1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Blog yazarak para kazanmak 2021’de mümkün mü?

Blog yazarak para kazanmak 2021’de mümkün mü?


Blog yazarak para kazanmak artan ekonomik zorluklar kapsamında başvurulan yöntemlerden birisi. Peki, Yazı yazarak para kazanmak gerçekten mümkün mü? Ücretsiz blogdan para kazanılır mı?

 

Blog yazarak para kazanılır mı?

Blog yazarak para kazanılır mı? İnternetten para kazanmak denince akla ilk gelen yöntemlerden bir tanesi de blog yazarak para kazanmaktır. Kendi yetenekleriniz ve bilgileriniz dâhilinde düzenli olarak paylaşımlar yaparak ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. Blog yazarak para kazanmak için dikkat etmeniz gereken bazı küçük detaylar var. Her gün farklı ve ilgi çekici içerikler üretmek zaman zaman sizi zorlayabilir. Fakat bütün bu zorluklara rağmen ev ortamında rahat bir şekilde, kendi duygu ve düşüncelerinizi yazarak para kazanabilirsiniz.

Blog yazarak para kazanmak için öncelikli olarak kendiniz için mi? Yoksa başka web sitesi sahipleri için mi içerikler üreteceğinize karar vermelisiniz. Bu yazımızda her iki açıdan konuyu ele alıp, sizleri bilgilendireceğiz.

Başka siteler için blog yazarak para kazanmak

Başka siteler için blog yazarak para kazanmak, ücret girişinin kesin olduğu bir yöntem. İnternet ortamında birçok siteden ve uygulamadan bu tarz işlere ulaşabilirsiniz. Kendinizi tanıttığınız ve ilgi alanlarınızı belirttiğiniz okunabilir ve ilgi çekici bir profil oluşturduktan sonra işe koyulmanız mümkün. Özellikle belirtmek gerekiyor ki, insanların sizi tanıyacağı ilk sayfa çok önemlidir. Fotoğrafsız ve özensiz hazırlanmış bir profil, her ne kadar detaylı hazırlanmış bir portfolyo ile süslense de, aynı etkiyi yaratmaz. Yüzden ilk önce güzel ve açıklayıcı bir profil sayfası ile işe başlamanızı tavsiye ederiz.

İkinci adım içerik üreteceğiniz konuları belirlemek. Farklı içerik ihtiyaçları duyan web siteleri ve uygulamalar freelancer çalışan birçok blogger ve yazardan makale talebinde bulunmaktadır. Sitelerini güncel tutmak için makale ve blog yazısı satın alan bu site sahipleri için uygun içerikleri hazırlamalısınız.

İçeriklerin arama motorlarına uygun bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. blog yazarak para kazanmak işine başlamadan önce kesinlikle SEO gibi konularda bilgi sahibi olmalısınız. Yazım teknikleri ve arama motoru optimizasyonları üzerine doğru araştırmaları yaparak, işiniz hakkında derin bilgiye sahip olabilirsiniz. Ne kadar bilgilenirseniz içerikleriniz o denli profesyonel olur ve daha fazla getiri elde edersiniz.

Kendi blog sitenizi yaratın

Blog yazarak para kazanmak

Blog yazarak para kazanmak kendi sitenizle de mümkün.. başkalarına içerik üretip satmak yerine, içeriklerinizi kendiniz sergilemeniz mümkün. Kendi blog sitenizden içerik yayınlayıp trafik çekmek, başlarda para kazandırmada da ilerleyen dönemlerde yüksek getireler elde etmenizi sağlayabilir.

