1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik
  3. Tek Sayfalık İş Planı Nasıl Yazılır

Tek Sayfalık İş Planı Nasıl Yazılır


Tek Sayfalık İş Planı Nasıl Yazılır; Startup iş planı örneği,Örnek is planı,İş planı nasıl Hazırlanır örnek , gibi bir çok sorular gelmekte bizde sizler için iş planı nasıl yazılır göstermek sitedik.

İş Planı Nasıl Yazılır

İş planları uzun ve karmaşık olabilir , ancak olmak zorunda değiller. Aslında, tek sayfalık bir iş planı genellikle geleneksel bir plandan daha iyi ve daha güçlü olabilir. Tek sayfalık bir plan yazmak da yararlı bir alıştırmadır çünkü sizi işiniz hakkında eleştirel düşünmeye ve yaptığınız şeyin tam noktasına gelmeye zorlar.

Elbette bu, standart bir iş planı oluşturmamanız gerektiği anlamına gelmez. Malısın. Ancak tek sayfalık bir planın, standart bir planın sahip olmadığı bazı avantajları vardır.

Tek sayfalık iş planı:

– Potansiyel yatırımcıların ve ortakların iş fikrinizi hızlı bir şekilde anlamalarını sağlar . Tıpkı güçlendirilmiş bir asansör konuşması gibi, işletmeniz için bir satış konuşması belgesi olarak hizmet verir.

– Tıpkı güçlendirilmiş bir asansör konuşması gibi, işletmeniz için bir tür satış belgesi olarak hizmet verir.

İş planınızı doğru kişilerin önüne tek bir kağıt sayfası, tek bir PowerPoint slaydı veya basit bir kopyala-yapıştır e-postası biçiminde ulaştırmanın ulaşılabilir bir yolunu sunar.

Hedef kitlenizin dikkatini çekmenizi ve onları harekete geçirmenizi sağlayan güçlü ve özlü bir mesaj sunar .

– Sizi düşüncelerinizi yoğunlaştırmaya ve kendinizi net bir şekilde açıklamaya zorlar. Kelime ve sayılar akınına uğrayıp saklanacak yer yok.

Peki, tek sayfalık planınızda neye ihtiyacınız var? Standart bir iş planı ile aynı temel yapıyı izleyecek, ancak belirli yönleri vurgulanacak ve diğerleri kısaltılacak veya atlanacaktır. Bunu, tek sayfalık bir plana dahil etmeniz gereken geleneksel bir iş planının unsurlarına odaklanarak parça parça ele alacağız.

Özet

Aşağıdakilerden BİRİ hakkında bir veya iki cümle yazın:

• İş kavramı
• Mevcut durum
• Temel başarı faktörleri
• Mali durum / ihtiyaçlar

Tek sayfalık bir planda tartışmak için bu alanlardan yalnızca birini seçmek istersiniz. Durumunuz için önemli olan alana odaklanın. Örneğin, yatırımcı aramak için bir plan yazıyorsanız, onları en çok etkileyecek alana odaklanın.

Örneğin, sizinle çalışmak için sıralanmış harika bir ekibiniz mi var, ancak başlamak için paraya mı ihtiyacınız var ? Yatırımcıların neden operasyonunuzu satın almaları gerektiğinin gerekçesi olarak kolektif uzmanlığınızdan bahsedin. İş modeliniz gerçekten yıkıcı mı? Neden olduğunu ve izleyicilerinizin bundan nasıl yararlanacağını gösterin. Bu ilk iş planınız değilse, bu işin neden başladığınız son işletmeden farklı olacağını ve bu sefer uygulamaya koyacağınız deneyimlerden neler öğrendiğinizi açıklayın.

Başka bir senaryoda, diyelim ki yeni bir yıl için bir iş planını revize ediyorsanız, bu yıl gelirleri artırmak, izleyicilerinize değer sunmak veya kârlılığı artırmak için farklı şekilde yapacağınız üç veya dört şeyden bahsedin. Veya dahili bir plan yazıyorsanız, en kritik olan, en çok dikkat gerektiren veya değişim için haykıran duruma odaklanın.

