1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Ziraat Bankası Kobilere Özel Nefes Kredi Paketi! [2021]

Ziraat Bankası Kobilere Özel Nefes Kredi Paketi! [2021]


Ziraat bankası, zorlu pandemi döneminde gelir kaybına uğrayan kobi için yeni bir kredi paketi duyurdu. Nefes Kredi Paketi tüm detaylarıyla sizlerle!

Ziraat bankasının ilk şartı işletmenin kobi vasfına haiz olması yönünde. Bu kısım biraz ince detay içeriyor. Çünkü her işletme kobi statüsünde değerlendirilmeyebiliyor. Bankalar bu gibi desteklerden faydalandırdığı işletmeler için bu tanımlama hususunda biraz seçici davranabiliyor. Gelin önce kobi vasfına haizden ne anlamalıyız biraz buna değinelim.

Kimler KOBİ Sayılıyor?

Nefes Kredi Paketi için kobi vasfına haiz sayılmanız gerekmekte. Bildiğiniz üzere, tanım olarak küçük ve orta boyutlu işletmelere KOBİ denmektedir. Bir işletmenin KOBİ statüsünde kabul edilebilmesi için ve ayrıca kobiler için düzenlenen hizmet, yapılandırma, teşvik, hibe gibi hizmetlerden yararlanabilmesi için hem yapısal hem de mali özelliklerinin yönetmeliğe uygun olması gerekmektedir.

Mesela bir züccaciyeci ya da bir market kobi tanımının içerisine girebilmektedir. Bünyesinde işçi çalıştıran orta düzey kuruluşlar da “kobi” grubuna dahil olabilmekte. Kelimenin açılımı incelendiğinde  “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler”, tanımı karşımıza çıkmaktadır. Bu tanımlama, bir işletmenin KOBİ sayılabilmesi için bazı kriterlerin belirlenmesini sağlamaktadır.

Bir kuruluşun veya işletmenin bu grupta tanımlanabilmesi için bünyesinde 250’den az kişi çalıştırıyor olması ve yıllık 40.000.000 Türk Lirası’nı aşmayacak miktarda mali bilançoya sahip olması gerekmektedir. Kobi vasfına haiz  işletmeler; mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırma, çalışan işçi sayısı ve işletmenin yıllık bilanço sınırları ile tespit ediliyor.

Bu şartlara uyan ve KOBİ olarak değerlendirilen işletmeler, bankaların düzenlediği KOBİ kredilerinden ve devletin kobilere özel sunduğu teşvik ve olanaklardan faydalanabilmektedir.

Nefes Kredi Paketi

Ziraat Bankası KOBİ Nefes Kredi Paketi

Sizin de işletmeniz kobi kapsamında değerlendiriliyorsa ziraat bankasının güncel kobi destek paketinden faydalanıp kredinizi çekebilirsiniz.

Ziraat bankası dönem dönem kobileri destekleyecek adımlar atmakta. Güncel olarak kobi kredi desteğine devam eden tek banka ziraat bankası diyebiliriz. Kobilere daha fazla destek için diğer bankalardan da bu yönde atılım bekliyoruz. Peki ziraat bankası kobilere şu an güncel olarak(Ağustos 2021) nasıl bir destek sunuyor, gelin bunu irdeleyelim.

Ziraat bankasına yapacağınız kredi başvurusu ile Hazine destekli KGF teminat desteği sağlanarak, 6 ay geri ödemesiz toplam 18 ay vadeli kredi paketinden yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası KOBİ Kredi Paketi Şartları

TOBB ve Hazine destekli KGF teminatlı Nefes Kredisi sunan Ziraat bankasın kobi kredi paketi fırsatından faydalanmanız için bankanın bazı şartları bulunmakta, şöyle ki:

  • Kobi vasfına haiz olmalısınız (yukarıda açıkladık)
  • Ticaret ve Sanayi, Ticaret, Sanayi ve Deniz Ticaret odalarından birine veya Ticaret Borsasına kayıtlı olmalısınız.
  • 31.12.2020 tarihi itibariyle önceki yıla göre %25 ve üzerinde gelir kaybı yaşamış olmalısınız ve mali verilerinde bu kaybı bankaya belgelemelisiniz.
  • Kredi paketinden gerçek/tüzel kişi işletmeler yararlanabilecektir. 01.01.2019 tarihinden sonra kurulmuş işletmeler için ciro kaybı koşulu aranmamakta.
  • Başvuru tarihi itibariyle sizin ve grup firmalarınızın, ziraat bankası kayıtlarında iflas, iflas ertelemesi, fesih, konkordato kaydı olmamalı, elde edilebilen son Risk Merkezi verilerine göre takipte kredisiniz bulunmamalı.

Kredi Paketi Özellikleri

Ziraat bankasının kobiye nefes adıyla çıkarttığı bu kredi paketi sayesinde, 2020 yıl sonu cirosu;

  • 0 – 1 Milyon TL arasında olan işletmeler 50.000,-TL’ye kadar
  • 1 – 10 Milyon TL arasında olan işletmeler 200.000,-TL’ye kadar kredi kullanabiliyor.

Nefes Kredi Paketi faiz oranı yıllık sabit %17,50 olarak uygulanacaktır.

Nefes Kredi Paketi 6 ay anapara ve faiz ödemesiz dönemli, toplam 18 ay vade ile sunulmaktadır.

Ziraat Bankası Nefes Kredisi Başvuru

Ziraat bankasının kobilere özel düşük faizli bu nefes kredisi başvurusu için maalesef müşteri hizmetleri size yardımcı olmayacaktır. Nefes kredisi başvurusu için tek başvuru kanalı ziraat bankası şubeleridir. Telefon veya internet bankacılığı veya ziraatbank bankamatik üzerinden başvuru maalesef mümkün değil. Şubeye gidip sıra alıp müşteri danışmanı ile görüşerek bu krediye siz de başvurabilirsiniz.

 

Siz de ziratt bankası nefes kredi paketine başvurmak istiyor ve şartları sağlayan bir kobiyseniz, en yakın ziraat bankasına gidip bu fırsattan faydalanabilirsiniz. Güncel kredi fırsatları içinse yapacağınız tek şey bizi facebook veya twitterdan takip etmek. Ayrıca şu kategoriyi sık kullanılanlarınız arasına ekleyebilirsiniz: Kredi Fırsatları

Sizin Yorumunuz Nedir?