Öncelikli olarak kendinize ait bir domain ve hosting satın almalısınız. Satın aldığınız domain adının açıklayıcı ve ilgi çekici olmasına dikkat edin. İsim ne kadar içeriğinizi yansıtıyorsa, tanınma evrelerinizi bir o kadar hızlı atlatırsınız. İsmi “elektronikdünyası.com” gibi açıklayıcı bir site ismi olarak belirlemek, kullanıcıların markanızı daha rahat bir şekilde kavramasıyla doğru orantılıdır.

blog yazarak para kazanmak aşamalarından domain isminizi ve sunucu aşamalarını haletliyseniz, sıra tasarım ve içerik konularına geliyor. Yayınladığınız her yazı veya görsel içeriğin ardından gelen ziyaretçiler sayesinde, sitenize trafik kazanmış olursunuz. Kazanılan bu trafik, bloğunuzu google aramalarında üst sıralara çıkararak daha fazla insanın içeriğinizi görmesini sağlayacaktır.  Artan sayı ile beraber para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Hangi yöntemlerle mi?

Google AdSense Para Kazanma

Google AdSense Para Kazanma. Web sitesi sahiplerinin başvurduğu en yaygın yöntem. Bu yöntem sayesinde tıklanma başına para kazanılır. Eğer yukarıda ki adımları başarı ile yerine getirebilmiş ve sitenize yeterli miktarda trafik çekebilmişseniz, sıra Adsense ile para kazanmakta.

İlk adım olarak başvuru aşamasını yapmanız gerekli. Bu aşama sancılı bir süreç olmasının yanı sıra bazı koşullar gerekiyor.. Eğer wordpress tabanlı bir web sitesi kullanıyorsanız, Google Site Kit eklentisini mutlaka indirmelisiniz.

Adsense reklamlarını sadece gereken koşulları sağlayan web siteleri üzerinde yayınlamaktadır. Bu koşullardan ilki sitenizin belirli miktarda içeriğe sahip olmasıdır. Herhangi bir gönderi paylaşılmamış siteler kabul göremez. Bu yüzden başvuruda bulunmadan önce sitenize gerekli seviyede içerik ve trafik sağlayabildiğinizden emin olun.

Tavsiye Yayın: Web sitesi açarak para kazanmak

Başvuru süresi içerisinde botlar sitenizi kontrol ederler sonrasında Google yetkilileri sitenize göz atar. Yapılan detaylı incelemeni ardından gerekli koşullara sahip iseniz, reklamlar sitenizde yayınlanmaya başlayabilir.

Bu şekilde sitenize gelen her ziyaretçi üzerinden para kazanırsınız. Reklamlara tıklayan ziyaretçilerin, size getirdiği kazanç daha fazladır. Bu yüzden sitenizde yayınlanacak reklamların doğru olabilmesi için Google Adsense başvuru formunu içeriğinize uygun şekilde doldurmalısınız.

Bunun haricinde anlaşmalı sitelerin reklamlarını yaparak para kazanabilirsiniz.

Farklı sitelerin reklamını yapıp ürün satarak para kazanın

Farklı sitelerin reklamını yaparak para kazanmanız da mümkün. Google gibi garanti fakat başlangıç aşamalarında sizi zorlayacak yöntemler dışında, ürün reklamları ve kampanyalar ile para kazanabilirsiniz. Burada devreye ulaşabileceğiniz sponsor firmalar girmektedir.

Eğer sitenize uygun ürünleri satan bir firma veya şirket ile anlaşabilirseniz, siteniz üzerinden yapılan her satış ile beraber para kazanabilirsiniz. Bu yöntem siteniz iyi tıklanmalar aldığı zaman güzel getirilere aracı olabilir. Kendinize veya başkasına web sitelerinde yayınlamak üzere düzenli içerikler üretebilirsiniz. Hayatınızdan küçük bir anı paylaşacağınız her yaz, size yeni takipçiler kazandıracaktır.

Blogger dünyasına katıldıktan sonra giderek daha fazla okunmaya başlayan yazılarınız eşliğinde sizde daha fazla gelir elde etmeye başlayacaksınız.  Popülerliğinizin katlanarak arttığı online ortamda yaşayacağınız gelişmeleri ve dikkat etmeniz gerekenleri başlıklar halinde inceleyelim.

