1. Ana Sayfa
 2. Ekonomi/Finans
 3. Para Biriktirme Yolları | İşe Yarayan 7 Yöntem

Para Biriktirme Yolları | İşe Yarayan 7 Yöntem


Para biriktirme yolları ile birlikte parayı kontrol altına alarak birikim yapabilirsiniz. Yaptığınız birikimlerle hayalinizdeki her şeyi yapabilirsiniz. Gündelik hayatta harcanan küçük paralar ve gereksiz harcamalar gözünüze görünmeyebilir ancak gözünüze görünmeyen bu detaylar uzun vadede ciddi birikim kaynağı olabilir. Peki, ince ayrıntısına kadar nasıl bir yol izlenmeli? Tüm detaylar, para biriktirme rehberimizde.

Para Biriktirme Yöntemleri Nelerdir?

 • Yöntem 1: Kumbara birikimi yapın.
 • Yöntem 2: Yatırım hesabı açın.
 • Yöntem 3: Sigara ve alkolü bırakın.
 • Yöntem 4: Masraf yönetimi yapın.
 • Yöntem 5: Evden yemek götürün.
 • Yöntem 6: Aboneliklerinizi gözden geçirin.
 • Yöntem 7: Alternatif kazanç elde edin.

Yöntem 1: Kumbara Birikimi Yapın

Küçük çocuklara para biriktirme taktikleri öğretilirken yolun başında ‘’Kumbara’’ tavsiyesi verilir. Kumbara, genelde bozuk paraları değerlendirebileceğiniz bir birikim aracıdır. Her gün cebinizdeki bozuk paraları kumbaraya atın ve bir ayın sonunda ne kadar birikim yaptığınızı görün. Eğer, bozuk paraları kaybediyorsanız veya bitsin diye hemen harcıyorsanız faizsiz para biriktirme olarak da bilinen bu yöntem tam da size göre.

kumbara

İş bankası’nda yer alan dijital kumbara ile sanal birikim yapabilirsiniz. Dijitalleşen dünya ile birlikte kumbaralar da dijtalleşmiştir.

Yöntem 2: Yatırım Hesabı Açın

Birikim yapmak için Türkiye’de en fazla kullanılan yöntem denilebilir. Bu yöntem ile risksiz ve faizli birikim yapabilirsiniz. Her ay fazla kalan paralarınızı açtığınız bir hesaba yatırın. Böylelikle para kullanımını kısıtlamış olacaksınız.

Paraları dijital banka ortamına aktardıktan sonra acil durumlarda burada kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak paranız her gün belirli bir oranda faiz alır. Para biriktirme yolları arasında bulunan hesap açma yöntemi ile faiz ile paranızı büyütmeniz de mümkün.

Yöntem 3: Sigara Ve Alkolü Bırakın

Size zarar veren ve maddi anlamda da kayıp yaratan bütün kötü alışkanlıkları bırakmayı hiç düşündünüz mü? Eğer, düşünmediyseniz aşağıdaki sebeplerimize bir göz atın;

 • Kötü alışkanlıklarınızı bıraktığınızda sağlıklı bir hayata merhaba diyeceksiniz.
 • Kötü alışkanlıklar için para harcamadığınızda paranız cebinizde kalacak.
 • Bu alışkanlıkları hayatınızdan çıkardığınızda paranızı biriktirip dilediğiniz hayalinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Yöntem 4: Masraf Yönetimi Yapın

Para biriktirme yolları arasında en detaylısı bu olabilir. Çünkü, bu işlemde sıkı notlar tutmak zorundasınız ( Masraf yönetimi uygulamaları da kullanılabilir ). Buradaki amacınız masrafları not alıp gerekli ve gereksiz masrafları ortaya çıkarmaktır. Para biriktirmek için yapacağınız masraf hesaplarında aşağıdaki ayrıntılara dikkat edin;

 • Bu harcama gerekli mi gereksiz mi?
 • Olmasa da olur dediğim harcamalar var mı?
 • Kötü alışkanlık yaratabilecek harcama var mı?
 • Alternatif olarak daha ucuza bulabileceğim bir ürün veya yer var mı?

Yöntem 5: Evden Yemek Götürün

Okula veya işe herhangi bir yere yemeğinizi evden götürün. Para toplama yolları arasında gereksiz harcamaya sık sık dem vurmuştuk. Hiç düşündünüz mü? Yemeği evden götürsem aylık ne kadar cebimde kalır? Bizce 300 + TL cebinizde kalır.

Dışarıda yediğiniz yemekler sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Bunun yanı sıra sağlıksız beslenme ile istenmeyen kilolara sahip olabilirsiniz. Bunların yerine evde hazırladığınız sağlıklı yemeklerle hem kendinize değer verin hem de birikim yapın. Öğrencilerin para biriktirme yolları arasında en fazla tercih etmesi gereken yöntem olabilir.

Para biriktirme

Yöntem 6: Aboneliklerinizi Gözden Geçirin

Para biriktirme yolları arasında gereksiz abonelikleri iptal etme de vardır. Son yıllarda internet üzerinden birçok uygulama ve siteye abone olma durumları artmıştır. Bu durum bazı zamanlarda faydalı olsa da bazı durumlarda ciddi bir israftır.

Yöntem 7: Alternatif Kazanç Elde Edin

Ek olarak fazladan birikim yapmak istiyorsanız alternatif kazançlara dönmeniz gerekir. Eğer, bu konu hakkında fikriniz yoksa ek gelir elde etmek için hazırladığımız kategorimizden faydalanabilirsiniz.

Yöntem 8: Sigortaya Yönelin

Plan dışı olan harcamaları en aza indirmek için önemli mülkleri sigortalayın. Küçük ücretlerle büyük masraflardan kurtulabilirsiniz.

 

Sizin Yorumunuz Nedir?