1. Ana Sayfa
 2. Para Kazanmak
 3. Instagram’dan Para Kazanmak İçin 7 Tavsiye

Instagram’dan Para Kazanmak İçin 7 Tavsiye


Instagram’dan para kazanmak, son yıllara yaygınlaşan ve ciddi anlamda gelir sağlayan bir kazanç modelidir. Günlük hayatta sosyal medyada boş gezinmek yerine herhangi bir iş yapmaya hiç düşündünüz mü? Boşa geçen vakitleri herhangi bir ticari uğraş ile değerlendirmeyi veya bir sayfa büyütmeyi hedeflediniz mi? Eğer hem düşünüp hem de hedeflediyseniz içinizdeki girişimci ruhu ortaya çıkarmanın vakti geldi de geçiyor. Bu yayında tecrübelerim ile birlikte Instagram’dan gelir elde etmek adına her şeyi anlatacağım. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Instagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

 1. Butik açıp satış yaparak
 2. Sayfa açıp reklam alarak
 3. Affiliate marketing ( Satış ortaklığı ) yaparak
 4. Hesap satarak
 5. Video veya fotoğraf satarak
 6. Mekan ve ürün tanıtımı yaparak
 7. Influencer olmak

1) Butik Açıp Satış Yaparak

butik acarak

Instagram’dan para kazanma 2021 yılında da devam ediyor. Yeni yıla girerken en fazla tercih edilen kazanç yönteminin butik sayfası olduğunu görüyoruz. Peki, neden? İnsanlar neden bu satış yöntemine yöneliyor? Çok mu kazandırıyor?

Dijitalleşmenin hız kazanması ile birlikte insanlar internetten alışveriş yapmaya alıştı. E-ticaret sitelerinden başlayan bu tüketim alışkanlığı butiklere de yansıdı ancak her butik bundan nasibini alamadı. İşinde başarılı olan ve şu özellikleri taşıyan butikler ciddi oranda kazanç elde etti;

 • Kurumsallaşmış,
 • Stok sıkıntısı olmayan,
 • Gönderim problemi olmayan,
 • Müşteri memnuniyetini sağlayan,
 • Gösterdiği ürünü gönderen,
 • Fiyatları rekabete uygun,

Instagram’da Butik Nasıl Açılır?

Intagram’da butik açmak için ilk olarak kurumsal olan bir sayfa açmanız gerekir. Sayfayı açtıktan sonra aşağıdaki aşamalara dikkat etmeniz gerekir;

 • Kurumsallaşma çalışmaları
 • İletişim bilgisinin doğruluğu
 • Profesyonel içerikler
 • Hızlı geri bildirimler

Bu aşamaları başarılı bir şekilde tamamladığınızda dikkat çekici bir butik hesabınız olur. Elbette sadece bunlarla sınır değil. Daha sonraki aşamada satacağınız ürünleri tanıtıp pazarlamanız gerekir. Satış yapmak içinde ödeme yöntemlerini belirlemiş olmanız gerekir.

2) Sayfa Açıp Reklam Alarak

reklam alarak

Son zamanlarda ticaret yapacak kadar organizasyonu olmayan ve Instagram’dan para kazanmak isteyen kişiler tarafından kullanılan bir kazanç modelidir. Bu modelde geniş kitlelere ulaşmak esastır. Bunun için de çeşitli kriterlere ulaşmak gerekir.

Instagram’da Sayfa Nasıl Büyütülür?

Instagram’da takipçi arttırmak için ilk olarak hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. Hedef kitleniz doğrultusunda kaliteli içerikler üretmeniz gerekir. Daha sonra takipçi kendiliğinden gelecektir. Kısaca özetleyecek olursak şu hususlara dikkat etmelisiniz;

 • Özgün içerik üretimi
 • Kaliteli ve kitleye uygun içerik üretimi
 • Gündeme uygun içerik üretimi
 • Doğru hashtag kullanımı
 • Geri takip ( Herkes kullanmak zorunda değil )
 • Başka sayfalarla yapılan iş birlikleri
 • Özel olarak verilen reklamlar

Eğer, Instagram’dan reklam alarak para kazanmak istiyorsanız mutlaka bu kriterlere uymak zorundasınız. Aksi taktirde reklam veren olmayabilir.

Reklam Vereni Nasıl Bulacaksınız?

Kitlenizi oluşturduysanız ve ciddi oranda takipçiniz varsa sıradaki hedef; reklam veren bulmak. Bunun için hedef kitlenize uygun ticaret yapan siteleri bulmanız gerekir.

Örneğin; Bir eğitim siteniz varsa herhangi bir yayınevine reklam aldığınızı belirtebilirsiniz veya herhangi bir İngilizce kursu ile anlaşabilirsiniz. Burada sizin seçilmenizi sağlayan kitlenizin değeridir. Eğer, bot takipçi atarsanız bu erkenden fark edilir ve reklam veren tarafından hiç  hoş karşılanmaz.

3) Affiliate Marketing ( Satış ortaklığı ) Yaparak

satis ortakligi

Instagram’dan para kazanma yöntemleri arasında en az kullanılan yöntemdir. Burada satış ortaklığı esastır. Bu satış modelinde herhangi bir ürünü kitleniz satıp, satış komisyonu alabilirsiniz. Satıcı, size özel bir link oluşturur veya bir kod verir. Bunların sonucunda ürünü paylaşmanızı ister.

Sayfanızdan giden takipçiler o üründen alırsa size belirli bir oranda komisyon verilir. Son zamanlarda Trendyol’un sıkça kullandığı bu yöntemde her iki tarafta kazanır.