Tabi, tüm bu para girişinin sağlanabilmesi için sizin de dikakt etmeniz gereken konular var.

Blog yazarken farklı olun, hep kazanın

Blog yazarken farklı olun, hep kazanın. Unutmayın blog yazıları yazmaya başladıktan sonra bir sektöre giriş yapmış oluyorsunuz. Bu sektörden sizler gibi her gün binlerce farklı içerik üreten insan var. İnsanlar sizin yazılarınızı tercih ettiği kadar başkalardan da yeni ilgi alanları öğrenmek isteyebilirler. Bu yüzden kendinizdeki farkı onlara hissettirmelisiniz. İster başkaları, ister kendiniz için çalışmalar yürütün, kaleminizin beğenilmesi halinde yazılarınıza olan talep artacaktır.

Geçen kısa bir zamanın ardından artık işler ayağınıza gelmeye başlayacaktır. Bu aşamadan sonra kendi tarzınıza uygun okurlarınızın sizden olmak istediklerini, sade ve anlaşılır bir şekilde onlara iletin. Her zaman da güncel kalmaya özen gösterin.

Güncel kalın, takipçileri kaybetmeyin.

Güncel kalın, takipçileri kaybetmeyin Eğer arka sokaklar onlarca yıldır izleniyorsa arkasında yatan tek sebep “Güncellik”. Evet, televizyonda ne haber görürseniz, arka sokaklar dizisinde de güncel gelişmeleri bulmanız mümkün. Dizi bu güncelliği senelerdir sürdürüyor Hal böyle olunca insanlar güncel içerikleri takip etmek istedikleri ve dizideki yenikleri sürekli merak ettikleri için uzun yıllardır diziyi büyük bir merakla izliyorlar.

Güncel kalmak için haber ve gündem takibi çok önemlidir. Her gün sabah katlığınızda gelişmeleri takip altına alın. Yazacağınız yazıları gündeme göre şekillendirmek, okurların yeni içeriklere olan ilgini arttıracaktır. Sürekli yapılan gündem takibi, sonunda sizlere geniş bir yelpaze ve içerik alanı oluşturacak. Takipçileriniz de sıkılmadan sizi sürekli takip edecek.

SOSYAL MEDYAYI KULLANARAK PARA KAZANMA

Sosyal medya kullanmak aslında kendi içeriklerinizle para kazanabileceğiniz en uygun yöntemlerden bir tanesi. Fakat yöntem üzerinde uzmanlaşmak ve para kazanmak uzun yıllar gerekir. Öncelikle insanlar sosyal medya platformlarında okumak için değil, görmek için geliyorlar. Her ne kadar kalemizin dikkat çekicide olsa, sadece yazarak bu olandan gelir elde edemezsiniz. Para kazanmak için büyük bir kitleye ve reklam şirketlerine sahip olmanız gerekmektedir.

Diğer yandan, yavaş bir gelişim süreci ile sosyal medya bloggerlar için gelir kapısı olabilir. Özellikle belirli bir alanda bilgi sahibiyseniz, örneğin; fotoğrafçılık, aşçılık veya yazılım. Sosyal medya platformları üzerinde alanınızla ilgili yenilikler, farklı konuları ve az bilinenleri, blog içerikleri haline getirerek, takipçi kazanabilirsiniz.

Fakat sosyal medya yazı olarak hazırlanan içeriklere pek uygun bir yapıda değil. Bu yüzden öncelikle kendinize uygun fiyatlı küçük bir internet sayfası açmalısınız.

