1. Ana Sayfa
 2. Kripto Para Borsası
 3. Kripto Para Dedikleri Şey Nedir?

Kripto Para Dedikleri Şey Nedir?


Kripto Para Ne Demek?

Kripto para, dijitalleşmenin hızlanması ve bu alandaki gelişim ve değişimlerin de etkisiyle ortaya çıkan bir para birimidir. Kripto para takas amacıyla kullanılabilen, yeni nesil bir para birimidir. Sadece dijital ortamda yer alır, yani sanal bir paradır, fiziksel ortamda herhangi bir karşılığı yoktur. Kriptonun bir diğer özelliği de tamamen şifrelenmiş olmasıdır. Bu sayede takas sırasında iki tarafın da içinin rahat olması sağlanır, şifreli yapısı ile oldukça güvenilirdir. Peki şifreleme dediğimiz şey tam olarak nedir?

kripto-para-nedir

 

Kripto para olarak tanımlanan sanal para çeşidinin nasıl şifrelendiğini ve neden şifrelenmesi gerektiğini kriptoloji bilimine göz atarak anlayabiliriz. Kriptoloji, bir verinin belirli bir sisteme göre şifrelenmesine verilen isimdir. Kripto olarak adlandırdığımız paraların ismi de kriptoloji biliminin yardımıyla şifrelendiğinden bu şekilde konulmuştur. Kriptoların transfer işlemi, bir ortam üzerinde belirli şifrelerin oluşturulması ve bu şifrelerin tekrardan çözülmesi ile gerçekleştirilmektedir. Hash fonksiyonu gibi çeşitli algoritmaların kullanıldığı bu sistem, dijital ortamda para transferinin iki taraf için de güvenli bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olduğundan oldukça önemlidir.

Sanal para tanımı kafanızı biraz karıştırmış olabilir. Aslına bakarsanız sanal para, hepimizin günlük hayatına girmiş olan bir kavramdır. Bu kavramın en güzel örneği toplumun büyük bir kesimi tarafından neredeyse her gün kullanılan kredi kartlarıdır. Kredi kartlarının içinde bulunan ‘limit’ aslında sanal paradan başka bir şey değildir. Bu sanal paraları takas, yani alışveriş amacıyla kullanır ve bankanıza borçlu duruma gelirsiniz. Daha sonra bu parayı ödeyerek döngüyü devam ettirirsiniz. Kripto için de aynı bu mantıklı çalışan bir para birimidir demek yanlış olmayacaktır. Öte yandan kripto, daha bağımsız bir sanal para çeşididir. Banka veya devlet gibi çeşitli otoritelere bağlı, onlara tabii değildir. Merkezileştirilmemiş bir sistem olması, kripto tanımına giren sanal paraların kullanımını daha güvenli hale getirmektedir.

Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapmalı?

Aklınızda kripto para birimleri nelerdir sorusu belirmiş olabilir. Kripto para birimleri arasında hepimizin adını duyduğu Bitcoin başta olmak üzere pek çok para birimi yer almaktadır. Bu birimlerin listesine bakalım:

 1. Bitcoin: Kripto para haberlerine göre Bitcoin, tüm zamanların en başarılı kripto para birimleri arasında yer alsa da yakın zaman %30’a varan bir düşüş yaşama ihtimaliyle karşı karşıya. Yine de Bitcoin, 16 bin dolar değere doğru yükselişine devam edecek gibi görünüyor.
 2. Ethereum: Ethereum, son zamanların en çok dikkat çeken kripto para birimlerinden bir tanesi. 2020 yılındaki hızlı yükselişinin ardından pek çok kişiyi kendine çeken Ethereum, yükseline hızlı devam edecek gibi görünüyor.
 3. Tether: Tether Limited şirketi tarafından 2014 yılında piyasaya sürülen bir kripto birimidir. Tether ilk kurulduğu zaman ismi RealCoin olduğundan bu ismiyle anılmaya da devam etmektedir.
 4. Ripple(XRP): Bir iletişim protokolü olan Ripple, internet üzerinden güvenli para transferi gerçekleştirmeye yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri merkezlidir ve 2012 yılında kurulmuştur. Yatırım için genellikle güvenilir liman olarak görülmektedir.
 5. Chainlink(LINK): Kripto para blok zincirleri arasında köprü görevi görmektedir. Ani yükseliş ve ani düşüşleriyle bilinir. Yani yatırımcıyı vezir de yapabilir rezil de.
 6. Bitcoin Cash: Bitcoin tarafından 2017’de oluşturulan bir alt ürün olarak tanımlanabilir.
 7. Binance Coin: Madenciliği yapılamayan bir kripto birimi olarak ayrılmaktadır.

Gelin, kripto hakkında daha detaylı bilgilere bir göz atalım.

KRİPTO PARA NASIL ALINIR?

