1. Ana Sayfa
  2. Kredi Kartları
  3. Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartı Alamıyorum Ne Yapmalıyım?


Günümüzde alışveriş denilince kuşkusuz şekilde kredi kartları listenin başında yer alıyor. Kolay ödeme seçenekleri ve bol taksitler ile bu harika kartları almamak için bir neden kalmıyor. Kredi kartı alamıyorum diyenler çoğu zamanlar bankaların katı prensipleri ile karşılaşıyor. Herhangi bir bankanın kredi kartını alamıyorum diyenler için bu yazımızı hazırladık.

Kredi Kartını Neden Alamıyorum?

İlk olarak herhangi bir bankadan neden kredi kartı alamadığınızı öğrenmeniz gerekiyor. Bunun nedenini öğrenmeden size anlattıklarımızın hiçbir yararı olmayacaktır. Tam tersine zaman kaybedebilirsiniz. Sizlere kredi kartını neden alamadığınızın sorusunu ve bu sorunun nasıl çözümleneceğini anlatacağız.

  • İlk olarak kredi kartını alabilmeniz için 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. BDDK tarafından yayınlanan karara göre kesinlikle 18 yaşından küçüklere kredi kartı verilmemektedir. 18 yaşından küçükseniz ve kart kullanmak istiyorsanız, aileniz tarafından kendinize ek olarak kredi kartı çıkarabilirsiniz. Öğrencilerin mağdur olduğu bu durumda soruna ancak bu şekilde çözüm bulunabilmektedir.
  • Bankalar kredi verirken ve kredi kartı alırken gelir belgesi talep edebilirler. Bunun nedeni ise tahmin edileceği gibi aylık ödemenin zamanında sağlanıp, sağlanmayacağı olmaktadır. Herhangi bir yerde çalışmıyorsanız bankalar kredi kartı vermeyebilir. Bu soruna çözüm bulabilmek için kredi kartı başvurusunu internet üzerinden yapabilirsiniz.
  • Kredi notu skorları, bankalardan kredi kartı alamamanın en büyük sorunlarından birisidir. Sorgunuzda geçmişinizde sıkıntılar gözüküyorsa bankalar kolaylıkla kredi kartı vermeyebilir. Bu tüm bankalar için geçerlidir. Kredi notunu yükseltmek için etkili 4 yöntem için yazımıza göz atabilirsiniz.

kredikart

Maaş Aldığım Banka Neden Kredi Kartı Vermiyor?

En kolay kredi kartı alınabilecek bankalardan birisi de maaş alınan bankadır. Bunun en büyük sebebi ise bankaya herhangi bir şekilde gelir belirtmeniz gerekmemektedir. Bankalar maaş anlaşmalı iş yeri çalışanlarına bazen kredi kartı verme zorunluluğunu da şart olarak koyabilmektedir. Ancak vermiş oldukları kredi kartları aidatsız kredi kartlarından oluşmaktadır. Bunlara rağmen maaş aldığınız bankadan kredi kartı alamıyorsanız bunun nedenleri şunlar olabilir.

  • Herkesin gelirine göre kredi kartı harcama limitleri bulunmaktadır. İsterseniz birçok kredi kartınız olsun, toplamı bu belirlenen limitin üzerine çıkamamaktadır. 5000 TL gelire sahipseniz bankanız size gelirinizin 4 katı yani 20.000 TL kadar limit verir. 5 tane kredi kartınız bulunuyorsa da bu, her kart için 4000 TL olmaktadır. Toplam 20.000 TL’nin üzerine hiçbir şekilde çıkamazsınız. Yüksek limiti olan farklı bir kartınız bulunuyorsa, maaş aldığınız banka size kredi kartı veremez.
  • Önemli etkenlerden birisi de kredi notunuzdur. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için Kredi Notu Nedir? Yazımızı okuyabilirsiniz. Kredi notunuz düşük ise banka size kredi kartı vermez.

Bu iki etken ile herhangi bir sorununuz bulunmuyorsa ve hala kredi kartı alamıyorsanız, iş vereniniz ile iletişime geçebilirsiniz. Onlar size yardımcı olabilirler.

Bankalara Borcum Yok Kredi Kartı Alamıyorum

Bankalara kredi kartı borcunuzun olmaması kredi kartı alamama nedeniniz ile pek bağdaştırılamaz. Aslına bakılırsa bankalar borcu olan ve borcuna sadık olan müşterilerini daha çok sevmektedir. Bugüne kadar hiçbir banka ile ilişkiniz olmadıysa veya daha önce herhangi biri ile çalışmadıysanız kredi kartı almanız daha zor olabilir. Herhangi bir banka ile ilişiğiniz olmadıysa aşağıda bahsedileni yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Vadesiz mevduat hesabı oluşturun ve bu hesaba sürekli ara giriş yaparak çekim yapın.

Bankalar en kısa sürede adınıza tanımlı bir kredi kartı oluşturacaktır. Bunla uğraşamam derseniz aşağıdaki yazımızı detaylı olarak okumanızı tavsiye ederim.

kredi kartı alamıyorum

Kesin Olarak Kredi Kartını Nasıl Alabilirim?

Kredi kartı alamamanın nedenleri hep beraber inceledik. Bu nedenlerin en başında kredi notu olduğunu hepimiz biliyoruz. Kredi notunu yükseltebilmek için bazı adımlar atılması gerekmektedir. Bu adımlar için Kredi Notu Yükseltme yazımızı okuyabilirsiniz. Bunu okumadan da kredi kartı alabilirsiniz. Bunun için şu anlık tek bir yol bulunmaktadır. Bu yol ise Teminat İpotekli Kredi Kartı almaktan geçer. Kredi kartı alamıyorum diyenler aşağıyı okuyabilir.

  • Öncelikle kredi kartı almak istediğiniz bankayı belirlemeniz gerekir.
  • Belirlediğiniz bu bankada ücretsiz olarak bir mevduat hesabı açın.
  • Kaç TL limitli bir kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız bu mevduat hesabınıza para yatırın.

Daha sonra bu işlemleri yaptığınız bankanın bireysel müşteriler departmanı görevlisiyle iletişime geçin. Bu açmış olduğunuz mevduat hesabındaki paranızı iptal ettirip kredi kartı almak istediğinizi görüşürken belirtin. Bankanın bu görevlisi hemen işlemleri başlatarak size sözleşme imzalatır. En kısa süre içerisinde kurye yoluyla kredi kartınız evinize teslim edilir. Kredi kartı alamıyorum diyenler için yukarıda her şeyi anlattık.

Sizin Yorumunuz Nedir?