Standart bir iş planında, özetten bir “vizyon” bölümüne geçersiniz, ancak bunu tek sayfalık belgede atlar ve pazar analizine geçersiniz.

Pazar araştırması

Aşağıdakilerle ilgili birkaç cümle ekleyin:

• Birincil hedef pazar segmenti
• Hedef pazardaki
müşteriler • Hedef pazardaki müşteri ihtiyaçları

Tek sayfalık planınızda, neredeyse yalnızca hedeflemeyi planladığınız pazar segmentine odaklanmanız gerekir. Standart bir plan için makro piyasa bilgilerini bırakın. Senin Açıklayın pazar niş o daha spesifik hedef pazar, daha iyi akılda tutarak,.

Ayrıca, hedef müşteri kitlenizin peşinden giderken ürününüzü nasıl farklılaştırmayı planladığınıza dair birkaç kelime kaydedin (ve fiyatın nadiren kendi başına etkili bir farklılaştırıcı olduğuna dikkat edin).

Rekabet Analizi

Aşağıdakiler hakkında iki veya üç cümleden fazlasını yazmayın:

• Rekabetçi ürünler / hizmetler
• Fırsatlar
• Tehditler ve riskler

Daha kısa planınızda, birkaç soruyu yanıtlamaya odaklanın: Sizin için en rekabetçi ürün ve hizmetler hangileri? Ürününüz veya hizmetiniz en büyük fırsatlara nerede sahip olacak? En ciddi tehditle nerede karşılaşacaksınız? Cevaplarınızı kısa ve öz tutmayı unutmayın.

Strateji

Birkaç cümleye odaklanın:

• Temel rekabet yetenekleri
• Temel rekabet zayıflıkları

Bu, tek sayfalık bir planın kısalığının hem zor hem de kullanışlı hale geldiği yerdir. Burada yapmanız gereken, işinizin neden rakiplerinizden farklı olacağını açıklığa kavuşturmak. Bu bölümü birkaç cümleye ayırmak zor olacak, ancak böyle yaparak ne yaptığınız hakkında (ve mantıklı olup olmadığı) daha net bir fikre sahip olmanın yanı sıra, potansiyel olarak harika bir asansör konuşması.

Farklılaşmanızın müşteriler ve hedef kitleniz için neden önemli olacağına odaklanmayı unutmayın. Bu acı verecek kadar açık ve öz olmalıdır. Değilse, yeniden düşünün ve yeniden yapın veya tüm iş modelinizi yeniden düşünün.

Ürünler ve servisler

Üzerine bir veya iki cümle yazın:

• Ürünlerin / hizmetlerin konumlandırılması • Ürünlerin / hizmetlerin
rekabetçi değerlendirmesi

Burada yine ayrıntılı açıklamalardan vazgeçmek ve farklılaşmaya odaklanmak isteyeceksiniz. (Bu gerçekten “konumlandırma” ve “rekabetçi değerlendirme” nin bir birleşimidir.) Buradaki mesele derin teknik ayrıntılara girmek değil – buna yer yok – başka hiç kimsenin yapmadığı pazara ne getirdiğiniz hakkında konuşmak.

Pazarlama ve Satış

Bunlardan BİRİNE bir veya iki cümle yazın, hangisi daha güçlü ise:

• Pazarlama stratejisi
• Satış taktikleri

Daha kısa planınızda, biraz disiplin uygulamanız ve arama kartınız olacak bir pazarlama veya satış yöntemine odaklanmanız gerekir. Çok yönlü bir yaklaşım planlıyor olsanız bile çok fazla dağıtmayın; en çok sonuç getirecek ekmek ve tereyağı çabasına odaklanın. Tanıtım mı? Birinci sınıf bir satış gücü mü? İnternet üzerinden gelen pazarlama? Ne yapacağınızı ve daha da önemlisi nasıl gelir elde edeceğinizi açıklayın.

