kapsamında dropshipping hoşunuza gitmiş olabilir, tabi şunu unutmamak lazım, artık yurt dışı alımlarımızda vergi ödüyoruz. Alım yapmadan önce satıcıya vergi konusunda danışın. Ürün sonuç olarak size kaç TL ye mâl olacak, Türkiye’de kaç TL ye satılıyor yani üzerine ne kadar kâr ekleyebilecek misiniz ve son olarak ne kadar sürede satılır?.. Bunları değerlendirdikten sonra alışınızı yapın ve ürünün kargo aşamalarını takip edin.

Yurtdışından ucuz ürün nereden alabilirim? dediğinizi duyar gibiyim. Mesela alibabaya bakabilirsiniz. Alibaba uluslararası bilinen en büyük perakende internet sitesidir.

Ürün al-sat yapma işi için kişiler için dikkat etmeleri gereken noktalar:

  • Olabildiğinde fiyatı düşük ürünlere yönelin. Fiyatı düşük ürünlerin kâr marjı düşük olabilir ama olası zarardan da sizi korur. Daha hızlı satılırlar.
  • Korona virüs döneminde insanlar ne alır? veya koronavirüs de ne gibi ürünler satılmaz? Örneğin sizce bu dönemde dışarı terliği veya ayakkabı çok satılır mı? tabi ki hayır, insanlar evde karantinadalar :) Peki ne satılır? Evde vakit geçirmelerini sağlayacak ürünler olabilir mi?
  • Satıcı ile mesajlaşırken, Türkçe çeviri için google translate kullanın. Bir ürünü almadan önce satıcıyla mutlaka pazarlık yapın.
  • Satıcılar Çinli. Yani merak etmeyin onlar da google translate kullanıyor :)
  • Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte örneğin cinsel yetişkin oyuncakların bu dönemde çok satıldığını biliyoruz. Malum insanlar evden çıkamıyor. Bu ürünlerin en uygun fiyatlılarına bakabilirsiniz mesela. Bu tamamen şahsi bir tavsiye, yatırım tavsiyesi değildir. Ne ürün alıp almayacağınız tamamen sizin kararınız olmalı.

Son olarak kadınlara yönelik ürünlerin daha hızlı satıldığını da belirtmek isteriz. İade olmayan(örneğin iç çamaşırı) ürünlerle al-sata başlarsanız, ilk tecrübeleriniz için daha iyi olabilir.

Yurt dışından ürün getirip satmak için gereklilikler neler?

  1. En az şahıs şirketiniz olmalı, fatura kesebilmelisiniz.
  2. Kargo şirketi ile anlaşma yapmanız gerekmekte.
  3. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan, güler yüzlü, sabırlı, ılımlı bir karakterinizin olması gerekiyor.

2- Koronavirüs Döneminde Toptancılık Yapma İş Fikri

Koronada toptancı olmak belki bir çoğunuzun aklına gelmiştir. koronavirüs iş fikirleri olarak Yurt dışı veya elin çinlisi ile hiç uğraşmayayım derseniz ve bir otomobiliniz varsa, aracı ticariye çevirip, üreticiden ürünleri alıp esnafa satmak suretiyle toptancılık yapabilirsiniz. Burada yine şu soruyu sormanız gerekiyor: Korona zamanı hangi esnaf sık sık ürününü satar, ne satan esnaf daha az satış yapar? Aklınıza gelen ürün fikrinin toptancılığını yapabilirsiniz. Bununla ilgili detaylı bir yayınımız var.

 

Stoksuz Toptan Ürün Alıp Satmak

Koronavirüs iş fikirleri olarak bunu da gösterebiliriz. Bu da toptancılığın internet üzerinden gerçekleşen hali. Ama bunun için çok araştırma yapmalısınız. İnternet toptancılığı yapan sitelerden ürünleri uygun fiyata alıp, trendyol, gittigidiyor gibi pazarlarda satabilirsiniz. Bunun için pazar yerinin komisyonu ve vergileri hesaplamanız gerekmekte. Bu arada bazı toptancılar ürünü kendisi kargoluyor ve kendisi fatura kesiyor, iadeyi dahi onlar alıyor. Bu firmalarla çalışıp sadece aracı görevi görebilirsiniz. Sadece trendyol-gittigidiyor veya hepsiburada pazar yerlerine takılmayın. Örneğin instagram üzerinden reklam da vererek çok iyi satışlar yapabilirsiniz. Özellikle kadınlar için olan ürünler instagramdan çok hızlı satılmakta. Komisyon da sıfır, komisyon parasını ödeyeceğiniz reklamlara sayabilirsiniz tabi.

3- Web tasarım, Grafik Tasarım İşi Yapmak

Koronavirüs iş fikirleri arasında web tasarım oldukça mantıklı duruyor. Bilgisayarda vakit öldüren biriyseniz vaktinizi boşa harcamaktansa hemen udemy den veya youtube üzerinden photoshop öğrenerek grafik tasarım işine başlayabilirsiniz. Para kazandıran her iş sizi zorlu yollardan geçirtecektir. Grafik tasarım da öyle.. Bir günde olacak iş değil. Uzun bir süre sadece öğrenmeye ve pratik yapmaya odaklanmalı, sonrasında bir süre ücretsiz iş yapmalı ve adınızı duyurmalısınız. Portföyünüzü genişlettikten sonra ücretli tasarım işi yapabilirsiniz.

