1. Ana Sayfa
 2. Bankacılık
 3. Kamu Bankaları Kredi Paketleri **2021 & Başvuru

Kamu Bankaları Kredi Paketleri **2021 & Başvuru


Kamu bankalarından kredi almak avantajlı faiz oranları nedeniyle yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Kamu bankaları da müşterilerine sunmuş oldukları bir birinden avantajlı kredi paketi seçenekleriyle tercih edenlere avantajlı imkânlar sunarak kendi aralarında tatlı bir rekabet içerisindeler. Hiç şüphe yok ki kamu bankasından kredi alabilmek için bazı kıstaslara sahip olmanız gerekiyor. Peki, diğer bankalardan farkı nedir? Hangi türdeki kredilere hangi değişken oranlarda sahip olabilirsiniz? Banka kredileri hakkında aklınıza takılan tüm soruların yanıtını sizler için hazırladık.

2021 yılında kamu bankalarından alınabilecek kredi çeşitleri nelerdir?

cesit

Kamu bankalarından alabileceğiniz kredilerinize değişen ihtiyaçlarınızla bağdaşık olarak farklı farklı oran ve seçeneklerle bazı kriterlere göre sahip olmanız mümkün. Kredi çekebilmek için benzer özellikler birçoğunda olduğu için ona içeriğimizin sonraki bölümlerinde değineceğiz. Bu nedenle ihtiyacınız olan kredi türünü ve avantajlarını değerlendirerek seçiminizi ona göre yapmanızı tavsiye ederiz. Bu kapsamda sizlere kısa bir şekilde kredi türlerini tanıtarak yardımcı olmaya çabalayacağız.

2021 yılında çekebileceğiniz kredi çeşitleri şu şekildedir

 • Tüketici Kredisi
 • Bireysel Enerji Verimliliği Kredisi
 • Enerji Verimliliği Yönetim Kredisi
 • Tüketici Avans Kredisi
 • İpotekli Bireysel Finansman Kredisi
 • Eğitim Kredisi
 • Taşıt kredisi

2021 yılında Kamu bankalarından tüketici kredisi çekmek

2021 yılında Kamu bankalarından tüketici kredisi çekmek için her hangi bir ön koşul bulunmuyor. Nakit teminini bütün ihtiyaçlarınızda rahat bir şekilde kullanabilmeniz mümkün. İhtiyaç kredisinde kanuni kısıtlamalar kapsamında çekebileceğiniz kredinin süresini en fazla 36 aya kadar uzatabiliyorsunuz.

Ödeme seçeneklerinizi kendiniz belirleyebilir ve bazı esneklikler gösterilirsiniz. Örneğin, giriş aşamasında ödeme seçeneklerini düşük tutup sonradan ödeyeceğiniz rakamları yükseltmeniz mümkün. Ya da tam tersi bir davranış sergileyebilirsiniz. 2021 yılında Kamu bankalarından tüketici kredisi çekmeyi seçerseniz güncel faiz oranları 1.60 – 1.70 bandında değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra kredi çekiminde bireysel hayat sigortası yaptırma zorunluluğunu da hatırlatmak isteriz.

2021 yılında kamu bankalarından Bireysel Enerji Verimliliği Kredisi çekmek

Bireysel Enerji Verimliliği Kredisini enerji tasarrufu sağlayabileceğiniz bütün işlemlerinize yönelik kullanabilirsiniz. Örneklendirecek olursak aşağıdaki işlemlere yönelik tercih etmeniz sizlerin avantajına olacaktır.

 • Isı yalıtımı sağlamak amacıyla evinizin pencere ve kapı değişimleri ya da ve çatı tadilatına yönelik eylemler.
 • Binaların dış cephelerine yapılan mantolama ve ses ya da ısı yalıtımlarına yönelik işlemler.
 • Buzdolabı, çamaşır ya da bulaşık makinası gibi kişisel ihtiyacınıza yönelik eylemler. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay alacağınız ürünün enerji tasarruf kategorisinin A sınıfı olması zorunluluğudur.
 • Doğalgaz gibi enerji dönüşüm sistemlerinde kullanabilirsiniz.
 • Verimli aydınlatma ya da güneş enerjisi dönüşümü sistemleri gibi farklı ihtiyaçlarınıza yönelik tercih edebilirsiniz.

