1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi/Finans
 3. Evde Elektrik Tasarrufu Sağlamak İçin 8 Tüyo

Evde Elektrik Tasarrufu Sağlamak İçin 8 Tüyo


Evde elektrik tasarrufu yapmak aslında düşündüğünüz kadar zor bir şey değildir. Bunun için basit şeylere dikkat etmeniz ve Güneş ışığından faydalanmanız yeterli olacaktır. Tabi, değiştireceğiniz bazı şeyler ile tüketim alışkanlığınızda da ufak tefek değişiklikler olabilir. Dilerseniz, daha az fatura için evde enerji tasarrufu nasıl yapılır? Sorusunun cevabını verelim;

Evde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Elektrik tasarrufu yapmak için aşağıdaki kriterlere dikkat edin. Gözünüze görünmeyen ama gerçekten ciddi enerji tüketimine sebep olan kriterleri kullanıma alın.

 • İlk olarak kullanılmayan ve bekleme moduna alınan cihazları kapatın. Her ne kadar göze görünmese de %5 oranında fazla faturaya sebebiyet verebilir.
 • Isı kaybı da elektrik kaybına sebebiyet verebilir. Bu nedenle kapılardaki ve pencerelerdeki boşlukları kapatın. Böylelikle 2 enerjiden de kâr etmiş olacaksınız.
 • Evlerde bulunan klasik ampulleri değiştirin. Bunun yerine enerji tasarrufu yapan ampulleri tercih edin. Evde elektrik tasarrufu yapabilmek için her odada bu ampullerin kullanılmasına önem verin.
 • İhtiyaçlarınız doğrultusunda cihaz alımı yapın. Eğer, az kişiyseniz ve fazla kullanmadığınız bir cihazı alacaksanız daha az enerji harcayan bir cihaz tercih edin.

elektrik-tasarrufu

 • Son zamanların teknolojisi olarak çamaşır kurutucu makinaların tercihi yerine balkonu tercih edin. Evde enerji tasarrufu için öneriler verirken cihaz kullanımını azaltmak için söylemde bulunmuştuk. Bu bağlamda da elbiselerinizi odada veya balkonda kurutun.
 • Eski binalarda faturalar daha fazla gelebilir. Bunun sebebi yalıtım eksikliğidir. Yalıtım eksikliği fazla ısı kaybına neden olur ve bu bağlamda elektrik de harcanır.
 • Sürekli olarak fişe takılı aletleri, ihtiyacınız oldukça fişe takın.
 • Çamaşır makinası gibi fazla elektrik harcayan aletleri sık sık çalıştırmayın. Mesela, çamaşırlarınızı biriktirin ve ondan sonra çalıştırın.
 • Gereksiz yanan lambaları kapatmayı ihmal etmeyin (Baba sözü dinlemek gerekir :)

Evde Elektrik Tasarrufu İçin Başka Neler Yapılabilir?

Evde elektrik tasarrufu için saydıklarımıza ek olarak gelişen teknoloji ile birlikte karşımıza çıkan güneş panellerinden faydalanabilirsiniz. Son zamanlarda güneş enerjisini elektriğe çeviren paneller tasarlanmaya başlandı.

Bu paneller ile gündüz elde ettiğiniz güneş enerjisini elektrik olarak kullanabilirsiniz. Üstelik bunu sıcak su olarak da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Sizin Yorumunuz Nedir?