Operasyonlar

Aşağıdakilerden BİR veya İKİ hakkında bir veya iki cümle yazın, hangisi en güçlü veya en alakalı ise:

• Kilit personel
• Organizasyon yapısı
• İnsan kaynakları planı
• Ürün / hizmet sunumu
• Müşteri hizmetleri / destek
• Tesisler

Neyin bariz olması gerekmediğini buraya bir göz atın. Operasyonlarınızla ilgili size rekabet avantajı sağlayacak bir veya iki şey nedir? Harika çalışanlar? Gerçekten olağanüstü müşteri hizmetleri mi? Son teknoloji bir tesis mi? Bu şeyler hakkında konuşun. Yine, güçlü yönlerinize göre oynayın ve odaklanın. Sadece ne olursa olsun işiniz için gerçek bir farklılaştırıcı olacağından emin olun.

Alternatif olarak, operasyonel bir ihtiyaç hakkında potansiyel bir ortak veya yatırımcı ile konuşuyor olabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz ancak sahip olmadığınız bir ekipman var mı? Harika bir adayla doldurman gereken bir iş mi? Tek sayfalık planınıza koyun.

Finans

Bu bölümü sıkı bir şekilde şunlara odaklanın:

• Kar ve zarar tahmini

Ve yalnızca kesinlikle gerekliyse ekleyin (muhtemelen farklı bir belgede):

• Bilanço başlangıcı
• Nakit akışı projeksiyonu
• Bilanço projeksiyonu

Örneğin, potansiyel bir yatırımcı ile finansal konuları tartışırken neredeyse kesinlikle birden fazla ayrıntı sayfasına girmeniz gerekecek, ancak yine de bu bölümü tek sayfalık planınızda basit tutmanız gerekiyor. Gerekirse ifadelerinizi yedeklemek için daha ayrıntılı bilgilerle donanmış olun.

Buradaki vurgular, brüt satışlar dahil olmak üzere kar ve zarar (K&Z) projeksiyonlarını içermelidir; brüt kar marjı; satış, genel ve idari (SG&A) giderleri; ve net kar. Kendinizden emin hissediyorsanız, satış hedeflerini dahil edin.

Bu bölüme eklediğiniz şeylerin çoğu durumunuza bağlı olacaktır. Örneğin, bir hizmet işi yürütüyorsanız ve bir bankadan borç almak istemiyorsanız, muhtemelen bir bilançoya veya nakit akışı bilgisine ihtiyacınız olmayacaktır. Aksi takdirde, yine de buradaki en iyi uygulama, bu öğelerin, gerekirse tek sayfalık planı desteklemek için kullanabileceğiniz bir yedekleme belgesinde bulundurulmasıdır.

Buradaki ana çıkarım, işinizle ilgili yüksek noktalara ulaşmak ve ayrıntıları daha uzun bir belge için bırakmak – ve umarız olası bir ortak veya yatırımcı ile daha uzun bir tartışma.

Yararlı Bir Egzersiz

Tek sayfalık bir iş planı sadece yoğun bir iş değildir. Hedef kitlenizi harekete geçirmenin ve kendinizi işiniz hakkında eleştirel düşünmeye zorlamanın açık ve özlü bir yolu. Ana hatları standart bir iş planına göre uyarladığınızda net ve etkili tek sayfalık bir planınız olur.

Örnek Tek Sayfalı İş Planı:

(Örnekleme amacıyla, bu örneği üniversiteden yaz tatillerinde çalıştırdığım basit bir yaz ticareti kullanılan kullanılmış teknelere dayandırıyorum).

