1. Ana Sayfa
 2. Para Kazanmak
 3. Stok Fotoğrafçılığı Nedir? 12 Stok Fotoğrafı Sitesi

Stok Fotoğrafçılığı Nedir? 12 Stok Fotoğrafı Sitesi


Stok fotoğrafçılığı kazanç modeli ile tutkunuz olan fotoğraf çekme hobisini kazanca dönüştürebilirsiniz. Çektiğiniz güzel fotoğrafları satabileceğiniz birçok site ve platform bulunuyor. Bu sitelerde fotoğraflarınızı profilinizden yüklersiniz ve editörün onayına gönderirsiniz. Editörün onayından geçen fotoğraflar belirlediğiniz ücret karşılığında satılır. Bu satıştan site komisyonunu alır ve geri kalan ücret size takdim eder.

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Stok fotoğrafları satıp para kazanmak için öncelikle bu başlıktan sonra vereceğimiz fotoğraf sitelerinden herhangi birine üye olmanız gerekiyor bunu en başta belirtmemiz gerekir; üyelik işlemini başarı ile tamamladıktan sonra stok fotoğraf satmak nispeten kolaylaşıyor. Burada insanların gelip, sizin fotoğraflarınızı beğenmeleri ve almak istemeleri gerekiyor.

 • Üye olduktan sonra üyelik şartlarını yerine getirmeniz gerekiyor.
 • Çektiğiniz fotoğraflar sitelerin belirtilen koşullarında olması gerekiyor.
 • Yüklediğiniz fotoğrafa uygun anahtar kelimeleri girmeniz lazım.
 • Daha sonra fotoğrafın kabul edilmesini bekleyeceksiniz.
 • Şunu da unutmamak gerekir; bir fotoğraf satıldığında site sizden komisyon alacaktır. Bütün sitelerde prensip budur.

stok fotografciligi para kazanmak

Stok Fotoğraf Satılan Siteler

 1. Shutterstock
 2. İstockphoto
 3. Depositphotos
 4. Fotolia
 5. Dreamstime
 6. FineArtAmerica
 7. Snapped4U
 8. Fotomoto
 9. Stocksy
 10. EyeEm
 11. 123RF
 12. Can Stock Photo

Fotoğrafları yükleyip satarak kazanç elde edebileceğiniz siteler bu şekildedir. Dilerseniz, fotoğraf çekerek para kazanma hayalinizi gerçekleştirebileceğiniz göz atalım;

1) Shutterstock Stok Fotoğraf Sitesi

En fazla tercih edilen stok fotoğraf satılan siteler arasında önemli bir konumda yer alan Shutterstock, ile kazanç elde edebilirsiniz. Shutterstock verilerine göre satıcılara, ilk çıktığı günden bu yana 500 milyon dolarlık bir ödeme yapmıştır.

Yüklediğiniz fotoğrafın boyutuna göre kazanç elde ediyorsunuz. Site komisyonunu alıyor ve size telif hakkı ödemesi kalıyor.

 • Telif hakkı ödemesi: %30
 • Satış alt limiti: 0,25 Dolar
 • Satış üst limiti: 120 Dolar ( Bu değişebilir )

Bu site, stok fotoğrafçılığı alanında en yüksek otoriteye sahip sitelerin başında yer alır.

2) İstockphoto

En fazla tercih edilen siteler arasında yer alan İstockphoto,  Shutterstock formatında çalışmaktadır. Fotoğrafı yüklediğiniz zaman size satış fırsatı sunmaktadır. Bu satış fiyatından komisyon alındıktan sonra size ödeme yapılmaktadır.

Sitenin komisyon oranı fotoğrafa göre değişebilir. Yüzdeyi çektiğiniz fotoğraf belirler.

3) Depositphotos

Neredeyse bütün ödeme yöntemlerini içerisinde barındıran web sitesidir. Buraya üye oluyorsunuz, görsel yüklüyorsunuz ve onaya gönderiyorsunuz. Eğer, fotoğrafınız satılırsa belirli oranda komisyon alıyorsunuz.

Burada satıcının seviyesine göre komisyon oranları değişiyor. Komisyon oranları şu şekilde;

 • Yeşil seviye %34
 • Bronz seviye %36
 • Gümüş seviye %38
 • Altın seviye %40
 • Platinum %42

4) Fotolia

Diğer fotoğraf satılan siteler arasında komisyon oranı daha uygun olan bu site içerisinde aynı prensiplerle satış yapabilirsiniz. Ancak şunu da belitelim; bu sitenin ziyaretçi sayıları diğer sitelere göre daha düşüktür.

 • Telif hakkı ödemesi %64

5) Dreamstime

Saygın bir web sitesi olan Dreamstime, kaliteli fotoğrafları ile tanınıyor. Burada kalite ön plandadır. Diğer sitelerle aynı prensipte çalışan bu sitede fotoğraf satarsanız aşağıdaki telif oranı göreceksiniz;

 • Telif hakkı ödemesi %25 – %50
 • Münhasırlık sözleşmesi imzalarsanız %60

6) FineArtAmerica

Çektiğiniz resimlerin fiziksel baskılarını satmak istemez miydiniz? Her fotoğraf çekenin hayalidir. Bu site aracılığı ile aldığınız sipariş, baskı haline getirilir ve satılır. Stok fotoğrafçılığı bir nevi gerçek hayata entegre edilmiş olur. Burada komisyondan ziyade şu sistem vardır;

Örneğin; bir baskı satılacak ve sitenin bu baskı için belirlediği fiyat 50 Dolar. Sizler, 50 doların üzerine ne koyarsanız onu kazanırsınız. Mesela 25 dolarlık ekleme yaptınız ve fiyatı 75 dolara kadar çıkardınız. Buradaki kârınız 25 dolar olacaktır. Burada belirleyici sizsiniz.

