1. Ana Sayfa
 2. Krediler
 3. Borcu Olan Küçük Esnafa Kredi | En İyi 5 Banka

Borcu Olan Küçük Esnafa Kredi | En İyi 5 Banka


Korona döneminde borcu olan küçük esnaf geçim sıkıntısı yaşamakta. Aynı zamanda vergi borcu olan küçük esnafa kredi veren bankalar ise her geçen gün artıyor. Esnaf kredisi KOSGEB ve büyük bankalar tarafından sağlanıyor.

Zor geçirdiğimiz şu pandemi zamanında şüphesiz esnaf en çok zorluk yaşayan ticaret grubu oldu. Esnaf arasında en zorluk yaşayanlar ise küçük esnaflar oldu. Korona döneminde birbirini takip eden tam kapanmalar ve hafta sonu yasakları sebebi ile esnaf, iş yerini kapatmak zorunda bırakıldı. Fakat gelin görün ki küçük esnaf için uzun süre destek paketi açıklanmadı. Açıklanan destek paketleri de yetersiz oldu.

Vergi borcu olan esnafa kredi müjdesi dönem dönem verilse de başvuru koşulları epey zorlaştırdı işi. İlk olarak Halkbank esnaf kredisi verirken onu başka bir devlet bankası olan ziraat bankası takip etti. Sonrasında ise ülkedeki diğer bankalar buradaki talebi görüp esnaf kredisi müjdesi adı altında aslında faizi ve geri ödemesi çok da kolay olmayan paketler duyurdular. Fakat şu dönemde iş yeri kapalı olduğu halde kira ödemeye devam eden küçük esnaf, bu duruma bile şükreder hale geldi. Çünkü iş yeri yasaklarla kapanan esnaf, başka bir yerden geliri de olmayınca batmaya mahkum bırakıldı.

esnafa kredi

Türkiye’de ki beş büyük banka esnafa kredi müjdesi adı altında bazı kredi paketleri duyurdular. Sizlere, haziran 2021 tarihi itibariyle, en iyi en mantıklı paketleri seçtik.

Vakıfbank Esnafa Halden Anlayan Kredi

Ülkemizde devlet bankaları dendiğinde akla ilk gelen bankalardan birisi olan vakıfbank, geçmişte de şimdi de esnafa ve girişimcilere bir çok kredi fırsatı sundu. Pandemi döneminde güçlük yaşayan küçük esnafa da “halden anlayan kredi” imkanı sunuyor. Bu krediyi vakıfbank kanallarından başvurup hemen alabiliyorsunuz. Tabi bunun için kredi sicilinizin temiz olması gerekmekte.

Halden Anlayan Kredi Özellikleri:

 • En fazla 50.000 TL destek.
 • Sabit taksitli ödeme imkanı.
 • Taksit ertelemeli ödeme planı.
 • Değişken taksitli ödeme planı.
 • Businesscard ve Kredili Bankomat ürünü alınması zorunludur.
 • 36 aya varan vadeler ve uygun faiz oranları.

DenizBank Esnaf ve KOBİ Kredisi

Denizbank, 1997 yılında ülkemizde Zorlu Holding tarafından özelleştirme idaresinden alınarak hizmete başlamış, 20212 itibariyle de Rusya tarafından büyük yatırım sonucu Sberbank tarafından satın alınmış köklü bir kuruluştur. Bankanın hisseleri 2019 yılında Emirates NBD’ye devrolundu.

Koronavirüs döneminde esnafa kredi veren bankalardan bir diğeri olan Denizbank, bu konuda en hızlı çözüme ulaşan banka olarak değerlendirilmekte. Sadece SMS ile başvuru yaparak bile esnaf olarak kredi alabiliyorsunuz. “Esnaf ve KOBİ’lerimize Hızlı Kredi!” başlığı altında kredi imkanız sunan DenizBank, bu duyurusuyla aslında var olan diğer kredi başlıklarını kastetmekte, esnafın da bunlarda faydalanabileceğini belirtmektedir. Sundukları kredi çözümleri şu şekildedir:

 • Taksitli Ticari Kredi
 • Ticari Kurtaran Hesap
 • İşletme Kart
 • Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS)

Nasıl Başvuru Yaparım?

Denizbank Esnaf kredisine başvuru yapmak için “ESNAF” boşluk “TCKN” yazıp 3280’e SMS göndererek veya denizbank ATM’lerinden doğrudan başvurabilirsiniz. Başvurunuz eğer herhangi bir banka kara listesinde değilseniz veya borcunuz bulunmamaktaysa onaylanacaktır. Denizbank kredi başvuru sonucu sadece 5 dakika içerisinde belli olmakta.

Kredi Başvurum Onaylandı, Hangi Evrakları Teslim Etmeliyim?

Kredi başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, herhangi bir denizbank şubesine gidip, bireysel kısımdan sıra alıp, size gelen onay mesajını göstermeniz yeterli olacaktır. Banka personeli sizden şu evrakları isteyecektir:

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • İmza Beyannamesi
 • Varsa Oda Kayıt Belgesi
 • Son 2 Yıla ait Vergi Levhası,
 • Son 2 Yıla Ait Hesap Defteri veya Bilanço ve Gelir Tablosu
 • Varsa Mal Varlığı Dökümü (Tapu Fotokopileri)

Borcu Olan Küçük Esnaf

HalkBank Sıfır Faizli Esnaf Kredisi

Halkbank, şüphesiz hepimizin bildiği ve bir çoğumuzun hesabı bulunduğu, en güçlü devlet bankalarındandır. Kobi’lere yaptığı desteklerle bilinen Halk Bankası, pandemi döneminde borcu olan küçük esnaf kredisini de es geçmedi.

