1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik
  3. Bir İşe Nasıl Başlanır: Başarıya Giden 8 Kritik Adım

Bir İşe Nasıl Başlanır: Başarıya Giden 8 Kritik Adım


Bir İşe Nasıl Başlanır;iş kurmak,yada nasıl bir iş yapabilirim diyenlere:Nasıl Başarılı Olunur? | Başarılı Olmanın Yolları.Hiç deneyiminiz olmasa bile ve çok az parayla iş hayatında başarılı olabilirsiniz. Ancak bir dizi kritik konuda en iyi kararları vermeniz gerekiyor. İşte en iyi seçimlerin nasıl yapılacağına dair bazı hızlı tavsiyeler.

1-Harika bir iş fikri bulun

Harika bir iş fikri, işletmenizin başarısında fark yaratacaktır. Yine de birçok girişimci bir iş fikrini yanlış yoldan seçer ve sonunda ya kötü bir işle ya da kendileri için pek uygun olmayan bir işle sonuçlanır. Çoğu zaman, bir iş fikrini gerçekten seçmezler. Sadece ona doğru sürükleniyorlar. Belki belirli bir işletmenin çok sayıda müşterisi olduğunu gördüler. Belki bir arkadaşının bir arkadaşının bir işte çok para kazandığını duymuşlardır.

Bunun yerine, iş fikrinizi dikkatlice seçmek istersiniz. Öncelikle, size hitap eden büyük bir iş fikirleri listesi oluşturmalısınız. Göz önünde bulundurmanız gereken büyük bir iş fikirleri listesiyle başlamazsanız, harika bir fikir bulamayacaksınız.

Harika bir is harika bir fikirle baslar. Sizi bekleyen kanitlanmis ve karli bircok fikir var.
Harika bir iş, harika bir fikirle başlar. Sizi bekleyen kanıtlanmış ve karlı birçok fikir var.

Piyasada gerçekten çok sayıda iyi iş fikri var mı? Kesinlikle! Ve birçok fikir, çok az deneyim veya para gerektirir. 12’den fazla başarılı işletmeye başladım ve çoğu 2.000 $ ‘ın altında, genellikle hakkında hiçbir şey bilmediğim alanlarda başladım. Bu işletmelerden birini daha sonra 40 milyon dolara sattım.

Ardından, favori iş fikirlerinizi dikkatlice değerlendirmek ve sizin için en iyisinin hangisi olduğuna karar vermek istiyorsunuz. İşletmenin potansiyel avantajı, işin doğasında olan risk ve işin sizin için uygunluğu gibi faktörleri dikkatlice değerlendirmek istersiniz.

Harika bir iş fikri bulmak, işinizi büyük bir başarıya ulaştırmak için uzun bir yol kat edecektir, bu yüzden bu sürece hak ettiği zamanı ve çabayı verin.

2-Rekabet avantajı geliştirin

Ne yazık ki, birçok girişimci işlerini rakiplerinden gerçekten farklı kılmakta başarısız oluyor. Hayatta kalabilirler, ancak çoğu zaman fiyat konusunda rekabet ederler, müşteri bulmakta zorlanırlar ve düşük kar marjlarından muzdarip olurlar.

Böyle olmak zorunda değil! İşletmenizde rekabet avantajı yaratmak için biraz çaba sarf etmek, onu başarılı kılmak için uzun bir yol kat edecektir.

Çok fazla girişimci, rakiplerinden “daha iyi” olarak kafa kafaya rekabet etmeye çalışır. Veya daha çok ve daha uzun süre çalışarak başarılı olacaklarını düşünürler. Bu okulda veya sporda işe yarayabilir ama işte değil. İş hayatında farklı olmak ve diğer oyuncularla doğrudan rekabet etmekten kaçınmak istersiniz.

Rekabet avantaji gelistirin
Daha iyi olmak yeterli değil. İş hayatında gerçekten başarılı olmak için farklı olmalısınız.

