1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi/Finans
  3. Endeks Ne Demek, Endeks Nedir?

Endeks Ne Demek, Endeks Nedir?


Satış, fiyat, maliyeti üretim ve benzeri verilerin toplanıp borsada işlemde olan yatırımların belirli bir süredeki oranlı değişimini ölçen göstergelere Endeks adı verilir.

Endeks nedir

Endeks işlemde olan yatırımların değişimlerini ölçerek getiri ve performanslarını görmeyi sağlamaktadır. Bu şekildeki ölçümler hem sektörel hem de bütünüyle bir şekilde gerçekleşebilir. Yani ekonomik performanslar sıkı bir şekilde takip edilebilmektedir. Borsadaki genel trend belirlenmesi için belli şartlar içinde yer alan hisse senetlerindeki fiyat hareketleri bu şekilde görülebilir.

Borsa Endekslerini Neler Etkiler?

Borsa endeksleri üzerinde etkisi olan birçok faktör vardır. Bu faktörler; dışsal ve içsel faktörler olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu endeksler ülke ekonomileri hakkında analiz yapmayı sağlayan bir göstergedir. Faktörlerin ne şekil etkiler yaptığını fark etmek oldukça önem arz eder.

Endeks hesaplama bakımından dışsal faktörler ülkelerin birbiriyle olan ekonomisel ilişkileri ve küresel verilerden ibarettir. Küresel verilerle küresel ekonomilerin ilerleyişi, ilişkileri bütün ülkeler için çok mühimdir. İçsel faktörler de ise işsizlik rakamları, ekonomik veriler, jeopolitik konum ve faiz oranları riskleri benzeri faktörler yer alır. Aynı şekilde bunlar da borsa endeksinde büyük önem arz eder.

Endekslere Nasıl Yatırım Yapılır?

Emtia, CFD, hisse senedi, vadeli gibi türlerde işlem sağlanan endekslere yatırım yaparak al-sat gerçekleştirebilirsiniz. Bu seçenekler arasından en karlı olanı hisse seneleridir. Bunun sebebi al-sat sırasında temettü adlı bir pay alınması nedeniyle yatırımcılar tarafından çok sıkı takip edilen bir araç haline gelmesidir.  Endeks yatırımı yapılacağı zaman öncelikle hisse performansları incelenmelidir.  Aynı esnada etkili diğer faktörler de dikkate alınmış olunur.

Yerel değil de yabancı borsalar üzerinden bir yatırım söz konusu ise yatırımcı kişilerin kullanacağı aracı platformu dikkatle seçmesi lazımdır. Bu seçimde kurumun yabancı borsalarla ilişkisi ve bağlantıların olup olmaması çok önemlidir. Bunlara bakıldıktan sonra seçilen kurum üzerinden bir yatırım hesabı açılarak yatırım ilerletilebilir. Dünya’da hacmi en yüksek endeksler şunlardır;

  • DAX-30 Endeksi
  • Dow Jones-30 Endeksi
  • FTSE 100 Endeksi
  • S&P 500 Endeksi
  • Nasdaq 100 Endeksi

Dünya açısından bakıldığında yukarıda listelenen endeksler küresel endeksler arasında en önemlileridir.

Sizin Yorumunuz Nedir?