Özet:

Bobby’s Boat Yard

İş konseptimiz, açıkça düşük fiyatlı kullanılmış tekneleri fırsatçı bir şekilde satın almak, bunları temizlemek ve gerektiğinde küçük onarımlar yapmak ve ardından bunları uygun bir fiyata hızla yeniden satmaktır. Marka adı kullanılmış dıştan takma motorlu teknelere, özellikle de adil piyasa değerini güvenle belirleyebileceğimiz ve aynı zamanda hızlı bir şekilde yeniden satabileceğimiz daha küçük Boston Balina Avcılarına odaklanacağız.

Pazar araştırması:

Hedef pazarımız, muhtemelen daha önce bir dıştan takma motorlu tekneye sahip olan ve Boston Balina Avcısı gibi daha iyi yapılmış bir teknenin üstün değerini anlayan kayıkçılar olacaktır. Pazarımız, yeni teknenin yüksek fiyatını ödemek istemeyen ve bir tekne görmek ve satın almak için rahatlıkla araba kullanabilmek için bahçemizin 80 km yakınında yaşayan orta gelirli kişiler olacaktır.

Rekabet Analizi:

Başlıca rakiplerimiz arasında satmayı hedeflediğimiz tekne markalarının resmi bayileri bulunmaktadır. Bu bayiler, kullanılmış teknelerini satmadan önce en iyi şekle sokarlar ancak yüksek bir fiyat alırlar. Diğer rakiplerimiz, kullanılmış teknelerini genellikle düzensiz bir şekilde fiyatlandıran ve bazen tamir ve / veya temizliğe ihtiyaç duyarken kullanılmış tekneyi satmaya çalışan genel halktır.

Strateji:

Başlıca rekabet yeteneklerimiz, odaklandığımız kullanılmış teknelerin markalarının olası yeniden satış değeri hakkında mükemmel bir anlayışa sahip olmamız, düşük fiyatlı kullanılmış bir tekne satın almak için anında hareket edebilmemiz ve hızlı ve çok düşük maliyetle küçük onarımlar yapabilmemizdir. ve envanterimizdeki kullanılmış teknelerin temizlenmesi.

Ürünler ve servisler:

Yalnızca çok iyi bilinen ve saygın kullanılan dıştan takma motorlu teknelerin birkaç markasına odaklanma konusunda son derece uzmanlaştık. Resmi yeni tekne bayilerinin fiyatını düşük tutarak teknelerimizi hızlı satış için fiyatlandırıyor ve konumlandırıyoruz. Ayrıca halka, genel halktan satın almaktan daha cazip ve tutarlı bir envanter kalitesi sunuyoruz çünkü teknelerimizde gerekli onarımları yaptık ve onları temizledik.

Pazarlama ve Satış:

Teknelerimizi öncelikle çevrimiçi olarak ve yerel gazetenin sınıflandırılmış bölümünde ilan edeceğiz. Tersanemizde bulunan tüm tekneleri yoldan görülebilen “satılık” tabelaları ile sergileyeceğiz.

Operasyonlar:

Bob, yalnızca ihtiyaç duyulduğunda işe alacağımız saatlik işçiler tarafından yapılacak teknelerin temizlenmesi dışında, çoğu işi kişisel olarak yapacak. Onarım çalışmaları mülkün eski garajında ​​veya hava izin verdiği sürece açık avluda yapılacaktır.

Finansallar:

Öngörülen Kar ve Zarar, İlk Yaz

Satılan Kullanılmış Tekne Sayısı: 20
Ortalama Satış Fiyatı: 3.500 $
Toplam Satış Tahmini: 70.000 $

Ortalama Alış Fiyatı: 2.800 $
Ortalama Diğer Mal Maliyeti: 100
$ Satılan Malların Toplam Maliyeti: 58.000 $

Brüt Kâr Marjı: 12.000 $

Pazarlama Maliyetleri: 2.500 $
Diğer Tüm İşletme Maliyetleri: 1500 $
Toplam İşletme Maliyetleri: 4.000 $

Kâr Projeksiyonu: 8.000 $

 

Sizin Yorumunuz Nedir?