1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Notu Sorgulama E-Devlet [Resimli Anlatım]

Kredi Notu Sorgulama E-Devlet [Resimli Anlatım]


Kredi Notu Sorgulama E-Devlet hakkında birçok soru geliyor. Bu yazımızda konu hakkındaki tüm soruları cevaplıyoruz. Vatandaşların kredi çekmeleri veya diğer bankacılık işlemlerinden yararlanabilmeleri için kredi notu bilmeleri gerekiyor.

Kredi risk raporunu sorgulama birçok yolu bulunuyor, ancak bu yöntemler genelde ücretli oluyor. Bankalar ve özel firmalarda ise kredi sicil sorgulamaları 10 TL gibi ücretlere yapılabiliyor. E-devlet kredi notu öğreniliyor mu sorusu merak ediliyor. Bu içeriğimizde kredi notunuzu öğrenmek için hangi aşamaları uygulamanız gerektiğini anlatacağız. Bankalar ile yakından ilişkisi olan ve devamlı çalışanlar kredi notlarını biliyorlar. Ancak öğrenciler ve ev hanımları gibi kesimlerin bankalar ile münasebeti çok fazla olmadığından kredi notları bile olmayabiliyor. Bankalarda vadeli veya vadesiz mevduat hesabınız, kredi kartınız veya daha önce çekmiş olduğunuz krediniz varsa kredi notunuz oluşmuştur. Bankalardan kredi çekebilmek için kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Vatandaşların bankaya kredi başvurusu yapmadan önce kredi notları hakkında sorgulama yapması gerekiyor. Çünkü kredi notu düşük ise banka kredi başvurusunu reddeder.

Kredi notu, kişinin 5 yıllık bankacılık geçmişini ifade eder. KKB tarafından tutulan kayıtlar sonucunda, bankaya kredi başvurusu için gittiğinizde ilk olarak kredi notuna bakılmaktadır. Kişinin çekmiş olduğu bir kredi bulunuyorsa ve borçlarını ödemediyse kara listede yer alabilir.

Ortalama risk grubu listesinde diğer yazımıza giderek bakabilirsiniz.

Bankalar, kişinin risk grubuna göre kredi verip vermemek hakkını kendinde saklı tutar. Çok riskli olan ve kredi notu 0 olanlara kredi çıkarılmaz. Çok iyi grubunda olan kişiler ise yüksek limitlerdeki kredileri diledikleri zaman alabilirler. Kredi notunuzu öğrenmeden bankaya başvuru yapmamanız oldukça önemlidir. Çünkü olumsuz değerlendirilen her kredi başvurusunda kredi notu düşmektedir. Kredi notu öğrenmenin birçok yolu vardır. Bankalar veya diğer kurumlar ile 10 TL gibi ücretler karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ücretsiz olarak sorgulama yapmak isterseniz, Kredi Notu Sorgulama E-Devlet yazımızda e-Devlet kredi notu öğrenme aşamalarını burada anlatacağız.

Kredi Notu Sorgulama E-Devlet

e-Devlet, vatandaşların ücretsiz bir şekilde kredi notu sorgulamasına izin veriyor. Sistemin yoğunluğuna bağlı olarak rapor kişiye de gönderilebiliyor.

Bu ücretsiz hizmet ile vatandaşlar borç bilgilerine ulaşabiliyorlar. Sistem üzerinde yer alan takibe girmiş borçlar da buradan görüntülenebiliyor. Bu faaliyet ile Türkiye Bankalar Birliği’ne bağlı olan tüm bankalara ait olan borçlar sistem üzerinden görüntülenebiliyor. Kredi notu öğrenme işleminin aşamaları aşağıda yer alıyor.

Sorgulama sonrasında kredi notunuz yüksek veya ortada çıkarsa kolay kredi veren bankalardan kredi alabilirsiniz.

e-Devlet Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

e-Devlet kapısı, vatandaşların her türlü işlemlerini sağlayabilmeleri için devlet tarafından geliştirilmiş, köprü sağlayıcı uygulamadır. Bu uygulamada, bazı hizmetler henüz yer almasa da günden güne yeni hizmetler eklenmeye devam ediyor. Sunulan hizmetlerden birisi de vatandaşların e-devlet kapısı üzerinden risk raporu sorgulaması yapabilmesidir. Aşağıda adımlarla nasıl yapacağınızı anlatıyoruz.

 

e-Devlet sistemine T.C kimlik numarası ve daha önce alınmış olan e-devlet şifresi ile giriş yapın.

Eğer şifteniz bulunmuyorsa PTT’den küçük bir ücret karşılığında alabilirsiniz.

edev

Sisteme giriş yaptıktan sonra açılan sayfanın yukarısında bulunan arama çubuğuna RİSK RAPORU yazın.