Enerji Verimliliği Yönetim Kredisi çekmek

Enerji Verimliliği Yönetim Kredisini kullanabilmeniz için site yönetiminde aktif bir rol alıyor olmanız ya da her hangi bir binanın yönetici konumunda bulunup kaşe ve imza yetkinizin bulunması gerekli.

Krediyi çekebilmek için karar defterini bankaya tadilatın yapılacağına yönelik ibra etme zorunluluğunuz var. 36 kadar uzanan avantajlı ödeme koşullarından faydalanabilirsiniz.

Tüketici Avans Kredisi çekmek

Tüketici Avans Kredisi çekebilmeniz için ilgili bankada mevduat hesabınızın bulunması ve vadede para bulunması gerekiyor. Yani bir nebze banka kendini güvence altına alıyor. Çekeceğiniz kredi oranı da banka kendini garantiye aldığı için oldukça düşük olabiliyor. İçerideki paranızı teminat gösteriyorsunuz.

İpotekli Bireysel Finansman Kredisi çekmek

İpotekli Bireysel Finansman Kredisini yüksek bakiyeli işlemlerinizde tercih edebilirsiniz. Alacağınız taşınmazı bankaya teminat göstererek rakamları yükseltmeniz mümkün. Bu arsa, ev gibi her hangi bir mülk olabilir. Çekebileceğiniz kredinin limiti; konut alımlarında bankanın belirleyeceği eksperin ortaya çıkarttığı rakamın %80’i, iş yeri için se yine eksperin belirleyeceği rakamın %75’i, imarlı her hangi bir arsa için %50 ‘sine kadar kredi desteği sağlamaktadır.

Eğitim Kredisi çekmek

Eğitim Kredisi isminden de anlaşılacağı üzere farklı türlerdeki eğitim ihtiyaçlarına özel bir kredi sistemi. Krediye bireysel eğitim ihtiyaçlarınızı gidermeye yönelik başvurabileceğiniz gibi ebeveyni olduğunuz öğrencinin ihtiyaçlarını gidermeye yönelik de tercih edebilirsiniz

Taşıt kredisi çekmek

Taşıt kredisi otomotiv ihtiyaçlarınıza yönelik avantalı seçenekler içerir. Taşıt kredisini sıfır araç alımlarında kullanabileceğiniz gibi ikinci el araç alımlarınız da da tercih edebilirsiniz. Tabi, bunun için bazı kriterler bulunuyor. Alacağınız aracın 5 yasışını geçmemiş olması ön şart. Ayrıca krediniz bitene kadar otomobiliniz ipotekli konumda olacak. Bu kapsam 60 ay gibi uzun bir süreyle taşıt kredisine başvurmanız mümkün.

Tüm bunların dışında arsa kredisi, Ortak iş yeri kredisi, dijital kredi ya da ortak konut kredisi gibi farklı türlerde kredi seçenekleriniz bulunuyor. Biz mümkün olduğunca en çok tercih edenler hakkında bilgilendirmede bulunduk.

Kredi çeşitleri bunlarken bir de bankaların özel kampanyalarla duyurmuş oldukları Yeni kredi paketi opsiyonları bulunmaktadır. Biraz da bunar hakkında bilgilendirme yapalım.

