1. Ana Sayfa
  2. Kripto Borsa Eğitim
  3. Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılıyor?

Arbitraj Nedir? Nasıl Yapılıyor?


Yatırım piyasasında ki piyasa dengesini bozan arbitraj işlemi işlemeye devam eden piyasalarda yapılamaz. Peki arbitraj nedir? Sorusuna cevaplar bulmak için yazımızın devamını okumalısınız.

Arbitraj nedir? Risksiz kar etmek için farklı piyasalarda olan dengesizlikten faydalanmaktır. Yani bir yatırımcı, bir piyasadan düşük fiyata almış olduğu ürünü, başka bir piyasada aynı zamanda daha yüksek bir fiyata satabilir.

arbitraj

Arbitraj piyasalar arasındaki dengesizlikten fayda sağlamaktır. Eğer piyasalarda böyle bir durum olmadığı zamanlarda fiyatlar tüm piyasada eşit olduğu varsayılır. Bu nedenle yatırımcı bu durumu fark ettiğinde kazanç sağlamak istiyorsa hızlı hareket etmesi gerekir. Düşük fiyatlı bir piyasadan alınan ürü başka bir piyasada daha yüksek satma işlemi için aynı zamanı yakalamalıdır. Yatırımcı böyle bir durumda eğer hızlı davranmazsa piyasadaki dengesizliğini diğer oyuncular fark eder. Ve piyasa dengesi yeniden kurulması gerekir. Böyle eşitsizlik ortadan kalkacaktır. Arbitrajın asıl amacı risksiz kazanç sağlamaktır. Devlet tahlil ya da mevduat faizi işlemlerinin risksiz kazanç sistemidir. Burada daha fazla getirisi olmadan yatırımcının faydalanacağı bir durum yoktur.

Arbitraj İşlemini Kimler Yapar?

Portföy veya zenginlik yönetimi yapan şirketler arbitraj durumunu fark edebilmeniz için ilgili yazılımları düzenlemektedir. Gerekli yazılımların hazırlanmasıyla arbitraj durumu görünür. Ve böylece işlem yapılır. Piyasanın hareket durumuna göre piyasa günlerinde özel bir yazılım yüklenmeden arbitrajı fark etmek mümkün olamaz. Arbitraj işlemi yapan yatırımcılar piyasaya hakimdir. Ve deneyimli yatırımcılardır. Yeni başlamış olan yatırımcılar aynı zamanda işlem yapmakta zorlandıkları için arbitraj işlemi onlara uygun hale gelemiyor.

Arbitraj işlemi çoğunlukla altın ve döviz piyasasında gerçekleştirilir. Her ülkenin birden fazla hem altın hem de döviz borsası olduğu için fiyat dengesizliği yaşanabilir. İşte böyle bir durumda arbitraj işlemi imkanı için harika bir fırsattır. Altın ve döviz borsalarında fiyat dengesizliği düşük bir bütçe olsa dahi borsa gereğince risksiz kazanç sağlar. Diğer yatırım ürünlerinde fiyat dengesizliği fazla oluşmaz. Bu nedenle de arbitraj kazancı çok olmayacaktır. Deneyimli olan yatırımcılar, arbitraj fırsatını yakalamak için altın ve döviz borsalarını sıkı bir şekilde takip etmeleri gerekir.

 

Sizin Yorumunuz Nedir?