1. Ana Sayfa
 2. İş Fikirleri
 3. Temizlik Yaparak Para Kazanmak ***2021 Kazancı

Temizlik Yaparak Para Kazanmak ***2021 Kazancı


Temizlik yaparak para kazanmak özellikle korona döneminde basit ek gelir yolu oldu. Kadınlar için iş fikirleri arasında görülse de ev temizliği ile hem kadınlar hem de erkekler ciddi ek kazanç sağlıyorlar.

Evlere Temizliğe Gitmek Ne Kadar Kazandırır?

Evlere temizliğe gitmek ne kadar kazandırır? Evlere temizliğe gitmek özellikle ev hanımlarının sıklıkla yaptığı işlerden birisidir. 200 metrekareden büyük evlerin ciddi temizlik ihtiyaçları vardır ve bunları tek başına halletmek mümkün değildir. Bu işler, ev hanımları veya bu işleri yapabilecek bazı kadınlar tarafından yapılmaktadır. Evlere temizliğe gitmek, gerektirdiği niteliğe göre ciddi kazançlar sağlayabiliyor. Genel olarak bakarsak bu işin günlük ücretleri 180 -190 TL’den başlıyor ve çoğu kişi bu ücretlerin üzerinde para kazanıyor. Kazanç metrekareye göre değişse de yarım günlük en az 100 tl den 50 mt2 lik evi temizleyebiliyorsunuz.(2021 yılında)

Evlere Temizliğe Gitmek Nasıl Bir İştir?

Temizlik işleri, 200 metrekareden büyük evlerin, ütüsünü, yerlerin silinmesini ve süpürülmesini, çeşitli eşyaların tozunun alınması gibi çeşitli şeyleri yaptığınız bir iştir. Ev temizliği konusunda iyiyseniz size göre bir iştir. Eğer bu işten pek anlamıyorsanız, bu konuda çeşitli kurslar var ortalama 1 haftalık eğitimle hemen çalışabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

ev temizligi ek kazanc ek is para ucret armut

Temizlik işinden para kazanmak istanbul ili için daha da kolay. Hiç olmadı istanbulda  büyük evlerden ziyade tercihinizi küçük bekar evlerinden yana kullanabilirsiniz. Bunların temizliği kolay olmakla birlikte 3-4 saatte bitecektir. Ortalama 100-150 TL arasında para kazanabilirsiniz bu küçük evlerden.

 

Nasıl Ev Temizliği İşi Bulurum?

Evlere temizliğe gitme işleri için, bu konuda işler yapan çevrenizin olması veya tanıdığınızın olması gerekmektedir, ya da bu işleri yapan birtakım firmalar bulmanız ve burada maaşlı olarak çalışmanız gerekir, genel olarak işler bu şekilde yürümektedir.

Çevreniz yok ve henüz oluşmadıysa, temizlik şirketlerinden başlayabilirsiniz. Veya hizmet veren internet sitelerine online başvurabilirsiniz. Örneğin: Armut.com sitesinin şu adresinde ilan yayınlayabilirsiniz: https://armut.com/ev-temizligi

Armut ev temizliği komisyon ücreti olacaktır, bu da yüzde 25-40 arası işe göre değişmekte. Şu videoda armut editörleri bu konuda bilgilendirme yapmışlar:

ev temizliği iş başvurusu için ayrıca bir kaç yere daha tıklayabilirsiniz. tr.indeed.com da ilanları takip edebilir veya tr.jooble.org üzerinden siz ilan açabilirsiniz.

 

Evlere Temizliğe Gitme İşi Nasıl Yapılır?

Bu işi iki farklı şekilde yapabilirsiniz, ilk çeşidi tek başınıza çalışmak, ikincisi ise bir firmaya bağlı olarak çalışmaktır.

 

 • Tek başına kendi hesabına çalışmak
 • Firmaya Çalışmak

 

Firmaya Çalışmak

Yok ben her gün iş aramakla uğraşamam diyorsanız temizlik firmalarından düzenli maaş ile de çalışabilirsiniz, ama unutmayın ki firma her zaman daha fazla kazanır :) Temizlik firmaları aylık ortalama 3 bin ya da 3,500 lira gibi ücretlerle haftada altı gün bu işi yapacak kişileri işe almaktadır. Firmaya çalıştığınız zaman bu miktarlarda maaşlar alırsınız. Aynı zamanda sigortanızda olur ve düzenli bir şekilde çalışır ve maaşınızı alırsınız.

