1. Ana Sayfa
 2. Kredi Kartları
 3. Mtv Ödeme Kredi Kartı İle Taksitli Ödeme

Mtv Ödeme Kredi Kartı İle Taksitli Ödeme


Mtv kredi kartı ile ödeme seçeneği bankaların sunduğu kampanyalar çerçevesinde gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra vergi dairesinin online web sitesinden de ödenebilir. Bunun yanı sıra PTT şubelerinden de ödeyebilirsiniz. Dilerseniz, her sene ödediğimiz MTV’ye göz atalım;

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Motorlu taşıtlar vergisi, Karayolları Trafik Kanunu’na göre motorlu taşıtların Türkiye Cumhuriyeti’ne ödemesi gereken bir vergi türüdür. Tescili yapılmış tüm kara yolları taşıtları, uçaklar, helikopterler ve motorlu deniz taşıtları mtv vergisi ödemek zorundadır. Motorlu taşıtlar vergisi 2021 yılında da Türkiye’de sicil kaydı olan bütün motorlu taşıtlardan alınacaktır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Aracı satın alıp sicil kaydını yaptırdıktan sonra motorlu aracı alan kişi vergi mükellefi olur. Yani, sicil tamamlandıktan sonra aracı alan kişi mecburen mtv ödemesi yapmak zorunda kalır. Mtv ödeme tarihi ise aşağıdaki gibi olur;

 • Araç, yılın ilk 6 ayında alındıysa motorlu taşıtlar vergisi ödemesi ilk 6 ayda yapılır.
 • Araç, yılın son 6 ayında alındıysa ve sicil kaydı yapıldıysa mtv son 6 ayda ödenir.
 • Verginin ödeneceği aylar ise; ocak ve temmuzdur.

Motorlu taşıtlar vergisi ödeme tarihi geçtikten sonra ödeme yapılmayan her bir gün için faiz uygulanır. Faiz ile ilgili ayrıntılar yazının sonunda yer alıyor.

MTV Nasıl Hesaplanır?

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplaması yapılırken aşağıdaki hususlar dikkate alınır ve ona göre bir fiyat çıkartılır. Dikkat edilen hususlar;

 • Motorlu aracın yaşı
 • Motorlu aracın cinsi
 • Son olarak silindir hacmi

Bunlara ek olarak kamyon ve tır gibi büyük araçlarda aracın tonajı da hesaplamaya eklenir. Otobüslerin ise oturma kapasiteleri hesaplamaya dahil edilir.

 • 1300 cc altında olan motorlu taşıtlarda %15
 • 1300 cc üstü olan motorlu taşıtlarda %25

Vergi uygulanır.

Motorlu Taşıtlar Vergisinden Muaf Olanlar

 • Kızılay Derneği, belediyeler, SGK ve il özel idareleri adına tescillenmiş araçlar.
 • Türkiye’de etkin olarak faaliyet gösteren konsolosluklar ve elçilik araçlarına.
 • Engellilerin kullanımı için uygun hale getirilmiş araçlar. Engel oranı %90 olmalıdır.
 • Hurdaya çıkan araçlar.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl/Nereye Ödenir?

motorlu tasitlar vergisi odeme

Motorlu taşıtlar vergisi ödemesi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesinden veya bankaların sitesi aracılığı ile ödenebilir.

Eğer, ben Vergi Dairesi’nin online sayfasından ödeme yapmak istiyorum diyorsanız MTV sorgulama ekranına girin ve karşılaşacağınız formu doldurun.

Not: Eğer, bu tahsilat belgesini herhangi bir resmi yerde kullanacaksanız mutlaka bir çıktısını alın.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Taksitlendirme Nasıl Olur?

Mtv online ödeme yapmanın sizlere bir faydasını unutmamak gerekiyor; bankaların online işlemlerinden mtv ödemesi yaptığınızda size sunulan kampanya çerçevesinde taksitlerden faydalanabilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergisi taksitlendirme fırsatı genelde 2 taksit olur.

Mtv Gecikme Zammı Ne Kadar?

Motorlu taşıtlar vergisi gecikme zammı, herhangi bir sebepten dolayı verginin ödenememesi durumunda işlemeye başlar. Ödeme tarihi geçtikten sonra ödemediğiniz tutara faiz eklenir. Eğer, uzun zaman ödeme yapılmazsa Maliye Bakanlığı tarafından işlemler başlatılır.

MTV gecikme faizi ise %2,5’tir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ptt’den Ödenir Mi?

9 Ocak 2018 tarihinde alınan karara göre Motorlu taşıtlar vergisi ödemesi PTT şubelerinden yapılabilecek.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Online Ödenir Mi?

Herhangi bir internet bankacılığı ile Mtv online ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak bankaların kampanyalarından da faydalanabilirsiniz.

Sizin Yorumunuz Nedir?