1. Ana Sayfa
 2. Girişimcilik
 3. Toptancılık Sektörü, Nasıl Yapılır? Toptancılık Ne Kadar Kazandırır?

Toptancılık Sektörü, Nasıl Yapılır? Toptancılık Ne Kadar Kazandırır?


Toptancılık yapmak ne kadar kazandırır? Toptancılık, esnaflara, bakkallara ve marketlere mal dağıtımında aracı olan bireylere denmektedir. Toptancılar, kendi işlerinin sahipleridirler ve esnafa mal satarak gelir elde ederler. Toptancılık, ortaya koyduğunuz sermayeye oranla son derece kazançlı bir iştir. Toptancılık yapmak için bir ticari araba, bir miktar mal yeterlidir. Şahıs şirketi kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra hemen satışa başlayabilir ve para kazanabilirler.

 

Toptancılığa Nasıl Başlanır?

Toptancı olmak istiyorsanız, öncelikle hangi sektörde çalışacağınızı iyi bilmelisiniz. Örneğin gıda sektöründe çalışabilir ve bakkallara marketlere mal dağıtabilirsiniz. Bunun dışında, bir giyim mağazasının toptancısı olabilir ve bu mağazalara mal dağıtabilirsiniz, kısacası yapacağınız pek çok şey var ve bunları yaparak ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

 

Başlamak İçin Gerekenler

 • İkinci el bir ticari araba
 • Sektöre göre değişebilen oranlarda 10 bin TL ile 50 bin TL arası ürün

 

Bu işe başlayabilmek için öncelikle bir ticari araba almanız gerekiyor. Ticari arabalar genelde 40 bin lira civarına satılıyor, ticari araç satın aldıktan sonra belli bir sektördeki fabrikanın veya bir şirketin distribütörlüğünü yapabilir ve mal satabilirsiniz. Öncelikle bu sektördeki kişilerden en uygun fiyatı alıyor olmanız çok önemli. Bunun için sermaye gücü de epey önemlidir.

Tavsiye Yayın: Franchise Nedir?

Toptancılık İçin Gerekli Sermaye

Toptancılık için ortalama 70-80 bin liralık bir sermaye yeterli olacaktır. Eğer altınızda bir ticari aracınız varsa, sadece mal alımı için 30-40 bin lira yeterli olacaktır.  İlk başta firmalar size vadeli mal vermeyebilirler, bu nedenle peşin para gerekebilir, aynı zamanda peşin para, bir malı vadeli fiyatından daha ucuza satın almanızı da sağlar. Bu nedenle son derece önemlidir.

 

 • İkinci el bir ticari araba için ortalama 40.000 TL
 • Mala ve mal stokuna göre değişen oranda sermaye ihtiyacı 10.000 TL ile 50.000 TL arası
 • Şirket kuruluş masrafları 2.000 TL ile 4.000 TL arası
 • 6 ay boyunca iş yapamayacağınızı düşünerek bu süre zarfındaki masraflarınızı karşılayacak 20 bin TL kadar nakit para veya kredi kartı limiti.

 

toptancilik sektoru

Toptancılığa Başlarken

Her şeyiniz hazırsa, tek yapmanız gereken gidip bir şahıs şirketi kurmak olacaktır. Şahıs şirketinizi kurup, toptancılık yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Şirket kurmanız ortalama 2 bin lira ile 4 bin lira arası bir paraya mal olacaktır. Şirket açılışını yaptıktan sonra artık malları satmaya geçebilirsiniz.

Toptancı Nasıl Satış Yapar?

Toptancının en temel satış stratejisi, malı önceden verip, parasını sattıkça almaktır. Bu sayede esnafın işlerinden siz de etkilenirsiniz, esnaf çok satarsa çok, az satarsa az kazanırsınız, bu da sizi önemli ölçüde etkiler. Toptancılığa başlarken ilk önce aracınızla yola çıkar ve çevredeki esnafa mallarınızın olduğunu ve satmak istediğinizi söylersiniz ve fiyat belirtirsiniz. Buna göre esnaf kabul ederse malı sizden alır ve artık daimî müşteriniz olur sürekli gider ve gelirsiniz, işler bu şekildedir.

 

Ne Kadar Bayi Gerekir?

İşlerin yoğunluğuna bayi satışına göre değişmektedir. Örneğin 30 tane bayi ile 100 bayi aynı kazancı sağlayabilir, bu tamamen bayilerinizin ne kadar satış yaptığı ile alakalıdır. Eğer mallarınız çok satarsa, sizler de çok kazanırsınız.

 

 • İlk etapta 50-60 bayi yapmaya çalışın. Sizinle çalışmayı kabul edecek 50 bayi bulmak üç ayınızı alabilir.
 • İlk bir ay neredeyse hiç para kazanamayabilirsiniz.

 

Para Toplama İşi Nasıl Oluyor?

Esnaflara tek tek mal sattığınızda aslında onlara bir nevi borç vermiş oluyorsunuz. Örneğin 200 liralık mal bıraktığınız bir esnaf size 200 lira borçlu oluyor fakat siz bu borcu düzenli taksitlerle değil, esnaf sattıkça alabiliyorsunuz. Doğal olarak verdiğiniz ürün ne kadar hızlı satılırsa veya tükenirse, o kadar çok para kazanıyorsunuz.

 

 • Mal verdiğiniz bayilerin hepsine birer gün belirliyor ve bu günlerde ziyarete gidiyorsunuz.
 • Ziyarete giderken iki hâl hatır sorup sonrasında esnaftan ödeme talep ediyorsunuz, esnafta ne kadar sattıysa ona göre parasını ödüyor.
 • Topladığınız paralar sizin cironuz oluyor ve kar marjınız ne kadarsa o kadar kar ediyorsunuz, tabi giderleri de düştükten sonra.

 

Toptancı Ne Kadar Kazanır?

Toptancılık yapmak ne kadar kazandırır? Toptancının karı esnafa bağlıdır, esnafın işleri iyi olup çok mal sattıysa haliyle toptancıya da fazla para ödemek zorunda kalır ve toptancının da işleri açılır, sistem bu şekilde ilerlemektedir.

 

 • Toptancının kâr marjı sattığı ürüne göre yüzde 10 ile yüzde 20 arası değişir ve genelde ortalama yüzde 15 civarındadır.
 • Pazar hariç günde ortalama 2 bin TL ile 3 bin TL arası para toplamaktadırlar bu da aylık 50-70 bin TL’ye denk gelen ciro anlamına geliyor.
 • 50 bin TL ortalama aylık ciro yaklaşık olarak 7,500 TL brüt kar elde etmeyi sağlıyor, aracın ayık benzin masrafı ortalama 1,000 TL civarındadır. Vergi ve benzeri diğer giderleri düştüğünüzde 7,500 brüt kar yapan bir toptancının net karı ortalama 5,000 TL civarındadır.

 

Sizin Yorumunuz Nedir?