1. Ana Sayfa
  2. Kripto Borsa Eğitim
  3. Teknik analiz nedir? Borsa & Kripto Paralar

Teknik analiz nedir? Borsa & Kripto Paralar


Teknik analiz nedir ve neden insanlar borsada teknik analiz yapar? Teknik analiz neden genelde doğru sonuçlar verir, gelin kısaca anlatayım.

Teknik analiz bazı grafik araçlarıyla paritenin incelenip piyasanın gideceği yöne karar vermektir diyebiliriz kısaca. Teknik analiz nasıl yapılır şimdi yine en basit şekilde o konuya değinelim.

Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Teknik analiz nasıl yapılır, tradinview sitesi üzerinden yapılır genelde. İşlem görülen borsadaki grafik üzerinde de yapılabilir ama tradingviewin sizin analizinizi kaydetmesi incelediğiniz coinleri liste yapabilme, alarm kurabilme gibi özelliklerden dolayı piyasada bu konuda kült bir sitedir.

TEKNIK ANALIZ NASIL

En basit şekliyle yukarıdaki görselde yer alan yatay çizgi ve trend çizgisiyle teknik analiz yapabilirsiniz. Paritenin bir çok kez destek gördüğü kısma ve bir çok kez satış gördüğü kısma yatay çizgi bırakarak sadece bu noktaları kullanarak dahi işleme girebilirsiniz. Bunları daha detaylı farklı bir yayında ele alırım.

Teknik Analiz Hep Tutar mı?

Teknik analiz doğru sonuç mu verir her zaman, hayır, her zaman vermez fakat sağlam bir şekilde yapılan teknik analiz yüzde 90 doğru sonuç verecektir. Doğru şekilde yapılan kısmı önemli.

Peki Neden Teknik Analiz Var, Nasıl Tutuyor?

Piyasanın kendisi bir balinadır arkadaşlar. Piyasada işlem açan kişilerin yüzde 60-70i teknik analizle işlem açar ve işlem kapatır. Kullanılan botların hepsi teknik analize göre ayarlanır, bu kişilerin işlemleri genelde hacimli olur, yani teknik analiz kullanmayan yüzde 40 genelde yeni  giren küçük yatırımcıdır.

balikBu sebeple teknik analiz işliyor işte, piyasanın nerede nereye gideceğini binlerce kişi aynı bilgiyi kullanıp ön görü yapıp işlem açıyor, dolayısıyla borsanın kendisi bir balina oluyor.

Bu sebeple teknik analiz öğrenmeli, teknik analize göre işlem yapmalı ve  yüzde 40 içerisinde yer almamalısınız, çünkü yüzde 60 yüzde 40ı yutuyor arkadaşlar.

Sizin Yorumunuz Nedir?