1. Ana Sayfa
  2. Kredi Kartları
  3. Kredi Kartı Borcu Erteleme Hakkında 5 Detay

Kredi Kartı Borcu Erteleme Hakkında 5 Detay


Kredi kartı borcu erteleme, birçok bankanın özel alacağı kararlar doğrultusunda gerçekleşebiliyor. Korona virüs süreci ile birlikte ödenmekte zorlanılan ekstrelere yapılanma yoluna gidildi. Birçok banka, üyelerine özel olarak yapılandırmalara gitti. Peki, bu nasıl oldu?

Kredi Kartı Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ertelemeleri en az 1 ay yapılabilir. Bunun için bankanın inisiyatifine boyun eğmek gerekiyor. Son zamanlarda pandemi ile birlikte bankaların yapılandırma oranları arttı. Bankanızı ziyarete giderek durumu izah edip yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu zor dönemde çoğu bankanın ‘’Evet’’ demesi muhtemeldir. Kart borcu erteleme işini müşteri hizmetleriyle de halledebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcunun ödenememesi durumunda haciz ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer, kredi çekmeyi düşünüyorsanız bu hayalinizden de vazgeçin. Çünkü, kredi kartı borcunu ödeyemeyen birinin kredi notu ciddi oranda düşer ve bankalar o kişiye kredi vermez.

kredi karti borcu

Kredi Kartı Borcu Erteleyen Bankalar Ve Süreleri

Her banka, kredi kartı borcu yapılandırma konusunda farklı adımlar izler. Bu bankalar şu şekilde;

  • İş Bankası > Maksimum 3 ay
  • Akbank > Maksimum 3 ay
  • Ziraat Bankası > Maksimum 3 ay
  • Yapı Kredi > Maksimum 3 ay
  • Garanti BBVA > Maksimum 1 ay
  • Vakıfbank > Maksimum 3 ay

Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Ertelenir?

Bu durum bankaların tercihine bırakılmıştır. Genel olarak en az 1 ay süre ile erteleme yapılır, borcunuza göre daha fazla süre verilebilir. Kart borcu ekstre erteleme süreleri yukarıda daha ayrıntılı bir şekilde  verilmiştir.

Kredi Kartı Borcu Ertelemesi Avantajlı Mı?

Kredi kartı borcu erteleme maddi huzur açısından olumlu bir etki yaratabilir. Pandemi ile birlikte aksayan işler sebebi ile kart borcunuzu aylara bölmeniz ödemenizi kolaylaştırabilir. Ancak, şu dezavantajı var; kredi borçlarını ertelediğiniz için diğer ayların ekstresi ile üst üste gelebilir. Bu da sizi sıkıntıya sokabilir.

Sizin Yorumunuz Nedir?