 

Tek Başına Kendi Hesabına Çalışmak

Temizlik işinden para kazanmanın en avantajlı yanı ise kendi işinizin kendi patronu olabilme imkanınız. Bu işte kendi hesabına çalışmakta mümkündür. Bu tarz çalışma da pek çok kişi tarafından benimsenmekte ve yapılmaktadır. Çevreniz aracılığıyla bu işi bulup günlük ücretle çalışırsınız ama buna karşın sigortanız veya başka bir masrafınız karşılanmaz. Yani sadece 200 liralık ücret alırsınız ve günde ortalama 8-9 saat mesai yaparsınız.

 

Evlere Temizliğe Gitmek Ne Kadar Kazandırır?

Temizliğe gitmek aylık bazda çalışma şeklinize göre değişen oranlarda kazançlar elde etmenizi sağlar. Firmaya bağlı olarak çalışıyorsanız genelde 3.000 TL civarı maaş alırsınız, yemek paranız, sigortanız ve yol paranız karşılanır ve bunun dışında herhangi bir masrafınız karşılanmaz. Firmaya bağlı olarak çalışmak demek, daha uzun süre çalışmak ve daha fazla gün çalışmak demek. Örneğin haftada 6 gün ortalama 10 saat mesai üzerinden bu maaşları alırsınız.

Kendi hesabınıza çalışırsanız günde ortalama 200 lira maaş alırsınız ve günlük olarak çalışırsınız. Haftada beş gün çalışırsanız aylık kazancınız 4,400 TL, haftada altı gün çalışırsanız aylık kazancınız 5,200 TL olur.  Son derece kazançlı bir iştir ve uzun süre çalışırsanız çok iyi birikimler de yapabilirsiniz. Buna karşın sigortanız veya başka bir masrafınız ödenmez.

Ev temizliği işine girmek isteyenlere tavsiyelerimiz:
 • Öncelikle bu işi basit görmeyin. İnceliklerini öğrenin, unutmayın; rakipleriniz çok iyi temizliyorlar.
 • Yaptığınız temizlik + bu temizliğin hızı + müşteri ile iletişim temel prensipleriniz olmalı.
 • Önce küçük evlerden düşük ücretlere başlayabilirsiniz. 50-60 mt2 evleri 100-125 tl(2021 Ocak itibariyle) ye 5-6 saatte temizleyebilirsiniz. Baktınız bu iş size uygun sonrasında metrekare artırarak devam edersiniz.
 • Müşteri ile ilk telefon konuşmanız çok önemlidir. Karşınızdaki insana kolay kolay hayır demeyin. Tabi yaparım evet onu da yapıyorum gibi cümleler kurun. Eve geldiğinizde ona, özellikle dikkat etmemi istediğiniz bir yer var mı diye sorun. Onun isteklerine ekstra olarak işler de yapın. Süpürgeliklerin üzerini temizlemek gibi.
 • İş tesliminde ne yaptıysanız hepsini anlatın. Başka bir isteğiniz var mı diye sorun, unutmayın önemli olan bir çevre oluşturmanız, sonrasında kendi kendinizin firması olabilirsiniz.
 • Söz verdiğiniz saat ve günde mutlaka temizliğe gidin, kişinin önemli bir misafiri vardır sizi ayarlamıştır, son gün gelemem derseniz o kişiden bir daha sizi çağırmasını beklemeyin.
 • Farklı kişiler çağırıp onlardan daha memnun kalabilirler. Kişi uzun süre sizi çağırmadığında bu durumu ona sorun. Bende eksik bulduklarınız neler lütfen söyleyin ki eksikliklerimi gidereyim, eleştiri benim için çok önemlidir deyin. Duyduklarınız sonrasında; şöyle yapalım ben size uygun olduğunuz bir gün temizliğe geleyim, yarı fiyatına(veya mümkünse tamamen ücretsiz), sonrasında beni tekrar değerlendirin diyin. Tebrikler, o kişiyi kazandınız. Bu da yetmez o kişi sizi etrafına övecektir, en az 3-4 tavsiye reklam kazandınız :)
 • Bu işi severek yapmıyorsanız, bırakın :) Zorla yapılacak bir iş değildir.

MakroFinans sitesi olarak sizlere bu ve bunun gibi iş fikirleri sunuyoruz arada bir, bu konularla ilgileniyorsanız sizi Ek Gelir Ek İş kategorimize bekleriz, hemen çıkıp gitmek yerine bizi yer imlerinize eklemenizi bekliyoruz. Onu da yapmazsanız en azından facebook veya twitter sayfalarımızdan takip etmenizi bekliyoruz. :)

 

 

Sizin Yorumunuz Nedir?