1. Ana Sayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ! Önemli !

Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ! Önemli !


 

Kredi çekerken dikkat edilmesi gereken ve çekmeden önce kredi çekerken nelere bakılır? Konusunda araştırma yapıp bilinçlenmemiz gereken bazı hususlar var. Gün geçtikçe biraz daha fazlalaşan nakit ihtiyacımız sonucunda, Bankadan kredi çekerken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin birlikte bakalım.

gorsel

Bankadan kredi çekerken dikkat etmeniz gerekenler

 

Bankadan kredi çekerken bilinçli bir şekilde hareket etmeniz, menfaatlerinizi korumak açısından oldukça önemli. Bu sayede bankaların tüketicileri küçük puntolu yazılarla ikna etmeyi başarıp, daha sonra karşınıza çıkabilecek sürpriz masraflara karşı gardınızı galıp idelerinizi düşürmeniz mümkün olacaktır.

Kredi çekerken dikkat etmeniz gerekenler

  • Banka faiz oranlarını araştırmak
  • Banka ödeme planını bütçeniz kapsamında ayarlamak.
  • Dosya masrafına itiraz etmek

Banka faiz oranlarını araştırmak

Banka faiz oranlarını araştırmak işe başlamanın ilk adımı. İhyacınız olan parayı almak için yaptığınız başvuruda, gereksiz ve yüksek faiz oranlarından uzak durmanızı öneririz. Bankaların kredi taleplerine yönelik dönem dönem düzenlemiş oldukları çok cazip kampanyalar bulunuyor. Tek tek bankaların müşteri temsilcisiyle görüşüp zaman kaybetmek yerine, teknolojinin nimetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu kapsamda internetten tüm bankaların faiz oranını aratarak, kampanyalar arasından kendiniz için en uygun olanlarını belirleyip daha sonra görüşmeye gitmeniz en mantıklı tercih.

Faiz oranlarını ayarladıktan sonra sıra ödeyebileceğiniz rakamlara geliyor.

Banka ödeme planını bütçeniz kapsamında ayarlamak.

Banka ödeme planını sizin o ay içinde sabit giderlerinizi çıktıktan sonra ödeyebileceğiniz en düşük rakam olmalı. Daha az faiz uygulamasına maruz kalıp, “Bir an önce bitsin, Bir şekilde öderiz” düşüncesine asla kapılmayın. Dünyanın bin bir türlü hali var, hiç de beklemediğiniz ek ödemeler karşınıza çıkabilir. Bu yüzden aylık taksitlerin sizi zorlamadan rahat bir şekilde ödenebilir olması önemli.

Dosya masrafına itiraz etmek

Dosya masrafı hemen her kredi türünde bankaların önünüze koyduğu en can sıkıcı olay. Rakamlar banka bazında değişmekle birlikte hatırı sayılır derecede yüksek bir meblağ kesintisi oluşuyor. Kredinizin ilk çekim aşamasında karşınıza çıkacak dosya masrafına itiraz edebilirsiniz. Müşteri talebi sonucunda bankalar bölümlerinin özel departmanları ile görüşmeler yapıp bu masrafın ortadan kalmasına neden olabiliyorlar. Ya da sizlere X adet otomatik fatura ödeme talimatı gibi şartlı kabul seçenekleri sunabilirler. İmkânları değerlendirip şartlar kapsamında sizlerin menfaatine en uygun olanı seçebilirsiniz.

Eğer tüm kampanyaları takip edip, bir banka üzerinde karar kıldıktan sonra ödemeniz gereken rakamın ayarlamasını yapmışsanız bu aşamada en önemli konu bankanın size vereceği yanıt. Banka yapacağınız başvuru kapsamında değerlendirmesini yapacak ve size olumlu ya da olumsuz bir yanıt aktaracaktır.

Kredi çekmek için banka neye bakar?

Kredi çekmek için bankanın baktığı konuları sizler için listeledik. Bu sayede kredinizi çekme talebinizden sonra henüz başvuru yapmadan bankanın beklentilerine göre hareket edebilir ve başvurunuzu bu kriterler doğrultusunda yaparak onay şansınızı yükseltebilirsiniz.

Kredi başvurusundan sonra banka için önemli bilgiler

  • Kredi notunun kredi çekmedeki önemi
  • Sigortalılık süreniz, geri ödeme açısında banka için önemli.
  • Üst üste yapılan başvurular, kredi çıkma oranınızı zayıflatır.
  • Geçmiş kredileriniz, gelecek kredilerinize yön verir.

Kredi notunun kredi çekmedeki önemi

Kredi çekmek için bankanın baktığı ilk nokta hiç şüphe yok ki kredi notunuz.  KKB (Kredi Kayıt Bürosu) aracılılığı ile temin dilebilen bu rapor, bankacılıkla ilişkili bütün işlemlerde sizin için referans değeri taşımaktadır. Kredi notunuzun düşük olması sonucunda banka gördüğü risk karşısında size kredi onayı vermeyebilir. Tam tersi, kredi notunuzun yüksek olması durumunda “güvenilir müşteri” algısı oluşturur. Bu kapsamda ödemenin düzenli yapılacağı garantisini edinmiş olmanın etkisiyle size özel düşük faizli kredi olanakları da sunabilmektedir. Bu yüzden işleme hemen her bankanın müşterilerine sunmuş olduğu hizmetten faydalanıp, kredi risk notunuzu kontrol ederek başlayın.

Sigortalılık süreniz, geri ödeme açısında banka için önemli.

Sigortalılık süreniz düzenli bir gelirin göstergesidir. 2 ayı yatıp 3 ay yatmayan, uzun aralıkları bulunan ya da son dönemlerde yatmayan sigortalar; krediyi geri ödemeniz açısından bankaların kontrol ettiği kriterlerin başında yer alıyor. Düzenli yatan sigorta düzenli gelir anlamına geldiği için bankalar kredi verme ihtimalini bu kapsamda daha da güçlendirmektedir. Bu yüzden sigorta dükümüzdeki prim aylarının mümkün olduğunca stabil tutmaya gayret edin.

Üst üste yapılan başvurular, kredi çıkma oranınızı zayıflatır.

Üste üste kredi başvurusu yapıp olumsuz yanıt almanız, yeni başvurularında referans olur. X bir bankaya yaptığınız başvuru sonucunda alabileceğiniz ret yanıtı, daha sonra Y bankaya yapacağınız başvuruda olumsuz etki yaratacaktır. Bankalar, sistemsel açıdan tüm işlemleri görebildiği için X bankasının olumsuz değerlendirmesini mutlaka göz önünde bulundurur ve hakkınızda çok da iyi şeyler düşünmez. Bu nedenle başvurularınızı peş peşe yapmayın. Eğer bir bankadan olumsuz yanıt almışsanız, diğer bir bankaya belirli bir süre geçtikten sonra başvuru yapın ki değerlendirmeniz daha şeffaf bir yapıda olsun.

Geçmiş kredileriniz, gelecek kredilerinize yön verir.

Geçmiş kredilerinizdeki ödeme düzeniniz yeni kredi başvurunuzun değerlendirilmesinde büyük önem arız ediyor. Bu yüzden dönem dönem her bir bireyin kullanmak zorunda olduğu ihtiyaç kredilerine yönelik ödeme hassasiyetiniz yüksek olsun. Bankalar, “Düzenli ödeme alışkanlığı” gördüğü başvurulara hiç çekinmeden onay verebiliyor.

Sizin Yorumunuz Nedir?