7) Snapped4U

Bu site de diğer siteler ile aynı prensipte çalışır ancak burada parti, düğün ve konser fotoğrafları biraz daha ön plandadır. Bu site üzerinden bağış yapmanızda mümkün hale getirilmiş.

 • Alınan komisyon %10

8) Fotomoto

Eğer, fotoğraflarınız varsa ve bu fotoğrafları baskı halinde satmak istiyorsanız bu site adresiniz olmalı. Bu site, baskıyı, paketlemeyi ve kargo işlemlerini sizin adınıza yapar. Burada tek yapacağınız şey fotoğraf çekmektir. Üstelik bunlar yapılırken komisyon oranı da diğer sitelere göre düşük tutulur bu da stok fotoğrafçılığı yapmak isteyen kişiler için büyük avantajdır.

 • Alınan komisyon %22

9) Stocksy

Stok fotoğraf ticareti için en az 25 görsel yüklemeniz gerekir aksi taktirde gönderimleriniz satışa çıkmaz. Tabi, bilgilerin yanı sıra kendiniz hakkında da bilgi vermeniz istenmiş.

Burada satış yapmanız için profesyonel bir fotoğrafçı olmanız gerekir. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kabul edilir. Eğer, ekipmanınız yoksa bu site sizin için hayal diyebiliriz.

 • Telif hakkı ödemesi %50 – %70

10) EyeEm

Kreatif bir topluluk uygulaması olan EyeEm, fotoğraf satarak para kazanmak hayalinizi gerçekleştirme konusunda size yardımcı oluyor. Bu uygulama aracılığı ile satış yaparsanız aşağıdaki orandaki ödeme alırsınız.

 • Telif hakkı ödemesi %50

11) 123RF

Bu site de online fotoğraf satılan siteler kadar aktiftir. Sitenin son sırada olması aktifliği hakkında kötü bir algı yaratmasın. Bu site de diğerleri ile aynı prensipte çalışır ama ödeme oranları değişkendir.

 • Telif hakkı ödemesi %30 – %60

12) Can Stock Photo

Bu siteye fotoğraf gönderdikten sonra yaklaşık olarak 24 saat beklemeniz gerekir. İlk etapta 3 adet fotoğraf istenir.

 • Telif hakkı ödemesi %50’ye kadar
 • Alt ödeme limiti: 100 Dolar

Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Özellikle para kazanmak için bir takım şartlara uygun fotoğraflar çekmeniz gerekiyor. Özellikle bu şartlar sağlandığı taktirde belirtmeliyiz ki çok para kazanabilirsiniz. Dilerseniz, stok fotoğrafı satma ve yapma hakkında biraz daha detay verelim;

 • İlk olarak çok yüksek çözünürlükte fotoğraflar çekmeniz gerekiyor.
 • Çekilen fotoğrafların çok temiz bir görünümde olması gerekiyor. Objektifin de temiz olması çok önemli.
 • Fotoğraflar üzerinde dijital düzenleme yapmış olmalısınız. İyileştirme açısından bu çok önemlidir.
 • Aynı zamanda yaratıcı ve dikkat çekici fotoğraflar çekilmesi lazım. Stok fotoğrafçılığı yaratıcılığı çok sever.

stok fotograf

Her Fotoğraf Makinesi Stok Fotoğrafçılığına Uygun Mu?

Yukarıda belirtilen kriterlere uygun çekim yapabilen her teknolojik cihaz uygun diyebiliriz. Yüksek çözünürlük olduktan sonra telefonla dahi çekim yapabilirsiniz. Hiç fark etmez. Dilerseniz daha sonra Adobe CS6 gibi programlarla da fotoğraflarınızı güzelleşmiş bir şekle getirebilirsiniz.

Her Yüklenilen Fotoğraf Para Kazandırır Mı?

Bu durumun belli kurallara tabii olduğunu unutmamanız lazım. Yukarıda kurallara uygun fotoğraflar çekiyor olsanız bile hepsinin satış garantisi olmayabilir. Sonuçta açık bir pazarda başkaları ile rekabete giriyorsunuz.

Bu rekabet bazen olumlu sonuçlar getirse de çoğunlukla fotoğraflarınızın görülmemesini ve satışını yavaşlatmasını da sağlayabiliyor. Stok fotoğraf satmak için de kullanabileceğiniz en iyi yöntem kesinlikle güncele uygun fotoğraflar çekip paylaşmanız. Mesela cadılar bayramı yaklaştığında bayrama göre ya da olimpiyatlar yaklaştığında olimpiyatlara göre resimler yükleyebilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılığından Ne Öğrendik?

Sonuçta bir tutku olarak ya da para kazanma amaçlı fotoğraflar çekebilirsiniz. Bunları da internette yayımlayarak belki de milyonlarca insana ulaştırabilirsiniz. Bu sizin tutkunuza ve yapmak istediklerinize bağlı.  Belki para kazanmak istiyorsunuz bunun için yapıyorsunuz belki de fotoğraflarınızı başkaları görsün istiyorsunuz.

Kısacası stok fotoğrafçılığı nedir? Derseniz kesinlikle tutkunuzun sonucunda açığa çıkan şey diyebiliriz. Ne yapmak isterseniz isteyin bu deneyimi sizde kazanabilir binlerce insana ilham verebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafların da amacınız ne olursa olsun binlerce insanın görüp kullanacağını da unutmayın.

Sizin Yorumunuz Nedir?