2021 yılındaki Yeni kredi paketleri

Yeni kredi destek paketi şartları yerine getirebilen bütün kullanıcılar tarafınca başvurulabilir. 2021 yılındaki yeni kredi paketlerinin opsiyonları şu şekilde,

 • Sosyal Hayatı Destek Kredileri
 • Ticari Taşıt Kredi Paketi
 • Tatil Destek Kredi Paketi

Sosyal Hayatı Destek Kredileri Paketi

Sosyal Hayatı Destek Kredileri özellikle pandemi sürecinin gündemimize tamamen yer etmesi ve bir çok kısıtlamaları paralelinde getirmesi nedeniyle devlet destekli bir şekilde ihtiyaç sahiplerine aktarılan özel bir kredi seçeneği olarak ön plana çıkıyor. Sosyal Hayatı Destek Kredilerine başvuru yapabilmek için banka tarafınca anlaşma sağlanan bazı firmalardan satın alacağınız Mobilya, elektronik, beyaz eşya, ev tekstil, bisiklet, çeyiz, seramik, kapı gibi ihtiyaçlarınızı 1,44 gibi düşük bir faiz oranıyla giderebilir ve 36 ayda ödeyebilirsiniz. Çekebileceğiniz en yüksek kredi tutarının 30000 TL ile sınırlı olduğunu bilmenizi isteriz. Ayrıca bankanın anlaştığı her hangi bir firma dışında bir ticaret yapmak istiyorsanız bu safer faiz oranınız 1,74 olarak karşınıza çıkmaktadır.

En düşük 3000 TL çekebileceğiniz Sosyal Hayatı Destek Kredileri, cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi elektronik ihtiyaçlarınızı kategori dışı bırakıyor. Yani, bu ihtiyaçlarınıza yönelik kredi çekemiyorsunuz.

 

Yerli üretime özel taşıt kredileri paketi

Yerli üretime özel taşıt kredileri paketinden faydalanabilmeniz için Türkiye’de üretimi yapılan otomobillerden her hangi birisini tercih etmeniz gerekiyor. Kampanya kapsamında ithal üretimli otomobillerden faydalanamıyorsunuz. Firmalarla yalnızca sıfır alım yapılmalar üzerine antlaşma yapılmış, ikinci el yerli bir araç almak istemeniz durumunda normal taşıt kredisine başvuru yapmanız gerekiyor.

Tatil Destek Kredi Paketi

Tatil Destek Kredi Paketi devlet desteğinin bulunmasının yanı sıra bankalarında firma bazında katkıda bulunduğu özel bir kredi çeşidi. Tabi bu durumda doğal bir şekilde bankaların bireysel ihtiyaçlarını ön plana çıkartıyor. Bu kapsamda,

Tatile gitme zorunluluğunu bulunuyor. Ve gideceğiniz tatil, bankaların özel antlaşma yaptığı firmalardan birisi olmak zorunda. Arasından seçim yapabilirsiniz.

İlgili bankadan aktif çalışanların maaş hesabı, emeklilerin de emeklilik hesaplarının bulunup maddi işlemlerini bu banka üzerinden koordine etmesi gerekli.

En az 8000 TL’lik bir kredi çekebilirsiniz. Rakam en fazla ise 10000 TL’ye kadar yükseliyor. En avantajlı kısmıysa bu krediye 6 ay ödemesiz bir şekilde sahip olabilmeniz. Para direkt olarak size verilmiyor çekeceğiniz kredinin %20 ‘lik bir oranına ihtiyaçlarınıza yönelik sahip olabiliyorsunuz. Geriye kalan tutar oran %80’lik bölüm anlaşmalı firmalar üzerinden seçim yapacağınız şirkete direkt olarak aktarılmaktadır. %1,21 oranında oldukça düşük bir kredi çekebilmeniz mümkün. Oranın bu kadar düşmesinin ana nedeni kredinin ilk taksitinin firma, ikinci taksitinindi banka tarafından ödeniyor olması.

