1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para Borsası
  3. Borsada Hangi Zaman Diliminde İşlem Gerçekleştirilmeli?

Borsada Hangi Zaman Diliminde İşlem Gerçekleştirilmeli?


Kripto para borsasında analiz zaman dilimi ne olmalı sorusuna değineceğim bugün. Teknik analiz zaman dilimi 4 saatlik  mi yapmalı, 1 saatlik mi? Yoksa en doğru analiz zaman aralığı bir günlük mü? Aslında tam doğrusu hiçbirisi değil.

Kripto para borsasına yeni başlayan kişilerde görülen en büyük hatalardan birisi ise 15 dakikalık zaman diliminde mumları inceleyip teknik analiz yapmaya çalışmaktır. Kripto para piyasası, kolay ve hızlı para kazanma sektörü olarak görülüyor çünkü. Ama üzgünüm ki öyle bir dünya yok :)

kripto-paralar
kripto para zaman aralıkları

Hangi Zaman Diliminde İşlem Gerçekleştirilmeli?

Kripto para mum zaman aralığını tradingview üzerinde inceleyebilirsiniz. Yanda eklediğimiz fotoğrafta da görebileceğiniz üzere saniyelik zaman dilimlerinden tutun haftalık aylık zaman dilimine kadar bir çok zaman aralığında inceleyebilirsiniz mumları.

Peki farkı ne? 15 dakikalık zaman dilimi ile 1 saatlik zaman dilimi arasında ne fark var? Hangisi doğru?

Kripto Para Zaman Aralığı

Kripto para zaman aralıklarından en doğrusu diyebileceğimiz bir dilim yok ama yanlış olarak 1 saatin altındaki zaman dilimlerini söyleyebiliriz.

Kripto para teknik analizini yaparken kullanılması gereken zaman aralığı olarak ise bizler 4 saatlik zaman aralığını öneriyoruz ve ayrıca bir yerlere not alın: tek bir zaman aralığında analiz yapmamalısınız!

Yani sadece 4 saate göre veya 1 saate göre yapacağınız analizlerde yanılma oranınız yüksek olacaktır. Kripto para piyasasında coinlere genel bir bakış atmanız gerekiyor. Bu da genelden özele zaman aralığını en doğrusu kırıyor.

Kripto para teknik analizde genelden özele zaman aralığı yöntemi

Kripto para teknik analiz zaman aralıkları 1 aydan 1 haftaya, 1 haftadan 1 saate olabiliyor biliyorsunuz. Genelden özele zaman aralığı yönteminde ise hacimli kripto paralarda haftalıktan başlayıp günlük, sonrasında 4 saatlik ve son olarak ise saatlik analiz yapıyoruz. Hacimsiz olan kriptocoinlerde ise 4 saatlik – 1 saatlik ve 30 dakikalık analizler yapıyoruz.

 

 


kripto para ne zaman alınır:
borsa zaman dilimi
Aşağıdaki örneğin görsel anlatımı.

Peki neden, bir örnekle açıklayalım. 1 günlük zaman aralığında para 10 tl yi destek, 20 tl yi direnç olarak belirlemiş olsun. Bunu çizdiniz güzelce. Sonra 4 saatliğe baktınız ki 15 tl ile 18 tl arası bir destek direnç oluşmuş. Oradan da yeni destek dirençleri çizdiniz(öncekiler duruyor tabi). Son olarak 1 saatlikte 16 ile 17 arasında oynadığını gördünüz. Ve sizin baktığınız zaman anında ise 17.. Siz o parayı almalı mısını? Cevap.. biraz düşünüyoruz.

Tabi ki hayır :) Çünkü bu para günlük seviyesinin en üst direncine yakın. Oradan hızlıca 10 tl ye düşmesi büyük olası. Direncini kırmamış. Haftalık zaman dilimine bakın belki de 1 haftadır kırmıyor. Bu durumda siz 15 dakikalık veya saatlik zaman aralığına kanıt coini üstlerden almış ve muhtemelen ters de kalmış olacaksınız.

Umarım mantığını anlatabilmişimdir. Sorularınız varsa yorum bırakın, çekinmeden sorun cevaplayayım.

Sizin Yorumunuz Nedir?