1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Pasif gelir kaynakları nelerdir? 2021 Fikirleri

Pasif gelir kaynakları nelerdir? 2021 Fikirleri


Pasif gelir kaynakları nelerdir? Ekonomik açıdan zor günler geçirdiğimiz şu günlerde, Aktif gelir kaynakları dışında teknolojinin gelişimiyle online gelir kaynaklarına yönelik yoğun araştırmalar yapılmakta.

Pasif gelir ne demektir?

Pasif gelir, fiilen işin başında bulunmadığınız zamanlarda da sizlere para kazandırabilen ek gelirlerdir. Ekonomik refaha ulaşmak istiyorsanız, hangi işi yaparsanız yapın o işin kısmen de olsa pasif gelire dayanması gerekmektedir. Bu şekilde gün içerisinde belirli bir çalışma düzeni içine girerken, aynı zaman da yan bir işten düzenli paralar kazanabilirsiniz. Pasif gelir gibi kazançların temellerinde dijitalleşmenin yattığını söyleyebiliriz. Örneğin bir inşaat mühendisi bir çiçekçi açıp, dükkânın başına da birisini getirerek, bir yan gelir elde edebileceği gibi bu işi tamamen otomatikleştirerek yapması da mümkün.

Para kazanmak zorlaşan ekonomik sistem ile beraber seviye atlamış. Artık bir mühendis bile ailesini tek başına geçindirmekte zorlanır duruma gelmiştir. Durum böyleyken, artık para kazanmak için kendi sektörleri dışında farkları sektörlere de yönelerek gelir elde etmeye çalışmaktadırlar.

Pasif Gelir Fikirleri

Pasif gelir fikirleri 2021 yılında neredeyse tamamen dijitalle ilgili olmaya başladı. Yönelinmekte olan bu sektörler genellikle dijital ortamda şekillenirken, farklı alanlarda da kazanç sağlayacak işler bulmak mümkün. Konuyu fazla uzatmadan uzun bir liste halinde pasif gelir elde edebileceğiniz kaynakları sıraladık. Listeyi bitirdikten sonra kendinize en uygun gelir kaynağını seçerek daha derin bir araştırma sonrası kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.

 

Web sitesi yapın veya başkaları için tasarlayın.

Web sitesi yapın veya başkaları için tasarlayın. Web sitesi tasarlayarak para kazanmak hemen her kesimin duyduğu güzel bir gelir kaynağıdır. Fakat bu alandan gelir elde edebilmeniz için bilgisayarlar üzerinde biraz bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Sonuç olarak büyük ve farklı bir sektörden kazanç elde edeceksiniz.

Pasif gelir kaynakları

Kendi web sitenizi yaparak para kazanın

Kendi web sitenizi yaparak para kazanmak değerlendirilebilecek ilk ihtimal. Kendi web sitenizi yaparak insanların bu web sitesine ziyaretleri sonucunda gelir elde edebilirsiniz. Üstelik giderleriniz de çok yüksek rakamlarda değil.

Bir internet sitesinin alan adı ve hosting gibi maliyetleri yaklaşık olarak 100 -150 Türk lirası aralığında değişmekte. Sitenize 3 aylık bir süre boyunca düzenli olarak içerik yüklemenizin ardından aylık 500 Türk lirası ve üzeri kazanç sağlamanız yüksek bir olasılık. Bu yöntem ile para kazanmak için güzel bir yazım bilgisine ve ilgi çekici içeriklere ihtiyacınız var. Hazırladığınız yazıları veya görsel içerikleri sitenize atarak gelen ziyaretçilerden yan gelir elde edebilirsiniz.

Tüm bu kazançları web sitenizde yayınlayacağınız reklamlar la elde edebileceğiniz gibi, sektörünüze yönelik sponsor firmaların destekleri de sizler için farklı bir gelir kapısı olabilir.

Başkaları için web sitesi yaparak, satışını yapın!

 

Web sitesi yaparak, satışını yapın!  Kendinizi geliştirmenizin sonucunda, bu işten anlamayan insanlara hem destek olup hem de para kazanabilirsiniz. Bu aşamada sosyal çevreniz sizler için büyük bir Pazar alanı olacaktır. İnsanların farklı firmalara yönlendirmesi, sizin gelir kapınızı sonuna kadar aralar.Sadece bir kez yapacağınız bu tasarımları ardından birden fazla insana satarak para kazanmanız mümkün.

Bu yöntem sayesinde sadece bir kez çabaladığınız bu işten uzun bir dönem para kazanabilirsiniz.

Eğer bu tasarım işi bana göre değil diyorsanız, daha basit bir yöntem olan araç kiralama yan gelir kaynağına geçelim.

Araç Kiralama yöntemiyle pasif gelir elde etme

Pasif Gelir Fikirleri

Araç Kiralama yöntemiyle pasif gelir elde etme elinde imkân bulunanlar için uygulanabilecek en karlı yöntemlerden bir tanesi. Bazı insanlar bu sektörde yer almak için kredi çekip, ardından araçları kiraya vererek arabanın taksitini bile ödüyorlar.

