1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi/Finans
  3. Altın Fiyatları Ne Zaman ve Neden Düşüyor?

Altın Fiyatları Ne Zaman ve Neden Düşüyor?


Altın Fiyatındaki Değişimlerin Önemi,altın fiyatları düşermi? altın almalımıyım,altını piyasasını anlamak önemlimidir? gibi bir çok altın yatırımcıların soruları var.

Altın Piyasasını Anlamak

Altın genellikle güvenli bir liman yatırımı ve değer deposu olarak görülürken, aynı zamanda üretilmiş bir metadır ve aynı ekonomik güçlere tabidir.

Altın madencileri talebe göre fazla altın ürettiklerinde, ekonomi yasaları nedeniyle fiyat aşağı yönlü baskı yaşayacaktır.Piyasada altın biriktiren veya bırakan spekülatörler, hızlı fiyat değişikliklerine yol açan geçici dengesizlikler yaratabilir.

Altın Fiyatlarını Anlamak

Altın için kalıcı bir boğa piyasası imkansızdır. Eğer altının fiyatı Tutankamon’dan beri tutarlı ve ölçülebilir bir değerde artmış olsaydı, şimdi fiyatı sonsuz olurdu. Metalin fiyatı her gün açıkça yükseliyor ve düşüyor, peki bir günün arz ve talep eğrilerinin bir fiyatta ve ertesi gün başka bir fiyatta kesişmesine neden olan nedir?

Arzda Artış

Altın arzı, bir dönemden diğerine büyük ölçüde durağandır. Altın madenleri büyük ve bol miktarda bulunur, ancak ürettikleri şeyin neredeyse tamamı atıktır. Teknoloji geliştikçe, daha düşük altın konsantrasyonlarına sahip cevher, madencilik için ekonomik olarak daha uygun hale gelir. Milyarlarca ton değersiz yer kayasını atın ve şimdiye kadar çıkarılan tüm altının, yüksekliği 3 metreden daha az olan bir futbol sahasına sığacağı tahmin ediliyor. Her yıl çıkarılan altın, toplam boya tabakasının kalınlığından daha az bir katkı sağlıyor.

Uzun süredir devam eden bir meta olan altın, spekülatifler için bir teminat değildir . Hiç kimse, ya da en azından aklı başında kimse, önümüzdeki yıl içinde değerinin altı katına çıkması umuduyla fiziksel altın satın almaz. Bunun yerine, altın satın almak savunma amaçlı bir önlemdir: enflasyona , para biriminin devalüasyonuna, daha az somut varlıkların başarısızlığına ve diğer sıkıntılara karşı bir önlem .

Altın

Diğer pek çok metanın (hafif tatlı ham petrol , etanol, pamuk) aksine , değerli metaller çoğunlukla tüketilmedikleri için farklılık gösterir. Altının% 10’undan daha azı endüstriyel amaçlar için çıkarılır (örneğin romatoid artrit ilaçları ve diş köprüleri), geri kalanı ister külçe, madeni para veya mücevher şeklinde olsun alıcının isteğine göre elde tutulur ve sonra satılır. Temel olarak, toplam altın arzı aşağı yukarı durağandır.

2009 yılında, dünyanın en büyük ikinci altın üreticisi olan Barrick Gold Corporation’ın başkanı Aaron Regent, milenyumun başında altın üretiminin zirve yaptığını ve düşmeye devam edeceğini belirtti. Ve fiyatlar 2011’in sonlarına kadar buna paralel olarak yükseldi. Aslında iki katına çıktı. Yine de, bugünün fiyatlarında, tüm zamanların zirvesinden bu yana% 15 kaybettiler.

Altının son on yılda en belirgin fiyat düşüşü, metalin değerinin yaklaşık üçte birini kaybettiği dokuz ay olan Ekim 2012 ile Temmuz 2013 arasında gerçekleşti. Fiyat, toparlanmadan önce Ocak 2016’da ons başına 1.060 $ ‘a düşmeye devam etti. 1 Haziran 2020 itibarıyla fiyat ons başına 1.751 dolardı . 2 Klasik iktisat teorisi, bir ayı piyasasını ya arzdaki bir artıştan sorumlu tutar , ki bu daha önce olası değildir, ya da talepte bir azalma.

Piyasa Koşulları

Altın fiyatlarındaki değişikliklerin bir nedeni spekülasyondur . Yatırımcılar, hükümetlerin ve merkez bankalarının ne yapacakları konusunda spekülasyon yapıyor ve ardından buna göre hareket ediyor. Federal Rezerv finansal krizin ardından tartışmalı teşvik programını tamamladığını açıkladığında altın fiyatları düştü . 1

Bu duyuru, zamanın olağanüstü düşük enflasyon oranlarıyla birleştiğinde, altının yükselen fiyat seviyelerine karşı bir koruma olarak rolünü tartışmalı hale getirdi . Karışıma kızgın bir borsa fırlatın ve birinin değer deposunu korumanın aksine, getirileri artırma isteği çok büyük hale gelir. Diğer yatırımcılar en azından geçici olarak zenginleşirken neden hareketsiz, parlak bir metalle kenarda oturalım?

Bazı genç yatırımcıların inanması zor, ancak 1990’ların sonunda altın 270 $ aralığında geziniyordu. 3 Bu miligram başına değil, ons başına. Terörizm, savaş, uzun süreli durgunluk (lar) ve diğer çeşitli küresel ayaklanmalar boyunca altın zulalarını tutacak kadar zeki ve sabırlı insanlar haklı olarak gurur duyuyorlar. Ve muhtemelen hala satmıyor. Özellikle, dünya çapındaki ekonomik ve politik sıkıntının genellikle istisna değil norm olduğunu düşündüğünüzde.

Özel Hususlar

Altının nesnel, değişmez bir zenginlik ölçüsünü temsil ettiğini düşünmek cazip geliyor , özellikle de metalin uygarlık süreci boyunca bir yatırım olarak rolü göz önüne alındığında. Ancak öyle değil. Altının değeri diğer yatırımlar gibi yükselir ve düşer. Altın, neredeyse hiçbir zaman, kuruşluk hisse senetleri ve dot-com ilk halka arzları kadar hızlı bir şekilde göreceli değer kazanmayacak veya kaybetmeyecek olsa da , altının fiyat hareketleri yine de bilgi aktarabilir.

Bu bilgi yatırımcı güvenini, hisse senedi fiyatı ve döviz artış olasılığını ve daha fazlasını yansıtır. Bilge bir yatırımcı, altının piyasadaki yerini, ona çok fazla veya çok az önem vermeden tanıyan kişidir.

Sizin Yorumunuz Nedir?