1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Erken Kredi Kapatma Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Önemli Detay

Erken Kredi Kapatma Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Önemli Detay


Erken kredi kapatma, belirlenen vadenin daha öncesinde tüm borcu ödeme anlamına gelir. Birçok banka tarafından borcu erkenden kapatma konusunda ‘’İndirim’’ uygulanır. Bu indirimler, erken kapatmaya teşvik niteliğindedir. Peki, erken kredi kapama için neleri bilmeniz gerekiyor? Detaylar yazımızda.

Erken Kredi Kapatma Nasıl Yapılır?

  • Adım 1: İlk olarak kredi çektiğiniz bankaya ‘’Kredi kapatma’’ başvurusunda bulunmalısınız.
  • Adım 2: Başvuru yaptıktan sonra yetkililer tarafından erken kredi kapatması hesaplaması yapmalısınız.
  • Adım 3: Kredi başvurusu yaptığınızda gerekli belgeler sizden alındığı için kapatma esnasında herhangi bir belge vermenize gerek kalmıyor.

Uyarı: Bazı bankalarda erken kapatma cezası çıkabiliyor. Bu nedenle krediyi kapatmadan önce ‘’İndirim’’ veya ‘’Ceza’’ konusunda mutlaka konuşun.

erken kredi kapatma

Erken Kredi Kapatma Cezası Nedir:?

Yaptığınız kredi sözleşmesinde bu ceza ile ilgili maddeler vardı ve görmediyseniz erken kapatma talebinde ceza işlenebilir. Zira; erken kredi kapatma konusu “Tüketici Kredisinde Erken Ödeme İndirimi ve Kredinin Yıllık Maliyet Oranını Hesaplama Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde derlenmiştir. Ayrıntılı bilgi için bankanızla iletişime geçiniz.

Erken Kredi Kapatmak Avantajlı Mıdır?

Kredıyı erken kapatma çoğu yönden avantajlıdır. Eğer, banka tarafından herhangi bir cezai işlem uygulanmıyorsa birçok banka indirim uygular. Bu indirimler uygulanırken aşağıdaki hususlar dikkate alınır;

> Kredinin Vadesi: Krediyi çekerken belirli bir vade ile çekersiniz. Bankalar, krediyi verirken ilk aylarda aldıkları paralara daha çok faiz eklerler.  Örneğin; İlk ay ödeyeceğiniz 1000 TL borcun 600 TL’si Fazi, 400 TL’si anaparadır.

> Faiz: Kredi çekilen faiz oranı güncel faiz oranı karşılaştırması yapmalısınız. Eğer, kredi faizleri düştüyse erken kredi kapatma talebinde bulunmadan önce faiz yapılandırması isteyin. Eğer, uygunsa kapatmayın.

> Kapatma Masrafı: Eğer, ev kredi çektiyseniz genel olarak yüzde 2 kapatma komisyonu uygulanır. Araç kredisinde ise bu oran yüzde 0’dır. Krediyi kapatmadan önce kapatma masrafını sorun.

Yukarıdaki hususları sizin faydanız çerçevesinde yorumlayarak aktardık. Eğer, maddi durumunuz iyi ve kredi borcunun yarısına gelmediyseniz kredi borcunuzu kapatmanızı öneririz. Eğer, ödemelerin faiz oranını daha fazla yaptıysanız kapatmayı önermeyiz.

İnternet Bankacılığından Erken Kredi Kapatma Yapılabilir Mi?

Kredi erken kapatma internet bankacılığı işlemlerinin gelişmesi ile birlikte daha kolay bir hal aldı. Kullandığınız bankanın mobil uygulamasına girin. Daha sonra krediler bölümüne giriş yapın. Orada borç detayları ve erken kapatma tutarını anlık görebilirsiniz. Eğer, hesabınızda para varsa o an da kapatabilirsiniz.

Sizin Yorumunuz Nedir?