1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Maaşıma göre ne kadar kredi Çekebilirim ?

Maaşıma göre ne kadar kredi Çekebilirim ?


Maaşıma göre ne kadar kredi Çekebilirim,Ziraat Bankası’ndan ne kadar kredi Çekebilirim,Nasıl kredi çekerim,Maaşın yüzde kaçına kadar ihtiyaç kredisi verilir,İhtiyaç kredisi en fazla ne kadar çekilir gibi bir çok soruların cevabı haberimizde.

Maaşımın kaç katı kredi alabilirim diye merak ediyorsanız, bunun için bazı hesaplama teknikleri olduğunu söyleyebiliriz. Eğer daha önce kredi çekmişseniz ve ödemeye devam ediyorsanız, yeni kredi başvurusunda bu kredilerin de önemli olduğunu unutmamalısınız.

Hem aldığınız maaşınız, hem aylık diğer geliriniz, hem de ödemeye devam ettiğiniz kredi ve kart borçları; kredi değerlendirmesi sırasında oldukça önemli. Zaten ödemeye devam ettiğiniz bir kredi, aylık gelirinize tam denk geliyorsa, yeni bir kredi çekme ihtimaliniz de bir o kadar düşük kabul edilebiliyor. Bunun için yapmanız gereken şey; varsa ilave gelirleri bankaya bildirmek olmalıdır. Aksi taktirde yasalar gereği de gelirinizden fazla kredi çekmeniz mümkün olmadığı için, bankaların da insiyatif göstererek kredi verme ihtimali olmadığını bilmelisiniz.

Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim?

Bankalardan kredi çekmek istediğinizde, birçok değerlendirme kriteri arasından sonuç alabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bildiğiniz üzere bu kriterlerden en önemlisi de kredi notunuz. Kredi notu ve sicilinizde olumsuzluk olması, kredi çekmenize engel olan en büyük etkenlerden birisi. Bunun için böyle bir durumla karşı karşıya iseniz, önce notunuzu iyileştirmelisiniz.

Krediler Hakkında Daha Fazla Bilgi  İçin Krediler Kategorisini Tıkla

Eğer sicilinizde bir sorun yok, kredi notunuz da yüksekse kredi başvurunuz anında onaylanır. Elbette bu durumda da daha dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Bunlardan en önemlisi de tahmin edeceğiniz üzere aylık geliriniz. Bankalar, bir krediye başvuru yaparken bunu ödeyip ödeyemeyeceğinizi, daha doğru bir tabir ile ödeme gücünüzün olup olmadığına bakar. Bu durum bankalara özel bir durum olmadığı gibi, devlet tarafından getirilmiş bir kuraldır.

  • Maaşımın kaç katı kredi çekebilirim?
  • Maaşınızın en fazla %70’ine denk gelecek tutarlı kredi çekebilirsiniz.

Bu durum tüm bankalar için geçerli olup, diğer kredileriniz varsa bunlar da değerlendirmeye tabidir. Yani maaşınızın %40’ına denk gelen bir kredi borcunuz bulunuyorsa, yeni çekeceğiniz kredi ile birlikte toplam tutarın %70’i aşmaması gerekiyor. Bu durum, aylık taksit ile hesaplanıyor.

Kredi Çekmek İçin Sigorta Yeterli Midir?

Kredi çekmek isteyen bir kişinin sigortalı olması aranan bir durumdur ve şarttır. Fakat yeterli de değildir. Kişinin sadece sigortalı oluşu, kredilerinin onaylanacağı anlamını taşımıyor. Daha birçok kritere dikkat edilebileceği gibi, kredi notunun da yüksek olması aranan şartlardan.

Daha önce çekip ödediğiniz krediler, kredi notunun düşmesine sebep olacağından böyle bir durumun da olmaması gerekiyor. Yani sigortanız var, aylık geliriniz iyi durumda fakat ödemeleriniz düzensizse maalesef bankalar bu başvurularınıza onay vermeyecektir.

Bunun yerine dilerseniz kredi için kefil bulabilir, bu şekilde de kredinin onaylanma ihtimalini arttırabilirsiniz. Bu konu hakkında hazırlamış olduğumuz kredi borcu olan biri kefil olabilir mi isimli yazımızı okuyarak da daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

En Fazla Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

Bankalardan maaşımın kaç katı kredi alabilirim, bankaların yaptığı kampanyalara göre değişiklik gösterebiliyor. Kimi banka maksimum 50.000 TL kredi verirken, bazı bankalarda bu tutarın 150.000 TL’ye kadar ulaştığını rahatlıkla görebilirsiniz. Elbette bu durum, doğrudan kredi çekebileceğiniz ve maksimum tutardan başvurunun onaylanacağı anlamına gelmiyor.

Sizin Yorumunuz Nedir?