 Kripto para nasıl alınır sorusu, özellikle sanal para ile yeni ilgilenmeye başlayanlar tarafından oldukça merak edilen ve sıklıkla sorulan bir sorudur. Yazımızda bu sorunun cevabına ve buna benzer bir çok konuya eğildik. İyi okumalar.

kripto para neKripto para piyasası, kripto para borsaları gibi kavramlar başlangıçta karışık geliyor olabilir. Kripto almak için dünya genelinde varlığını sürdüren pek çok kripto para al sat platformundan birini tercih edebilirsiniz. Hangi platformdan kripto alacağınıza karar verirken değerlendirmeniz gereken pek çok kriter bulunmaktadır. Öncelikle bu platformun güvenilir olup olmadığını belirlemelisiniz. Daha sonra işlem hacmi, işlem ücretleri, Türk Lirası’na dönüştürme imkanının bulunup bulunmadığı gibi özelliklere dikkat etmeli ve tercihinizi bu doğrultuda yapmalısınız.

Kriptonun fiyatı piyasadaki arz-talep ilişkine bağlı olarak düzenlenir. Kripto sahibi olabilmek için sanal cüzdana, kripto almak için özelleştirilmiş bir adrese sahip olmanız gerekmektedir. Bu adresi çeşitli Türk ve yabancı platformlar aracılığı ile elde edebilirsiniz.

Kriptonuzu nakit olarak kullanmak için borsa üzerinden alım satım işlemi yapmanız gerekmektedir. Kripto aldığınız platform nakite çevirdiğiniz miktarı EFT veya havale işlemleri ile size gönderecektir. Peki, kripto para borsaları nedir? Bu borsalar ne iş yapar ve nasıl takip edilmelidir?

Kripto para borsaları, reel para birimleri, yani fiziksel ortamda bulunan para birimleri ile kripto para satın alınabilen siteleri kapsar. Bahsettiğimiz kripto para alım satım siteleri kripto para borsaları içine giren oluşumlardır. Bu borsaların çalışma sistemi değişim üzerine kuruludur. Örneğin Türk Lirasından herhangi bir kripto para birimine veya tam tersi şekilde bir değişim söz konusudur. Bu değişim reel (fiziksel) para birimini kriptoya çevirmek isteyenler ve kriptoyu reel para birimine çevirmek isteyenler arasında ‘takas’ yöntemiyle gerçekleşir. Kripto para borsalarının bir diğer güzel yanı ve geleneksel borsalardan farkı da herhangi bir aracıya ihtiyaç duyulmadan yatırım yapabilme imkanı sunmasıdır.

Borsalarda işlem yapabilmek için hesabınızda bakiyeniz olmalıdır. Reel para birimleri ile işlem yapan platformlar için bu platformların destek verdiği reel para biriminden bakiye yüklemeniz gerekir. Türkiye’de bu platformların başında BTCTurk gelmektedir. Bizler şahsen orayı kullanmaktayız.

KRİPTO PARA MADENCİLİĞİ – KRİPTO PARA NASIL ÜRETİLİR?

kripto madenciliği için ne gerek (1)

Kripto para madenciliği, kripto para üretmek amacıyla özel olarak üretilmiş yazılımlara ve donanım özelliklerine sahip cihazlarla bazı karmaşık problemlerin çözülmesi ve bunun sonucunda kripto para transferinin gerçekleştirilerek yeni üretilmiş olan kripto ile ödüllendirilmesidir. Kripto para madenciliği yapabilmek için bilgisayarınızın ve internet erişiminizin bulunması yeterli olabilir.

Kripto para madenciliği yapmak için seçebileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar:

 1. ASIC madencilik: Kripto para madenciliği yapmak için üretilen, bu alana odaklanmış donanımlardır.
 2. GPU madencilik: GPU, bilgisayarlarda yer alan ekran kartlarını temsil eder. Bu madencilik türünde bilgisayar ekran kartlarının işlem kabiliyetinden faydalanılır. Bu kartların yaptığı hesaplar, oldukça hızlı ve doğru şekilde sonuca ulaştırılmaktadır.
 3. CPU madencilik: İşlemci gücüne dayanır. Bilgisayarınıza gerekli yazılımları kurarak CPU madencilik yapabilirsiniz.
 4. Bulut madencilik: Bulut hizmetlerinden işlemci gücü kiralamaya dayanır.

 

Kripto para madenciliği ile ne kadar sürede ne kadar kazanacağınız seçeceğiniz yönteme göre değişim göstermektedir. Bu amaç için bulut sisteme ödeme yaptıysanız veya bir donanım satın aldıysanız bu ödemelerin yarattığı açığın kapanması ve kar etmek için daha fazla beklemeniz gerekebilir. Kripto para madenciliği yaparak para kazanmak için gerekli olan güçlü donanıma, altyapıya ve bu cihazları koyacağınız alana ihtiyacınız vardır. Ayrıca cihazların soğutulması için de alan ayırmanız gerekebilir. Bu cihazları gerektiği gibi işletebilmek ve verim alabilmek için belirli bir bilgi birikiminizin olması da şarttır.

 

Kripto Para Haberleri

Kripto para hakkındaki son bilgileri almak ve kripto para haberlerini yakından takip etmek, bu alandaki değişimleri ve gelişimleri anında yakalamak için bizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Kripto paralarla ilgili kategorimiz: https://www.makrofinans.com/kripto-para-borsasi/

Ayrıca twitter ve facebooktan da bizleri takip ederek güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Sizin Yorumunuz Nedir?