1. Ana Sayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi dosya masraf iadesi nasıl alınır? *2021

Kredi dosya masraf iadesi nasıl alınır? *2021


Kredi dosya masraf iadesi bankaların kredi çekim aşamasında her müşteriden aldığı bir ücrettir. Fakat Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında bu işlemin “Haksız Şart” adı altında değerlendirmesi kredi çekenleri Kredi dosya geri alma dilekçesi hazırlayıp parasını geri almaya, olumsuz yanıt durumlarında da Mahkeme dosya masrafı iadesi kapsamında dava açmaya itti.

Peki, Kredi dosya masrafı gerçekten alınabiliyor mu? Süreç nasıl ilerliyor ve bu ücreti alabilmek için neler yapmanız gerekiyor?

Kredi dosya masraf

Kredi dosya masrafı iade alma yöntemi

Kredi dosya masrafı iade almak için ilk adımınız ve süreciniz aşağıdaki şekilde ilerleyecektir.

  • Kredi dosya geri alma dilekçesi hazırlayıp, başvurun.
  • Kredi dosya geri masrafı için başvuru sonucu sorgulama
  • Bankadan kredi dosya masrafını talep etme

Kredi dosya masrafı iade almak için öncelikle kredi dosya masrafının açık bir şekilde yazdığı bir belgenin temin edilmesi gerekiyor. Kredi çekim aşamasındaki evraklarınızı saklamışsanız mutlaka onların içinde bir yerlerde bu rakam aleni bir şekilde yazacaktır. Eğer o dönem elektronik imza atmışsanız ya da bankanın size sunmuş oldukları evrakları muhafaza etmemişseniz; bu durumda bankanın müşteri hizmetlerini arayabilir ve evraklarınızı talep edebilirsiniz. Bankaların bu kapsamdaki işleyiş süreçleri bankaya göre büyük farklılık gösteriyor. Kimi bankalar hiçbir zorluk çıkartmadan direkt olarak size mail yöntemiyle evraklarınızı gönderirken, kimi bankalar da şubeye başvurmanızı talep ediyor. Hatta şubeye gidince bu işlem için sizden ücret talep eden bile var… Eğer dosya masrafının varlığından eminseniz bunu ödemeyi göze alarak evraklarınızı tekrar temin edebilirsiniz.

Evrakın teminini sağlamışsanız izleyebileceğiniz yola geçebiliriz.

Kredi dosya geri alma dilekçesi hazırlayıp, başvurun.

Kredi dosya geri alma dilekçesi ve bankadan aldığınız evrakı hazırlayın, tavsiyemiz asıllarını sunacağınız için birer fotokopisini de muhafaza etmeniz yönünde. Eğer dilekçe kapsamında zorlanıyorsanız Tüketici Hakem Heyetlerinden emsal dilekçeleri temin edebilir, daha sonra kendinize göre düzenleyerek yazabilirsiniz. Dilekçenizi oluşturduktan sonra başvuru yapmanız gereken yer, bulunduğunuz ile göre şu şekilde sıralanıyor.

  • Büyükşehir belediye kapsamında metropol bir ilde oturuyorsanız ve dosya masrafınız 2.200 TL’nin altındaysa, ilçenizde bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapacaksınız.
  • 200 TL – 3.300 TL arasındaki dosya masrafınız varsa İl Tüketici Hakem Heyeti’ne, 3.300 TL’nin üzerinde bir rakamsa da Tüketici Mahkemesi’ne başvuracaksınız.
  • Büyükşehir belediye kapsamında olmayan daha küçük bir ilde oturuyorsanız, 3.300 TL’ye kadar olan dosya masraflarınızda İl Tüketici Hakem Heyeti, bu rakamın üzerindeki rakamlar için Tüketici Mahkemesi’ne gitmeniz gerekiyor.
  • Büyükşehir kapsamında olmayan bir ilin bağlı olduğu herhangi bir ilçede oturuyorsanız 2.200 – 3.300 TL arasında bulunan rakamlarda u İl Tüketici Hakem Heyeti, 3.300 TL’nin üzerinde bulunan rakamlarda Tüketici Mahkemesi’ne başvuru yapacaksınız.
  • Eğer İlinizde Tüketici mahkemesinin yoksa bu durumda Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurunuzu yapabilirsiniz.

“Birde tüm bunlara para mı ödeyeceğim, dosya masrafını geçecek” düşüncesine kapılabilirsiniz.  Tüketici Hakem Heyetlerine yapacağınız başvuruda herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.  Fakat dosya masrafındaki meblağ yüksek ve Tüketici Mahkemesine başvuru yaparsanız giderleri sizin karşılamanız gerekiyor. Bu giderleri dava sonucunda karşı tarafa rücu edebilirsiniz. Yani sizin anlayacağınız tüm bu işlemler için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Kredi dosya geri masrafı için başvuru sonucu sorgulama

Kredi dosya geri masrafı için başvuru yaptıktan sonra süreci beklemek dışında yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Tüketici hakem Heyetinin başvurunuzu değerlendirip karar verme süreci yaklaşık 3-5 Ayı bulabiliyor. Bu süreç biraz da bulunduğunuz bölgedeki başvuru yoğunluğunuza göre değişkenlik gösterebilir. Eğer metropol illerden birisinde yaşıyorsanız artan nüfus ve yapılabilecek işlem yoğunluğunda daha da uzayabilecekken, nüfusu daha az illerde karar sonucu kısa bir süre içerisinde sizlere beyan edilebiliyor.  Tüketici Mahkemelerini dışında. Tüketici mahkemeleri açısından da süreç benzer durumda ilerler. Buradaki dava sonucu sizlere tebliğ edilebileceği gibi, süreç hakkındaki bütün gelişmeleri E-devlet sistemi üzerinde de takip edebilirsiniz.

Emsal kararların fazlalığı nedeniyle büyük istisnalar dışında başvurunuz olumlu sonuçlanır. Karar sizlere remi bir şekilde gönderilecektir.

Artık işimiz bankayla!

Bankadan kredi dosya masrafını talep etme

Bankadan kredi dosya masrafını talep etmek için size aktarılan sonuçlara bankaya başvurunuz gerekiyor. Banka bu kapsamda size kanuni olarak dosya masrafını geri ödemek zorunda.

Bankanın dosya masrafını iade etmemesi durumunda, bankadan “Dosya masrafını iade etmeyeceğine” dair resmi bir yazı isteyin. Eğer ücreti ödemiyorlarsa bunu sizlere mecburi olarak aktarmak zorundalar. Bankadan alacağınız bu yazı ve elinizdeki karar yazısıyla birlikte İcra Mahkemesine başvurabilirsiniz. Bu kuruma yapacağınız başvuru sonucunda İcra dairesi ilgili bankaya bir bildiri gönderecek. Bu bildirinin bankaya ulaşması sonucunda 7 iş günü içerisinde size rakamı ödemek zorunda. Tüm bunlara rağmen yine ödemeyi yapmazsa haciz işlemleri devreye girer –ki hiçbir banka olayı bu denli vahim bir boyuta taşımayacaktır.

Sonuç olarak dosya Kredi dosya masraf iadesi bankaların en sevmediği konuların başında geliyor. Süreci uzatıp sizi bezdirebilmek için aklınıza gelebilecek bütün yöntemleri deneyebilirler. Sizde bilinçli bir birey olmayı başarıp haklarınızı düzgün bir şekilde savunursanız er ya da geç bütün masraflarınızla birlikte kredi dosya masraflarınızı iade alabilirsiniz.

Sizin Yorumunuz Nedir?