Büyük araç sahipleri turizm veya şehirlerarası taşıma hizmeti veren firmalara, araçlarını kiralayarak büyük kazançlar elde etmekteler. Eğer kiralamaya uygun bir arabanız varsa etrafınızdaki galeri veya benzeri araç kiralama şirketlerine başvurarak bu sektörden para kazanabilirsiniz.

Kitap yazıp, pasif gelir elde edin.

 

Kitap yazıp, pasif gelir elde edin. Eğer hayal gücünüze güveniyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Kitap yazarak para kazanan binlerce insan, bu gelirlerin sürekliliği nedeniyle devamlı kazanabiliyor. Bu şekilde bir defa yazacağınız bir kitabın üstünden ömür boyu pasif gelir elde edebilirsiniz.

Ayrıca yayın evlerinin kabul etikleri kitap arasında sadece akademik kitaplar bulunmuyor. Birçok bilim-kurgu, macera veya çocuk kitabı talep görmekte. Hayal gücünüzü kullanarak yazacağınız kitaplarla uzun vadeli paralar kazanabilirsiniz. Hayal dünyanızdan ziyade “istatiksel verilerin insanıyım” derseniz, tavsiyelerim bitmedi.

 

Borsadan Para Kazanıp pasif gelir elde edin!

 

Borsadan para kazanma yöntemi birçok kişinin bilmediği ve risk yüzünden pek tercih etmediği bir yöntemdir. Fakat farklılığını hissettirip, borsa da büyük vurgun yapan insanlar da yok değil. Bu yöntemin tek eksisi para kaybetme riskiniz olması. Köşede bitikmiş biraz paranız varsa hemen balıklama atlamayın. Çünkü bu yöntem biraz emek ve risk istiyor. Yani, borsa para kazanırken büyük şirketlerden birine veya bir ülkenin parasına yatırım yapmış olursunuz. Yatırımdan kastım o hisseyi veya parayı satın alırsınız. Sonrasında aldınız bu hisse veya para değerlenirse, büyük gelir elde etmeniz mümkün.

Borsa ülkemizde çok yaygın kullanılmasa da refah seviyesi yüksek olan ülkelerde bankaların sağladığı faiz miktarı çok düşük. Çünkü bankaların paraya ihtiyacı olmadığı için onlara verilen paranın üzerine para koymazlar. Fakat bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde, faiz getirileri bankaların para ihtiyacı olduğu için fazla getiriye sahip. Hal böyle olunca Avrupa ülkelerinde ki bu insanlar paralarını bankalar yerine borsada değerlendiriyorlar. Bu şekilde bankaların getirebileceği kardan daha fazla para kazanıyorlar.

Peki, siz bu yöntemle para kazanmaya nasıl başlayabilirsiniz? Öncelikle birikmiş paranız olması gerekiyor. Ardından herhangi bir banka hesabına para yatırdıktan sonra bu bankanın hisse senetlerini listeledi uygulama veya platformu indirerek, piyasaya giriş yapabilirsiniz.

Hisse senedi nasıl alınır? Borsaya nasıl girilir? Gibi aramaların artışındaki en büyük etken küçük yatırımcının bu şekilde para kazanma arzusundan kaynaklı. Borsaya paranızı attıktan sonra araştırmalarınızı güzel bir şekilde yaparak, kar elde edebilirsiniz. Anlayacağınız para parayı çekiyor. Para demişken, durduk yere para kazandıran pasif bir gelir kapısına daha değinelim.

pasif gelir iyi gelir

Otomat sahibi olarak pasif gelir elde edin

 

Otomat sahibi olarak pasif gelir elde etme yöntemini yatarak para kazanmanın en bilinen yöntemi. AVM veya dinlenme tesislerin sıkça bulunan otomatlar sizler için bir gelir kapısı olabilir.

Otomatlar madeni paralar karşılığında oyun oynatan makinelerdir. Oyun oynamanız dışında içecek ve atıştırmalık yiyecek vb. türevleri de mevcuttur. Tanesinin fiyatı ortalama 10-12 bin lira arası değişen bu makinelerden bir adet satın alarak para kazanabilirsiniz. Makineleri cafe veya bir AVM’ ye kiraya vererek, hiç işe gitmeden aylık bin lira ve üzere gelir elde etmek mümkün.

Rengârenk oluşları ve oynattıkları oyunlar ile ilgileri hemen üzerlerine toplayabilen otomatlar, damlaya damlaya göl olur hesabı ile az ama sürekli para kazandırıyor. Madeni para ile çalışan bu otomatlar günde 500’den fazla insana hizmet vermektedirler.

