1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para Borsası
  3. Stop Loss Nedir? Görselli Anlatım

Stop Loss Nedir? Görselli Anlatım


Stop Loss, borsada bulunan üç emirden biri olarak bilinmektedir. Eğer, borsada yeniyseniz ve herhangi bir bilginiz yoksa ilk olarak ‘’Limit’’ ve ‘’Piyasa’’ emirleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde tatsız deneyimler yaşanabilmektedir.

Stop Loss Nasıl Yapılır? BTC Türk

stop loss emri

Stop Loss BTC Türk borsası aracılığı ile görsellenmiştir. Yan tarafta gördüğünüz grafikte BTC borsası emirleri yer alıyor. Yaptığımız numaralandırmaların tanımı şu şekilde;

  • Numara 1: Limit fiyatıdır, Emri harekete geçiren alandır. Örnek: 13.200 LINK olduğunda 13.400 olan alış emrimi işleme geçir.
  • Numara 2: Alış fiyatınızdır. 13.400 olarak girerseniz 13.400’e geldiğinde alımı gerçekleştirecektir.
  • Numara 3: Satmak istediğiniz coin miktarı bölümüdür.
  • Numara 4: Toplam tutardır.
  • Numara 5: Emir butonudur.
  • Numara 6: Emirlerin yer aldığı alandır.

Stop loss emri, satış ve alış bölümünden oluşmaktadır. Görselde yer alan bölüm alım emri bölümüdür.  Satış bölümü de görselin aynısıdır. Buradaki kurallar ve tanımlar orası için de geçerlidir.

UYARI: Eğer, limit emriniz tetiklenirse ve işleminiz emir defterinde görünürse hep orada kalacaktır. Mesela, 13.500 limitine geldi ve bu limitten tekrar düştü ise sizin açığa çıkan emriniz hep orada kalacaktır. Burada Stop patlamış olacaktır.

Eğer, stop loss emri başarı ile uygulanmışsa hesabınıza eklemeler veya çıkarmalar otomatik olarak yapılacaktır.

Stop Loss Emri Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Stop Loss, bir kriz yönetimidir. Piyasalarda güvensizlik ve spekülatif hareketlerin çoğalması ile birlikte kullanılabilir. Burada düşünmeniz gereken 2 şey var;

  • Ben ne kadar zararı göze alırım?
  • Ben ne kadar kârı göze alırım?

Bu iki sorunun cevabını kendinize verdikten sonra limit ve fiyatları girebilirsiniz. Burada piyasa emri ve stop loss emri hakkında bir tüyo vermek istiyorum; eğer, bu iki emri de birbirine yakın girerseniz işleme girmeme durumu yaşanabilir çünkü ani düşüşlerde limitlerin patlama oranı çok yüksektir.

Sizin Yorumunuz Nedir?