Sosyal medya bu aşamadan sonra sizlere bir araç olacaktır. İçerikleri fotoğraflar eşliğinde düzenli olarak sosyal medya üzerinde paylaşarak, web sitenize hit çekebilirsiniz. Sitenize ziyaretçilerin akın etmesi ile fenomenleşme süreci başlamış olur. Bu noktada reklam gelirleri için çalışmalara başlamalısınız. Öncelikli olarak kendinize düzenli reklam geliri elde edebileceğiniz bir firma bulun. Firmalar ürünlerini satmak için sosyal medya fenomenleri ile sıklıkla çalışıyorlar Bu nedenle kendinize kolaylıkla bir reklam veren bulabilirsiniz.

Bununla birlikte, ziyaretçilerinizi boğmamaya özen gösterin. Sürekli yapılan reklamlar, insanlar tarafından bir süre sonra katlanılmaz hale gelebilir. Buda sitenizi bir daha tercih etmemeleri ile sonuçlanabilir.

Özellikle bu alanda hem gelir elde etmek için doğru firmaları, hem de misafirlerinizi daraltmamak için uygun reklamları kullanmalısınız.

Farklı yöntemlerle de para kazanabilirsiniz.

Farklı yöntemlerle de para kazanabilirsiniz. Zaman içerisinde kazanılan tecrübe ile beraber, artık profesyonel içerikler hazırlar hale geleceksiniz. Bunun ardında büyük şirketler ile çalışmanız da mümkün.

Firmalar kendi web sitelerine güncel içerikler üretebilecek, bloggerla çalışabiliyorlar. Bunun nedeni sitelerinin doğal bir yapıda gözükmelerini istemeleridir. Özellikle profesyonel ve aynı zamanda doğal bir kaleme sahip iseniz, bu alanda çalışabiliriniz.

Hatta, bir zaman sonra sizin firmalara yazmanıza gerek kalmayacak. Firmalar, kaliteli içerik yazarlarını araştırıp onlara teklif götürüyorlar.

Firmalar genel olarak şu konular üzerine içerik istemekteler;

  • Ürün inceleme yazıları
  • Tanıtım ve hakkımızda yazıları
  • Takipçi bilgilendirme yazıları
  • Deneyimlerin aktarıldığı makaleler

Şeklinde binlerce farklı konuda içerik ihtiyacı olabiliyor.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken en büyük unsur özenli bir şekilde çalışmanız gerekmektedir. Nihayetinde, bir firmanın yüzü ve dili olarak görev alıyorsunuz. Yazılarınızın doğal ve aynı zaman da profesyonel gözükmesi, sizi bir marka haline getirecektir. Bu nedenle güncel içeriklerinizi farklı anlatım teknikleri ile süsleyerek, takipçileriniz ile buluşturabilirsiniz.

Sonuç olarak özetlemek gerekirse; yukarıdaki yöntemler ile freelancer, blogger veya içerik üreticisi olarak, para kazanmak mümkün. Bu işlerin yapılabilmesi için azda olsa tecrübe sahibi olmak gerekiyor. Okuma ve yazma çalışmaları ile bu teknikleri ve yöntemleri geliştirerek, kendinize bir gelir kapısı oluşturabilirsiniz. Yazılarınız her zaman güncel ve okunabilir olmalı, bu iki maddeye ne kadar uyarsanız, insanların sizi tercih etmesi için güzel bir sebebiniz olur.

Farklı konularda ve alanlarda kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin. Geniş bir yelpazede içerikler üretmek, geniş bir kullanıcı ile tanışmak demektir. Bu şekilde farklı alanlardan insanları da kendinize çekebilirsiniz.

Son olarak blog yazarak para kazanma olayının önemli bir kısmı reklam gelirlerine dayanmaktadır. Eğer kendi siteniz veya sosyal medya hesabınız için çalışıyorsanız, reklam tercihlerinizi içeriklerinize uygun seçmeye dikkat edin. Bu şekilde sitenize gelen ziyaretçiler, doğru ürünlerle karşılaşacaktır. Ne kadar fazla ziyaretçi bu reklamlara tıklarsa gelirinizde o kadar artar.

Sizin Yorumunuz Nedir?