1. Ana Sayfa
 2. Krediler
 3. Ziraat Bankası Yem Kredisi 2021

Ziraat Bankası Yem Kredisi 2021


Çiftçilik veya hayvancılık ile uğraşıp ÇKS’ye kayıtlı olan vatandaşlara, Ziraat Bankası tarafından 18 ay faizsiz kredi verilmektedir. Alınan bu kredi, tarımsal alanda her alanda kullanılabilmektedir. Tarımsal alanda ihtiyaç duyulan bu kredi, 2 yıl vadeli ve faizsiz olarak verilmektedir. Vatandaşlar, ihtiyaç duyduğu krediyi bankalardan başvuru yaparak 2 yıl ödemesiz dönemli yem kredisi erteleme imkanından faydalanabilirler.

Faizsiz Yem Kredisi

Yayımlanan mevzuata göre mazot, gübre ve tohum gibi ürün ihtiyaçlarını giderebilmek için destek sağlanmaktadır. Üretim ve maliyet fiyatlarının arttığı pandemi günlerinde, sürekli olarak artışta olan ürünlerde belirli oranlarda indirim yapılmıştır. Devlet tarafından belirlenen tutarlar içinde çiftçilere devlet desteği sağlanmaktadır. Çiftçilere devlet desteği içeriklerinden birisi de yem kredisidir.

Ziraat Bankası, hayvansal ve bitkisel üretim faaliyetleri yapan vatandaşları, uygun kredi imkanları ile desteklemektedir. Bu kredilerin ana para tutarlarına devlet, faiz desteği sağlamaktadır.

Ziraat Bankası, yem alımları için gerçek ve tüzel olan kişilere kredi vermektedir. Tarımsal krediler 7 yıl vade ile yüzde 9 faiz oranı koyularak verilmektedir. 2021 yılında ise TKK tarafından çiftçilerimize kredi verilmeye devam ediyor ve bu kredi düşük faizli oluyor.

Ziraat Bankası Yem Kredisi

Banka tarafından çiftçilere sunulan yem kredilerinin faiz oranları anaparaya eklenerek verilir. Yem kredisi faiz oranları devlet tarafından destek aldığı için diğer kredi türlerine göre daha düşük bir orana sahiptir. Hesaplaması yapılırsa, yıllık faiz oranı %10 aylık krediye %0,83 faizli olarak yansımaktadır. Faiz oranları anaparaya eklendiği için faizsiz olarak algılanır. Yem kredisine %50 devlet faiz desteği uygulanmaktadır. Aşağıdaki listede faiz oranları ve hesaplamalarını inceleyebilirsiniz.

 • 10.000 TL – 18 AY VADE – 609,60 AYLIK ÖDEME – 10,972,76 TOPLAM ÖDEME
 • 20.000 TL – 18 AY VADE – 1219,20 AYLIK ÖDEME – 21,945,51 TOPLAM ÖDEME
 • 30.000 TL – 18 AY VADE – 1828,79 AYLIK ÖDEME – 32,918,27 TOPLAM ÖDEME
 • 40.000 TL – 18 AY VADE – 2438,39 AYLIK ÖDEME – 43,891,02 TOPLAM ÖDEME
 • 50.000 TL – 18 AY VADE – 3047,99 AYLIK ÖDEME – 54,863,78 TOPLAM ÖDEME

Yukarıda belirtilen liste örnek hesaplamalardan oluşmaktadır. %0,83 faiz oranı ile hesaplanmıştır.

yem kredisi

Ziraat Bankası Yem Kredisi Başvuru

Ziraat Bankası ve TKK tarafından verilen faizsiz yem kredisi için başvurular devam etmektedir. Başvurular, banka şubeleri aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Krediden yararlanmak isteyen kişilerin TKK üyesi olmaları gerekmektedir. Ancak üye değil ise gerekli kayıtları yaparak, bankaya başvurabilir. Gerekli evraklar ile başvuru yapan çiftçilerin finansman durumları banka tarafından incelenmektedir. Gerekli şartları taşıyan çiftçiler kredi alabilir. Bu durumun sonuçlanması 7 gün sürmektedir. Durum hakkında bilgi almak için 444 00 00 çağrı merkezi veya Ziraat Bankası şubelerinden öğrenilebilir.

Yem Kredisi Özellikleri Nedir?

Ziraat Bankası tarafından verilen yem kredisinin özelliklerinin listesi aşağıda yer almaktadır.

 • Çiftçilere yüzde 0 faiz ile kredi verilir.
 • Kredi, 6 ay vadeli olarak verilir.
 • Kredi başvuruları Ziraat Bankası şubesi veya TKK ile yapılır.
 • Çiftçilerin ÇKS kaydının olması zorunludur.
 • Yem Kredisi Gerekli Belgeler

Banka şubelerine giderken yanınızda götürmeniz gereken evraklar vardır. Yem Kredisi Gerekli Belgeler listesi aşağıda yer almaktadır. Bu evraklar banka şubelerine göre değişiklik gösterebilir. Banka, finansman durumunuzu yetersiz gördüğünde kefil veya teminat talep edebilir.

 • T.C Kimlik Belgesi
 • Vergi Levhası (varsa)
 • İşletme teşvik belgeleri (Tapu fotokopisi, kira kontratı vs.)
 • ÇKS kayıt belgesi
 • 3 yıllık bilanço ve gelir tablosu
 • Hayvan küpe numaraları gerekmektedir.

Yem kredisinden yararlanmanın en basit yolu ipotektir. Sahip olduğunuz hayvanların küpe numaralarını teminat göstermeniz halinde hayvanlara sigorta yaptırmak zorunda kalınabilmektedir. Ölen ya da telef olan hayvanlardan dolayı çiftçinin mağdur olmaması adına bir takım önlemler alınır. Bu ek maliyet anlamına gelir.

Yem Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası ve birçok banka yem alımı için finansman desteği sağlamaktadır. Ziraat Bankası tarafından verilen kredilerin tek farkı ise devlet tarafınca yapılan düzenlemelere konu olabilmesidir. Şartları sağlayan çiftçiler başvuru için gerekli evraklar ile Ziraat Bankası şubelerine gidebilirler. Faizsiz olarak verilen bu krediden yararlanmak için aktif olarak hayvancılık yaptığınızı kanıtlamanız gerekmektedir.

 

Sizin Yorumunuz Nedir?