1. Ana Sayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi ön onayı nedir, süreç nasıl işliyor? *2021

Kredi ön onayı nedir, süreç nasıl işliyor? *2021


 

Kredi ön onayı yapmış olduğunuz kredi başvurusunun incelenmesinin ilk aşamasıdır. Bankalara ait Genel müdürlük kredi onayınızı değerlendirme sürecinde Başvurunuz değerlendirme aşamasındadır ya da Olumlu ve Olumsuz sonuçlanmıştır yanıtlarıyla karşılaşmanız mümkün.

 

Kredi ön onayı

Kredi ön onayı için ne gerekiyor?

Kredi ön onayı için, bankaya ilk başvurunuz sırasında beyan etmiş olduğunuz belgelenebilir toplam net gelirinizin, aylık ödemesini yapacağınız kredi tutarınınım 3’te 1’ini geçmiyor olması oldukça önemli. Örneğin, Aylık 6000 TL belgeleyebildiğiniz net geliriniz varsa, kredinizin ödeme tutarının ayda en fazla 2000 TL olmasına özen gösterin. Bunun dışında diğer bankalarda bulunan krediniz ya da kredi kartı borcunuz kredi ön onayı konusunda yapılan değerlendirmede önemli bir rol üstleniyor. Tabi ki, ön onayda bankalardaki tüm işlemlerde karşınıza çıkan “Kredi notu” faktörü de değerlendirme göz önüne alınan bir diğer faktör.

Kredi ön onayı almak için maaşınızı yüksek göstermek bu aşamada yapacağız en mühim hata olur. Çünkü banka kredi notunu inceledikten sonra genelde başvuru sonucu müşterisinden maaş bordrosunu istemektedir. Tabi ki istemediği çok oluyor ama istediği taktirde bankanın güvenini kaybetmek ve kredi notunuzu düşürmek sizin açınızdan çok olumsuz bir sonuç olacaktır.

Neden Kredi Ön onayı gerekiyor?

Kredi ön onayı, bankaların bir nebze işlem hızlandırma çalışmalarının sonucu. Eskiden banka banka gezip müşteri hizmetleriyle yapmış olduğumuz uzun görüşmeler yerine Kredi Ön onay sistemi çıktı. Bu sistem kapsamında gerek mobil bankacılık, gerekse de internet bankacılığı aracılığıyla yapılan kredi başvuruları, kurulan yapay zekâ sistemi sayesinde otomatik bir şekilde değerlendiriyor ve ön başvuru sonucunda gerekli evraklar talep edilerek kredi tahsisiniz yapılıyor. Anlayacağınız bu hem müşteri hem de banka için oldukça pratik bir yol oluşturdu.

Her ön onay ne yazık ki kesinlikle kredinin verileceği anlamına gelmiyor. Önünüze farklı senaryolar da çıkabilir.

Banka kredi on onay verdi sonra onaylamadı, ne yapabilirim?

Banka kredi on onay verdi sonra onaylamadıysa, beyan etmiş olduğunuz net geliriniz ya da evraklarınızda yanlış ve eksiklik gibi bankanın istemediği durumlar söz konusu olabilir. Eğer bankaya ön onay aşamasında bildirdiğiniz net geliriniz belgeleyemezseniz, süreç bildirim yaptığınız rakam üzerinden işler. Yani 6000 TL olan gelirinizin bir kısmı X yerden elden aldığınız ücret kapsamında ise banka bunu geçersiz sayacaktır. Sizlerin ona yasal evrak üzerinden (Maaş bordosu, kira kontratı vs..) bildireceğiniz rakam özelinde tekrar bir değerlendirme yapar. Değerlendirme sonucunda sizden söylediğiniz rakam üzerinden ek talepleri olabilir. Kefil ya da evin ipotek durumu çekeceğiniz kredi miktarına göre karşımıza çıkan sıkça durumların başında yer alır.

Yukarıdaki gibi ön onay aldıysanız süreç bu şekilde ilerliyor, bir de olumsuz yanıt alabileceğiniz durumlar söz konusu.

Banka krediye ön onay vermiyor

Banka krediye ön onay vermesi için onun size belirlemiş olduğu bütün kriterlere haiz olmanız gereklidir. Kredi ön onayı alamadığınız durumunda, onay alınamama nedeni bankanızla kuracağınız iletişim sonucunda netleştirebilir, bahsettiği olumsuz durumu ortadan kaldırdıktan sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Bankaların krediye ön onay vermeme durumlarının en yoğun nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kredi ön onayı alamama nedeniz kredi notunuzun çekmek istediğiniz krediyi karşılayacak kadar yüksek olmaması, ya da sicilinizin tamamen bozuk olması.
  • Aylık gelirinizin düşük olması ve bankada çekmeyi düşündüğünüz kredi miktarını geri ödemeyecek algısının oluşması.
  • Kredi başvurunuz aşamasında farklı kredilerinizin ya da yoğun kredi kartı borçlarınızın bulunması.

Sonuç olarak Kredi ön onayı bankaların bir ön değerlendirme sistemidir. Ön onay geldikten sonra beyan ettiğiniz gelirinizi belgelemeniz, evrakları tamamlamanız durumunda kredinizi çekmeniz için hiçbir neden yoktur.

Kredi ön onay mesajı, başvuru yapmadan geldiyse:

Kredi ön onay mesajı siz başvuru yapmadan müşterisi olduğunuz bankadan size sunulabilir. Banka hali hazırdaki kredi notunuzu ve maaş durumunuzu otomatik inceleyip size “ön onaylı 50 bin tl lik krediniz hazır” gibi bir kredi ön onayı mesajı gönderebilir. Bu durumda mesajla ilgili hiçbir işlem yapmadan direkt bankayı aramanız en güvenlisi olacaktır.

Kredi ön onay mesajında “Ön onaylı 100 bin TL krediniz hazır, tıklayın hemen alın” gibi bir mesaj ve tıklanabilir link geldiyse, kesinlikle tıklamayın. Dolandırıcı olmaları ve sizi bu yolla dolandırmaları olasılığı var. Banka bilgilerinizi alabilir veya sizi arayıp bu bilgileri isteyip dolandırabilirler. Çok dikkatli olun. Kredi ön onay mesajından hemen sonra ilgili bankayı arayarak direkt bilgi alın.

Sizin Yorumunuz Nedir?