Photoshop öğrendim, grafik tasarım konusunda kendimi geliştirdim ama nereden iş bulabilirim diyorsanız:

üzerinden yani yukarıdaki linklere tıklayarak iş bulabilirsiniz. r10 da ücretsiz tasarım yaparak(referanslı satış) başlayabilirsiniz.

udemy kurs vermek

4- Online Kurs Vererek Para Kazanmak

Koronada online kurs vererek para kazanmak aslında o kadar da zor değil. Bu yazıyı okuyan herkesin eminim bir konuda uzmanlığı-kişisel gelişimi vardır. İngilizce çok iyi biliyorsunuzdur veya rusça; çok iyi keman çalıyorsunuzdur veya yıllardır bateri çalıyorsunuzdur. Çok iyi bir muhasebecisinizdir veya psikolog.

Hangi alanda iyiyseniz o alanda internet üzerinden online kurs vererek para kazanabilirsiniz. Maliyetli değildir, bilgi satarsınız yani sermaye beyninizdir. Uygun materyalleri sağladıktan sonra kamera karşısına geçip anlatmaya başlayın. Sonrasında ise ücretli kurs sitelerine videolarınızı yükleyin. Videoların bir kaç yerde reklamını yapın. Ara ara kursunuzda indirimler yapın ki insanlar gelsin faydalansın ve çevresine tavsiye etsin. Vereceğiniz kursun ilk beş bölümünü youtube a yükleyebilirsiniz ya da çevre yapmak için kursun tamamını youtube üzerinden ücretsiz yayınlayabilirsiniz.

Udemy den Para Kazanmak

Ücretiyle kurs verebileceğiniz sitelerden birisi Udemy. Siteye girdiğinizde göreceksiniz bir çok konuda insanlar kurs veriyorlar. Siz de onlar arasına katılabilirsiniz. Vereceğiniz kursta, çekeceğiniz videoya çok özenmelisiniz. Ön tanıtımı çok etkili olmalı. Kurs boyunca dinleyiciyi sıkmadan merakla dinlemesini sağlamalısınız. Bu şekilde vereceğiniz bir kurstan pasif gelir kaynağı oluşturabilirsiniz. Arkadaşa kulak verelim:

5- Paket Servis İşi Yapmak / Paket Servis Elemanı

paket servis elemaniKoronavirüs işsizlik oranlarının arttığı bir dönem oldu. Çoğu kişi bu dönemde işten çıkartıldı ve komik rakamlarda işsizlik ücreti veya işsizlik kredisi alıyorlar. Sizde de durum böyle ise yukarıdaki saydıklarımızı yapamayabilirsiniz. Çünkü internetten al sat için veya kurs çekimi materyalleri için bir miktar para gerekmekte. Yani maalesef, sermaye.

Sermayesiz iş fikirleri arasında paket servis elemanı olmak geliyor. Getir, banabi veya istegelsin gibi gıda satışı yapan firmalarla görüşme yapıp buralarda kolayca iş bulabilirsiniz. Getir kuryesi şartları düşündüğünüz kadar üst şeyler değil. Siz müşteri ile temas kurmasını bilen, profesyonel çalışabilecek bir insansanız bu gibi yerler size hitap ediyor olabilir. En azından part time çalışıp öncesinde bir değerlendirebilirsiniz. Koronavirüs zamanında bu işi bulmanız zor olamayacaktır. Bu işin az da olsa bahşişi de bulunmakta.

6- LetGO – Sahibinden ikinci el ürün alıp satmak

letgo üzerinden ikinci el al sat işi son aylarda oldukça popüler. Bu iş fikrini muhtemelen sadece bizden ya da ilk kez bizden duyuyorsunuzdur. Bu gibi kaliteli yayınlarımızı takip etmek için okuduktan sonra hemen çıkıp gitmek yerine sitemizi yer imlerine/sık kullanılanlara ekler misiniz?

Sahibinden ikinci el al sat işi, herhangi bir ürüne odaklanıp o ürünü ucuza ilan düştüğü an almak ve üzerine kar payı ekleyip satmak şeklinde tanımlanabilir. Burada  önemli olan ürün takibini çok iyi yapıyor olmanız. Bunun için sahibindendeki “favori aramalarım” kısmını kullanın. Bu böyle olmayacak, bir ara bu konuyla ilgili çok detaylı görsel anlatımlı bir yayın hazırlayalım. Daha doğrusu istiyorsanız yapalım :) böyle bir talebiniz var mı? Olsa okurum diyor musunuz? Bu yayına yorum bırakarak belirtiniz.