 

Kredi Notu Sorgulama E-Devlet

Arama sonucunda sayfada Türkiye Bankalar Birliği’ne ait Risk Merkezi Raporu Başvuru Sayfası görünüyor. Bu hizmete tıklayarak “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” rapor başvurusunda bulunabilirsiniz veya raporunuzu görüntüleyebilirsiniz. Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra karşınızda risk raporu başvuru ekranı çıkacak. Yeni başvuru butonuna tıklayın.

Bu oluşturulan rapor tamamıyla ücretsiz bir şekilde gelmektedir. Ayda bir kez olmak üzere sorgulama yapabilirsiniz. Yeni başvuru aşamasından sonra aşağıdaki aşama karşımıza gelir.

Yeni başvuruya tıkladıktan sonra yukarıdaki ekran karşımıza gelir. Burada bir rapor tercih türü yapmanız gerekiyor. Kredi notunu sorgulamak isteyen kişilerin kredi limit ve borç bilgileri sorgulama sayfasına tıklaması gerekiyor.

 

edev2

Başvuru bilgileri burada yer alıyor. Başvur butonuna bastıktan sonra, kredi limit ve borç bilgileri raporunuz SMS ile tarafınıza gönderilecektir. Cep telefon numaranızın sistem üzerinde güncel olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Yukarıda yer al doğrulanmış cep telefonu alanında numaranız doğru veya güncel değilse iletişim seçenekleri kısmından cep telefon numaranızı değiştirin. Bilgileri doğruladıktan sonra başvuru butonuna basmanız gerekmektedir.

edev4

Başvur butonuna bastıktan sonra risk raporunu açmanız için gerekli olan şifre, SMS yoluyla cep telefonunuza gönderilecektir. Risk raporuna bu şifreyi girerek ulaşabilirsiniz.

Bu kısımda başvuru numaranız ve raporu açmanız için şifre size gönderilecektir. Sistem üzerinden rapora ulaşabilmeniz için bu şifreyi girmeniz gerekmektedir.

e-Devlet sisteminde karşınıza TC kimlik bilgisi ve başvuru numarası seçenekleri doldurulmuş olarak bir pencere açılacaktır. Bu aşamadan sonra SMS yoluyla size gönderilen şifreyi, rapor şifresi alanına yazmanız gerekmektedir.s

Onun aşağısında yer alan, sistem tarafından gönderilen doğrulama kodunu girerek, raporunuza ulaşabilirsiniz. Şifrenizin size ulaşmaması durumunda ise şifre gönder butonuna tıklayarak yeni şifrenin gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Raporu görüntüle kısmına girdikten sonra karşınıza şifre gerekiyor şeklinde bir pencere açılır. Raporu görüntüleyebilmeniz için SMS ile gelen şifreyi bu kısma tekrar yazmanız gerekmektedir. Şifreyi doğru alana girdikten sonra gönder butonuna basın. Ardından raporunuz ekranınıza görüntülenecektir.

Raporda borç bilgilerinizde yer almaktadır. Ödenmemiş borucunuz bulunuyorsa, komisyonları ve faiz oranlarına ulaşılacaktır. Ödemediğinizden dolayı yasal takibe girmiş borcunuz varsa ödenmesi için açık ya da kapalı durumda olan borçlar gözükecektir.

Uygulanan bu adımlardan sonra yukarıda gelen linke tıklayarak kredi notunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kimlik No ile Kredi Notu Sorgulama

Kredi çekebilmeniz için kredi notunuzun ortalama olarak 1300 ve üzerinde olması gerekmektedir. Bu ortalama bir rakamdır, bankalara göre değişiklikler gösterebilir. Kredi notunuz orta derece riskli grubunda yer alıyor ise gelirinizi bankalara kanıtlayıp belgeleyerek kredi çekmeniz mümkün olabilmektedir. Kredi notunuzu öğrenmeniz için farklı yöntemlerde bulunuyor.

Findeks bunlardan birisidir. Findeks sistemi üzerinden kredi notunu öğrenmenizin ücreti güncel olarak 5,5 TL + KDV şeklindedir. Bu da 9 TL gibi oranlara tekabül etmektedir.

Kredi notunuzu öğrenmenin bir diğer yolu da GSM operatörlerinden geçmektedir. GSM operatörlerinde ise TC KİMLİK NO ve Doğduğunuz Yılı 1122’ye gönderimini sağlayarak kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone üzerinden 1122’ye SMS göndererek kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. GSM operatörleri üzerinden kredi notu öğrenmek 14 TL’dir.

En kolay yolu ise bankalardır. Bankalar kişilerin bilgilerine en hızlı ve çabuk şekilde ulaşabilen finansal kurumlardır. Bu sebeple internet bankacılığı, mobil bankacılık üzerinden kredi notunuzun sorgulamasını yapabilirsiniz. Bankalarda kredi sorgulama işlemi 10 TL’dir. Ancak kredi çekmek için banka şubelerine gittiğinizde, bireysel müşteri danışmanınız size kredi notunuz hakkında bazı açıklamalar yapabilir.

Sizin Yorumunuz Nedir?