Tavsiye Yayınımız: Otomatta satılan şeyler

Hal böyle olunca ne kadar az bir ücret karşılığında çalışsalar da, büyük kazançlar sağlayabiliyorlar.

Otomat dışında farklı bir yöntem, o da paylaşımı da güzel bir gelir kapısı.

 

Oda kiralayarak pasif gelir elde edin

Oda kiralayarak pasif gelir elde edin. Evet, yanlış duymadınız. Evinizin boş odasını paylaşacaksınız. Eğer ev sahibi iseniz ve pasif gelir kazanmak istiyorsanız, oda kiralama yaygın bir yöntem. Evine arkadaş arayan ve yan gelir ihtiyacı olan insanlar bu yönteme sıkça başvuruyor. Evinizin bir odasını kiraya vererek, küçük de olsa bir yan gelir elde edebilirsiniz. Şehir dışından gelen öğrenci veya çalışan kesim için bu tarz kiralanan odalar her zaman talep görür. Pahalılaşan pansiyonlar ve yükselen ev kiralarının ardından insanlar başkaları ile beraber kalarak, kira masrafından tasarruf etmeye çalışmaktalar.

Evinize bir insanı almadan önce güven problemi yaşamamak adına bir tanışma evresi ve referans isteyebilirisiniz. Sonuç olarak yabancı bir kişi ile aynı evde yaşayacaksınız. Dikkatli olmanızı öneririm. Ben buna gelemem diyorsanız, çağın devrimi sosyal medyayı kullanın.

Sosyal medyayı kullanarak pasif gelir elde edin

 

Sosyal medyayı kullanarak gelir sağlamak, pasif gelir olmaktan çıkıp başlı başına bir sektöre dönüşse de, sosyal medyadan para kazanmak her zaman güzel bir alternatif. Son günlerde sıkça yapılan, haberler sosyal medya fenomenlerinin ne kadar para kazandıkları ortaya çıkıyor. Kazanılan para fenomenler için büyük olsa da, küçük ve yeni başlayanlar için az çaba ile ek, pasif gelir kıvamında.

Tiktok ve instagram gibi sosyal medya araçları sayesinde insanlar milyonlarca kişiye ulaşabilir durumdalar. Bu kadar geniş kitlelere ulaşabilen insanlar yaptıkları reklamlar sayesinde büyük paralar kazanmaktalar.

Yeni başlayacak olan bizler için ilk adımlar biraz az kazançlı olacak. Ama sabır çok önemli! Öncelikle kendinize bir platform belirleyin. Platforma yönelik videolar ve içerikler hazırlamak daha hızlı ve geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır. Gün içerisinde kendi hallerinizi ve komik bulduğunuz görüntüleri paylaşarak, takipçi kazanabilirsiniz.

Takipçi sayınızın artmasıyla para kazanmak artık otomatik bir hale geliyor. Sadece takipçilerinizi güncel videolarla eğlendirin ve kanalınızdan sıkılmamaları için çabalayın. Eğer tekrara düşer ve eski performansınızı kayıp ederseniz. İnsanlar sizi takip etmekten vazgeçeceklerdir. Sonrasında ise geliriniz giderek düşmeye başlayacaktır. Yeteneklerinize güveniyorsanız güzel bir gelir kapısı. Hatta yeteneğe yönelik farklı bir alternatif de sunabiliriz.

Müzik veya resimlerinizi satarak pasif gelir elde edin

 

Müzik veya resimlerinizi satarak pasif gelir elde edin.  Bu yöntemin pasif gelir kategorisine girebilmesi için bazı şartları yerine getirebilmelisiniz. Öncelikli olarak bütün gün bu alana kendinizi verirseniz, bu sizin için bir ek gelir olmaktan çıkıp, meslek haline gelir.

Ek ve pasif gelir olarak bu sektörden para kazanmak isteyen insanlar, genellikle küçük ve çok satılabilen eserler ortaya çıkarmakta.  Eserlerinizi internet üzerinden satabileceğiniz onlarca site mevcut. Bu sitelerden herhangi birine düzenli olarak içerikler üretebilirseniz, zaman içerisinde bir alıcı kitlesine ulaşacak ve ürünleriniz talep görmeye başlayacaktır.

Özellikle online ortama yüklenen küçük ve kullanışlı resimler, defalarca satılabildiği için sizlere ömür oyu gelir kapısı olabilir. Girişimciler ve geliştiricilerin web siteleri ve uygulamalar için ihtiyaç duyduğu en büyük içerikleri görseller oluşturuyor. Farklı konular üzerine yapacağınız çalışmalar, basit ve etkili bir şekilde hazırlanabilir ise büyük kazanımlar elde edilebilir.

Son olarak, hangi işi yaparsanız yapın, kaliteli bir ürün ve içerik çıkarmanız her zaman gelirinizi kalıcı tutacaktır. Bu kalıcılık sizi her zaman daha büyük hedeflere taşıyacaktır.

 

Sizin Yorumunuz Nedir?