Rekabet avantajının üç temel bileşeni vardır. İlk olarak, mevcut oyuncuların iyi hizmet vermediği harika bir hedef pazar seçmek istiyorsunuz. Örneğin, şehirdeki mevcut restoranların tümü akşam yemeği ve öğle yemeği veriyorsa, o zaman kahvaltı servisi yapmak isteyebilirsiniz.

Sonra “farklılaşmak” istersiniz. Kitle pazarı için bir bisiklet mağazası açmak yerine, bunun yerine, ciddi meraklılar için tamamen yüksek kaliteli bisikletlere odaklanan bir bisiklet mağazası açabilirsiniz.

Son olarak, hedef kitlenize rekabet avantajınızı açık ve hızlı bir şekilde iletmeniz gerekir. Bu, “Benzersiz Satış Teklifi” geliştirmekle başlar. Temel değer önerisini akılda kalıcı bir şekilde aktaran birkaç anahtar kelime. En ünlü USP, belki de Federal Express’in “Kesinlikle, olumlu bir gecede” dir.

Hangi büyüklükte veya türde bir işe başlarsanız başlayın, rekabet avantajınızı yaratmak son derece önemlidir.

Ayrıca bu makalemize göz atabilirsiniz: Başlaması Kolay İş Fikirleri-En Çok Para Kazandıran İşler

3-İş planınızı dikkatlice oluşturun

Bir iş planı daha iyi bir iş kurmanıza yardımcı olacaktır. Küçük, yarı zamanlı bir işletmenin bile bir iş planı olmalıdır. İyi bir iş planınız yoksa, muhtemelen işinizi gelişigüzel, düzensiz bir şekilde yürütmeye başlayacaksınız.

Is planinizi dikkatlice olusturun
Tek kişilik bir işletmenin bile harika bir iş planına ihtiyacı vardır!

İyi bir iş planı, pazar, potansiyel müşteriler, rekabet ve güçlü ve zayıf yönleriniz dahil olmak üzere durumunuzdaki tüm temel faktörleri dikkatlice değerlendirir. Bu süreç, daha sonra tutarlı bir işletim planıyla birlikte işletmeniz için en uygun stratejiye götürür.

İyi bir iş planı, işletmenizin ana yol haritası olmalıdır.

Tek kişilik basit bir işe başlıyorsanız veya daha büyük bir işletme planlamanın ilk aşamaları için ihtiyacınız olan tek şey tek sayfalık bir iş planıdır.

4-Etkileyici pazarlama geliştirin

Pazarlamanın en büyük sırrı, bunun sadece yeni işletmeler için değil, aynı zamanda mevcut işletmeler için de zor olmasıdır. Pazarlamanın zor olmadığını düşünmeye çalışırsanız ve tüm kaynaklarınızı kanıtlanmamış tek bir pazarlama yönüne aktaracağınıza karar verirseniz, gerçekten hızlı bir şekilde başınız belaya girebilir.

Peki çözüm nedir? Çok farklı pazarlama türlerini denemek istiyorsunuz. Ve işe yaradığı kanıtlanana kadar herhangi bir pazarlama kampanyasına mümkün olduğunca az para harcamak istiyorsunuz.

Neyse ki, ücretsiz olarak yapabileceğiniz birçok pazarlama var.

Ücretsiz olarak basit ama etkili bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Ardından, Google arama sonuçlarında göründüğünüzden emin olmak için onu optimize edebilirsiniz.

Neredeyse ücretsiz olarak yapabileceğiniz her türden heyecan verici “gerilla pazarlama” vardır. Örnekler arasında posterler, indirim kuponları ve ağ oluşturma yer alır. Çalışıyorlar – hepsini kullandım.

Ayrıca, arama motorları için kendi reklamlarınızı ve hatta Facebook gibi sosyal medyadaki reklamları da oluşturabilirsiniz. Bir cümle yazabilirseniz, bir arama motoru reklamı oluşturabilirsiniz. İnternete resim yükleyebiliyorsanız, Facebook reklamları oluşturabilirsiniz. Çevrimiçi reklamların güzelliği, onları çok az parayla test edebilmenizdir. Bu nedenle, çok para harcamadan önce her şeyi – reklam metni, teklif ve izleyici – test edin.

