1. Ana Sayfa
  2. Para Kazanmak
  3. 5 Yöntemle Podcast Yaparak Para Kazanmak

5 Yöntemle Podcast Yaparak Para Kazanmak


Podcast yaparak para kazanmak, son zamanlarda ortaya çıkan ve giderek yaygınlaşan bir kazanç modeli. Bu kazanç modelinde belirli konular hakkında konuşup ses kaydına alıyorsunuz. Aldığınız ses kaydını ise belirli platformda yayınlayıp para kazanıyorsunuz. Elbette yazılan 2 cümle kadar kolay olmayan bu süreçte dikkat etmeniz önemli detaylar var. Peki, bunlar neler? Dilerseniz, podcasttan para kazanmak için detaylara geçelim;

Yöntem 1: Sponsor Reklamları

Dünyada en fazla dinlenen podcast yayınlarına baktığımızda birçok sponsorun olduğunu görüyoruz. Yaptığınız iş ile birlikte geniş kitlelere hitap ediyorsanız ve kitlelerin size saygı duymasını sağlıyorsanız herhangi bir sponsordan teklif almanız muhtemel.

Bunun için geniş kitlelere yayılmalısınız. Dinlenme verilerinizle birlikte sponsorlara başvuruda bulunmalısınız. Her defasında sponsorun size gelmesini beklemeyin, siz de sponsora gidin.

Yöntem 2:Native Advertising (Doğal Reklam)

Podcast yaparak para kazanmak, site ve uygulamalar üzerinden sağlanır. Bu uygulama ve sitelerin kendi içlerinde doğal reklamları olabilir. Podcast dinlenirken gösterilen veya dinletilen reklamlardan size belirli bir pay verilir.

podcast yaparak

Yöntem 3: Abonelik Ücretleri

Birçok podcast yapımcısı çeşitli platformlar (Patreon) aracılığı ile abonelik satabiliyor. Buna ek olarak Youtube üzerinden podcast paylaşımı yapan kişiler, ücretli üyelik seçeneğini aktif ederek gelir elde edebiliyor.

Yöntem 4: Satış Ortaklığı

Podcast ile para kazanmak için yaygın bir kazanç modeli olan ‘’Satış ortaklığı’’ndan faydalanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey; kitlenizin özelliklerine göre ürünler seçmek olacaktır. Birçok site ve firma satış ortaklığı ilanı açıyor. Bu ilanlara gerekli bilgileri doldurarak katılabilirsiniz. Gitti gidiyor, son zamanlarda yaptığı satış ortaklıkları ile gündemde. Bir deneyin derim.

Satış ortaklığına kabul edilirseniz size özel bir ürün linki verilir. Sizler, bu ürün linki ile satış yaptığınızda belirli bir komisyon elde edersiniz. Buna ek olarak sesli bir şekilde de ürünün alınması için teşvikte bulunabilirsiniz.

Yöntem 5: Web Sitenize Podcast Ekleyebilirsiniz

Eğer, bir web siteniz varsa ve podcast yaparak para kazanmak istiyorsanız yazılı olan yayınlarınızın arasında podcast yayınlarınızı ekleyin. Bu yayınlarınızı ilk olarak Youtube kanalınızdan yayınlayın. Daha sonra sitenizin içerisine gömün. Zamanla para kazanacaksınız.

podcast 1

Podcast’dan Para Kazanmak Kolay Mı?

Diğer işlere göre podcastten para kazanmak daha kolaydır. Herhangi bir telefonun kamerası ile ses kaydı alıp yayınlayabilirsiniz. Buna ek olarak herhangi bir konu hakkında daha önceden çalışma yapıp kolaylıkla sunabilirsiniz. Her sunuşunuzdan veya eleştirinizden para kazanacağınızı unutmamanız gerekir.

Podcast Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Yukarıdaki adımları uygulayıp etkin bir şekilde para kazanmanız için ilk olarak podcastları yayınlayabileceğiniz bir platform bulmanız gerekir. Bunun için;

  • Spotify
  • Youtube
  • Herhangi bir web sitesi (Konuk olabileceğiniz)
  • BuzzSprout
  • Spreaker
  • PodBean
  • Castos
  • Captivate

Podcast yüklenebilen siteler yukarıda ayrıntılı bir şekilde verilmiştir. Bu sitelerden veya uygulamalardan herhangi birine üye olup kaydınızı yükleyin. Daha sonra dinlenmeler çerçevesinde para kazanabilirsiniz. Bunun için en fazla kullanılan uygulamalar; Spotify ve Youtube’dir.

Sizin Yorumunuz Nedir?