Eğer, bir internet siteniz varsa kitlenizi kullanarak sitenize trafik sağlayabilirsiniz. Sitenizde yapacağınız satışlara yönlendirmeler yapabilir ve para kazanabilirsiniz.

4) Hesap Satarak

hesap satarak

Instagram hesap satışı için ilk olarak ciddi oranda takipçi yükseltme taktiklerini bilmeniz gerekir. Burada esas olan şey takipçilerin organik olması ve hesabın cezasız olmasıdır. Herkesin zamanı olmayabilir ancak ihtiyaçları olabilir. Sizler, bu yöntem ile insanlara zamanınızı ve becerinizi satacaksınız. Zaman ayırarak büyüttüğünüz sayfayı değerinde satacaksınız.

Şu sıralarda 1000 takipçi başına 30 TL’den hesaplamalar yapılıyor. Yani, 10.000 takipçili bir hesabı forumlar üzerinden satsanız 300 TL para kazanmış olacaksınız. Eğer, boş vaktiniz varsa Instagram’ı seviyorsanız mutlaka denemeniz gerekir. Yukarıda nasıl takipçi kasılacağı hakkında bilgi vermiştik.

5) Video Veya Fotoğraf Satarak

fotograf satarak

Instagram’ın bir video ve fotoğraf paylaşım alanı olduğunu unutmamak gerekir. Yakaladığınız güzel fotoğrafları ve videoları satabilirsiniz. Ancak, şunu unutmamanız gerekir; sattıktan sonra telif size ait olmayacaktır. Bir görseli sattıktan sonra o görsel sizin olmaz.

6) Mekan Ve Ürün Tanıtımı Yaparak

tanitim yaparak

Instagram’dan para kazanma sanatı olarak adlandıracağımız bir kazanç modeli. Bu modelde yemek veya giyim paylaşımları yapan bir sayfanız olur ve bu bağlamda tanıtımlar alırsınız.

Örneğin; bir kebapçi sizden reklamı yapmanızı istedi. O kebapçıya gittiniz yediniz içtiniz ve üzerine bir de tanıtım parası aldınız. Tek yaptığınız şey ise o tanıtımı yayınlayıp kitlenize sunmanız olacak.

7) Influencer Olmak

influencer

İlk olarak Influencer nedir? Sorusu ile başlayalım; Influencer, belirli bir kitleye ulaşmış ve platformda popüler olmuş kişilere verilen ünvandır. Bu kişiler, bireysel olarak fan kitlelerine sahiptir ve güçlü kitleleri vardır.

Satış yapan kişiler ise Influencerler üzerinden reklam yaparlar ve kitlelerini genişletirler. Buradaki amaç bireysel olarak sizi seven kitleye reklam göstererek para kazanmaktır.

Instagram’dan Para Kazanma Fikirleri Çoğaltılır Mı?

Yukarıda bahsettiğimiz stratejiler genel olarak herkesin yaptığı stratejilerdi. Burada ise konuyu biraz daha spesifikleştireceğiz. İlk olarak yeteneğinizi ortaya çıkarın. Daha sonra bu yeteneğinizi nasıl pazarlayacağınızı düşünün.

Örneğin; pandemi döneminde uzaktan eğitim sürecindeyiz. Eğer, bir öğretmenseniz ve boştaysanız neden online eğitim vermeyesiniz? Üstelik bunu kişisel hesabınızdan yayabilirsiniz. Bu şekilde kazanç elde edebilirsiniz.

Yaşam koçu, dil öğretmenleri ve eğitmenler için online olarak eğitim verme konusu düşünülebilir. Bunun yanı sıra ev hanımları için yemek yaparak para kazanma mümkün görünüyor. Yaptığınız yemekleri sayfanızda paylaşabilirsiniz. Eğer, canı çeken olursa alacaktır.

Instagram’dan para kazanma yolları bu şekildeydi. Bunlara ek olarak özel yeteneğinize göre para kazanabilirsiniz. Unutmayın, asıl cevher sizin içinizde. O cevheri dışarıya çıkardığınız an ciddi paralar kazanacaksınız.

Instagram’dan Para Kazanırsam Vergi Verir Miyim?

Instagram vergisi, 2020 yılından itibaren hayatımıza girmiştir. Verginin hayatımıza girmesi ile birlikte yapılan işler için devlete %18 oranında vergi verilmelidir. Vergi verilmeyen işler, daha sonradan cezalandırılacaktır. Bu nedenle butik vs. tarzında sayfalarla satış yapıyorsanız verginizi vermeniz gerekir.

Instagram’dan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

Reklam alıp para kazanmak istiyorsanız en az 10.000 takipçiniz olması gerekir. Niche bir kitleniz varsa bu sayı daha da azalabilir. Burada önemli olan takipçilerinizin potansiyelidir.

Ticaret ile uğraşıyorsanız burada takipçi büyük prestij sayılır. Takipçisi sayısı kullanıcılara ek olarak güven verir. Bu yüzden ne kadar çok olursa o kadar iyidir diyebiliriz. Yapılan algı araştırmalarında yüksek takipçili butik hesaplarının daha fazla güven verdiği ortaya çıkmıştı.

Instagram’dan Ne Kadar Kazanılır?

Bunun kesin bir cevabı yoktur. Tamamen kişinin kendi gayretine kalmış bir durumdur. Eğer, bir butik sayfanız var ve başarılı ticaretler yapıyorsanız aylık geliriniz 5000 TL’nin üzerinde olabilir. Ancak, bir sayfanız var ve sadece reklam alıyorsanız aylık geliriniz 500 TL’nin üstünde olabilir. Burada tamamen kişisel gayret söz konusudur. Instagram’dan kazanç elde edebilmek için özel olarak vaktinizi bu platforma harcamanız gerekir.

Sizin Yorumunuz Nedir?