1. Ana Sayfa
  2. Kredi Kartları
  3. Kredi Kartı Cvv Kodu Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Kredi Kartı Cvv Kodu Nedir? Ne İşe Yarıyor?


Kredi kartı cvv kodu, günlük hayatımızda online alışverişlerde ve şifre değiştirme işlemlerinde karşımıza sıkça çıkmaya başladı. Bazı durumlarda ise kart doğrulama amacı ile cvv kodu sorgulaması yapılır. Bu kadar öneme sahip olan bu kod, kartın neresinde?

Cvv Kodu Kartın Neresinde?

Cvv kodu, kartın arka tarafında yer alır. Özel olarak beyaz bir arka plana sahiptir. Beyaz, görünür parlak bir renkteki bu arka planın üzerinde 3 haneli bir sayı vardır. Bu sayı, cvv kodudur.

cvv kodu

Cvv Kodu Nedir?

Kartın aidiyetini belirtmek için kartın arka tarafında yer alan üç haneden oluşan bir sayıdır. İnternet üzerinden alışveriş yaparken cvv kodunun sorulma sebebi de tam olarak budur. Bu kod ile ‘’Bu kart benim’’ demiş olursunuz.

İnternet üzerinden siber saldırılar sonucunda kart numaranız kolaylıkla öğrenilebilir ancak bu bir şey ifade etmez çünkü işlem yapmak için kredi kartı cvv kodu öğrenilmelidir. Bunu öğrenmekte neredeyse imkansızdır.

Cvv Kodu Ne İşe Yarar?

Korumalı bir ödeme yaptığınız zaman cvv kodu sizden sorulur. Korumalı ödeme adımlarını seyrederken cvv ile alışveriş yapabilirsiniz. Banka tarafından işlem yapmak için de ek olarak kredi kartı cvv numarası sorgulaması yapılır. Bunun amacı güvenliktir. Güvenli alışveriş için cvv kodu kullanılır.

Uyarı: Son zamanlarda dolandırıcıların phissing saldırılarına karşı tedbirli olmak için cvv kodu girerken ekran klavyesini kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı Cvv Kodum Silindi Ne Yapmalıyım?

Cvv kartın arkasında yer aldığı için sürtünmeye müsait bir pozisyondadır. Kredi kart numarası kabartmalı olduğu için silinmeye biraz daha dayanıklıdır ancak cvv numarası kabartmalı olmadığı için kartın eskimesine bağlı olarak silininebilir.

Cvv numarası silindi ise müşteri hizmetlerini arayıp Cvv kodunuzu değiştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra yeni bir kart talebinde bulunabilirsiniz. Bu konuyu hafife almayın ve mutlaka cvv kodunuzu  yeni tutun.

Bunlara ek olarak eğer kredi kartı cvv kodu okunmaz hale gelmişse müşteri hizmetlerini arayarak kodunuzu öğrenebilirsiniz.

Sizin Yorumunuz Nedir?