1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Tahsis Ücreti 2021 Yılında Ne Kadar?

Kredi Tahsis Ücreti 2021 Yılında Ne Kadar?


Kredi tahsis ücreti 2021 yılında da kredi çeken resmi müşterilerden alınıyor. Kredi tahsis ücretleri geri alınabiliyor mu bazı durumlarda evet. Kredi tahsis ücreti hesaplama ise şu şekilde kredi ücreti x %0,005 yapılabiliyor.

Kredi tahsis ücreti nedir sorusunu hemen aşağıda cevapladık. Bankaların, yaptıkları masraflar çerçevesinde müşterilerinden tahsil ettiği bu kredi tahsis ücreti, uzun vadeye bölünüyor ve ödemesi bu şekilde alınıyor. Bazı durumlarda iadesi mümkün olan bu ücretin bilmediğiniz detayları için ayrıntılara geçelim;

Kredi Tahsis Ücreti Nedir?

Kredi tahsis ücreti, kredi kullanımı yapan kişilerden ‘’Masraf’’ adı ile alınan bir ek ücrettir. Kullanılan kredinin binde 5’inden fazla olmayacak şekilde kişilerden tahsis edilir. Bu ücret, kredi türü fark etmeksizin bütün türlerde alınır.

Banka kredi tahsis ücreti, kırtasiye, kâğıt, evrak ve temsilcinin iş gücü masrafı olarak alınır. Burada bankalar, yaptıkları küçük bir masrafı dahi bu ücret adı altında alır. Kredi tahsis ücreti 2021 yılında da müşterilerden alınıyor. Peki, bu ücretin iadesi mümkün mü?

Kredi Tahsis Ücreti İadesi Mümkün Mü?

Kredi tahsis ücreti iadesi, usulsüz alımlarda mümkün olur ancak bankalar bu usulsüzlükten uzak durur. Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği’ne göre, bankaların bu ücreti tahsil etme hakkı vardır. Bu ücreti tahsil ederken binde 5 hak tanınmıştır.

İade almak için ilk olarak ödediğiniz orana bakmanız gerekir. Sizden binde 5 oranından fazla bir ücret tahsil edildiyse fazla tahsil edilen ücreti alma hakkınız vardır.

Bu ücretlerin tahsilini hesaplamak için her aya bölünen tahsis ücretini toplayın. Daha sonra kredinin binde 5’ini geçiyor mu? Diye kontrol edin.

Kredi Tahsis Ücreti Ne Kadar?

Bankalar tarafından kesin bir ücret belirlenmemiştir. Bunun ücreti genel olarak kredinin binde 5’i olarak tahsil edilir. Fazlası tahsil edilemez, azı tahsil edilebilir.

Kredi Tahsis Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Yukarıda iade koşulunu sizlere aktarmıştık. Her ne kadar Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği ile meşrulaştırılsa da ücreti bazı durumlarda alabiliyorsunuz. Kredi tahsis ücretini geri alma işlemleri için ‘’Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmanız gerekir.

kredi tahsis ucreti nedir

Kredi Tahsis Ücreti Yasal Mı?

kredi tahsis ücreti yasal mı evet yasal. 2014 yılında yürürlüğe giren Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği kapsamında yasal hale gelmiştir.

Kredi Muafiyeti Var Mı?

Kredi tahsis ücreti muafiyeti var mı, bazı kampanyalarda var. Son zamanlarda yapılan kredi kampanyaları çerçevesinde kredi tahsis ücreti 2021 yılında ödenmeyebilir. Bunun için bankaların kredi kampanyalarını yakından takip etmeniz gerekir. Her bankanın sayfasında örnek maliyet tablosu ile birlikte muafiyet durumu gösterilir.

Kredi Dosya Masrafı Ne Kadar Olur?

Kredi dosya masrafı, Yukarıda binde 5 oranında olduğundan bahsetmiştik. Örnek verecek olursak diyelim ki; 200 bin TL’lik kredi çektiniz. Bireysel krediler kapsamında en fazla 1000 TL masraf ödersiniz. Kredi türlerine göre masraf oranlarında küçük değişiklikler olabilir.

Kredi Tahsis Ücreti Hesaplama

Kredi tahsis ücreti hesaplama, çektiğiniz kredi miktarı üzerinden gerçekleşir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

  1. Çektiğiniz kredi miktarını yazın.
  2. Daha sonra binde 5’ini hesap makinasından hesaplayın.
  3. Ortaya çıkan sonuç, sizin tahsis ücretinizdir.

Not: Günümüzde bunu yapan otomatik programlar vardır. Bankaların ‘’Kredi maliyet hesaplama tabloları’’ aracılığı ile bunu kolayca yapabilirsiniz.

Sizin Yorumunuz Nedir?