Diğer bankalardan farklı olarak sıfır faizli esnaf kredisi veren halkbank, bunun için bir kaç koşul istiyor. Halkbank üç esnaf grubuna sıfır faizli kredi imkanı sunuyor, onlar da şu şekilde:

Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden birisini yapıyorsanız

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9’uncu maddesinde belirtilen, geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığı’nca kabul edilen) faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlar % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabilmektedir.

1 Senelik Ustalık Belgeniz Varsa

Ayrıca halkbank, kredi başvuru tarihi itibariyle, minimum 1 senelik ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 sene içerisinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkârlara, %100 faiz indirim oranı uygulamakta.

Kosgeb Girişimcilik Eğitimini Bitirmiş 30 yaş altındaysanız

Son olarak banka, KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç olmak üzere; KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitiren, kredi başvuru tarihi itibarıyla 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara KOSGEB tarafından onaylanan projelerini Bankamıza sunmaları durumunda, 100.000.-TL’ye kadar %100 faiz indirim oranı uyguluyor. Bu krediden bakiyesi 2021 yılına devreden Hazine faiz destekli kredi borcu bulunanlar yararlanamayacaktır.

 

Ziraat Bankası 2021 TOBB Nefes Kredi Paketi

Geniş ürün yelpazesi ile ödeme sistemleri, kredi, mevduat ve yatırım alanlarında müşterilerine hizmet veren ziraat bankası, en uygun ürün ve hizmetleri, en uygun vade ve fiyat seçenekleri ile sunmayı hedefleyen bir bankadır. Bu köklü devlet bankası da bu günlerde “nefes kredi paketi” açıkladı.

İşletmenizin nakit ihtiyaçlarına özel, TOBB ve Hazine destekli KGF teminatlı Nefes Kredisi, 6 ay geri ödemesiz toplam 18 ay vadeli kredi paketini kapsamakta. Peki bu esnaf kredisinden kimler faydalanabiliyor:

 • KOBİ vasfını haiz,
 • Ticaret ve Sanayi, Ticaret, Sanayi ve Deniz Ticaret odalarından birine veya Ticaret Borsasına kayıtlı olan,
 • 31.12.2020 tarihi itibariyle önceki yıla göre %25 ve üzerinde gelir kaybı yaşayan ve mali verilerinde bu kaybı belgeleyen gerçek/tüzel kişi işletmeler yararlanabilecektir. Ziraat bankası, 01.01.2019 tarihinden sonra kurulmuş işletmeler için ciro kaybı koşulu aramıyor.

Ziraat Bankası Nefes Kredisi Özellikleri

Ziraat bankasının esnafa sunduğu nefes kredisinin bazı şart ve koşulları bulunmakta. Bu kredinin özellikleri ise banka kaynakları tarafından şu şekilde belirtilmiş:

2020 yıl sonu cirosu:

 • 0 – 1 Milyon TL arasında olan işletmeler 50.000,-TL’ye kadar
 • 1 – 10 Milyon TL arasında olan işletmeler 200.000,-TL’ye kadar kredi kullanabilecektir.

Nefes Kredi Paketi faiz oranı yıllık sabit %17,50 olarak uygulanacaktır.

Ziraat bankası nefes kredisine sadece şubelerden başvuru yapabiliyorsunuz. Nefes Kredi Paketi 6 ay anapara ve faiz ödemesiz dönemli, toplam 18 ay vade ile sunulmaktadır.

İş Bankası 6 Ay Ödemesiz Esnaf Destek Kredisi

Türkiye’nin en güvenilir özel bankası olan iş bankası, diğer büyük bankalar gibi esnafa bu dönemde destek olmak için bir çok çalışma yaptı. Şu an güncel olarak küçük esnaf dahil tüm esnaflara 6 ay ödemesiz destek kredisi imkanı sunmakta. 1,61%’den başlayan faiz oranlarıyla, 6 ay ödemesiz destek kredisi İş Bankası’nda!

İş bankası Esnaf Kredisi

İş bankası esnaf kredisi,  işbankasının, esnaf ve küçük işletmelere, işleriyle ilgili nakit ihtiyaçlarını karşılamak üzere sunduğu avantajlı kredidir. Kredinin özellikleri şu şekildedir:

 • Toplam 36 aya varan ve 6 ay sonra ödemeye başlayacağınız bir kredidir.
 • Esnafa Destek Kredisi ile birlikte bankadan Ticari Kredi Kartı almanız ve/veya yeni üye işyeri olmanız durumunda, kredi kullandırımında tahsil edilen komisyon bedelinin %10’u (400 TL’yi aşmayacak şekilde), yeni tahsis edilen ya da var olan Şirket Kredi Kartınıza MaxiPuan olarak iade ediliyor.(Aidatsız Kart ve Bayi Kartlar kapsam dışındadır.)
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyelerinin tamamı bu krediye başvurabilir.
 • Aylık, 3 ayda bir ya da 6 ayda bir ödeme seçenekleri ile geri ödenebilir.
 • %1,61’den başlayan faiz oranları geçerli.
 • BSMV Ücreti %5’tir. Sigorta primleri kredi tutarı, kredi vadesi ve müşterinin yaşına göre değişiklik gösterecektir.

Örnek Ödeme Planı:

Kredi Tutarı 100.000 TL
Faiz Oranı 1,61%
Vade 36 ay
Taksit Tutarı 3.730,95 TL
Yıllık Maliyet Oranı ​24,17%
Ticari Kredi Kullandırım Ücreti ​525 TL
Sigorta Tutarı ​1.575,16 TL (23 yaş için hesaplanmıştır.)

 

Sizin Yorumunuz Nedir?