1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi/Finans
  3. Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma


Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma ,Esnaf Kefalet yapılandırma Son gün,Esnafların bir süredir heyecanla beklediği kredi yapılandırma süreciyle ilgili Ticaret Bakanı Pekcan’dan beklenen açıklama geldi. Esnaf ve sanatkarların Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kullandığı kredilerin takipte olanlarının yapılandırılacağı duyuruldu.

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapilandirma 1 1
Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma

Esnaf Kefalet Kredi Borcu

Esnaf kredi yapılandırma müjdesi nihayetinde sonunda geldi. Esnafların ve sanatkarların taleplerini değerlendirmeye alan  Pekcan, finansmana erişimlerini kolaylaştırmak adına Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kredi ve teminat ihtiyaçlarının karşılandığını vurguladı.

Esnaf Kredi Kartı uygulamaları

Pandemi sürecinin olumsuz etkilerine karşı esnaf ve sanatkarlara destek olmak amacıyla İşletme Kredisi ve Esnaf Kredi Kartı uygulamalarının hayata geçirildiğini aktaran Pekcan, Halkbank’a olan kredi geri ödemelerinin de faizsiz şekilde 3 ay boyunca ertelendiğini dile getirdi.

Esnaf kredisi yapılandırma 2020

Bir süredir esnaf ve sanatkarların gündeminde olan kredi yapılandırma olacak mı sorusuna da yanıt veren Pekcan, takibe düşen kooperatif kredilerinin yapılandırılması için oluşan beklentinin dikkate alındığını belirtti. Bakan Pekcan, TESKOMB tarafından kooperatif takibine intikal eden borçların esnaf kredisi yapılandırması ile alakalı olarak Bakanlığın da görüşü alınarak çalışma yapıldığını aktardı.

Esnaf kredi borcu yapılandırma

Açıklamaya göre esnaf kredi borcu yapılandırma beklentisi karşılık buldu. Yapılan çalışmanın sonucunda Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile esnaf ve sanatkarlar tarafından kullanılan kredilerin takipte olanları yapılandırılıyor.

Esnaf kefalet kredi yapılandırma kapsamı

Bakan Pekcan tarafından yapılan açıklamaya göre esnaf kredi yapılandırma 2020 kapsamında 30 Haziran 2020 tarihi de dahil olmak üzere bu tarihten önce kredi borcu kooperatif takibine intikal edenler, kredi yapılandırma uygulamasından yararlanabilecek. Esnaf kefalet kredi yapılandırma 2020 uygulamasından yararlanabilmek için esnaf ve sanatkarların Kredi Kefalet Kooperatifine yazılı şekilde başvurması ve yapılandırma talebinde bulunması gerekiyor.

Esnaf kredi yapılandırma uygulaması

Hayata geçen uygulamayla borçlu ve kefilleri ile beraber ortalama 220.000 esnaf ve sanatkarın toplanma gecikmiş olan yaklaşık 2 milyar lira borcunda iyileştirme sağlanacak. Aynı zamanda yaklaşık 322 milyon liralık gecikme faizinin de düşürülmesi mümkün olabilecek. Esnaf kredi yapılandırma uygulamasının kredi ve kefalet kooperatifi ortaklarına sağlanmış önemli bir imkan olduğu belirtiliyor.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Esnaf Kredisi Şartları

Halkbankasından kullandırılan esnaf kredilerinin borçları 3 ay süre ile faizsiz olarak erteleneceği açıklandı.

  • Korona virüsü ile ilgili tedbirlerden olumsuz yönde etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bu firmalara ilave finansman desteği sağlanacak.
  • İşleri olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnafların Halkbank’a olan kredi borçlarından, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.
  • İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.
  • Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecek.
  • 24 Mart 2020 tarihinde Halkbank’ın yapmış olduğu açıklamaya göre esnaflara yönelik nakit ve kart alanında finansman desteği sunacağını bildirdi. Esnaflara yönelik olan bu destekte esnaf ayrımı yapılmaksızın 25.000 TL nakit ve 25.000 TL ticari kart desteği verilecektir.
  • KGF limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.

Sizin Yorumunuz Nedir?