Etkileyici pazarlama gelistirin
Çevrimiçi reklamları küçük miktarlarda parayla test etmek kolaydır ve belirli bir kitleyi hedeflemenize olanak tanır. Çok küçük girişimler için bile iyi çalışabilirler.

Pazarlama, her işletme için dışarıdan bir uzman tutamayacak kadar önemli, çok titiz ve çok farklıdır. İşletme kurucusu olarak, en azından temel bir pazarlama anlayışı geliştirmeniz gerekir. Ardından, hepsini kendiniz yapın veya arama motoru optimizasyonu gibi belirli bir uzmanlık alanında bir uzmanla çalışın.

5-Mali tablolar ve tahminler oluşturun

Muhasebenizi yapması için birini tutmanız mı gerekiyor? Hayır, neredeyse kesinlikle kendiniz yapabilirsiniz. Anahtar organize olmaktır. Her bir satın alma işlemini ve her bir satışı kaydetmeniz gerekir.

Mali tablolar ve tahminler olusturun
Muhasebenizi kendiniz yapabilirsiniz. Sır, organize olmak ve öğrenmeye istekli olmaktır.

Ayrıca mali tablolar ve tahminler oluşturmanız gerekir. Ama öğrenmesi kolay. En temel mali tablo gelir tablosudur. Gelirinizin, giderlerinizin ve belirli bir süre boyunca elde ettiğiniz kârın bir özetini sağlar. Ayrıca bir bilanço oluşturmalı ve ileriye dönük finansal projeksiyonlar yapmalısınız.

İlgini Çekebilir:En Çok Kazandıran Meslekler

6-İşletmenizi finanse edin

Küçük bir işletmeyi finanse etmenin birçok yolu vardır, hatta bir başlangıç. Ancak özellikle bir startup ile geleneksel bir bankadan para alamayacaksınız. Alternatifleri keşfetmeniz gerekecek.

Isletmenizi finanse edin
Fon aramadan önce, iş planınızı ve mali tablolarınızı hazırladığınızdan emin olun.

Ayrıca herhangi bir potansiyel finansman kaynağına yaklaşmadan önce, ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu, nasıl geri ödeyeceğinizi ve işinizin neden başarılı olacağını açıklayabilmek de dahil olmak üzere tamamen hazırlıklı olmanız gerekir. Geçmişiniz ve kendinizi nasıl sunduğunuz da büyük bir fark yaratacaktır.

7-Harika bir isim bulun

İş peşinde kötü bir isimle iş görmek beni deli ediyor! Her şey gibi, eğer ciddi düşünürseniz ve uzman tavsiyesi alırsanız, harika bir isim bulabilirsiniz.

Pek çok insan bir işletmeye kendi adlarını verme hatasını yapar. Örneğin, “Bob’s Painters”. Kulağa pek profesyonel gelmiyor ve insanların işinizden kaçınmasına neden olabilir.

Diğer isimler insanların işinizden kaçınmasına yol açmayabilir, ancak onları çekmeye de yardımcı olmayabilir. Örneğin, “Belmont Ev Temizleyicileri”.

Ancak harika bir isim, insanları işletmenize çekmeye yardımcı olacak ve yıllarca yerleşik bir reklam görevi görecek. Örneğin, Boston’da bulunan New Orleans’tan ilham alan bir restoranın kullandığı adı beğendim: “Ayran ve Bourbon.” Bu isim sadece Güneydeki yiyecek ve içeceklerini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda gidilecek eğlenceli bir yer gibi görünmesini sağlıyor.

8-Öğrenmeyi seçin

Bir iş kurma ve yürütme hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, başarılı olma olasılığınız o kadar artar. Ve büyük bir şekilde başarın.

Size çok çalışmanın ve azmin yardımcı olabileceğini söyleyebilirim. Ama yeterli değiller. Yol boyunca önemli kararlar için harika seçimler yapmalısınız. Öğrenmek, bu seçimleri yaparken tüm farkı yaratabilir.

Sizin Yorumunuz Nedir?