1. Ana Sayfa
  2. Kripto Borsa Eğitim
  3. Piyasa Düşerken Al-Sat Stratejisi Nasıl Olmalı?

Piyasa Düşerken Al-Sat Stratejisi Nasıl Olmalı?


Kripto para piyasasında, piyasa düşerken herhangi bir coin almak bir çoğumuz için korkutucu oluyor. Düşen piyasa her zaman daha da düşer kaygısı olduğundan bu korku aslında çok normal. Yine de böyle bir durumda da kazançlı alımlar yapabilirsiniz.

Temel al-sat prensiplerimizden birisi de “trendin tersine işlem yapma” idi. Öncelikle bunu bir ilke haline getirmeliyiz. Bu da demek oluyor ki düşüş trendine girmiş bir piyasa da çok fazla alım yapmayacağız, kendimizi bazen tutmamız gerekecek, eski değerine göre daha ucuz olan coini almama iradesi ise sağlam bir irade olsa gerek.

Ama yapmalıyız. Hele bir de kaldıraçlı long işlemden kaçarak uzaklaşmalıyız. Ne zaman piyasa tersine döndü dersek işte o zaman long işlem açabilir veya spot alım yapabiliriz. Peki piyasanın tersine döndüğünü nasıl anlarız?

Piyasa Dönüşünü Anlayıp İşleme Girmek

Düşen piyasada genelde eğik trend çizgileri bize en iyi fikri veren teknik analiz oluyor. Eğik düşen trend çizgisini hacimli mumla aşan bir çıkış, sonrasında düşen trend çizgisini deneyen başarılı bir düşüş görmedikçe, piyasa yeniden yükselen trende döndü diyemeyiz. Hemen görsel bir örnek vereyim.
dusen trend donusu

Yukarıda gördüğünüz örnekte “ok”un gösterdiği dimdik mavi çubuk düşen trend çizgisini(sarı çizgi) kesmiş atmış, sonradan düşen trend çizgisine doğru bir düşüş olsa da çizginin altında kalmamış, yani başarılı bir retest gelmiş, dolayısıyla bu bir trend dönüşüdür. İşte düşüşün bittiğini böyle anlarız ve güvenli alım zamanı tam bu zamandır.

Oltalama Yöntemi

Oltalama yöntemi, oynak kripto para piyasasında sıklıkla işe yarayan kazançlı al sat yöntemidir. Düşen trendlerde de kullanabilirsiniz. Bir paritenin oldukça aşağısındaki destek noktasına alım emri ekler, uyursunuz. Sabah bir bakarsınız tam sizin eklediğiniz yerlerden coin yukarı yükselmiş ve yüzde 10 kardasınız, güne mutlu başlarsınız.

Hemen bir örnek vereyim

bitcoin borsasi

Yukarıdaki örnekte sizin sarı 3 noktasında olduğunuzu farz edelim. Bakın parite 1 ve 2 noktalarından üç kez dönmüş, yani oraya kadar 3 kez düşüş yaşamış sonra tam oralardan destek görmüş. Bu bir değil iki değil üç kez olmuş.

Ve siz de diyelim ki sarı 3 noktasındasınız şu anda. İşte tam oradayken bu noktaya alım ekleyip uyusaydınız, en sağdaki ok kısmından alımınız gerçekleşecek ve uyandığınızda yüzde 15 kar ile uyanacaktınız.

Umarım anlatabilmişimdir. Beni telegram kanalımdan takip etmeyi unutmayın: https://t.me/cryptomakro

Ayrıca bu bilgiler biraz da olsa işinize yaradıysa, binance yüzde 10 indirimli referansımdan üyeliğinizi kullanmanız benim için en büyük teşekkür olacaktır, onun da linkini şöyle paylaşayım: https://www.binance.com/tr/register?ref=YW7H4V06

Sağlıcakla kalın.

Sizin Yorumunuz Nedir?