Koronavirüs iş fikirleri düşünürken geçenlerde letgo da şahsen denk geldim. 7500 TL ye sattığım masaüstü bilgisayar donanım sistemim var. Kişi bana mesaj attı; “merhaba, sizin bu ürününüzü 7 bin tl den satıp, size 6500 tl ödeyebilirim.” dedi. Vay be! Güzel bir iş fikri, bunu hemen makrofinans da yazmalıyım dedim.

Bu iş planının dezavantajı ise elden teslim edebileceğiniz ürünler için alıcı ile yüz yüze görüşmek zorunda olmanız olabilir. Gerekli önlemleri aldıktan sonra yapılamaz mı, yapılabilir.

Karantinadayken yapılabilecek iş arayışındaysanız komisyonculuk işi yapabilirsiniz. Yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi bir ürün için satıcı ile anlaştınız diyelim. Daha sonra bu ürünü, örneğin masaüstü bilgisayar ürününü, teknoloji sitelerinde, teknoloji facebook gruplarında veya masaüstü toplama facebook gruplarında paylaşırsınız. Bir alıcı çıkar 7 bin tl ye alıyorum der. Siz de asıl satıcı kişiye “sizin ürünü 6500 tl ye alan kişi buldum, saat kaç da sizin adresinizde olsun” diye sorarsınız. Alıcı kişiye; 500 tl sizin ibanınıza göndermesini, 6500 tl de satıcıya adres de elden vermesini söylediğinizde, siz hiç kimse ile yüz yüze gelmeden, 500 TL kazanmış olacaksınız. Nasıl ama :) Bu örnekle ilgili fikriniz nedir, yorum bırakır mısınız okumak isteriz.

organik gida satis

7- Organik Gıda Satışı İşi

Organik gıda satma, covid-19 bu iş fikri bakımından çok etkili bir dönem oldu. Covid zamanı insanlar organik beslenmenin önemini anladı diyebiliriz. Bu bakımdan internetten organik gıda alma işi patladı gitti diyebiliriz. Sizin de etrafınızda  organik gıda al sat yapabileceğiniz bir imkan varsa, bu işi ciddi manada düşünebilirsiniz.

Hayal kurma zamanı! Diyelim ki kendinizin organik olarak süt, yumurta, kuru incir aldığınız köylü bir abi/abla var. Önce kargo aşamasını araştırın. Kargo olayı hallolduktan sonra olası kolileme ve kargo masrafını hesaplayın. Bu da tamam ise abi/abla(satıcı) ile anlaşın. Örneğin bu kişi veya kişilere ürünü yüzde 30 indirimli alacağınızı, toptan alacağınızı söyleyin, sıkı pazarlık yapın. Kuru incir 30 tl ise size kilosunu 24 TL den versin mesela. Bunlar kafadan sallama örnekler tabi, siz anladınız ne anlatmak istediğimizi :) Burada biraz pazarlıkçı olmanız lazım. Örneğin yumurtanın tanesini 70 kuruştan anlaştınız diyelim bu kişilerle. Minimum 30 yumurta satışı yaparsınız, tanesini 1.5 tl den satsanız yumurta başı 80 kuruş kar, her satışta 24 tl ciro, kargo 10 tl olsa, paketleme 5, satıştan 9 tl size kalır. Günde 5 paket satsanız 45, ayda 1350 tl yapar. Ki bu sadece yumurta satışınız :)

Anlatması kolay ama yapması bu kadar kolay olmayacaktır tabi. Öncelikle risk alıp bu işi twitter – instagram gibi yerlerden yapabilirsiniz. Ne vergi olur ne de ekstra bir gider. Tabi işle büyüdüğünde bu durum denetlemeye girer ve  ceza yiyebilirsiniz. Bu sebeple bu işi yapacaksanız gerekli yerlerden izin alıp, şahıs şirketi kurup, verginizi ödeyerek yapmanızı tavsiye ederiz. 

Hatta böyle bir işe girişecekseniz, önce kendi çevrenizden başlayarak bir denemenizi öneririz.

YUKARIDA PAYLAŞILAN İŞ FİKİRLERİNİN HİÇBİRİSİ YATIRIM TAVSİYESİ OLMAYIP KİŞİNİN YAPMAYI DÜŞÜNDÜĞÜ İŞ TAMAMEN KENDİ KARARIDIR VE KENDİ SORUMLULUĞUNDADIR.

 

 

Yukarıda bir çok yepyeni iş fikirleri sıraladık. Sizlere son olarak tavsiyemiz şu ki; sevemeyeceğiniz işi yapmayın.

Bu yayını beğendiniz mi?

Okuması zevkli miydi? Hadi hemen bir yorum bırakın bize bir şeyler yazın fikrinizi paylaşın ki bizim için motivasyon olsun. Hesapladık, 30-40 saniyeyi geçmiyor :) Üstüne bir de facebook ve twitter sayfalarımızı takip ederseniz bizden mutlusu olmaz.

 

Bu arada şu dönemde denediğiniz ve beğenmediğiniz bir iş sektörü oldu mu? Ben şu işteyim ve korona zamanı bu iş yapılmaz diyor musunuz, yorum kısmına bekliyoruz.

Sizin Yorumunuz Nedir?