1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Makarna Restoranı Açmak İstiyorum? Mantıklı mı?

Makarna Restoranı Açmak İstiyorum? Mantıklı mı?


Makarna dükkanı açmak diğer bir deyişle makarna restoranı açmak son zamanlarda özellikle öğrenci popülasyonu yüksek yerlerde epey karlı bir iş gibi duruyor. Makarna dükkanı açmak için Gerekli belgeler ve bu iş mantıklı bir iş mi, gelin inceleyelim.

Makarna, süregelen İtalyan mutfağının en temel besinidir ve ilk kez 1154 senesinde Sicilya’da ortaya çıkmıştır. Genelde irmik veya durum buğdayından elde edilmiş una yumurta karıştırılarak yapılmış türlü biçimlerdeki kuru hamur ve bu hamurdan yapılır. Türkçemize İtalyanca “maccherone” sözcüğünden geçmiştir.

Ülkemizde makarna yemeği basit bir yemek olarak görülmekte ve daha çok öğrenci yemeği olarak bilinmektedir. Çünkü makarna yemeğini yapmak oldukça basittir. Eğer makarnanın bizzat kendisini siz yapmıyorsanız yani hazır aldıysanız, makarnayı kaynayan suya dökmeniz, makarna yemeğinin temelini oluşturacaktır. Fakat olay bundan sonrasında.

Kaynamış olan makarnayı öncelikle kaç dakika kaynattığınız önemli. Makarna çok kaynarsa çökmüş pilav gibi lapa olacaktır. Kaynatma süresini tutturmanız önemli. Sonrasında ise bir makarna yemeğini yemek yapan asıl olay geliyor; makarnanın sosu.

İşte makarna yemeği bu aşamada çeşitleniyor. Binbir farklı sos var. Her bir sos farklı yüzlerce kişiye hitap edebilir. Bu da ne kadar çeşit o kadar fazla müşteri demek olacaktır.

makarna restoranı

Makarna Restoranı Açmayı Düşünenlere Tavsiyelerimiz

Öncelikle pazar araştırması yapın. Makarna dükkanı açacağını o semtte başka bir makarnacı var mı? Peki o semtte makarna yenme potansiyeli nedir? Örneğin istanbul etilere sıradan bir makarnacı açarsanız kim gelecek? Ama öğrenci bolluğunun yaşandığı izmir bucaya makarnacı açmanız sizi zengin edebilir.

Yani evet makarna sonuç olarak öğrencilerin yani gençlerin çok daha sık tükettiği bir yemek. Bu sebeple önce genç popülasyonun yüksek olduğu yer araştırması yapın. 

Makarna diğer yemeklere göre hem doyurucu hem de uygun fiyatlıdır. Sizin makarna dükkanının tercih edilmesinin en önemli sebebi, makarnayı uygun fiyata satıyor olmanız olacak. Öğrenci semtinde makarnacı açıp, tabağın tekine 20 lira isterseniz kimse gelmeyecektir. Fiyat politikasını düzgün belirleyin. Zaten maliyeti çok olmayan bu yemeğe fahiş fiyat biçmemelisiniz.

Şimdi ise sırada iyi bir aşçıyla anlaşmanız kaldı. Aşçınız tabi dünya şefi olmak zorunda değil ama en azından 20-30 çeşit makarna yapabilecek ve bu işin ustası birisi olmalı.

Açacağınız restoran konseptini daha çok gençlere yönelik yapın. Gençlere yönelik müzikler çalsın mesela. Makarna restoranı açmayı planlıyorsanız, öncesinde mutlaka İzmir Alsancak’ta bulunan alavara restoranını ziyaret edin, gözlemleyin.

Lüks İtalyan Makarnacı Açmak

Diğer bir seçenek de bu. Yok ben öğrenciyle uğraşamam, bir makarna bir kola 7 tl den satış yapamam, az ama öz satış çıkartayım diyorsanız bu iş modeline  de yönelebilirsiniz.

Lüks makarnacı açmanız için öncelikle semti iyi seçmelisiniz. Elit bir semtin AVM sinden bir yer kiralayabilirsiniz mesela. Ünlü italyan makarna zincirlerinden birisinin frençayzını alabilirsiniz(macaroni gibi). Bu sefer yapacağınız makarnalar tamamen lezzetleriyle öne çıkmalı. Yiyen bir daha yemeli, lezzeti o kadar iyi olmalı ki, insanlar bir sürü şey dururken o kadar parayı makarnaya mı vereceğiz dememeli. Etle marine edilmiş muhteşem soslu gerçek italyan makarnalar ortaya çıkartmalısınız.

Bu yol diğerine göre biraz daha zor çünkü başlangıçta bir sermayeniz olmalı. Yine de sermayem yok diyorsanız, sermayesiz yapılabilecek işler konusunu ilgili linkte işlemiştik, göz atmanızda fayda var.

Sermaye sonrasında bu işin üstadı bir aşçı ile anlaşmanız şart. Makarnalarınız özel gelmeli. Bir süre müşteri gelmese de zamanla lezzetin tadına varan sizi önerecek böylece doğal reklamınız olacak ve mekanınız müşterilerle dolacaktır.

Sizin Yorumunuz Nedir?