1. Ana Sayfa
 2. Girişimcilik
 3. Franchise Nedir? Çok Kazandıracak 5 Öneri

Franchise Nedir? Çok Kazandıracak 5 Öneri


Franchise, bağımsız yatırımcılar tarafından herhangi bir marka ile yapılan anlaşma sonucunda markanın kullanılmasına dayanan bir pazarlama modelidir. Bu pazarlama modelinde marka sahibi, belirli bir süre dahilinde belirlediği koşullar ile markasını kullandırabilmektedir. Franchise sahibi olmak için de ilk olarak marka imtiyaz sahibi ile iletişime geçip sözleşme detaylarının belirlenmesi gerekmektedir. Bu yayında sizlere sunacağımız bayilik alma ve işletme önerileri şu şekilde;

 1. Franchise yatırımının hesaplanması
 2. Doğru işi bulma
 3. Franchisor araştırması
 4. Fikir alışverişi yapmak
 5. Franchise alınan şirketin avantajları

franchise

1) Franchise Yatırımının Hesaplanması

İşin içinden çıkabilmeniz için ilk olarak Franchise yatırımı araştırması yapmanız gerekir. Sermayeniz ne kadar? Ne kadar büyük bir iş düşünüyorsunuz? Bu sorular çerçevesinde yatırım hesaplaması yapmalısınız. Her bayilik veren firmanın farklı bir fiyat politikası vardır. Bu yüzden de işe girmeden önce fiyatları masaya yatırmanızda fayda var.

Tabi bunun yanında ücretsiz bayilik veren firmalar ile de görüşme sağlayabilirsiniz. Eğer, uygunsa işe girebilirsiniz.

2) Doğru İşi Bulma Adımı

Sevdiğiniz işi yapacağınızdan emin olmalısınız. Tutkunuz olan işi bulmak için piyasa araştırması yapmalısınız. Eğer, tavuk tutkunuysanız tavuk işi, kahve tutkunuysanız kahve işi yapmalısınız. Adımlarınızı ilgi alanınız çerçevesinde atmalısınız. Franchise bayisi açmak için bunu mutlaka dikkate almalısınız.

3) Franchisor Araştırması

Franchise veren şirketler veya kazançları gözünüzü boyamasın. Çünkü, denk gelen güvensiz bir franchisor tüm hayatınızı mahvedebilir. Bunun için bayilik almadan önce mutlaka ama mutlaka detaylı bir araştırma yapmalısınız.

4) Fikir Alışverişi Yapmak

Daha önceden Franchise olarak hizmet vermiş bir kişiden işin detaylarını öğrenmeye çalışın. Nerede nasıl zorlukların sizi beklediğinden emin olun.

5) Franchise Alınan Şirketin Avantajları

Her şirketin kendine göre avantajları vardır. Bayilik veren firmalar çeşitli avantajları ile ön plana çıkmak ister. Kimisi ücretsiz kurulum yapar, kimisi hibe verir. Bu yüzden ilgi alanınız olan sektörde araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

Bayilik Veren Firmalar ve Bilançoları

2020 yılında franchise veren firmalar binden fazladır ancak bu firmalar arasından en fazla kazandıran firmalar; Adıyaman Çiğköfte, Komagene, Dois, Öncü Döner, SR Döner, Ekrem Coşkun Döner, Yepaş, Lokma Garden, Lokmata, Starbucks, Lokmamy, Lokmacho…

Unutmamak gerekir ki her bayilik veren firma, farklı sözleşmeler ile çalışırlar. Bu yüzden kar marjlarına bakmadan önce sözleşmeyi okuyunuz.

Franchise İle İlgili İşinize Yarayacak Terimler

Franchise ile ilgili işinize yarayacak terimlere yer verilmiştir. Sizler için derlediğimiz ve kurumsal bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olarak Franchise terimleri şu şekilde;

kronik halsizlik 1

 1. Bölge franchise alan
 2. Alt franchise alan
 3. Franchise giriş bedeli
 4. Franchise kullanım bedeli
 5. Master franchise
 6. Franchise veren
 7. Franchise Alan
 • Terim 1: Bölge franchise alan

Marka sahibi pazarın her yerine ulaşamadığı zaman belirli sorumluluklarla bayilik vermektedir. Bölgesel franchise ile belirli bir bölgede markasının temsilciliğini verir. Burada önemli olan nokta şu; Franchise alan kişi alt franchise imkanı tanıyabilir.

 • Terim 2: Alt franchise alan

Bu işletme modelinde bölge franchise alan kişiye tekbir işletme için kullanma hakkı verilmiştir. Burada 2.bir işletme kurulum izni verilemez.

 • Terim 3: Franchise giriş bedeli

Franchise almak için ilk olarak marka sahibine ödenen başlangıç bedeline ‘’Giriş bedeli’’ adı verilmektedir.

 • Terim 4: Franchise kullanım bedeli

Kullanım bedeli adı altında belirli süre aralıkları ile marka sahibine ödemeler yapılmaktadır. Bu ödemeler, hasılata göre de değişiklik göstermektedir.

 • Terim 5: Master franchise

Daha çok yurt dışında kullanılan master franchise, herhangi bir markanın haklarını bir ülkede kullanmak üzere alabilir.

 • Terim 6: Franchise veren

Tüm imtiyaz haklarına sahip olan ve franchise verme imkanı bulunan kuruluştur. Yapılan anlaşma sonucunda bayiliği veren taraftır.

 • Terim 7: Franchise alan

Sistemin ve markanın belli bir satış-hizmet noktası ve/veya bölgesi için haklarını anlaşma ile alarak uygulayan bağımsız yatırımcıdır.

Sizin Yorumunuz Nedir?