Anlaşma yapılan tatil acenteleri: Jolly Tur, Tatil budur, Setur, Etstur, Gezinomi, Touristica, Tatil sepeti

Yukarıda ayrıntılı olarak 2021 yılında Kamu bankalarındaki kredi çeşitlerinden bahsettik. Tabi bir de yüzeysel değinmiş olduğumuz kredi başvuru şartları var. Bankaların isim özelinde talep ettikleri özel istekleri bulunabildiği gibi her önüne gelene kendilerini riske atmamak adına kredi vermeyi pek tercih etmiyorlar. Bu kapsam karşımıza çıkan en büyük ayırıcı etken Kredi Notudur. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa size çıkacak kredinin hem rakamı hem de çıkma ihtimali o denli yüksek olacaktır. Eğer kredi notunuz düşük ve yükseltme çabasındaysanız sizleri bu konu hakkında da kısa bir şekilde bilgilendirip içeriğimizi sonlandıralım

2021 yılında kredi notunu yükseltme yöntemleri

not

Kredi notu hemen her alanda karşınıza çıkan sicilinizdir. Notunuzu yükseltmek ve hiçbir yerde sorun yaşamamak adına alttaki uyarılarımıza mutlaka dikkat edin.

 • Kredi notunuzu yükseltmeniz ya da yüksek olan notunuzun düşmesini engellemeniz için bankalara olan bütün borçlarınızı gününde ödemeniz gerekiyor.
 • Kullanmış olduğunuz kredi kartlarına ödeme yaparken mümkün olduğunca borcun tamamını kapatmaya özen gösterin. Asgari tutarı ödeme yaparsanız bankaların gözünde de ödeme gücü düşük algısı oluştur ve kredi notunuzda bir yükselme olmaz
 • Eğer bankalarla hiç işiniz olmuyorsa bu da kötü. Kendinizi onlara bir şekilde tanıtmanız gerekiyor. Mesela oldukça düşük limitli bir kredi kartı çıkartıp sadece faturalarınıza yönelik otomatik ödeme talimatları vererek bankalara kendinizi olumlu yönde tanıtabilirsiniz.
 • Eğer mevcut bir krediniz varsa yeni bir kredinin çıkma ihtimali düşecektir. Ya da talep etmiş olduğunuz rakamın çok daha düşük bir oranıyla karşılaşırsınız. Bu nedenle kredi borcunuzu kapatmadan yeni bir kredi çekmeye yeltenmeyin. Ödeyebilme güçlüğünüz nedeniyle bankalar yeni talebinize pek olumlu tepki vermeyebilirler.
 • Bankalarda mutlaka vadesiz bir hesabınız olsun ve içinde de bir miktar para bulunmasına önem gösterin.
 • Üzerinize kayıtlı elektrik, su, doğalgaz gibi faturalar çok önemli. Ödeme günlerini aksatmanız ya da hiç ödeme yapmamanız onlara borcuna sadık olmayan kişi algısı yaratacağından kredi notunuzda düşüş gözlemlenecektir.
 • Aynı anda birden fazla bankaya kredi başvuru yapmayın. Ayrıca çok yüksek rakamlarda ısrarlı başvurudan da kaçının. Alacağınız her olumsuz yanıt kredi notunuzu düşürüyor bu nedenle mantıksal hareket etmek zorundasınız
 • Çok sık kredi çekmekten kaçının. Bu işlemi yoğun yapıp düzenli ödeme yapınca bankalar tarafından kimi kimselerce takdir gördüğü düşünülse de durum tersi. Devamlı krediye başvurmanız bir gün ödemeyeceğiniz algısını yaratabilir. Seyrek ama yüksek miktarlara yönelmeye bakın.

Sonuç olarak yukarıdaki bütün bilgilerin tamamının dışında da kendi oto kontrolünüzü yapmaya özen gösterin. İhtiyaçlarınızı minimize ederek,  ödeyebileceğiniz en yüksek tutarı net bir şekilde belirledikten sonra kredi başvurunuzu yapmaya özen gösterin. Her zaman bu mantaliteyi gütmeniz durumunda bankalar tarafınca asla geri çevrilmezsiniz.

Sizin Yorumunuz Nedir?