1. Ana Sayfa
 2. İş Fikirleri
 3. Makale Yazarak Ek İş Yapmak İçin 5 Detay

Makale Yazarak Ek İş Yapmak İçin 5 Detay


Makale yazarak para kazanmak, okumayı ve yazmayı seven kişiler tarafından tercih edilmesi gereken bir iş modelidir. Her iş disiplininde olduğu gibi bu iş disiplininde de uymanız ve dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. Bu kurallar, iş öncesi ve sonrasında ciddi önem taşımaktadır. Bu yazımızda makale yazarak ek iş yapma konusunu tüm detayları ile ele aldık. Aradığınız bütün detaylar burada yer alıyor.

Makale Yazarak Para Kazanmak İçin Neler Bilmeniz Gerekir?

Makale yazarlığı icra edebilmeniz için teknik anlamda çeşitli kavramları ve uygulamaları öğrenmeniz gerekir. Bu kavramlar, seo uyumlu makale yazarlığı yapma konusunda sizlere ciddi avantaj sağlayacaktır. Kısacası, bu kavramlar seo uyumlu makale nasıl olur? Sorusunun cevabını vermektedir. Kavramlar şu şekilde;

 1. Anahtar kelime analizi.
 2. Rakip analizi.
 3. Eşsiz özgünleştirme.
 4. Türkçe ve imla kurallarına uyum.
 5. Gereksiz kelimeden uzak, akıcılık.

Maddelerimize geçmeden önce yazılacak olan makalenin ne işe yaradığını sizlerle paylaşalım.

Seo Uyumlu Makale Nedir? Neden Alınır?

Seo uyumlu makale, Google’ın belirlediği çeşitli kriterler göz önüne alınarak oluşturulan Google ile uyumlu olan makalelerdir. Bu makaleler, web sitelerinde yayınlanır ve aramalarda çıkılmaya çalışılır. İşte, burada yer alan makaleyi yazan kişilere ise makale yazarı ünvanı verilmektedir. Makale yazarak para kazanmak, bu aşamadan sonra devreye girmektedir.

seo uyumlu makale nasil yazilir

1)Aranma Hacmi Olan Kelime Analizi

Web sitesi sahipleri, aramalarda çıkmak için seo uyumlu makale alırlar. Anahtar kelime analizi yapılmış makaleler, daha çok aramada çıkar ve web sahibinin işine gelir. Bu yüzden aranma hacmi olan kelime analizi yapılmalıdır. Bunun yanında anahtar kelimeler belirli bir oranda kullanılmalıdır. Anahtar kelimelere, anlamsal olarak benzeyen fakat biçim olarak benzemeyen kelimeler (Semantik kelime) de makale içerisine eklenmelidir. Bunun, trafiği arttıracağını unutmamanız gerekir. Anahtar kelime analizlerini aşağıdaki programlardan yapabilirsiniz;

 • Google Adwords
 • Ahrefs
 • Semrush

2)Rakip Analizi Yapılmalı

Makale yazarak para kazanmak istiyorum diyorsanız, 2.dikkat etmeniz gereken konu; rakip analizidir. Burada aşağıdaki soruların yanıtını tespit etmeniz gerekiyor;

 • Rakip kaç kelime yazmış?
 • Hangi başlığı kullanmış?
 • Hangi anahtar kelimeleri kullanmış?
 • Hangi sorulara yanıt verememiş?

Bu sorularında cevabı ile birlikte rakiplerden daha iyi makaleler yazacaksınız ve sıralamaya girme şansı olacak.

3)Eşsiz Özgünleştirme Yapılmalı

Makale yazarak para kazanmak, bir bakıma da özgünleştirme işidir. Çünkü, genel bir bilgi birçok kişi tarafından özgünleştirerek yazılıyor. Burada yapmanız gereken şey; kimsenin aklına gelmeyen eşsiz cümle ve kelimelerle özgünleştirme yapmak olacak. Bu içerik, Google tarafından değerli muamelesi görebilir.

4)Türkçe ve İmla Kurallarına Uyulmalı

Birçok yazarın yaşadığı problem budur. Burada yapacağınız tek şey kelimeleri doğru yazmak. Tabi, imla kurallarına uyum da makaleyi değerli yapar.

5)Gereksiz Kelimeleri Kullanmamak

Makale yazarak para kazanma konusunda en dikkat etmeniz gereken konu budur diyebilirim. Çünkü, kelime bazında ödemeler yapıldığı için hiçbir web sitesi sahibi gereksiz kelimelerle yazılmış ve anlam karmaşası yaratan makaleye para vermek istemez. Bu nedenden dolayı da tercih edilmeme ihtimaliniz yüksek olur.

makale-satisi-yapilan-siteler

Makale Yazarak Para Nasıl Kazanılır? Hangi Sitelerde Satarım?

Makale satılan siteler, seo uyumlu makale yazarlarının ve web site sahiplerinin buluştuğu sitelerdir. Burada makaleler yazılır ve listeye eklenir. Eğer, makaleler beğenilirse alınır. Tabi, forumlarda da siparişe yönelik yazılar yazılabilir. Makale yazarak para kazandıran siteler aşağıdaki gibidir;

 • İyimakale.com
 • net
 • net
 • SadeceON
 • net
 • com

Bu sitelere üye olarak işleyişi öğrenip satışlara başlayabilirsiniz. Unutmayın; kopya içerikler teste sokularak anlaşılabilir. Bu yüzden dolayı kopya içeriklerden uzak durun. Özgünlük, her zaman kazandıracaktır.

Makale Yazarak Ne Kadar Kazanırım?

Genel olarak 100 kelime = 2 TL’den yazılmaktadır. Çeşitli forumlara ve web sitelerine göre bu durum farklılık gösterecektir. Profesyonellik durumunuza göre fiyatı arttırmak yine sizin elinizde.

Sizin Yorumunuz Nedir?